STEMMEN op naar DAGBLAD VOOR ZEELAND De toestand in Duitschland le JAAKGANG NUMMER 170 Dinsdag 29 Mei 1945 Algemeeue Leiding t B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur t J, Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 Ie kwestie Syrië en de Libanon Aan de kust van de Middellandsche Zee ligt ten Zuiden van het tegenwoordige Tur kije een groot gebied, door een paar milli oen menschen bewoond, waarvan het mee- rendeel, zeker drie kwart. Arabieren en Turken, dus Mohammedanen zijn. Eeuwen iang was dit gewest, oudtijds het Syrische rijk, met als hoofdstad Damascus, een deel van Turkije. De vorige wereldoorlog bracht voor dit laatste, toenmaals bondgenoot van Duitschland, de nederlaag, en daarmee een verlies van een groot deel van zijn gebied. Verschillende deelen werden onder opper gezag van den Volkenbond mandaatsgebie- den van westelijke mogendheden. Engeland kreeg Palestina. Frankrijk Syrië en den Li banon. In de sinds verloopen twintig jaar kwam al meer naar voren een Pan-Arabi- sche strooming, die niet hereeniging met Turkije tot doel stelde, maar eerder een Ara bische Eond van onafhankelijke staten. Syrië en de Libanon waren een van deze nieuwe staten, die in den huidigen oorlog nog wel formeel aan Frankrijk waren gebonden, doch praciisch tooneel werden van botsingen tus- schen twee Fransche partijen, die van De Gaulle en die van Pétain, zoodat van waar lijk eensgezind Fransch gezag geen sprake was. Nu Duitschland verslagen is, en daar mee de richting Pétain is uitgeschakeld, her neemt Frankrijk zijn oude rechten en stuurt vrijgekomen troepen naar deze landen. Daarmee zijn de poppen aan het dansen. Er hebben ongeregeldheden plaats, sta kingen worden geproclameerd, zelfs straat gevechten werden gevoerd, waarbij dooden en gewonden vieien. Alles onder de leuzevrij van het Fran sche juk en de Fransche voogdij. Wij willen, zeggen zij, onze legers ver eenigen tot een strijd voor de souvereiniteit en de onafhankelijkheid van ons vaderland Wat Frankrijk nu doen zal Wat de internationale conferentie die straks ai deze kwesiies op te lossen heeit, zal be slissen, moet nog worden afgewacht. Zeker is, dat de Pan-Arabische gedachte, die toch eigenlijk een volkomen gezonde en gerechtvaardigde gedachte is, hier de drij vende kracht toont te zijn. Reeds werden in het naburige Palestina door het Arabische deel der bevolking sym pathiestakingen gehouden. Ook Egypte en Arabië toonen hun belangstelling Het zou gewenscht zijn, dat het overleg der groote mogendheden ook dezen haard van onrust zou kunnen opruimen, door vol ledige ruimte te geven aan de wenschen van de naar onafhankelijkheid snakkende Arabieren. Maar één ding duikt dan op als een nieuw Grnsfig probleemWat moet er dan komen van het oude plan, aan het eind van den vorigen wereldoorlog reeds door Engeland toegezegdin Palestina verrijze thans een zelfstandige Joodsche staat Dit volk heeft wel het meeste van alle ge leden in de afgeloopen oorlogsjaren. Het is absoluut trouw gebleken aan de an ti-nazi-beweging, die nu de overwinning be haald heeft. Is het nu geen tijd, dat een internationale conierentie de belofte inlost, indertijd door Engeland gegeven, en een vrije Joodsche staat proclameert, als toevluchtsoord ook voor de tallooze ontwortelde Joden, die thans zwerven over do wereld Maar v/at dan te doen met de groote meer derheid der bevolking van Palestina, die Arabier is en blijft, ondanks alle invoer van Joden in de laatste 25 jaar? Deze puzzle blijft open. Maar tot een oorlog zal zij niet uitgroeien, daarvoor staat de Britsche macht aldaar wel borg. En Rusland zal zeker geen krijg voeren voor een Arabisch verbond van staten. Red. NIEUWS OVER SYRIË EN DEN LIBANON De toestand spitst zich toe. De Syrische en Lïbanonsche delegaties hebben te San Francisco verklaard, dat Frankrijk zijn troe pen zond om politieke pressie uit te oefenen. De Arabische politieke leiders hebben een sympathie-staking uitgeroepen. De Egyptische koning Faroek schenkt bijzondere aandacht aan den toestand, en de minister-president verklaarde dat de onafhankelijkheid van Syrië en den Libanon ook door Egypte wordt gewenscht. Er is neg geen oorlogstoestand, maar toch zijn al 3 Franschen en 10 burgers bij een schietpartij gedood. Tito heeft gezegd het af te keuren, dat Britsche troepen thans Kcrinthië hebben be zet. De Karinthiërs wenschen de vrijheid, om zelf hun lot te bepalen, en zich aan te slui ten bij hun broeders VERRE OOSTEN. In het Verre Oosten gaat de vernietiging van Japan regelmatig zijn gang. Van Tokio is nu ruim 100 vierk. km. met den grond ge lijk gemaakt. Ook Formosa is zwaar getrof- ien. De zee tusschen dit eiland en het vas teland van China wordt door de luchtmacht bewaakt, en veel schepen gaan daar te gronde. De Chineezen rukken op in de rich ting van Shanghai. FRANKRIJK. Een Fransch comité stelt den eisch, dat Franco zijn dictatuur over Spanje zal be ëindigen, en dat aldaar tot vrije verkiezin gen zal worden overgegaan. Spanje heeft nog niet toegestemd in de uitlevering van Laval. Het schijnt, dat de Fransche regeering ook in deze richting deknt. Een beroep wordt gedaan op de geallieerden, ten einde door gezamenlijk optreden deze macht te luiquideeren, dit haar positie aan Hitier en Mussolini dankt. De Fransche regeering heeft besloten, de prijzen en loonen niet verder te verhoogen, om inflatie te vermijden. Frankrijk maakt aanspraak op een deel der Italiaansche Rivièra, en op een strook land ten Westen van Turijn, beide als grens- verbetering bedoeld. DUITSCHLAND. Berekend is, dat 4 millioen Duitschers in dezen oorlog zijn gesneuveld. Van de krijgs gevangenen zullen o.a. de mannen boven 50 jaar worden vrijgelaten. Door de Amerikanen wordt een Duitsche krant uitgegeven, de „Hessische Post", waar in getracht zal worden wat beter begrip bij te brengen aan de door het nazi-regime vergiftigde Duitschers. In Buchenwald (en niet Buchenwalde, xoo- als men gewoonlijk ze"t) was een anti-nazi organisatie opgericht waartoe alle vertegen woordigers van alle volken waren toegetre den. Dit in tegenstelling met andere sugges ties die wel van haat tusschen de ingeslote- nen van verschillende nationaliteit hebben gesproken. Dit comité had veel voorkomen van wat de Duitsche beulen van plan wa ren, en het had reeds de macht in handen genomen, voordat de bevrijders waren bin nengerukt. De Polen hebben reeds een Poolsch bur gerlijk bestuur ingesteld in Frankfort aan de Oder, zoodat vermoedelijk de Poolsche gren zen tot daar zullen worden doorgetrokken. De Russen zouden als compensatie de be schikking krijgen over Koningsbergen. Zoo wordt door M. van Blankenstein ondersteld. ENGELAND. Alles komt te staan in het teeken der aan staande verkiezingen. De Labour Partij heeft een vijfjarenplan opgesteld, waarin o.a. ver langd wordtnationalisatie van het vervoers wezen en van de ijzer- en staalindustrie controle op het bankwezen en de financiën ook op de monopolie-bedrijven en de kar tels, evenzeer op de prijzen en loonen. Nieuws uit Nederland Er is door de daartoe benoemde Commis sie een rapport uitgebracht aan den Minister van Sociale Zaken over de herscholing van arbeiders. De bedoeling is, dat de uit Duitsch land terugkeerenden, die hun vak verleerd hebben, of niet meer in hun oude vak kun nen terugkomen, een opleiding krijgen op staatskosten, om ze weer geschikt te maken voor een plaats in de maatschappij. Ook voor onvolwaardige krachten is een plan ontworpen. Er is een Nationale actie voor Schadever goeding door annexatie van Duitsch gebied opgericht, welke als voorloopig plan heeft gepubliceerd een uitzetting onzer grenzen langs de lijn Aken, München-Gladbach, Gel- dern. Kleef, Lippe, Ahaus, de Eems tot aan Emden. Het zou een strook zijn van 10.000 vierk. km., en zou plaats bieden aan ander half millioen menschen. De Duitsche bevol king zou moeten verdwijnen. „Het Vrije Volk" vraagt herstel van den Radio-Omroep te Hilversum, waarvan de stu dio's geheel intact zijn. En dan een vrije om roep zegt het blad, zonder terugkeer tot den ouden toestand, maar ook zonder inmenging van het Militair Gezag. Een gerucht gaat in de pers (wij lazen het in „De Gelderlander"), dat „De Waar heid" zou voorstellen, de Communistische Partij op te heffen, en allen zich aan te sluiten bij een nieuwe partij, die alle voor uitstrevende democratische krachten zou ver eenigen. Deze partij zou in vrede moeten leven met de Kerk, en zou de kern moeten vormen voor een volksregeering. Of dit alles „waarheid" bevat Red. goede vriendschap met Rusland, waartoe een Labourregeering de beste kansen zou geven, geen steun aan Franco en aan koning Peter van Joego-Slavie Palestina voor de Joden Voorts goede voedselvoorziening en goede woningen. Ook de Minister van Marine, Elexander, die tot de Labourpartij behoort, is demissionair. BELGIE. Volgens de „Drapeau Rouge" eïschen de mijnwerkers afschaffing van de burgerlijke mobilisatie, aanpassing van de loonen aan het gestegen levenspeil, een minimum-pensi oen van 18.300 francs, een duurtetoeslag van 500 francs, kostelooze verzekering, geen be- lastina voor de kleine inkomens, radicale zui vering, en troonsafstand van den koning. Ook „Le Peuple" eischt het laatste. „Le Nouvelle Gazette" van Charleroi klaagt erover, dat er geen vleesch is en geen aard appelen, en dat de boter en de kolen zoo schaarsch zijn. Het vervoer is slecht georga- niserd. „La Libre Belgique" vraagt meer papier voor de pers DIVERSE LANDEN. In Italië zijn in het hoofdkwartier van Mus solini verborgen schatten gevonden, die over gebracht zijn naar de bank van Italië. De Russen hebben ter verontschuldiging van hun directe erkenning der Oostenrijk- sche Renner-regeering verklaard, dat deze hen aan de grens tegemoet kwam als de nieuwe volksregeering. Ze vonden hen dus aanwezig Noorwegen verloor aan het Duitsche schrik bewind 10.000 man en 1 milliard pond aan waardenRed. STICHTING VAN DEN ARBEID TOT BEVORDERING VAN DEN SOCIALEN VREDE, ORDE EN RECHTVAARIGHEID Gedurende de bezettingsjaren is in het geheim voortdurend overleg gepleegd tus schen vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers-centrales. Ook Dr. Hacke, directeur-generaal van den Arbeid, nam aan dit overleg deel. Volledige overeenstemming werd bereikt over een gemeenschappelijke organisatie van den arbeid. Er is een plan gemaakt voor gemeenschanoslijk overleg op sociaal gebied zoowel bedrijfstakgewijze als landelijk en centraal. Men zond reeds eenïge maanden geleden een urgentieprogramma aan de regeering, dat werd onderteekend door personen uit werkgevers- en werkne merskringen, door Roomsch-Katholieken en docr Protestanisch-Christelijk georganiseerden, en o.a. ook door E. Kupers, voorzitter van hei Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen Uit dit urgentie-program, dat nu zeer actu eel belooft te worden, lichten wij de volgen de punten Herstel in hun oude functie van alle weg gevoerden en onderduikers. Wachtgeld voor zoover dit nog niet direct mogelijk is. Alle door de Duitschers ontslagenen of ge- degradeerden worden gerehabiliteerd. Uitzonderingen op het ontslagverbod alleen door overleg van de Overheid met organen uit de kringen van werkaevers en werkne- Normale werk- en rusttijden. Bevordering van werkgelegenheid door maatregelen van wederopbouw, uitvoering van werken, bouw van arbeiderswoningen, enz. Verhooging der rantsoenen, vooral van kleeding, schoeisel en dekking. Verhoogim van pensioenen voor ouden van dagen. Bestrijding van t.b.c. Zorg voor oorlogsinvaliden, enz. Red. Eerst was het een chaos, vertelde Rona Churchill, die een reis maakte, kort na de verovering. De geallieerde legers hadden toen nog geen tijd gehad, om de orde nieuw te grondvesten, nadat de Duitsche macht in eengezakt was. In die tusschenperiode na men de buitenlandsch» arbeiders, die zich zelf hadden bevrijd, de gelegenheid te baat om van de Duitschers te vorderen, wat ze voor zichzelf en om mee naar huis te nemen noodig achtten. De Duitschers bleken het paard van Troje te hebben ingehaaldZij plunderden en brandschatten de timide ge worden Duitsche burgers en trokken in drom men huiswaarts onder medeneming van al wat ze dragen konden. Dit is nu gewijzigd. De bezettende mach ten stellen overal weer een Duitsch bestuur van anti-nazimenschen, onder oppergezag van de militaire macht. De Dönitzregeering wordt niet erkend, en is nu zelf gevangen genomen. Alle oeroofde voorraden, die worden gevonden, gaan terug naar de be roofde landen. Zoo o.a. een groote voorraad kunstschatten, die Goering voor privé-gebruik had opgestapeld. De voedselvoorziening van Duitschland wordt gesteld op een rantsoen, minder dan de bevrijde landen qenieten. De productie van Duitschland is bestemd voor het herstel der door hen verwoeste gebieden in Europa. Ook arbeidskracht zal door de Duitschers, en door hun krijgsgevangenen, moeten worden geleverd voor ditzelfde doel. Ook in Nederland zullen deze naar behoefte worden ingezet. De behandeling der krijgsgevangenen in de kampen in Engeland en Amerika zal streng zijn. Ze zullen films moeten bijwonen, die al hun gruwelen op het doek zullen bren gen. Geen extratjes zullen worden verstrekt. En arbeiden is de boodschap. Het Engelsch zal in Duitschland de offi- cieole taal zijn. De grenzen worden bewaakt, opdai geen oorlogsmisdadigers ontsnappen kunnen. Een nieuwe gruwel is ontdekt. De sadistische bewakers hadden als een straf het volgende bedachtbind een rat in een holle gordel op het bloote lijf van den ongelukkige, die voorwerp van hun martelzucht werd. Een enkele zwakke plek in die lederen gordel bevond zich boven het bloote lijf van den man. De rat wil er uit en knaagt zich een weg door het lichaam heen. Misdadigers als deze verdienen niet langer op Gods aardbodem te leven. Enkele stemmen over vooraanstaande Duitschers. De vroegere kroonprins zei bij zijn gevan- genname„De Duitschers hebben zich als idioten gedragen. Eerst hebben zij Ebert ge volgd. Toen liepen zij achter Hindenburg aan. En zij eindigden met Hitier. Dat was krankzinnigheid". Over Hitier zelf dit, wat zün dood betreft Een hevig geconcentreerd artillerievuur beukte zijn kanselarij aan stukken, in de laatste week van April, zoo verhaalde een van Hitiers verbindingsofficieren, volgens de „Daily Mail" en de „Daily Telegraph". Hitlers lijk lag begraven onder 100 ton puin van de Rijkskanselarij. Den anderen mor gen liet generaal Kreibs dezen officier roe pen en zei hemHitler is dood. Gij moet naar Dönitz vliegen. En van het dak van het Ministerie van Luchtvaart vloog hij in een Fiseier Storch vliegtuig naar Sleeswijk Holstein. De drie laatst door Hitier geiee- kende brieven lagen nog op zijn schrijftafel. Het waren drie gelukwenschen met verjaar dagen en bevorderingen. De laatste uren van Hitier werden door een stenograaf bekend gemaakt. Er was een vergadering in de kanselarij, op 22 April. Buiten bulderden de Russische kanonnen, die de hoofstad beschoten, en juist de kanselarij als doelwit schenen te hebben gekozen. Bin nen was een laaiste groep getrouwen met Hitier te ramen. De Führer liep onrustig heen en weer. Zijn half verlamde hand, die sinds den aanslag van Juli 1944 nooit was hersteld, lag op zijn rug. „Ik wil in Berlijn blijven", riep hij telkens, „en sneuvelen voor de kan selarij". Keitel merkte op, dat dit in strijd was met zijn eigen vroegere aankondiging, om te blijven strijden tot den laatsten duim gronds en drong er op aan, dat Hitier Ber lijn zou verlaten. Maar deze weigerde „neen ik verlaat Berlijn niet". Hij verklaarde, dat hij geen vertrouwen meer had in de weer macht, niot meer in de Waffen-S.S„ ook de Luftwaffe had hem teleurgesteld. Volgens een gerucht zou Hitler vermoord zijn door een S.S.-man. Een ander gerucht zegt. dat zijn lijfarts hem een injectie heeft gegeven. En nu nog dit over Goebbels In 192S was deze werkzaam bij de boek houding van een circus. Hij verdiende nacr zijn zin niet genoeg, en begon zijn baas op te lichten. Na een half jaar wera dit ont dekt, en toen werd de later zoo „groote" man wegens diefstal op staanden voet ont slagen, en smadelijk op straat gezet. Sic transit In de Oostzee zijn nog steeds Duitsche duik- booten werkzaam. De Russische luchtmacht patrouilleert boven de zee, en tracht ze on schadelijk te maken. BovendienDe tegen stand zal slechts van korten duur kunnen zijn. De hoeveelheid radium die gevonden werd in een Duitsch ziekenhuis had de waarde van 225.000 pond sterling, en het was niet. zoals abusievelijk werd gemeld, een hoe- hoeveelheid van 225.000 pondDe deskun dige lezers hebben zich daarover zeker wel verkneukeld. Red.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1