VRIJE STEMMEN ills US DAGBLAD VOOR ZEELAND Motterdamsche N*B*S*~man «e JAARGANG NUMMER 171 Woensdag 30 Mei 5945 Algcmeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 De kleinere kwesties IN EUROPA V/ij kunnen in een derde en laatste arti' kei de overige vroeger genoemde problemen samenvatten. Ze zijn geen van alle onrustbarend, als men se met een kalm oog en een koel hart beschouwt, al zijn er geweldige spanningen achter te vermoeden. Het minst is dit hei geval met de kwestie Bronholm. Dit lijkt meer op een humoristisch eindigen de vertooning. Bornholm was Deensch gebied, hei is een vooruitgeschoven eiland in de Oostzee. Toen Denemarken Duitschland ongehinderd liet passeeren bij zijn veroveringstocht naar Noorwegen, werd Denemarken zeli ahneer ook een prooi van de slokoplusi var. dit onverzadigiijke volk. Ook Bronholm kreeg een Duitsche bezetting. Bij de ineenstorting van de Duitsche macht bleef dit restje daar nog ongehinderd. Wacht, dacht Sovjet-Rusland, dat knap ik ook wel even op. En vanaf de door de Russen bezette Duit sche kust staken ze naar Bornholm over, en namen de Duitsche bezetting krijgsgevangen. Wil Rusland dit eiland nu blijven bezetten als voorpost in den Westelijken uitlooper van de Oostzee Zoo vroegen achterdochtige menschen. De Minister van Buitenlandsche Zaken van Denemarken ging eens poolshoogte nemen. Vriendelijk door de Russen begroet, 3prak hij den dank uit van zijn volk voor de bevrijding door de Russen, van dit deel van hun vader land En de Russen glimlachten en gingen accoord. Oostenrijk en Polen zijn moeilijker kwes- ties. Daar zijn regeöringen gevormd, dit niet al ler instemming hebben gevonden. Wat Po len betreftdaar zit veel oud zeer. De Pool- sch® anti-Russische regeering in Londen kan niet terugkeeren in het door Rusland bezette gebied, wat heel Polen omvat. In Lublin was een onder Sovjet-invloed staand cmiite gevormd, dat na de bevrijding van War schau zich dear vestigde, en feitelijk rsgee- ring van Polen werd, onder toelating van de bezettende Russische macht. Engeland en Amerika erkennen deze regeering niet. On derhandelingen om dit comité tot een allen vertegenwoordigende regeering ie maken mislukken telkens. Een aantal gevangen ge nomen en naar Moskou vervoerde Poolsche leiders heeten gestookt te hebben tegen Rus land, wat best waar kan zijn, want deze vol ken hadden steeds veel wrijving met elkaar. Maar terecht geldt wat Rusland dezer da- yen nog eens weer verkondigde er is alleen een Poolsche regeering denkbaar, die vriend schappelijk verkeer onderhoudt met zijn groote buur Daaraan willen osk de groote geallieerden medewerken. Het zal dus wel uitloopen op een vrije volksstemming in heel Folen, om zoon regeering te vormen. En nie mand wil hierom vechten. Gelukkig maar. In Oostenrijk is na do bevrijding een re- geering gevormd, onder leiding van een oude socialistische politicus, met medewer king van vele partijen. Deze regeering is door Rusland erkend, en niet door de Angli canen. Ket zal nog wel wat onderhandelen noodig maken. Doch ook hier staat als een pGal boven waterde regeerïng raoet vriend schappelijke betrekkingen onderhouden met aen grooten buurman. Dit is de conditio sine qua non. Resten de wrijvingen over de Elbe-grens en over Karinthië en Roethenië. De kwestie over de Elbegrens is al opge lost. Amerika trok terug tot de westelijke oever van de Elbe. Dit is blijbaar de afge sproken grens voor beider bezettingszones. Wij willen daar wel graag iets meer van weten Karinthië is een deel van Oostenrijk met een ten deelo Slavische bevolking. De Jae- goslaven hadden het onlangs bezet, doch zijn weer over de grens terug getrokken, zonder evenwel hun aanspraken op dit stuk land op te geven. V/eer een kluif voor de internationale conferentie Roethenië is het meest Oostelijk gelegen deel van Tsjecho Slowakije, dat door de Russen is bevrijd, en nu den wonsch heeft te kennen gegeven om zich van loego-Slavië af te scheiden en zich met Rusland te ver eenigen. Benesj heeft al verklaard, dat dit in der minne met den vriend, die hem weer op het kussen bracht, zal worden geregeld. Ook hier dus geen gevaar voor gewapende conflicten tusschen groote mogendheden. Wij hebben nog al vertrouwen op een duurzamen vrede. Red. Een tets van een naar Zeeland Wij laten hem zelf vertellen - „23 Mei kreeg ik de gelukkige opdracht voor koeriersdienst naar Zeeland. Papieren waren spoedig in orde en 1.30 uur vertrok ik richting Veer Numansdorp. Bij aankomst bleek dat niet in dienst. Nu veer 's-Graven- deel en vandaar naar Moerdijk. Hier kreeg ik de mededeelingWilt u nog even een stempeltje in Dordt halen van M. G. Op een hobbeliieis met massieve banden. Een teleur stelling, maar vol goeden moed terug. Het kwam daar prompt in orde en dus weer op den Moerdijk aan. 18.30 uur met veer over. Dit zijn twee aan elkaar gekoppelde motor- iiclitersze varen uitstekend. lVu richting Tholen, maar ai spoedig moest ik wegens moeheid opgeven. In Standaard buiten bij boer S. Looijen werd ik hartelijk opgenomen voor nachtverblijf en binnen 10 minuten stond er een stapel boterhammen voor mij, echt tarwebrood, gesmeerd en be legd. Wat een rijkdom, wat een liefde. Even een krop in de keel, toen ik aan thuis dacht, aan alle ellende, nu achter mij, ook van die duizenden, neen millioenen Hollanders. Na tuurlijk begon ik te vertellen, maar ik moest eerst eten en hoorde wat Brabant daar bij de bevrijding had meegemaakt. Gezien had ik dit al. Wat niet tegen den grond ligt, is doorzeefd van granaatvuur. Ik behoef de Zeeuwen hierover niet veel te ver tellen. Ook hier heeft men het aan den lijve ondervonden. Ook hier ligt onder het puin veel moed en tranen. Veel wat ons dier baar was. Na het eten mijn verhaal. Hoe we voor Kerstmis werden gerantsoeneerd op 4QG qram brood, 1 kg. aardappelen, 3 kg. suikerbieten. Geen boter meer. Praktisch geen vleesch en olie meer. Geen aardappelen, al werd er een bon toegewezen. Geen stookse', het was alles „geen". Hoe we clandestien op Beijer- land trachtten te komen. Begonnen met tien gulden te betalen voor overzeiten. De bootjes werden door de Duitschers beschoten. De razzia's op het eiland naar Rotterdammers. De ongerustheid waarmee ze ons thuis ver wachtten. De slachtoffers die dit kostte. De velen die desondanks toch met een vrachtje thuis kwamen. Doodvermoeid, maar over gelukkig. De velen die in het zicht van de veilige haven hun vrachtje nog werd ont nomen. Ontmoedigd, de wanhoop nabij, thuis arriveerden en tot troost tegen moeder moes ten zeggenNou ja, meid, we zijn dien tijd uit de kost geweest. Tandenknarsend van woede, zich des te feller op het illegale werk wierpen. Probeerden elkander nog op te beuren. Met bidden, schelden en vloeken elkaar overeind hielden. Hce honderden van de straat geraapt werden die niet verder konden, die thuis alleen den dood nog kon den afwachten. Hoe de menschen geestelijk afstompten, moreel steeds dieper zonken. Als een kat en een tijger loerden naar de wei nige kruimels. Koe de borden en pannen werden uitgeiilci, ook bij de beter gesitueer den. Hoeveel Hollandschs boeren en tuinders en arbeiders meer gaven, dan ze konden. Maar ook hoe vele boeren enz. zich niet ont zagen de kleeding die de menschen droegen en niet kenden missen, aan te nemen in ruil voor veel ie weinig voedsel. Hoe eindelijk het halfje of heele witte brood van 't Zweed- sche Roode EruÏ3 werd ontvangen. ïn geen maanden was een lach op ons gezicht ge weest. Nu was er weer een lach van geluk. Voor een dag, maar goed, 't was weer een zonneije. Hoe we soep aten van de Centrale Keuken. Een halve liter per persoon per dag. Gemaakt van tulpenbollen, dahlia-knollen en suikerbieten. Hoe we onze krachten voeiden afnemen en toch wilden strijden. Hoe we om oorlogsgeweld hebben gesmeekt. Hoe we van week tot week werden teleurgesteld. Afgemai en uitgeput. Van de duizenden, dio te voet naar het Noorden trokken. Van de velen, die onderweg in ziekenhui zen terechtkwamen, niet in staat om zonder meer verder te gaan. Van de vele gefusil- ueerlden, die te kijk werden gelegd. Laatst in Maart op 1 dag in Rotterdam nog 60 man. 20 in Rotterdam-Zuid, 20 op den Coolsingel en 20 in Rotterdam-Noord. Van de bloemen hulde door de burgerij op die plaatsen ge bracht. Heele wagens werden leeggekocht. Hoe een moeder, wier man v/as gearresteerd, op de fiets naar het Noorden trok om voed sel te halen, op 3 Maart in Rotterdam terug kwam, blij wat voedsel voor ten hoogste 14 dagen. Met de fiets nog in de hand kwam van de S. D. bericht, dat haar man op 5 Fe bruari in Amersfoort was gefusilleerd. Hoe diezelfde moeder enkelè weken later in Lan- gerak, met een vriend van haar man, aard appelen ging halen, di9 hij zelf daar, onder gedoken, nog had gekocht. Op den terug weg, nog geen tien minuten van huis, wer- j den beide fietsen met aardappelen, 55 kg., i kaas, 3 pond, 4 eieren, tassen en regenpijpen j enz. door de Duitschers in beslag genomen. Hoe de vliegtuigen ontvangen werden, die ons voedsel brachten. De kinderen juichten, de ouderen juichten en huilden. Hoe het nog 14 dagen duurde eer we er iets van kregen. Hoe stralend ge lukkig de menschen waren, toen de eerste boter werd afgegeven. Bij de slagers gedis tribueerd, moesten ze per gezin in eens wor den afgenomen. Een half pond per persoon. Geen verpakking. Schalen met 12 kg. goud gele boter. Velen konden het niet laien er direct de tanden in te zetten. Hoe we wer den gevoed door het Engelsche leger. Hoe weinig dit nog is, maar met hoeveel dank ontvangen. Nog lang niet uitverteld, v/as het tijd om te gaan slapen. Den volgenden morgen weer dien rijkdom van brood. De tranen moesten even een uit weg zoeken. Verkwikt en hartelijk dankend nam ik afscheid. Onderweg zag een ieder al aan mijn band: dat is er een uit Holland. Fietsers informeer den en vertalden al peddelende weg. Be grepen niet, dat ik dien afstand op zoo'n hobbelwagentje af kon leggen. Stapte ik af om wat drinken te vragen, dan stonden er boterhammen en melk voor mijn neus. Een mevrouw beloofde zelf twee brooden voor me te bewaren, die ik op mijn terugweg af moet halen. Hartelijk, allerhartelijkst was overal mijn ontvangst. In Tholen moet ik de harde boodschap brengen van de lusillatie van mijn vriend, waardoor weer een gezin te meer in rouw wordt gedompeld. Vandaar over Gorishoek en Yerseke naar Goes. Plm. 9 uur 's avonds arri'/eerde ik. Verbaasde gezichten, maar binnen den kortst mogelijken tijd stonden aardappelen, groen ten en vleesch voor mij. Alzo nog een late, maar verrukkelljken maaltijd. Vrijdag» Zater dag en Zondag vernam en zag ik wat de Zseuwsche bevolking voor Holland doet. Van de duizenden brooden, die onderweg zijn en nog gaan. Van de haast, waarmee men pak jes naar familie en ook onbekenden Wil zen den. Van het goede karakter en de vaste hulp van den Zeeuw. Goddank, Holland be hoeft zich niet meer verlaten te voelen. Uit naam van die millioenen Hollanders» hartelijk dank Nieuws uit Nederland Er zal spoedig een Nederlandsch leger v/orden gevormd van 200.000 man. Officie ren en reserve-officieren zullen een cursus van herscholing volgen. Vrijwilligersbureaux zullen worden ingesteld. Nader zal worden bepaald, hoeveel lichtingen zullen worden opgeroepen. De troepen zullen dienen in Nederland, en voorts voor bezetting van een deel van Duitschland. Voor Nederlandsch-Indië zai het leger uit sluitend uit vrijwilligers bestaan. Voortaan sullen dagelijks 2000 personen per auto naar hun woonplacts worden terug gebracht, meldt de betrokken dienst. Ook dit is nog een langzame weg, daar er in Duitschland noq 300.000 dwangarbeiders op teruqkeer wachten, en 100.000 krijgsge vangenen Voorts moeten nog 400.000 eva cuees op den duur in staat worden gesteld, hun eigen wereld weer op te zoeken. Wel is de verwarring groot, die de bezet ting in onze bevolking heeft aangericht „De Gazet van Limburg" meldt, da' er per scheepsgelegenheid binnenslands 20.000 ton kolen in deze maand van de mijnstreek naar Rotterdam zullen worden vervoerd, terwijl er 5000 ton over Antwerpen daarheen zullen gaan. De heer K. Bron, bedrijfsleider van de Stoomvaart Mij. Zeeland, is in een Duitsch concentratiekamp overleden. Hij had zich in de ond.ergrondsche beweging zeer verdien stelijk gemaakt, en stierf als slachtoffer van zijn vaderlandsliefde. Eere zij zijn nagedach tenis Prof. Mr. B. M. Telders overleed in het concentratiekamp Bergen-Belzen. Een blijde tijding is, dat Koos Vorrink, de voorzitter van de S.D.A.P., uil Duitschland behouden is teruggekeerd naar het vader land, waarvoor hij in ballingschap heeft ge leden. Oud-burgemeester Lenshoek en zijn echt- genoote zijn gevangen genomen. Mussert's bankpapier en waardepapier zijn opgegra ven in een tuin van zijn nichtje in Bussum. De buit bestond uit f 20.000 en f 50.000 ac::i- deelen in het Utrechtsche dagblad. De nicht is voortvluchtig. Red. ACTUALITEITEN I. ALLERLEI De Moskousche bladen schrijven in opti- mistischen geest over de regelingen, die de verbonden grootmachten bezig zijn te treffen over de bezetting van Duitschland. Tsjecho Slowakije eischt een gebied ten Westen van Bohemen, ter annexatie, van 22.500 vierk. km., o.a. met Bautzen en Kottbus Tito heelt verklaard, dat hij niet met wa pengeweld gebiedsuitbreiding zal trachten te verkrijgen. In den Levant is de toestand iets rustiger. Frankrijk verklaarde, de onafhankelijkheid van Syrië en den Libanon fe garandeeren. De Arabische federatie, waarin alle door Arabieren bewoonde staten zich hebben ver- eenigd, staat volkomen achter de twee ge noemde landen. ïn Engeland zal de regeering zich heden aan bei Lagerhuis voorstellen. Ze zal slechts toi na de verkiezingen aan het bewind blij ven. Het Briisehe ministerie van Buitenlandsche Zaken verklaarde te betreuren, dat Frankrijk versterkingen had gezonden naar den Levant. Daardoor zijn de onderhandelingen afgebro ken. De Briisehe regeering wenscht niet, dat tot aciie zal worden overgegaan. In Epyrus worden betoogingen gehouden voor de vereeniging van dit land met Grie kenland. II. HET VERRE OOSTEN. Nanning, de hoofdstad van Kwangsi, is door de Chineezen veroverd. Goede vorde ringen zijn voorts gemaakt op alle oorlogs- lerreinen. Bombardementen tersteren voort durend de belangrijkste centra der Japansche gebieden. Amerika heeft dii jaar 2 millicen ton Japansche sckeepsruiraie tot zinken ge bracht, d.i. 1100 Japansche schepen. Den heelen ooriog is dit geweest 4.5 mlliioen ton. Op de Philippijnen hadden de Japanners 400.000 dooden en gewonden, de Amerika nen 50.000 beide getallen globaal genomen. De verdediging van Tokio wordt steeds sterker. 19 Amerilcaansche superforten gingen verloren. De Japansche radio bericht, dat in Tokio onbeschrijfelijke verwoestingen zijn aan gericht. Een storm van 110 km. per uur doet de branden zich steeds uitbreiden. Ook Singapore werd gebombardeerd. III. BERECHTING NAZI-VRIENDEN In Tsjecho-Siowakije zijn alle journalisten, die tijdens het nGzi-bewind met den vijand hebben meegewerkt, uit het jcumalistenver- bond gestooten. In Joego-Slavië zijn drie leden der pro nazi-beweging ter dood veroordeeld, en hun eigendommen werden verbeurd verklaard. In Amerika zal met de berechting van de oorlogsmisdadigers ernstig en snel een aan vang worden gemaakt. Rechter Jackson heef» hie r de leiding. De verhooren zullen spoedig beginnen. Er worden twee soorten gevallen onder scheiden le. overtredingen tegen Amerilcaansche troe pen en gevangenen begaan 2e. misdaden in de bezette gebieden. IV. DUITSCHLAND Er zal voortaan in West-Duitschland, vcor- zoover hei door Amerikaansche troepen is bezet, een rantsoen gelden van ongeveer 12Ö0 calorieën per dag. Er is nog voor één maand voedsel, zoo wordt gemeld. Er zijn de volgende bekende gevangenen gemaaktVon Greyins, opvolger van Goe- ringFcrster, gouwleider van DanzigVie- tinghof, die in Italië is gearresteerd, en de zusier en halfzuster van Hitler in Berchtes- gaden. In het gebied van Chemnitz opereeren nog altoos Duitsche troepen, die zich bevinden in het niemandsland tusschen de Russen en de Amerikanen. Zo worden door de lactsten niet als krijgsgevangenen geaccepteerd, en willen zich niet aan de eersten overgeven. Ze terriloriseeren de Duit3che burgerbevol king. Admiraal Dönitz wordt ervan beschuldigd, den dood van 15.000 zeelieden veroorzaakt te hebben. Admiraal Friedeburg beeft zelf moord gepleegd. De archieven van het Duit sche opperbevel, laatst in Flensburg, zijn nu in geallieerde handen. Julius Streicher, de beruchte Jodenvervolger, is in Berchtesgaden gearresteerd. Het hoofdkwartier van Eisenhower is ver plaatst naar Frankfurt a. Mein. De treinver binding Berlijn-Mcskou is hersteld. De uit Dachau bevrijde gevangenen zijn voor herstel van gezondheid naar hei meer var. Constcnz overgebracht. NEDERLAND. De Hollandsche humor kon zich niet in houden. toen dezer dagen een aantal Duit schers per roeiboot over den Amstel werd geveerd. Het Amsterdamsche publiek stond aan den kant welgemoed te zingen„Wir fahren gegen England". Red.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1