VRUÜ STFMMFN US»- twMIJlh SifclVIIVlfcN Twee Kabinetsformateurs DAGBLAD VOOR ZEELAND Redactie en Administratie! Ie JAARGANG I F* C TT F* IB A M FT 1M J-rsüS'. J. Kockebakkcr Goes, Beestenmarkt 2 NUMMER 172 Donderdao 31 Mei 1945 Telefoon 2665 ftl.tiffi. die Koningin heeft aan Prof. Ir. W. Schermer- horn en aan den heer W. Drees opdracht gegeven tot de vorming van een nationaal kabinet van herstel en vernieuwing. Wat na San Francisco? Wat moet er gebeuren als straks begin Juni de deuren van het vergaderingsgebouw in San Francisco toegaan, en alle algevaar digden almarscheeren naar huis De nieuwe wereldorganisatie voor veilig heid en bliivenden vrede is nog niet aan stonds in elkaar getimmerd ook al zijn de volkeren het in principe eens gev/orden, waarop nu groote kans is, naar de laatste berichten doen gelooven. In aien tusschentijd, zoo is het plan. zal er een tijdelijke volkerenorganisatie worden ge vormd, waarvoor een commissie zal worden aangewezen van veertien leden, waaronder een Nederlander. Wel oen bewijs, dat onze afgevaardigden aldaar goed werk hebben verricht, dat ons kleine landje w9derom de vertegenwoordiger daarin mag zijn van vele soortgelijke staten. Ondertusschen wordt er druk gesproken over gewestelijke veiligheidsverdragen, die lusschen staten kunnen worden gesloten, die dezelfde moeilijkheden hebben en dicht bij elkaar liggen. Zoo zou, zegt o.a. de Belgische pers, een dergelijk verdrag zin hebben voor Engeland, Frankrijk, Nederland en België gezamenlijk. Of daarvan iets komen zal, is nog niet bekend. Zeker is, dat de groote mo gendheden in beginsel tegen dergelijke regio nale veiligheidsverdragen geen bezwaar meer hebben. Rusland was eerst er tegen gekant, doch heeft zijn standpunt gewijzigd. De oorspronkelijke Dumbarton-Oaks-voor- stellen hadden bepaald, dat alle leden hun strijdkrachten ter beschikking moeten stellen, als de Veiligheidsraad zulks bij meerderheid van stemmen heeft beslist. Hiertegen heeft o.a. Canada bezwaren geopperd. Ook onze minister Van Kleffens viel dit land bij. Hij stelt voor, dat elk land, waarvan een mili taire bijdrage gevraagd wordt, voor die spe ciale gelegenheid lid van den Raad moe. worden. Dan kan het mee beslissen, en is het niet een blanco-mandaat, dat wordt ge geven. Als inleiding op het handvest der Veree- nigde Volkeren heeft veldmaarschalk Smuts, voorzitter van de Zuid-Afrikaansche delega tie, het volgende voorgesteld, dat pakkend samenvat, wat nu de werkelijkheid gaat worden, voor het eerst in de wereldgeschie denis „De hooge contracteerende partijen, vast besloten een herhaling van de noodlottige tweedracht, die reeds tweemaal gedurende onze generatie onnoemelijk leed en verlies aan de menschheid heeft toegebracht, te voorkomen en voornemens het geloof in de fundamenteele menschelijke rechten en de uiteindelijke waarde van menschelijke per soonlijkheid, in de gelijke rechten van man nen en vrouwen en van volkeren, groot of klein, te herstellen, te streven naar speciale vooruitgang en betere levensstandaard in grooter vrijheid en voor deze doeleinden ver draagzaamheid te betrachten en tezamen als goede buren leven en werken, teneinde de internationale vrede en veiligheid te hand haven. door het aanvaarden van de beginselen en het instellen van methoden om te verze keren, dat alleen gewapende macht zal wor den gebruikt voor gezamenlijke belangen, door het treffen van maatregelen, waar door alle geschillen, welke de handhaving van de internationale vrede en veiligheid be dreigen op vreedzame wijze kunnen worden geregeld, door het instellen van voorwaarden, waar door rechtvaardigheid en achting voor de verplichtingen van de internationale wetten en verdragen en de fundamenteeie mensche lijke rechten en vrijheden kan worden ge handhaafd. door het gebruik van een internationaal ap paraat voor de bevordering van sociale en economische vooruitgang van alle volken, aanvaarden het handvest van de Vereenigde Volken." Over den inhoud van het handvest zelf binnenkort meer Red. De Nederlandsch Herv. Kerk tot het Nederlandsche Volk In alle kerken werd Zondag 27 Mei een oproep voorgelezen, waarin de Urgentie-Raad van de Algemeene Synode zich tot de bevol king richtte. Na dankbaarheid voor de bevrijding te hebben uitgesproken, zegt deze, dat wij nu moeten toonen, deze vrijheid waard te zijn. Het sociale leven zal moeten worden ge bouwd op den grondslag der christelijke ge rechtigheid en der onderlinge verantwoorde lijkheid. Het evangelie dringt tot radicale verandering. De zwarte handel hebbe een einde. Cor- ruptie worde gebannen. Het vertrouwen in gezags- en controle-organen worde hersteld. De uit het buitenland terugkeerende landge- Ir. Willem Schermerhom, geboren 1894, studeerde in Delft. Werd daarna leider van het Geodesisch bureau, waaraan hij tot 1931 verbonden bleef. In 1926 werd hij hooglee raar aan de Technische Hoogeschool. Vanaf 1931 is hij adviseur in landmeetkundige za ken bij den Rijkswaterstaat. Door hem werd de luchtfotogrammetrie geïntroduceerd. In September 1942 gevangen genomen, vertoefde hij als gijzelaar in St. Michielsge stel, waar hij mede het program der Natio nale Volksbeweging in elkaar zette. Voor den oorlog was hij voorzitter van „Eenheid door Democratie". Thans is hij voorzitter van de Nederlandsche Volksbewe ging. Willem Drees, geboren 1886, was werk zaam bij de Twentsche Bank, daarna steno graaf bij de Staten-Generaal. Van 1911 tot 1931 was hij voorzitter van de federatie der Haagsche S.D.A.P. Aldaar lid geworden van den gemeenteraad, werd hij wethouder, van 1919 tot 1933. Ook werd hij in 1919 lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, 1933 werd hij lid van de Tweede Kamer. Hij was lid van het partijbestuur der S.D.A.P. en com missaris van de Arbeiderspers. Voorts voor zitter van de Centrale Commissie van Bij stand voor Arbeidsbemiddeling en van de Vereeniging van Nederlandsche Arbeids beurzen. Tijdens de bezettingsjaren was hij voor- Koning Leopolds gevangenschap Een speciale correspondent van Belga is enkele bijzonderheden te weten gekomen over Koning Leopolds gevangenschap. De gestapo arresteerde hem en zijn familie aan het hek van het Koninklijk Paleis te La eken, toen zijn deportatie door Hitier bevolen was. Hij en zijn gezin werden naar Saksen ge bracht en daar, in de buurt van het dorpje Hirschstein aan de Elbe, op een vesting ge lijkend gebouw op een rots, gevangen gezet. Het gebouw had zware deuren en was om ringd door prikkeldraad. Hier werd hij overgegeven aan zestig SS- mannen en volkomen van de buitenwereld afgezonderd gehouden. Timmerlieden, lood gieters en andere werklieden waren onder het SS-bewakingspersoneel, zoodat niemand van buitenaf hierheen behoefde te worden gebracht. Hoewel Leopold II ziek was en ook zijn jongste kind ongesteld was, werd slechts een keer een dokter toegelaten, die boven dien een hooge positie in de nazi-partij be kleedde. Geen priesters werden toegelaten, behalve met Kerstmis 1944. Bloedhonden liepen los in de omgeving rond en kwamen dikwijls vlak bij het ge bouw, waar zij de kinderen groote schrik aanjoegen. De gevangenen werden streng bewaakt en hun kamers voortdurend onder zocht. Eens bouwden de kinderen een hut in den tuin, maar deze werd den volgenden dag weer door SS-mannen afgebroken, om dat de SS-mannen dachten, dat er een radio toestel in vreborgen was. Na negen maanden gevangenschap, toen de Russen Berlijn naderden, werd het Ko ninklijke gezin naar Strobl bij Salzburg ge bracht. De laatste maanden waren vol ern stige spanning, daar de SS-mannen zenuw achtig werden en een dreigende houding aannamen, toen de geallieerden dichterbij kwamen. (A.A.) nooten moeten weer in het productieproces worden ingeschakeld. Alle oorlogswinst en vermogensaanwas tengevolge van den toe stand der laatste jaren moeten worden ge- confisceerd. Geen klasse-tegenstellingen noch klassenstrijd meer. De arbeider worde als verantwoordelijk medewerker erkend, en zijn bestaanszekerheid worde gewaarborgd. Geen werkloosheid meer Geen persoonlijke of groepsbaatzucht. Geen wantrouwen, noch af gunst, noch wrok. Ieder persoonlijk en iedere groep heeft slechts te dienen, opdat ons volk naar ver nieuwd bestek herrijze. Een iorsch geluid, dat wel toont, hoe de Kerk nu in het volle leven wil komen te staan. Moge in het aanstaande politieke tournooi deze geest als een saambindende en voort stuwende kracht heel ons te vormen nood- parlement doordringe Red. zitter van het Convent van Politieke Partijen, bekend als het Vaderlandscho Comité. Wij willen bij bovenstaand verheugend be richt slechts onze eerste indrukken weergeven. Het is prachtig, dat in deze handen de op lossing der groote moeilijkheden is neder- qelegd De twee belangrijke combinaties in Nederland gedurende en vlak na de bezet- tinasjaren hebben in hun voorzitters de lei ding gekregen bij de eerste stappen voor den wederopbouw van ons democratisch staats bestel. En wat een gelukkige coïncidentie is deze twee voorzitters zijn mannen van on verdacht democratische en sociale gezind heid Aan hen kunnen wij veilig overlaten, om ons schip van staat te sturen langs de gevaarlijke klippen van chaos en reactie, en binnen te loodsen, tusschen die twee klippen door, in de ruime haven van een democra tisch parlementarisme, bekroond door een sociaal-actieve volksregeering 1 Wij wenschen hen goede reis Red. Nieuws uit Nederland Van uit Denemarken zal een schip naar Nederland vertrekken met een lading eieren, boter, spek en andere levensmiddelen. De helft van de lading is een geschenk van de Deensche weerstandsbeweging voor de Ne derlandsche verzetsbeweging. Het convooistelsel op den Atlantischen Oceaan en in de Europeesche wateren is op geheven. De schepen zullen weer mogen varen met volle navigatie-verlichting. H.M. de Koningin ontving in audiëntie den heer Wagenaar, illegaal bekend als „Freek", lid der voormalige communistische nartij, als vertegenwoordiger van de groep van „De Waarheid". Ook werd bij haar ontboden. Jhr. F. Beelaerts v. Blokland, vice- president van den Raad van State. Schatkistpromessen in coupures van 100.000 gld. worden weder uitgegeven, ook in onze „A Gentleman". Een woord, dat de geheele wereld kent en dat meestal een compliment inhoudt voor dengene, op wien het wordt toegepast, is het woord gentlemen. Het geeft uitdrukking aan een zeker ideaal, waarvan de oorsprong ligt in het verre verleden, in de ridderlijke denkwijzen der middeleeuwen. De kenmer kende trekken er van waren onvoorwaarde lijke trouw aan den vorst, desnoods met op offering van eigen leven, bescherming zijner eer, waarvoor hij zelfs zijn leven veil had, hooge vereering voor de riddervrouw en voornaamheid in kleeding en gebaren. La ter toen de studie der oudheid herleefde wer den er aan toegevoegdgelijkmatige ont wikkeling van de geheele persoonlijkheid en een diep doordringen in de omringende we reld en in de belevenissen op aarde. De sporen van dit ridder-ideaal zijn in Engeland nog duidelijk aanwijsbaar, verzwakt en ge wijzigd weliswaar doordat de ridderstand, d.w.z. de adel van oudsher reeds vele bur gerlijke, dus minder op krijg ingestelde ele menten in zich opnam. De ridder hechtte groote waarde aan de lichamelijke ontwik keling heden ten dage staalt de gentleman zijn spieren door sport. De onbeperkte trouw aan den vorst, zelfs nadat deze reeds van den troon gestooten is en uit het land is ver bannen, uitte zich,, na de verdrijving der Stuart in 1688, in een taai legitimisme de heele 18de eeuw door. Een zeer merkwaardig overblijfsel hiervan is het feit, dat, als de koning bij de een of andere gelegenheid aan een feestmaaltijd verschijnt, men geen vingerkommetjes op tafel zet. Wanneer namelijk in de 18e eeuw bij sommige plechtige feesten een dronk op den koning werd ingesteld, dan ledigden de aanzittende aanhangers der verdreven Stu arts schijnbaar hun glas op den regeerenden vorst, maar zij hielden het boven het vinger kommetje om in 't geheim aan te duiden, dat zij de gezondheid dronken van den ko ning „over the water". Een moderne vorm van loyaliteit is de trouw, waarmee de En- gelschman aan zijn eenmaal gekozen leider hangt, hetgeen een politieke factor van be- provincie. Men kan daarvoor inschrijven tus schen 1 en 15 Juni 1945 bij het agentschap der Nederlandsche ,Bank te Middelburg. 1100 Nederlandsche officieren van leger en marine zijn van uit krijgsgevangenkampen op weg naar Nederland. Het eerste contin gent, groot 80 man, arriveerde te Glanerbrug. Ze waren bevrijd uit een kamp te Neu-Bran- denburg. De Russen brachten hen naar Crivits in de buurt van Schwerin, vanwaar de Britten voor verder transport zorgden. On der deze bevinden zich o.a. Majoor Koppen, de vroegere piloot van de „Postduif", uit 1927, en Majoor Dr. Walther Boer, de beken de dirigent van de Koninklijke Militaire Ka pel. Red. De eerste uitspraken van het Tribunaal In Breda zijn deze week voor de eerste maal in ons land door een tribunaal uitspra ken gedaan. H. A. van der S.. een 26-jarige vischhan- delaar te Breda, die in 1943 twee maanden lid der Alarmtroepen en in 1944 acht maan den lid van het N.A.F. is geweest, werd ver oordeeld tot interneering met advies aan de Regeering dezen straftijd met aftrek van 1 jaar te doen duren, met ontzegaing van de bevoegdheid in het bekleeden van openbare ambten en het recht van kiezen en verkies baarheid. A. P. K., een 31-jarige machinebankwer ker te Breda, die van Jan. 1940 tot Sept. '41 lid van de N.S.N.A.P. en in 1943 propagan dist van het N.A.F. is geweest, is veroordeeld tot interneering met advies voor den tijd van twee jaar, eventueel gedeeltelijk voorwaar delijk en ontzegging van bovengenoemde rechten. Mej. A. M. S., de 39-jarige huisvrouw van P. A. V. te Rijsbergen, die in Mrt en Rot. '43 den bij haar inwonenden wachtmeester der marechaussee bij diens Nat. Soc. superieur in Den Bosch heeft aangeklaagd wegens diens vaderlandslievende houding, is tot in ternering veroordeeld met advies voor 1 jaar, rekening ermede houdende, dat beschuldigde zich voor ditzelfde feit tevens bij het Bijzon der Gerechtshof zich zal moeten verantwoor den. Ook zij werd uit bovengenoemde rech ten ontzet. Mej. J. I. H., 43 jaar, te Breda, is van Oc tober 1942 af sympathiseerend lid van de N.S.B. geweest. Met haar medeweten waren haar kinderen resp. in dienst van de Duit- sche Weermacht en lid van de Hitier Jugend. Dit „kameraadske" werd geïnterneerd, d.w.z. voor den maximum tijd van 10 jaar, met ont zetting uit bovengenoemde rechten. A.A. V lang is. Het ridderbegrip van het verdedigen zijner persoonlijke eer leeft ook sterk in het volkweliswaar bestaat het duel al lang niet meer en is zelfs in 't leger al tientallen jaren afgeschaft, maar de draconische geld en gevangenisstraffen welke de Engelsche rechter oplegt aan den eerroover, bieden min stens dezelfde waarborg als het duel. De hoogachting die de ridder voor de „lady" had ontwikkelde zich ook in de hoogere burger standen. In de steden had de vrouw van den aanzienlijken burger zich een maat schappelijke vrijheid verworven, die onbe kend was op hel vasteland. Sinds 1700 breekt zich de ontwikkelingsdrang bij de vrouw uit die stand- baan en in 1848 wordt te Londen Queen's College, een hoogeschool voor vrouwen gesticht. De geesteshouding van den gentleman jegens de lady, die voor 't eerst bij adel en voorname burgerij tot uiting komt, is echter onweerstaanbaar door gedrongen, tot in de breeds lagen van het volk. Het paroolfor women and children oefent, zoodra men deze bedreigd acht, een geweldigen invloed uit. Het humanisme, de terugkeer tot de studie der oudheid, heeft enkele trekken aan dit beeld toegevoegd. Vele fijngemanierde gentlemen, die midden in het praclische leven staan, ja er een vooraanstaande plaats innemen, topnen een studiezin, die tot belangrijke prestaties aan leiding heeft gegeven, b.v. Lord Balfour was behalve staatsman ook een filosoof van be- teekenis. Het humanisme heeft dus de oude adellijke levensbeschouwing veredeld, even als de achttiende eeuw, de eeuw der ver lichting, die het begrip verdraagzaamheid er aan heeft toegevoegd. En onder den in vloed van het puritanisme heeft de oude rid derlijke eisch van waarheid en eerlijkheid zich op het gebied van handel en wandel uitgebreid en is de idee van „fairness" bij het gentleman-ideaal gaan behooren. Nu spreekt het wel vanzelf, dat lang niet alle individuen van 't volk bovenbesproken eigen schappen bezitten, maar dat het type gent leman bestaat is en voor Engeland en voor de wereld van veel belang. T. W. 1 \ii I Yl VECfGEE I V \l

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1