VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Redacüe en Administratie Verscherpte onlusten in Syrië Ie JAARGANG FivPfe M W ri nn Hj -ppi £V-r f Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur' J. Kockebakker Goes, Beestenmarkt 2 NUMMER 173 Vrijdag 1 Juni 1945 Telefoon 2163 OP WEG NAAR EENHEID IN DE ONDERWIJZERSWERELD Men schrijft ons „Het Nederlandsch Onderwijzers Genoot schap treedt weer in openbaarheid. Het N.O.G. is de oudste onderwijzers vak- vereeniging in den lande. Het werd op 6 Febr. 1U42 opgericht en heeft nog in de moei lijke oorlogsomstandigheden zijn honderdjarig bestaan gevierd. Reeds dadelijk na het begin van de bezet ting en ook later nog herhaalde malen, zag het zich aan den hevigen druk blootgesteld door het N.V.V., dat in handen van Natio naal Socialisten en collaborateurs was over gegaan. Het heeft zich met succes daartegen te weer gesteld en zelfs het initiatief geno men tot het stichten van goed Nederlandsche concentraties. Het ging met de Vereeniging van Hoofden van Scholen een fusie aan en vormde met de Unie van Christelijke Onderwijzers en het Katholiek Onderwijzers Verbond een hechte FederatieHet Algemeen Nederlandsch On derwijzers Verbond. Dit verbond telde bij zijn oprichting ongeveer 23.000 leden. Het zal in de toekomst de vertegenwoordiging der Nederlandsche onderwijzers zijn. (A.N.O.V) Het N.O.G. werd in Mei 1942 gesteld on der toezicht van een gemachtigde in den per soon van Prof. R. van Genechten. Het heeft zich tegen dezen maatregel heftig verzet, ditmaal echter tevergeefs. Ofschoon de aan het N.O.G. gestelde eischen gematigd en bijna uitsluitend van linanciëelen aard waren, wilde het zich niet met verbindingen met Nazi's inlaten. Het Hoofdbestuur trad dan ook af en ried de le den aan voor het N.O.G. te bedanken. Bin nen één week konden van de 7000 leden reeds 3500 worden afgeschreven. Op den dag der bevrijding, 5 Mei, heeft het Hoofdbestuur bezit genomen van zijn ge bouw, Vondelstraat 16 te Amsterdam en heeft het beslag gelegd op hetgeen de mis dadigers van zijn fondsen hebben overgela ten. Het is dus thans in het 103e levensjaar van zijn bestaan, weer in de openbaarheid getreden. Als voorloopige richtlijnen voor het N.O.G. beleid mogen gelden Handhaving, der pacificatie op onderwijs gebied, behoudens betere regeling daarvan bij de organieke wet Verbetering van den organisatorischen op bouw van het onderwijs Karaktervormend onderwijs in nationalen geest Verbetering van de opleiding van den on derwijzer Verbetering van de salariëering van de onderwijzers Unificatie en concentratie^ op het gebied van de onderwijzersvakbeweging. Zoo spoedig mogelijk zal een algemeene vergadering worden bijeengeroepen en zul len de leden in de gelegenheid worden ge steld een nieuw hoofdbestuur te kiezen. Tot zoolang berust de leiding bij het Hoofdbestuur dat op 12 Juni 1942, den datum van den over gang in Nat. Soc. handen, in functie was. Het secretariaat is thans weer gevestigd te Amsterdam, Vondelstraat 16, terwijl de heer A. C. Zevenbergen als secretaris optreedt." I 1 BB VI Zeer sympathiek is een schrijven dat ons gewordt uit een onzer Zuid-Bevelandsche dorpen. De steden en een enkel dorp uit Zeeland hebben al een zending brood of an dere levensmiddelen gezonden aan de hon gerlijdende provincies, waar nog steeds te weinig brood en te weinig aardappelen in distributie komen. Ook veel andere levens behoeften zijn er nog schaarsch. Kan dit niet in elk dorp plaats vinden vraagt de schrijver. Iaat na voorafgaande aankondi ging een wagen rondgaan, in iedere plaats en opzamelen wat ieder te missen heeft. En welk dorpsbewoner voelt zich niet rijk boven de bewoners van de Hollandsche groote ste den Dan spoedig verzenden, met expresse verzending, naar een speciaal punt, in over leg met de autoriteiten. Zoo kunnen de Zeeu wen met elkaar een belangrijke bijdrage ge ven aan hun broeders en zusters in het Noorden Wij steunen dit voorstel van ganscher harte. Laat elk dorp zich direct klaarmaken voor dit werk Een klacht over te lage evacuatievergoe ding bereikt ons uit Goes. Door evacuatie werkloos geworden, krijgt hij als ingekwar tierde zonder voeding f 12.84 per week. Aan huur gaat daarvan af f 4, aan verzekerin gen f 1.63, aan een krant f 0,26, dus bliiit er over f 6.95. Daarvan moet hij leven met zijn tweeën Dit is natuurlijk onmogelijk. Zijn deze cijfers juist Een hrief over de gasrantsoeneering. die voor Rilland b.v. weer minder gunstig zou zijn dan voor Krabbendijke, doet ons in al- gemeenen zin de vraag stellen of die heele beperking van gaslooze uren niet kan wor den opgeheven. Het is een eindelooze last voor de huisvrouwen. En geeft het wel veel besoaring Laat het eens geprobeerd wor den Ieder kookt en wascht tóch, en dan zal het niet zoo heel veel uitmaken, wanner je dat doet. Maar wij geven onze gedachte voor beter. Red. De toestand in den Levant is de laatste 48 uur zeer verergerd. Op vele plaatsen hebben botsingen plaats gehad. Dinsdagavond om 6 uur begonnen de on lusten in Syrië, toen formaties gendarmen, gesteund door gewapende burgers, het hoofd kwartier van het Fransche opperbevel in Syrië aanvielen. Deze aanval werd afgesla gen, doch de verdere gevechten duurden voort. De Franschen wierpen toen de lucht macht en de artillerie in den strijd, die Da mascus bombardeerden. Volgens den Syrischen gezant in Londen werd het bombardement na tusschenkoms! van den Britschen gezant gestaakt. Ook in andere plaatsen, zooals Aleppo, Homs en Hama kwam het tot botsingen. In Hama werden circa 200 personen gedood of gewond. Uit Teheran wordt gemeld, dat de Perzi sche regeering Engeland, de Ver. Staten en Rusland verzocht heeft, hun troepen terug te trekken. Zij achten die aanwezigheid niet meer noodig, nu den oorlog in Europa be ëindigd is. Een B.B.C. correspondent meldt uit Syrië, dat overal nationale vlaggen wapperen, en in vele plaatsen demonstraties plaats vinden, welke opstootjes tengevolge hebben. Uit Londen wordt gemeld, dat Engeland den toestand donker inziet. Het Britsche Kabinet overweegt het nemen van actieve maatregelen. Uit Washington deelen correspondenten mede, dat men ook in Amerikaansche regee- ringskringen zich ernstig bezorgd maakt over de nieuwe ontwikkeling van den toestand. (B.B.C.) RadiosRede Min. Gerbrandy Minister-president Gerbrandv heeft Woens dagavond in een radiorede hulde gebracht aan de mannen, die de spoorwegstaking tot zoo'n groot scces hebben gemaakt, waarvan de doeltreffendheid wel degelijk is bewezen. Mocht het eerst blijken, dat de spoorweg- mannen achterbleven in de algeheele staking 1943, werd het tegendeel bewezen toen de regering op 17 Sept. 1944 het bevel gaf tot staken. Deze staking werd intens doorgevoerd. Prof. Gerbrandy noemde de staking een vrij willige daad van de grootste zelftucht, die ooit is getoond. Hierin ligt een belofte voor de toekomst. Zelftucht, aldus Gerbrandy, is de glorie van het verzetzelftucht straalt uit van de daad der spoorwegmannen. Volk van Nederland, aldus besloot minis ter-president Gerbrandy zijn rede, houdt wat gij hebt, opdat niemand uw eerekron weg- neme.' (R.O.) Nieuws uit Nederland Uit Zutfen wordt gemeld, dat de Britten en Canadeezen binnen een maand twee vaste bruggen over den IJssel hebben gebouwd, elk meer dan 400 m. lang. Ze heeten „Hen ry" en „Crerar", naar den Canadeeschen be velhebber Henry Crerar. De repatrïeeringsdienst zal nog versneld kunnen worden. Vanaf 1 Juni zullen de man nen ook per trein vanuit Maastricht en En schede naar Amersfoort kunnen worden ge bracht. Daar worden ze door het Roode Kruis ondergebracht in het vroegere Duitsche con centratiekamp om vervolgens in de richting Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, enz. te vertrekken. Het getal van 2000 zal daardoor tot vele duizenden per dag kunnen worden opgevoerd. In Marseille is een Engelsch schip met 1000 Nederlanders aangekomen uit Odessa. Voortaan zullen de krijgsgevangenen der ge allieerden en de dwangarbeiders, waaronder ook de Nederlandsche, door Rusland geleid wordep naar dat deel van Duitschland, dat door de Britten en Amerikanen is bezet, en vandaar uit zullen zij verder naar huis gaan, wat aanmerkelijk sneller zal gaan dan de reis over Odessa. Twee tot vijftigduizend per Het Voorloopig Bestuur der Nederlandsche Volksbeweging is thans geheel samengesteld. Schermerhom werd voorzitter. Banning secre taris. 72 wetenschappelijke werkers in de indu strie, te Eindhoven, teekenen in een open brief protest aan tegen de voorgestelde straf bepaling, inzake de registratie van arbeids krachten. Aldaar wordt bepaald, dat aan personen, die geweigerd hebben zich te la ten regïstreeren, geen distributiebescheiden mogen worden uitgereikt. Zij achten dit im moreel, slechts passend bij het vervloekte nazi-systeem. In de uiterste consequentie zou dit den hongerdood beteekenen. De brief is gezonden aan den Raad van Ministers. Binnen afzienbaren tijd zal er een directe treinverbinding tot stand komen tuschen Vlis- singen en Bergen op Zoom. De wagons er voor zijn reeds uit Brabant gearriveerd en worden nu gerepareerd en van glas voor- Rost van Tonningen heeft een zelfmoord poging gedaan met een scheermesje. Jam mes was het echter, dat het niet sterk ge noeg was. Hij ligt nu in een ziekenhuis on maakt volgens de artsen een uitstekende kans op herstel. Het Haagsche „Trouw" meldt, dat de raad van directeuren van „Wilton-Feyenoord" door het Militair Gezag is geschorst. Mr. W. C. ten Kate, oud-burgemeester van Goes, die in 1940 in functie trad, en na een jaar door de Duitschers werd ontslagen, is naar Goes teruggekeerd. Vermoedelijk zal hij het ambt van burgemeester van Goes weer op zich nemen. Red. ACTUALITEITEN I. DUITSCHLAND 50 Gestapo-lieden, uit het kamp te Fros- lev in Denemarken naar Flesburg, zijn door het geallieerde Militaire Gerechtshof ter dood verooideeld en terechtgesteld. De 400.000 man Duitsche troepen in Noor wegen zullen einde dezer week volledig ont wapend zijn. De ontwapening verloopt ion- der incidenten. De Duitschers gehoorzamen de orders der geallieerden, die hun via hun eigen officieren gegeven worden. Uit geen enkel deel van Noorwegen zijn slachtoffers onder de geallieerde troepen gemeld. H. ENGELAND De leider van de Engelsche liberale partij. Sir Archibald Sinclair, minister van Lucht vaart in het Britsche coalitiekabinet, opende Dinsdag de verkiezingscampagne der libera len in Londen. De spreker, die voor Duitsche radiostations, in het Engelsch, nazi-propaganda heeft ge voerd, gedurende heel den oorlog, William Joyce, meer bekend als Lord Haw-Haw, is met zijn vrouw door de Britten gearresteerd. Vermoedelijk zal hij berecht worden door het Centraal Gerechtshof te Old-Barley in Lon den. Hij was een der voornaamste aanhan gers van de Britsche Unie van Fascisten van Sir Oswald Mosley, en ging enkele dagen voor het uitbreken van den oorlog naar Duitchsland. III. TRIEST De geallieerde officieren hebben Triëst verlaten, om alle mogelijkheid van inciden ten met de Joego Slavische autoriteiten, die in groot aantal in de stad zijn, te vermijden. Meer dan 2500 inwoners van Triëst demon streerden tegen de „provoceerende" verkla ring van Bonani ten aanzien van Triëst. IV. ZWITSERLAND De Zv/iisersche Federale Raad heeft besloten opnieuw 250 leden der Nazi-partij met hun familie uit Zwitserland te verdrijven. V. VERRE OOSTEN Meer dan de helft van de bebouwde kom van Tokio is in de asch gelegd. Ruim 100 fabrieken voor de oorlogsindustrie zijn weg gevaagd of zwaar beschadigd. 50 Ameri kaansche vliegtuigen gingen erbij verloren. Yokohama kreeg zijn eersten grooten luchtaanval te verduren. Samenwerking van democratische mogendheden Een hoofdartikel van een Sovjetblad legt den nadruk op het belang van samenwer king tusschen de democratische mogendheden teneinde den vrede te winnen, zoowel als den oorlog, meldt radio Moskou. Het artikel onderstreept de behoefte aan de vestiging van vaste grondslagen voor den vrede. Onder de voorgestane maatregelen zijn het Duitschlands volkomen militaire en economische ontwapening, uitroeiing van fas cisme in alle takken van het publieke leven en onvoorwaardelijke liquidatie van den fas- cistischen staat, d% Duitsche gewapende strijd krachten en Duitschen generalen staf en de vernietiging van de economische basis van de Duitsche oorlogsindustrie. Het blad meent verder, dat de schade, ver oorzaakt door „de Duitsche roovers" in Eu- ropeesche landen hersteld en betaald moet worden in natura, en door gebruik van Duit sche arbeidskrachten. A. A. In Parijs is een zitting gehouden van den Economischen Raad, waarin Frankrijk, Bel gië, Luxemburg en Nederland zich hebben vereenigd. Het secretariaat is gevestigd te Brussel. De bekende Noorsche schijver Knut Ham- son is in zijn woonplaats gearresteerd. Hij is 85 jaar oud. De laatste jaren was hij aanhanger van het nazi-regime. In 1900 won hij den Nobelprijs voor Litteratuur. De Britsche schepen „Queen Mary" en „Queen Elisabeth" zullen voor de algemeene vaart op den Atlalischen Oceaan worden vrijgegeven. NIEUWS IN HET KORT Te Londen is Dinsdag een verdrag tusschen Nederland en China onderteekend betreffen de het opgeven der extra-territoriale rechten van Nederland in China. Reeds eenigen lijd zijn tusschen Nederland en China onderhan delingen gevoerd over de opheffing van de territoriale rechten. Zij hebben thans geleid tot de onderteekening van het verdrag. Er wordt gemeld, dat men in Scheveningen zich weer gereed maakt voor de vischvangst op de Noordzee en langs de Nederlandsche kust. Uit Australië wordt gemeld, dat men al daar vele Nederlanders zal kunnen opnemen. Daar men verwacht, dat Nederland niet alle inwoners zal kunnen voeden, neemt men aan, dat duizenden wenschen te emigreeren. Australië is bereid vele Nederlanders op te nemeri, mits een emigratie-organisatie op gericht wordt, welke de emigranten uitzendt en in Australië weer opvangt. Men verwacht dat veeleer boeren naar Australië zullen ver trekken dan fabrieksarbeiders. Hoewel Denemarken tijdens de Duitsche bezetting ook het anti-komintempact had ge- teekend, heeft Rusland zijn toestemming ge geven voor de toelating van Denemarken op de conferentie in San Francisco, omdat de Deensche verzetsbewegingen zoo schitterend hebben gestreden tegeji den bezetter. De hooidbewaarder van het BTusselsche kunstmuseum is uit Oostenrijk teruggekeerd. Daar1 heeft hij het beroemde schilderij van de Gebr. van Eyck, „Het Lam Gods", terug gevonden in een zoutmijn. Gemeld wordt, dat koning Haakon van Noorwegen op 7 Juni naar zijn land zal te- rugkeeren. (B.B.C. A.A.) Hoe langer hoe gekker Onze vertrouwde kritikaster, die al menig maal ons op zijn pittige hekeldichtjes in pro za heeft vergast, schrijft ons onder boven staand opschrift o.a. het volgende „Een vriend, die mij uit Rotterdam be zocht, vertelde, dat hij in de buurt van Den Bosch talrijke Rotterdammers ontmoette, die I uit Duitschland kwamen. De kampen waren vol. Men had ze maar weer losgelaten met de mededeeling „Het is wel verboden om naar Holland te gaan, doch probeer maar er door te komen l" Arbeiders, die in Duitschland waren, kun nen ongehinderd naar hun haardsteden be neden de rivieren terugkeeren. Maar een Brabander, die in Gelderland is ondergedo ken, maq niet naar huis. Weet u, wat ze doen Ze glippen oveT de Duitsche grens en keeren als. arbeider, die in Duitschland heeft gewerkt, via de repatrïeeringskampen naar huis terug. Wie niet sterk is, moet slim zijn De weer om naar Holland te komen schijnt thans te zijnmen gaal naar een vak waar Hollandsche soldaten de wacht houden. De ze hebben verstand genoeg Met honder den worden daar hun landgenooten door bootjes overgezet. Dit alles ter meerdere glorie van het gezag Waarom is Zeeland nog altijd afgesloten Is het nog oorlog Toc'n niet voor door glippende N.S.B.ers Want een werd er pas in Kruiningen opgepikt,- en een pas aan den Sloedam 1 Dus daarvoor helpt het toch niet, en die worden wel thuis met open ar men ontvanqen 1 Of vergeet men eenvoudig dat er vrede is? Dan vinden we over vijf jaar aan den Kreekrakdam twee of meer geraamten, die nog steeds vergunningen staan te controleeren. Wist u, dat de geheele opzet der Stravation Teams enz. een aanfluiting is geworden De Canadeezen hadden n.l. een wetenschap pelijke bestrijding van den honger klaarge maakt. (Waar zij die ervaring vandaan haal den. is niet goed te snappen.) Den men- schen werden voedingsstoffen ingespoten. De moderne wetenschap is tegenwoordig alleen maar wetenschappelijk als er gespoten wordt (zie de hormonen-comedie). Maar het hielp geen steek. Toen is men in het Onze Lie ve Vrouwen Gasthuis begonnen met tapte melk enz. En tegen alle wetenschap in met zout En ziet, de menschen waren er in een dag of vijf boven op. De weienschap maakt wel meer formidabele blunders, maar dat het zoo voor het Forum gebeurd is, is een prettige uitzondering. Het stemt de gewich- tig-doenden (zullen we hopen) tot bescheiden heid. Het is een bericht van een Amster- damsch internist aan iemand uit Goes, dus geen laster. Nog steeds gaan er lieden onder een smoesje naar Holland. We leven vrij, we leven blij Is er geen gezag, dal dit gezag kan .aan den kant zetten, en Nederland weer de vrij heid kan hergeven P.S. Mag een wethouder zijn onmisbare wethoudershaan voor twee maanden verla ten, om elders met sterrén en strepen te flaneeren

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1