VRIJE STE DAGBLAD VOOR ZEELAND BRANDENDE KWESTIES r le /AARGANG NUMMER 168 Zaterdag 26 Mei 1945 Algemeene Leiding t B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur t J. Koekebakker Redactie en Administratie t Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 Angstig» zielen zijn op het oogenblik al bezig zich doodelijk ongerust te maken over verschillende ernstige kwesties die bij de reddering van de Europeesche chaos zich thans voordoen. De nazi-fascisten hebben de ordening van de Europeesche samenleving, die toch ai heelemaal niet ideaal was, zoo grondig in de war gestuurd, dat er, nu zij gijn opgeruimd, allerlei ongeregeld is en vrijwel in de lucht komt te hangen. Daaruit volgt, dat de verschillende overwinnende legermachten en de weer bevrijde volkeren overgaan tot expansie, en zoodoende soms elkaar ontmoeten niet alleen, wat dikwijls tot een fijne verbroedering heeft geleid, doch ook wel eens tot een soort botsing hebben aanleiding gegeven. We noemen kort op wat de laatste weken is geschied Het Deensche eiland Bornholm door de Russen bezet. De Amerikanen over de Elbe opgemar cheerd en later weer terug gegaan. In Polen een regeering gevormd, terwijl er in Londen een andere Poolsche regeering ze telt. Roethenïë, dsel van Tsjecho Slowakije, dat zich daarvan wil afscheiden en overgaan tot Sovjet Rusland. Oostenrijk, waar een regeering is gevormd die v/el door Rusland, doch niet door Enge land en Amerika wordt erkend. Karinthië, waar Joego Slavische troepen waren binnengetrokken, en waar propagan da wordt gemaakt voor afscheiding van Oostenrijk en aansluiiing bij eerstgenoemden staat. Istrië, met de hoofdstad Triest, dat vroeger bij Oostenrijk hoorde, doch na den vorigen wereldoorlog bij Italië werd gevoegd, en thans door Tsjecho Slowaaksche troepen bezet, terwijl ook de Angelsaksische legers er zijn binnengetrokken. En ten slotte, even buiten de grenzen van Europa, Syrië en den Libanon, waar do Franschen troepen hebben heengezonden, wat door de bevolking slecht wordt verdra gen en tot onlusten en stakingen aanleiding heeft gegeven. Ach, ach, zeggen thans angstige zielen zie je wel Daar is al een nieuwe wereld oorlog op komstWie de partijen zullen zijn, is nog niet precies te zeggen. Maar ze ker is, zeggen zij, dat aan den eenen kan; Rusland staat met al zijn satellieten en aan den anderen kant Engeland en Ameri ka, met al de kleinere volken, die slechts van dezen steun afhankelijk kunnen zijn, om zelfstandig te mogen voortbestaan. En het oude nazigif doet nog zijn funeste werkingde boeman van het bolsjewisme wordt opgeroepen om ons te doen rillen De aanstaande eindstrijd is op komst en Duitschland krijgt gelijkallemaal samen te gen den kolos uit het Oosten Wij willen ook met onze kleine krachten meehelpen om olie te gieten op deze golven van onrust, die voortwerken onder ons, ter- VAN OVERAL BINNENLAND. In Oldenzaal liep de viering van den VE- dag droevig af. Baldadige jongens speelden met vuurwerk midden in een groote menigte die een open-lucht-bioscoopvoorstelling bij woonde. Zij hadden brandplaatjes en kruit in een granaathuls geperst en brachten dit tot ontploffing. Zestig menschen werden zoo ernstig gewond, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. Zeven zijn er on middellijk overleden. De ontploffing was uren in den omtrek hoorbaar. De Commissie Rutten, die opdracht had, advies uit te brengen over bedrijfsorganisa tie in het mijnbedrijf, stelt voorEen mijn- ïndustrieraad zal de leiding hebben over heel dezen bedrijfstak. Hierin zullen ondernemers en werkers beiden vertegenwoordigd zijn. Daarnaast Ondernemingsraden voor elke af zonderlijke onderneming, en Ringen voor el- ken mijnzetel, fabriek of kantoor. De restaurants en hotels, die voor het pu bliek open staan, zullen in de gelegenheid worden gesteld, maaltijden voor het publiek verkrijgbaar te stellen, zoowel bonlooze, als wel maaltijden tegen inlevering van bonnen. Evenwel moet voorloopig worden bedacht, dat in tal van plaatsen nog geen enkel be drijf zijn deuren weer heeft kunnen openen. Ten behoeve van de groote gezinnen heeft de Minister van Sociale Zaken besloten, de kindertoeslag te verhoogen. Per dag en per ltind wedt ze oebraebt van 20 en 25 cent 40 cent per dag. De verhooging go--' in met terugwerkende kracht, vanaf 1 Ja nuari 1945. wijl onzes inziens daartoe heelernaal geen reden bestaat. En wij zeggen dat niet, om dat we de bevolking van Nederland met ver doezelende praatjes willen rustig houden. Doch enkel, omdat we gelooven, dat al deze brandende kwesties geen oogenblik aanlei ding kunnen en zullen zijn voor eenige ge wapende botsing tusschen de grootmachten van de wereld, en dat de wrijvingen tusschen kleinere groepeeringen evenmin het vaste besluit om de wereldvrede te handhaven zul len aan het wankelen brengen. Daartoe moeten we in enkele op elkaar volgende artikelen elk punt kort onder de oogen zien. Hier alleen dit eene allesbeheerschende feit, dat wij thans meenen te aanschouwen in deze wereld De drie groote machten die de overwinning over Duitschland samen be vochten hebben staan naast elkaar als een gesloten muur tegenover elke poging om den vrede tusschen hen drieën te verstoren. Wij zijn er vast van overtuigd, en dat niet op losse gronden, dat Sovjet-Rusland eerlijk met de twee groote Angelsaksische mogendhe den wil samen werken voor den opbouw van een nieuw Europa en een nieuwe we reld. En even zeker zijn wij ervan, dat En geland en de Vereenigde Staten van Ameri ka als trouwe bondgenooten van Sovjet-Rus land met alle goedwillende volkeren in groote eendracht een nieuwe orde willen grondvesten, die voor de vrije ontplooiing van allen volledige ruimte laat. Van dit gezichtspunt uit gezien bekijken we nu samen alle brandende kwesties in het huidige Europa. Red. ACTUALITEITEN I. HEINRICH HIMMLER t Het groote nieuws is wel, dat de aarts- misdadiger, Heinrich Himmler, op Maandag te Bremsrvörde, een klein dorpje aan de Oostzee, is gevangen genomenHij had zich onkenbaar trachten te maken, droeg een zwarte lap voor zijn rechteroog, had zijn snor afgeschoren, en reisde onder den naam Hizinger. Desondanks werd zijn boe ventronie herkend. Woensdagavond zou hij medisch worden onderzocht. Plotseling beet hij een glazen buisje stuk, dat hij achter de tanden had verborgendit bevatte blijkbaar vergif. Hij stierf binnen een kwartier. Jammer, zullen velen zeggen, dat hij zoo aan de aardsche gerechtigheid ontsnapt is Het martelen en daoden van millioenen men schen had hij op zijn geweten Maar wij hadden hem toch niet kunnen martelen. En nu staat hij voor de Hemelsche Gerechtig heid. Reeds bij de eerste putsch was hij één van Hitiers medestrijders. Snel lclom hij om hoog. Werd leider van de S.S., en triom feerde over de S.A. toen Böhm werd gefu silleerd. Eindelijk werd hij Hitiers rechter hand, omdat hij voor het wreedste en bloe digste werk geschikt was. Geesel voor het eigen volk, beul voor alle martelaarskampen, brute schreeuwer voor de radio. Thans een laffe vluchteling, die eerst nog poogde, door zijn capitulatie-voorstel, het veege lijf te red den, en, toen dit mislukte, in bange vrees voor den dood, in vermomming trachtte te ontkomen. De groot-moordenaar van Europa heeft zelf moord gepleegd. In wanhoop. De vloek van gansch de menschheid volgt hem ln zijn graf II. WIARDI BECKMAN f. Van een doode naar een doode. Maar hier zijn de rollen omgekeerd. Droefheid is er in het Nederlandsche volk, omdat deze held als martelaar gestorven is. Het was zoo'n blij bericht, dat door de radio en de pers werd verbreid Dr. H. W. Wiardi Beekman, hoofdredacteur van de Ar beiderspers in Nederland, is bevrijd Helaas melden thans teruggekeerde gevangenen van het Concentratiekamp Dachau, dat hij aldaar op 15 Maart van dit jaar aan typhus is over leden. Na de capitulatie van '40 verliet hij zijn post, en ging illegaal werken voor „Het Pa rool". In 1942 trachtte hij te ontsnappen naar Engeland, maar werd door de Duitschers ge grepen. In het concentratiekamp nam hij vrij- willir- de taak op zich, de typhus-patienten te verplegen. Bij dit edelmoedige werk liep hij een besmetting op, waaraan hij overleed. Geheel Nederland rouwt om dezen trouwen vaderlander. En zijn engere geestverwanten zullen treuren om dit groote verlies. Hij laat een plaats onder hen ledig. II. KORT NIEUWS. Op de eerste vergadering van ons Minis terie in Den Haag werden o.a. verzetsbewe ging spoorwegstaking, verdeeling van ar beidskrachten, situatie in de mijnindustrie en voedselvoorziening besproken. Na de zitting deelde de minister-president mede, dat er 5 bijzondere gerechtshoven zullen komen, om verraders en collaborateurs te berechten. Een Hof van Cassatie komt in Den Haag. Het eerste Nederlandsche vrachtschip van 10.000 ton, de „Van de Cappelen", is in Rot terdam aangekomen. De eerste 4000 Duitschers zijn uit Den Helder scheep gegaan naar Wilhelmshaven, Zij mochten slechts hun polshorloge en hun vulpen meenemen. Een groote hoeveelheid goederen bleef achter. De andere 100.000 zullen met landingsvaartuigen naar Harlin- gen worden gevoerd, en vandaar te voel naar Duitschland qaan. Bij Banberg hebben 2 Hitlerjongens een munitietrein in de lucht laten vliegen. De Amerikanen hadden hem nog juist buiten de stad laten rijden, zoodat de stad gespaard bleef. De jongens zijn 10 en 14 jaar oud Ziehier, waartoe volksvergiflïging kan lei den Deze jeugd is nu al verloren. In China, en op de eilanden in de Sti'le Zuidzee boeken de geallieerden gestadig vor deringen. Ook in de lucht was veel actie wederzijds, en gestadige bombardementen. Red. Als een bokser Tijdens een plechtige dankdienst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam sprak ook de Canadeesche legerpriester Ds. Dunforth van Vancouver. Hij zei o.a.: De Canadeezen zijn diep geroerd voor de eer die ons hier in Nederland te beurt valt. Ons i3 de laatste vijf jaar nog met zulk een welkom geworden. Ik verhouw, dat de nieu we banden zullen blijven. Wij weten wat een prachtig werk uw ille gale beweging gedaan heeftuw frontlinie, uw haardsteden, uw kranten en uw gevan genissen. Toen de nazi's Holland overrom peld hadden, was de oorlog voor u niet ge daan Want de strijd werd ondergronds voortgezet. Dit is de geestkracht van den bokser, die in den ring blijft tot de laatste ronde, slagen incasseert en terugkomt, om nog langer te staan, totdat hij de bewonde ring van de heele wereld verdiend heeft. En aan het slot wendde hij zich tot die genen, die een vader, een zoon oi een ander familielid verloren, en zeide Gij verloort uw geliefden nietGij gaaft hen voor een nieuwe wereld. Red. NIEUWS IN HET KORT Maandag ontstonden gevechten tusschen vrijheisstrijders te Kopenhagen en beman ningen van Duilsche schepen, die weigerden zich over te geven. Nadat een Duitscher was gedood en anderen gewond, gaven zij zich over, en werden de schepen door de Denen in beslag genomen. De Russische industrie wordt reeds omge schakeld voor vredesdoeleinden. Het Don- bekken, dat de Duitschers onder water had den gezet, produceert reeds weer 40 pet. van zijn vooroorlogsche hoeveelheid. De textielindustrie zal in het komende kwartaal met 60 pet. zijn vermeerderd en ook de pro ductie van consumptieartikelen wordt 6terk bevorderd. Het uitvoerend comité van de internatio nale Federatie van Journalisten vraagt tele grafisch aan de conferentie van San Fran cisco. om het beginsel van persvrijheid in het handvest op te nemen. Dit is de eenige basis, zegt het telegram, waarop vrije demo cratie en internationale vriendschap kan be vorderd worden. Od 12 November wil Tsjang Kai Sjek een nationale vergadering bijeen roepen, die een nieuwe grondwet zal moeten aannemen. Daardoor zal China worden tot een parle mentairen staat. Ten aanzien van de te voe ren binnenlandsche politiek zei de generaal, dat kapitalistische monopolies niet langer zouden worden geduld, dat sociale gelijkheid zou worden gevestigd, dat exploitatie van an deren zou worden geëlimineerd, en dat de materieele en cultureele standaarden van het volk zouden worden opgevoerd. Francisco Largo Caballero, vroeger pre mier van het Republikeinsche Spanje, is door het Poolsche leger uit het concentratiekamp te Oranienburg bevrijd, en opgenomen in een Poolsch militair hospitaal, zoo meldt Anep-Aueta. De „Evening Standard" schrijft, dat de Ne derlandsche bloembollen en de Nederland sche zaden gedurende den oorlog in Enge land ten zeerste sljn gemist. Het blad drinqt aan cp oen snelle hervatting van den Im port. Wat onder ons leeft Naar aanleiding van de discussies over de Antithese en de plaats van de NederL Herv. Kerk schrijft een lid dezer kerk uit een onzer dorpen heel terecht, dat er ge waakt moet worden tegen oppervlakkigheid. „De stampvolle kerken allerwege bewij zen. dat er geestelijke honger bestaat. Er rust thans op alle predikanten een geweldi ge verantwoordelijkheid. Zij dienen er voor te waken, dal straks niet van hen gezegd zal kunnen worden„Zij hebben de men schen steenen voor brood gegeven". Hoe is het thans in vele Ned. Herv. Gemeenten ge steld Kerkdiensten met heel veel gezang, vaak met behulp van kerkkoren, preekjes van plm. 20 a 25 minuten, zonder eenige be zieling, terwijl het huisbezoek schromelijk wordt verwaasloosd. Dit laatste is het mid del bij uitstek om eens van hart tot hart te spreken, Mi. zijn de kerkeraadsleden hier mede aan schuldig. Wil men uitbreiding prachtig. Doch zoekt het eerst in de diepte, in plaats van in de breedte". De bijzonderheden van deze kritische woorden dunken ons lang niet alle juist doch in elk gevalDit bewijst niets tegen wat er thans in de Ned. Herv, Kerk leeft Een reisvergunning voor Schouwen-Dulve- land zou op het Raadhuis te Colijnsplaat kunnen worden afgehaald, zoo was gepu bliceerd, schrijft ons een lezer. Doch daar weet men van niets. Hoe zit dat? De reis vergunningen moeten, is ons antwoord, aan gevraagd worden bij het Militair Gezag, en worden ter beoordeeling opgezonden naar den Commandant van Schouwen. Het eerste bericht was een vergissing (zooals er tegen woordig wel meer gebeuren Een huisvrouw vraagt ons namens velen, of het niet mogelijk is, elke maand een mud kolen te ontvangen. Men krijgt nu wel pe troleum, doch wat kan men doen met één petroleumstel Bovendienze zijn niet t» koop, en ook geen katoen ervoor. Antwoorder zijn geen kolen beschik baar, daar allereerst de nood van de on ontbeerlijke bedrijven in het pas bevrijde Nederland moet worden gelenigd. Een andere Zeeuwsche huisvrouw vraagt of er geen distributie kan komen van wat stijfsel„wij met onze mutsen kunnen het onmogelijk zonder stijfstel stellen. Aardap pelmeel is er ook niet veel, en voor de Zon- dagsche mutsen niet aan te bevelen". Wij achten dit een alleszins billijk ver zoek. Uitvoerbaar Nationale gezindheid doet een paar brief schrijvers vragen, waarom niet alle scholen en kantoren 's middags vrij geven bij een verjaardag in het Koninklijk Huis. En een ander vraagt, of het wel behoorlijk is dat wij hoed of pet ophouden, als het Wilhel mus gespeeld wordt. De Engelsche militai ren toonen eerbied En past het, vraagt hij, dat militaire auto's gebruikt worden voor pleziertochtjes met dames en kinderen Zijn ze daarvoor ge vorderd De hoogste autoriteit zal hierop naar wij vertrouwen gestreng toezien. Een tiental brieven gaan over de ge- interneerden. Krijgen ze niet teveel, vragen er. Bedenk wat zij onze gevangenen gavenEn moe ten de Duitsche krijgsgevangenen sigaretten krijgen, en ook verder het goed hebben, is 9en andere vraag. Mag aan de ge-inter neorden een vrije Zaterdagmiddag worden gegeven Een vrouw in Kloetinae sprak in het openbaar beleedigende woorden tegen onze Koningin. Er is een politiezaak van gemaakt. Velen vragen om een spoedige uitspraak der tribunalen. Wij achten een snelle, strenge, maar rechtvaardige bestraffing noodzakelijk. Zoo als een inzender zeide verbranding van „Mussert" op de Markt te Goes zij het sym bool Dit kankergezwel moet worden uitge brand 1 En dan naar Digoel Een ander schrijftlaat ze liever hier in de modder en de puinen werken. Het woord „voltreffer" acht een inzender misplaatst voor onze kleine advertenties (tij delijk stopgezet wegens ruimtegebrek), om- det dit droeve oorlogsherinneringen oproept. Maar hij vergeet, dat er ook een blijde qe- dcchte aan dit woord is verbonden als we bij schijfschieten precies de roos raken, is dat verheugend. En dat doet nu iuïst zoo'n kleine advertentie, bedoelt de uitvinder van dezen naam. Men enthoude dit als ze straks weer worden ingevoerd Red.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1