VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Voorlöopin Ënyelscli Kabinet yeformd Ie JAARGANG NUMMER 169 Maandag 28 Mei 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur t J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 DE KWESTIE TRIEST Wij beginnen mei deze moeilijkheid, die veel stof heeft opgeworpen, en die toch voor ernstige ongerustheid geen reden geeft. ïriëst is de voornaamste stad van het schiereiland Istrië, oi liever, het ligt op den hals van dit schiereiland, dat tusschen Italië en het Balkanschiereiland een eindweegs uitsteekt in de Adriatische zee. De inheemsch9 bevolking is grootendeels Kroatisch en Slowenisch in heel dit gebied. In de westelijke kuststrook wonen, vermoe delijk door vroegtijdige kolonisatie uit het tegenoverliggende Italië, ook veel Italianen. Het geheele gebied behoorde lang tot het Oostenrijk-Hongaarsche Keizerrijk. Voor de ze landen was Triest de groote doorvoerha ven naar de Middellandsche Zee. Na de vernietiging van dit rijk in den vo- rigen wereldoorlog v/erd door Italië, dat zich stilletjes van zijn bondgenooten, Duitschland en Oostenrijk had losgemaakt, en toen tégen die twee met de andere partü was samen gekomen, geheel dit gebied geannexeerd. Triëst v/erd een groote Italiaansche handels stad, en Pola, aan de punt van het schier eiland, werd een oorlogshaven van ditzelf de land. Maar de massa der bevolking van heel deze streek bleef Kroatisch en Slovenisch, voelde zich dus verwant aan de nieuw ge vormde Joegoslavische staat. De tweede wereldoorlog kwam. Weer zwaaide Italië tijdens den verwoedden strijd naar den kant vanwaar het de meeste buit verwachtte. Toen Duiischland Frankrijk op de knieën had, tastte Italië ook toe, en wil de deelen in den buit. Een tijd lang scheen het goed te gaan. Maar de omkeer kwam, en daarmee de ineenstorting van het rijk van Mussolini. Door een paleisrevolutie trachtte de ko ning zich te bevrijden van zijn Duce, en met hulp van de groote Angelsaksische mogend- J heden werd langzamerhand Italië op Duitsch land, dat de erfenis van Mussolini had aan vaard, door dezen zelf bij zich in te lijven, heroverd. Maar aan den anderen kant van de Adria tische Zee stond een machtige strijder op, die door den taaien volkswil gedragen, waarvoor de Serven altoos bekend hebben gestaan, Italianen en Duitschers eerst han den vol v/erk gaf op den Balkan, en daarna langzamerhand deze verkwijnende machten terugdrong, tot eindelijk ook hier de ineen storting volkomen was, en Joegoslavië onder zijn zegevierende veldheer Tito ook Istrië en Triëst binnen rukte, om de verwante bewo ners aldaar te bevrijden. Ter zelfder tijd kwamen de Angelsaksen van uit het Wesien en betraden eveneens de grootste siad van dit landje. Ze bakkeleien er niet met elkaar, berich ten correspondenten, maar voelen zich wa penbroeders. Doch de regeeringen der groote Angel- Saksische landen vreezen hier gesteld te worden voor een fait accompli. Wil Tito zeq- gen jullie blijft er nu voortaan af. Dit land is van ons, behoort door afstamming en taal verwantschap bij ons, en zal bij ons blijven behooren, de nieuwe medestrijder Italië met zijn donker verleden ten spijt Nee, antwoordt Tito, na eenig gescher- mutsel door verkeerd begrijpen van elkaar, nee, natuurlijk nietWij wachten op de uiteindelijke beslissing van onze geheele volkerengemeenschap, en wij wachten met vertrouwen. Onze troepen blijven er, want ze zijn als overwinnaars binnen getrokken. Doch de beslissing nemen straks de over winnaars al te zomen. Heeit het groote Rusland aan zijn ver wante vriend een wenk gegeven om toch vooral beleefd te zijn In elk gevalesn nieuwe wereldoorlog komt hier niet uit voort En straks zal het groote Convent wel be slissen dat Joegoslavië zijn rijk afronden kan met dit Kroatische en Slovenische gebied. Red. De „Daily Mail" schrijft, dat er 4]/2 milli- cen Duitsche krijgsgevangenen zijn gemaakt. Moeten v/ij die allen voeden Er dienen maairegelen te worden genomen, dat zij al len werken voor den kost. En laat ons, zegt het blad, hen toch vooral niet, zooals thans nog geschiedt, een hooger rantsoen levens middelen geven dan onze eigen burgers en de burgers onzer bondgenooten krijgen 1 De eilanden in het Kanaal, het sterkst ver dedigde grondgebied der Duitschers in ge heel Europa, bevatten zooveel oorlogsmate riaal, dat de registreering geruimen tijd zal vergen, nu alles onbeschadigd in Britsche handen is gevallen. De Canadeesche luchtmacht heeft in de zen oorlog, dus in bijna zes jaar, meer dan 20.000 slachtoffers te betreuren. Zij vielen voor de zaak der bevrijding van Europa en de wereld. Het tusschenkabinet in Engeland is als volgt samengesteld Minister-president en Minister van Lands verdediging Winston Churchill. Minister van Buitenlandsche ZakenAn thony Eden. FinanciënSir John Anderson. President van den MinisterraadLord Woolton, die Attlee opvolgt. Lord GrootzegelbewaarderLord Beaver- brook. Hugh Dalton werd door Oliver Littleton opgevolgd als minister van Handel en Pro ductie. Ernest Bevin werd als minister van Arbeid opgevolgd door Richard Austin Butler. Minister van Binnenlandsche Zaken werd Sir Donald Bradley, inplaats van Herbert Morisson. Eerste Lord der Admiraliteit werd Brendon inplaats van Alexander. Minister van OorlogJames Grigg. LuchtvaartHarold MacMillan, inplaats van Sir Archibald Sinclair. Minister van vliegtuigprcductieErnest Brown, die sir Stafford Cripps vervangt. OnderwijsRichard Kibston Law, die Butler vervangt. OorlogstransportLord Leathers. Voor Brandstof en Energie Lloyd George. StedenbouwWilliam Shephard Morrisson. Nationale VerzekeringLeslie Hoare Be- lisha. Voorts is er nog een aantal ministers voor specifiek binnenlandsche Engelsche aange legenheden benoemd, alsmede voor de do minions en koloniën. Syrië en den Lybanon De geschilpunten tusschen Frankrijk aan den eenen en Syrië en Libanon aan den anderen kant zijn opgehelderd. Operaties op groote schaal van de Fran- sche troepen in de beide republieken worden als pure fantasie gekwalificeerd door een stafofficier, die met den toestand van zeer nabij op de hoogte is. Shamun, de gezant van den Libanon te Londen, deelde bij zijn aankomst te Kairo mee, dat Syrië en de Libanon niet konden inzien, dat de cultureele belangen van Frank rijk eenige bijzondere voorrechten zouden vragen en dat er voorts geen reden was om voorkeur te geven aan het onderwijs in do Fransche taal, zooals gevraagd was. De Engelsche taal is meer verbreid en meer ge bruikt voor handelsdoeleinden, merkte hij op. De groote handelsbelangen van Engeland, Amerika en België in den Levant hebben evenmin bijzondere voorrechten gevraagd. In Londen verklaarde de Egyptische ge zant, dat Egypte lid van de Arabische liga van ganscher harte sympathiseerde met Sy rië en den Libanon. De Syrische kamer van afgevaardigden heeft Vrijdag een wet aangenomen, waar bij de verplichtekrijgsdienst van alle 3y- rïërs tusschen 18 en 60 jaar in de nationale garde wordt ingesteld. De kamer voteerde een crediet van 30 miilioen francs voor de onmiddellijke oplei ding van een reserve van 5000 gendarmes. Frankrijk en Franco»Spanje De commissie van Buitenlandsche Zaken van de Fransche Nationale Vergadering heeft de Fransche regeering voorgesteld de geal lieerden te verzoeken gemeenschappelijke stappen te doen bij generaal Franco, tenein de hem te bewegen afstand te doen van de macht een plaats te maken voor een regee ring, die vrije verkiezingen zal houden. Mocht hij dit dan weigeren, dan stelt de Nationale Vergadering voor om de diploma tieke betrekkingen met Franco-Spanje te ver broken. Deze verscherping van de Fransch-Spaan- sche verhouding is een gevolg van de wei gering van Spanje om Laval uit te leveren. Te Parijs heeft de eerste zitting plaats ge had van den economischen raad. welke door Frankrijk, de Belgïsch-Luxemburgsche Unie en Nederland is ingesteld. Er zal te Brussel een permanent secretariaat worden opge richt. Tevens zullen verschillende commissies worden benoemd bestaande uit vertegen woordigers der drie partijen. Nieuws uit Nederland Ir. Louwes, de directeur van onze voedsel voorziening, heeft de behoeften en nooden van ons volk in de eerste plaats van het hongerende Westen, uiteengezet. Nog lan gen tijd zal een karig rantsoen voor heel Nederland moeten gelden, omdat de wereld voorraad ook zeer beperkt is, wat o.a. wel blijkt uit de maatregelen in Engeland en de Vereenigde Staten. De geallieerden willen ons ongeveer 2000 calorieën trachten te ver zekeren. Ir. Lauv/es hoopt, dat in ons eigen land de productie dit zal kunnen aanvullen, maar er zijn veel moeilijkheden. Het aller meest noodige zal blijken te zijn aanvoer van kolen, en daartoe herstel van water wegen en spoorwegen, dus ook van brug gen sluizen, enz. Gelukkig zijn de Maas en de Zuid-Wil lemsvaart weer voor een groot deel bevaar baar. Er zijn 400 autobussen besteld, voor het personenvervoer, tusschen de kleinere plaat sen, als aanvulling van het treinverkeer. Onze luchtvaart zal door de K.L.M. weer zoo spoedig mogelijk worden verzorgd. Tij dens den oorlog vloog deze met 6 toestellen vanaf Lissabon. Nu zijn er in Nederland 37 vliegvelden, dus dat belooft wat voor de toekomst, als die in orde zijn gebracht De Wieringermeer, die 34 m. onder waier staat, zal vermoedelijk in November droog komen. Volgend jaar zal wellicht een oogst van 59 pet. kunnen worden verwacht. Doch dc gebouwen met inhoud zullen grootendeels moeien worden vernieuv/d. Gouverneur-Generaal van Mook vraagt om transport naar Indië voor de talloozen die nu zich willen inzetten voor Nederlandsch Oost-Indië. In Amsterdam zijn de centrale keukens her opend en verschaffen alle burgers een voed zame soep. Op Walcheren werken aan dijkherstel nu 600 arbeiders. Er zün er echter 1250 noodig. Het Westland is door de Duitsche vernie lingon zwaar beschadigd, en van de produc tie aldaar mag niet te veel worden verwacht. Wat Scheveningen betrefthet geluid van de Mij. Zeebad is daaromtrent optimistischer. Reeds dezen zomer hoopt de Maatschappij een strandgedeelte met bijbehoorende zitjes in gereedheid te hebben, al kunnen de bun kers en muren nog niet worden opgeruimd. „De Gelderlander" heelt met zijn artikel over de traagheid der repatrieeringsmaatre- gelen voor onze gevangenen in de Duitsche concentratiekampen groot succes gehad. Spontaan vloeiden sympathiebetuigingen en geldzendingen daarvoor binnen, en nu is op gericht een „Heldenfonds Nederland", waar uit zooveel noodig terugkeerende slachtoffers, en ook andere nationale helden, kunnen ge holpen worden. De regeering heeft 3 miilioen beschikbaar gesteld voor verbetering van de pensioenen der mijnwerkers. Amsterdam krijgt een groot Canadeesch garnizoen. Bovendien zullen er geregeld 7000 verlofgangers uit de geallieerde bezet tingstroepen in Duitschland verblijf houden. Het leven in de hoofdstad keert terug treinen gaan weer rijden, bioscopen gaan spoedig weer open, de kranten komen in distributie, zoodat ieder zich op één krant mag abonneeren. Spoedig zullen de weerberichten uit De Bilt weer worden uitgezonden. Binnenkort worden ook onze zilveren mun ten weer ingevoerd, heeft de regeering toe gezegd. Doch ook de zilverbons blijven even zeer geldig. In verschillende steden zijn de cantinewa- gens van de Koningin van Engeland een welkome verschijning geworden. Ze deelen voedzame spijzen en koffie uit. Ook zijn de Zweedsche pakketten met buitengewone waar deering ontvangen, reeds gedurende den be zettingstijd. Meegedeeld wordt, dat door de regeeding de verkiezing van een noodparlement wordt overwogen. Laat ons hopen, dat dit werke lijke verkiezingen zullen zijn, en geen aan wijzing van hoogerhand, zooals het plan was met de pseudo-gemeenteraden. De de mocratie staat op het spel Wij eindigen met datgene waarmee we begonnen De grootste nood is thans noa steeds de honger. Er zijn ontzettend veel gevallen ge weest van hongerdood. Talloozen worden door honger-oedeem geteisterd. Ondervoeding is algemeen, en daarmee grootere vatbaar heid voor infectieziekten. De Geneeskundige Diensten vragen vooral kolen, zeep en trans portmiddelen. De teams, die hongerende menschen voor zichtig willen aansterken, doen voortreffelijk werk. Waarom wachten er nog zooveel op vergunning, om naar het Westen des lands I te reizen Vele teams staan klaarRed. De achtergrond der politieke gebeurtenissen an Engeland De feiten zijn bekend. Nadat de Labour- partij had besloten, de coalitie niet voort ie zetten, die in 1940 gevormd was, voor het overwinnen van Duitschiand, diende Chur chill zijn ontslag in, en dat van zijn coalitie kabinet, bij den Koning. De Koning verzocht Churchill een nieuw kabinet samen te stellen. Churchill aan vaardde deze opdracht, en stelde voor, in Juli a.s. nieuwe verkiezingen te houden. Churchill zal nu trachten een kabinet sa men te stellen zonder afgevaardigden van de Labourpartij, dus zonder Attlee, waarne mend minister-president, en zonder Bevin en Morrison, vermoedelijk hoofdzakelijk uit con servatieven bestaande, de partij waaruit Churchill is voortgekomen. De Labourpartij had den wensch geuit, eerst in het najaar verkiezingen ie doen houden, omdat dan de oorlogsontreddering wat ach ter ons zou liggen. Dit heeft Churchill niet gewild. Waarom al deze botsingen in dezen glorie tijd van een overwinnend volk Men kan hiernaar slechts gissen. Zeker is, dat een verkiezing op dit ocgen- blik een ongedacht gunstige kans biedt aan de conservatieven, omdat de ontzaggelijke populariteit van Churchill in heel het Engel sche volk dat in grooten getale op de con servatieven zal doen stemmen zonder dat men instemt met de conservatieve beginse len. Daartegenover staai, dat ook in Engeland de neiging tot radicalisme, die alom aan den dag komt, de kansen voor de linksche par tijen doet toenemen, zoodat het besluit der Labourpartij om de coalitie niet voort te zet ten (Churchill had voorgesteld dit wèl te doen, tot na het einde van den oorlog met Japan) wellicht zijn oorsprong vindt in de overweging, deze kansen nu te benutten voor een radicaliseering van heel het regee- ringssysteem in Engeland. Maar zij hadden dan verkiezingen gewild in hst najaar. Ver moedelijk met het oog hierop, dat dan de overwinningsroes, die gunstig is voor Chur chill. wat zou zijn geluwd. Nu dient afgewacht wat de kiezer zal beslissen. Zeker is, dat Churchill de populairste fi guur van Engeland zal blijven, hoe ook de verkiezingen uitvallen. En het zou niet on denkbaar zijn, dat een meerderheid voor Labour er toe zou leiden, dat Aitlee aan Churchill het verzoek zou doen, in zijn kabi net intrede te doen als minister van oorlog I Dat zou een glorierijk besluit zijn van Churchill's politieke loopbaan De houding van de liberale partij is nog onzeker. Tot aan de algemeene verkiezingen heeft Churchill de ministers van de Labour partij vervangen, en het kabinet van 8 tot 16 ministers uitgebreid. Red. Eet» pijnlijke tegenstelling „Het Vrije Volk" maakt een pijnlijke te genstelling tusschen de houding van het Ge zag in Duitschland en de houding van de autoriteiten in ons eigen land in deze da gen. In Duitschland zegt het geallieerde op perbestuur Wij gaan jullie niet zelf bestu ren Nee, dat moet je zelf doen. Wij zullen alleen toezicht houden, en voorschriften ge ven, waaraan jullie je te houden hebt. Maar verderziehier een paar vertrouwbare Duit schers, die door het Hitlerregime werden uit geschakeld. Dat moeten jullie burgemees ters en verdere bestuurders zijn. En zoek het nu voorts maar zelf uit In Nederland wordt nog niet3 in handen gegeven van het volk als geheel. Hier bij ons zijn de onbetrouwbare elementen al achter slot en grendel, of ze worden ijverig aezocht. Menschen die nu leidïn*- kunnen geven zijn er in overvloed. En toch staat nog boven ons een gezag, dat niet door ons zelf daar is gesteld, en er is nog geen enkele aanwijzing, dat wij nu spoedig zelf mogen gaan kiezen door wie wij ons willen laten besturen. En dan zegt het blad „Wij hebben even een gevoel van ja- lcerschheid gehad tegenoverDuitsch land En het eindigt in dezen zin Daarom tochwij hebben haast. Laten spoedig onze oude democratische instellin gen wederom functionneeren, met desnoods de militaire overheid als toeziend voogd. Honderden betrouwbare mannen staan klaar in Nederland om hun post in te nemen. Waartoe zou men hier in Nederland ver- zaken, wat daarginds verwerkelijkt v/rodt Red

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1