VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND De Dylfsche regeering en hei- opperbevel gevangen genomen NUMMES 167 Vrijdag 25 Mei '945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boe .'ma Hoofdredacteur j|. Kockebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 TERUGBLIK OP ONZE MILITAIRE PRESTATIES Voer Radio „Herrijzend Nederland" heb ben een aantal deskundigen een overzicht gegeven, op 10 Mei 1945, wat onze mannen in de verloopen vijf jaren hebben gepres teerd. Onze Marine wordt herdacht. Vóór den oorlog was onze Marine, voor ons jongens in de hoofdstad, zei een spreker, een formatie opgewekt marcheerende matrozen, terwijl de vroolijke muziek der pijpers ijl omhoog klonk langs de gevels der oude huizen. In dezen oorlog is de Marine geworden een groep verbeten strijdvoerende schepen, die groote oiiers hebben gebracht, die nog óók ons Indië de vrijheid moeten helpen brengen, doch die straks in nieuwen vrede de dappe ren zuilen herdenken die roemrijk, in de Ja- vazee en elders voor ons vaderland hun le ven hebben geaeven, en met de vlag in top zijn ondergegaan. Onze Prinses-Irene-Brigade, op 29 Aug. 1941, ontving uit handen van de Koningin de standaard waarop deze woor den waren geborduurd. Drie jaar lang wer den ze geoefend. Op 4 Augustus weiden ze op het oorlogsterrein in Frankrijk ingezet. Ze werkten zich langs de kust naar het Noorden, streden in België, in Noord-Brabant en in Gelderland. Nu kunnen ze fier hun standaard dragen door de straten van bevrijd Nederland. Onze Luchtvaart heeft ook gedaan wat ze kon. Als deel van de Royal Air Force nam ze deel aan convooibescherming en aan vallen op vijandelijke schepen en duikboo- ten. Later vlogen Nederlandsche piloten mee met de nachtbommenwerpers, die Duitsch- land gingen verpletteren. Een geheel Neder- landsch Spitfire Squadron deed mee aan de jacht op vliegende bommen, en aan aanval len op gronddoelen. In Azië streden onze vliegers tegen Japan, eerst in Catalina's, la ter in Liberators. Thans werkt zij mede aan de bevrijding van Nieuw-Guinea en wat nu verder in. ons Indië staat veroverd te wor den. Onze Stoottroepen hebben in den beginno met onvoldoende uitrusting en onder de moeilijkste omstandigheden meegevoch ten aan de Nederlandsche en de Duitsche fronten, en hopen straks naar Nederlandsch Indië te mogen oversteken, om ook daar te helpen bij de bevrijding. Het personeel, betrokken bij het openen der Schelde heeft met eerst zeer be perkte bezetting het uiterste gepresteerd voor het weer bevaarbaar maken der wateren, die naar de haven van Antwerpen leiden. Ook veerdiensten, sluizen en havens zijn hieronder begrepen. Ten slotte werd ook gememoreerd, wat de Nederlandsche Koopvaardijvloot ge daan heeft. Zij bleef varen voor de zaak van onze bondgenooten, ook toen Nederland zelf was gevallen. Eerst grootendeels onge wapend, na een paar jaar bewapend, heb ben onze schepen mee voor het ontzaglijke transport gezorgd, en hebben daarvoor ook talrijke verliezen geleden. Doch onvervaard zal onze koopvaardij vloot verder gaan, en ook in de Indische wa teren ons vaderland ter zijde staan. Er is aan alle kanten gewerkt, en voort- werken zal het strijdende en varende Ne derland aan d® herrijzing van ons Konink rijk. Voor alle jonge Nederlanders een aan vuring, en de ernstige vraag„Roept ons volk ook niet mi; Red. DE NEDERLANDSCHE REGEERING IN DEN HAAG TERUGGEKEERD De Nederlandsche regeering is met volle dige medewerking van de geallieerde auto riteiten opnieuw gevestigd in Den Haag. De regeeringsdepartementen zullen zoo spoediq mogelijk verhuizen uit de plaatsen in Neder land en Londen, waar ze tot nu toe hun bu reau's hadden. De ministers zullen zich in Den Haag ves tigen, zoodra zij de loopendo zaken in Lon den hebben afgehandeld. De raad van vertrouwensmannen, die siiids de komst van het Militair Gezag gefunctïon- neerd heeft als vertrouwelijk raadgevend li chaam voor de regeering, heeft nu opgehou den te bestaan. De regeering heeft uiting gegeven aan haar groote waardeering voor het werk, dat zij verricht heeft in zoo moeilijke omstandig heden. De regeering is Woensdag 23 Mei voor het eerst sinds 5 jaren op het Departement van Binnenlandsche Zaken bijeengekomen. Admiraal Dönitz, generaal Jodi en alle le den van de regeering van Dönitz, zoowel als meer dan 30 generaals, stafofficieren van het Duitsche opperbevel, zijn thans krijgsgevan gen of worden in hechtenis gehouden, ten einde ondervraagd te worden door de ver schillende autoriteiten. De arrestatie vond Woensdagmorgen om 10 uur plaats in Mürwln, een dorp aan de Oostzee, even buiten de haven van Flens- ourg, volgens een vooraf opgesteld plan. Met admiraal Dönitz werden gearresteerd Dr. Albert Speer, minister van bewapening graaf Schwerin von Krosigk, Dönitz' minister van buitenlandsche zakenKritzinger, secre taris-generaal van het ministerie van buiten landsche zaken Dr. Faust, directeur van hef ninisterie van buitenlandsche zaken en hon derden andere belangrijke officieren en amb tenaren. Om kwart voor 10 legde het schip der Sheafmissie, de „Patria" voor de gebouwen 7an het Duitsche opperbevel aan, waar Dö nitz en zijn officieren verbleven na de over gave. Door een Britsch stafofficier en een Russischen generaal-majoor werd admiraal Dönitz in korte bewoordingen medegedeeld, dat de Duitsche regeering ten einde wa3 en dat hot Duitsche opperbevel onder arrest stond. Zoowel Dönitz als Jodl hadden Himmler ge adviseerd Flensburg te verlaten, zoo deelden zij aan de geallieerde autoriteiten mee. Zij ontkenden iets cl te weten van de ver blijfplaats van Himmler. Dönitz zei, dat hij Himmler het leatsi zag in Flensburg op 6 Me: en hem toen adviseerde zoo spoedig mogelijk Flensburg te verlaten. Jodl deelde mee, dat hij Himmler op 4 of 5 Mei in Flensburg zag en hem den raad gaf naar Zuid-Duitschland te vluchten. Aan Himmler was voorts gezegd, dat hij niet in Noord-Duitschland kon blijven of be trekkingen met de Dönitz-regeering kon hebl"",' 'B.B.C.) De spanning in Syrië en den Libanon De gezanten van Syrië en den Libanon hebben op een gezamenlijke persconferentie m Parijs meegedeeld, dat zij de onderhande lingen over cultureele en economische accoor- den met Frankrijk afbreken. Als reden daar voor gaven zij op, dat de Fransche eisch voor permanente bases in beide landen, een zaak was, die beslist moet worden door de vereenigde volken en niet door Frankrijk alleen. De gezanten voegden er aan toe, dat Frankrijk niet voldaan had aan hun ge zamenlijk verzoek om het zenden van troepen naar hun landen te staken. Kabinetswijzigingen in de Ver. Staten. Pres. Truman heeft op een persconferentie meegedeeld, dat een aantal leden van zijn kabinet ontslag genomen hebben, hetwelk door hem is aanvaard. Deze kabinetsleden zijn Claude Wickard, minister van Landbouw, Francis Perkins, minister van Arbeid, en Fr. Silie, minister van Justitie. Voorts nam Martin Johns ontslag als hoofd van de voed selvoorziening. President Truman deelde mee, dat de werk zaamheden van dezen laatsten funciionnaris waarschijnlijk overgeheveld zullen worden naar het ministerie van Landbouw. De presi dent zal Tom Clark benoemen tot opvolger van Bille, rechter Lewis Scliwollenbach tot opvolger van miss Perkins Clinton Hender son, lid van het congres, tot opvolger van Wickard. President Truman kondigde Woensdag de benoeming aan van Harry Hopkins tot het ondernemen van een speciale missie naar Moskou. Tegelijkertijd werd Josef Davis met eenzelfde missie naar Londen belast. Bij hun terugkeer naar de Ver. Staten zullen beide gezanten persoonlijk aan den presi dent verslag uitbrengen. Hopkins, die den persoonlijken adviseur van den overleden president Roosevelt was, vertrok Woensdag reeds naar Moskou van uit Washington. Verder deelde president Truman op de persconferentie mede, dat hij de laatste vol tallige zitting van de conferentie te San Francisco zal toespreken. 4500 ton op Tokio Gistermorgen deden meer dan 550 super vliegende forten den zwaarsten Amerikaan- schen luchtaanval, die tot nu toe in het Verre Oosten heeft plaats gehad, waarbij een regen van 4500 ton brandbommen op Tokio werd losgelaten. De aanval duurde bijna twee uur, en begon om 3 uur in den morgen Japansche tijd. Bij dezen aanval werd voor het eerst door de Amerikanen de bekende „Palhfinder" tac tiek van de R.A.F. toegepast, waarbij de eerste vliegtuigen de doelen merkten met de nieuwe petroleum-brandbommen. De aanval gold vooral de Zuidelijke wijk van Tokio, waar de voornaamste industrie- en, pakhuizen en haveninstallaties zijn on dergebracht. (B.B.C.) De stad Londen heeft een grooten voor raad brandweermateriaal, dekens, bedden, enz. niet meer noodïg, nu de oorlog is afge- loopen. Alles is geschonken aan de Hulp- voor-Holland-Raad. ACTUALITEITEN De voorraad berichten is zoo ontstellend groot, dat wij slechts het voornaamste kort kunnen aanstippen. Zoo zaogelijk komen wij later uitvoeriger op sommige dingen terug. NEDERLAND. Allereerst diter is een groeiende ontevredenheid in het land over de traagheid, waarmede onze in Duitschland gevangen landgenooten worden geholpen, verzorgd, en naar huis gebracht. „De Gel derlander" maakt zich tot tolk hiervan in een fel artikel, getiteld„Schandaal om Dachau". Daarin wordt de regeering ver weten, niet actief genoeg te zijn geweest. België en Frankrijk doen dat beier, zegt het blad. Ook over het tempo, waarmee de ar beiders uit Duitschland worden teruggebracht komen veel klachten los. Kan dat niet snel ler Hebben onze menschen aldaar niet ge noeg geleden Voor het terug brengen van de door de Duitschers gestolen materieele dingen wordt goed gezorgd. Een speciale dienst is geo pend. Prachtig Doch eerst de menschen. En allemaal De wederopbouw in ons land wardt toe vertrouwd aan een nieuw op te richten mi nisterie, Departement van Waterstaat en Wederopbouw, onder minister Tromp. In dit wederopbouwwerk zullen ook krijgsgevange nen worden ingeschakeld. Onderzocht wordt of ook de gevangen N.S.B.ers en collabora teurs, die in Vught en elders geen arbeid ge noeg vinden, niet kunnen worden ingevoegd. Er is zoo ontzaglijk veel te herstellen in Ne derland DUITSCHLAND. Besloten is, dat het rant soen in Duitschland even boven het honger- peil zal liggen. De burgerbevolking moet af- siaan wat de gevangenen en vreemde arbei ders te kort komen. In Amerika is de stemming neg zeer fel. De teruggekeerde gevangenen aldaar zeg gen. op de vraag, wat met de Duitschers moet gebeurenvermoordi ze allemaalOf ieis dergelijks. ïn Engeland heeft men een volksstemming gehouden over de vraag, hoe lang Duitsch land bezet moet blijven. 80 pet. antwoordde minstens vijf jaar. De helft zeimeer dan tien jaar. Het nazi-regime wordt geheel uitgeroeid de postzegels worden ingetrokken. De school boeken van voor Hitiers tijd worden weer Hamburg en Bremen worden de groote geallieerde aanvoerhavens. Ergens in Duitschland vond men 225.000 pond radium. VERDER BUITENLAND. In Italië is een beweging, die vraagt dat ook de kroonprins afstand zal doen van den troon, omdat ook hij zich gecompromitteerd heeft in den fas- cïstischen tijd. Men vraagt als koning de jonge prins Victor Emmanuel, 8 jaar oud. In België heeft de liberale federatie de wer.schelijkheïd uitgesproken, dat koning Leo pold alstand doet van den troon. De on rust die er thans heerscht zou dan bedaren, wordt gezegd. Reeds kan worden gemeld, dat de stakingen in de kolenmijnen zijn af gelast. Doch er zijn veel meer arbeiders noodig. In elk geval zullen er nu 8000 Duitschers worden te werk gesield. De Je- vensmiddelenpositie in in België redelijk goed, ruim 2000 calorieën per dag. Zelfs werden de sigaren en sigarillos reeds vrij verkocht, tecren redelijken prijs. (Wij Hol landers krijgen de volgende week pas een tabaksbon, en van vrijgeven is nog geen sprake In Frankrijk brachten de gemeenteraads verkiezingen voor ruim 900 raden 700 a 800 raden, waarvan de meerderheid in handen is van de republikoinsch-nationale eenheids beweging, bestaande uit radicalen, socialis ten en communisten, of van verwante groe pen. Frankrijk eischt voor zich het Saargebied, en voorts een groot deel van verder Duitsch land, o.a. de steden Frankfurt, Karlsruhe, Bonn, Mainz, enz. De prïjsbeheersching in Frankrijk is op vrijwel niets uitgeloopen. De loonen stegen, de prijzen stegen, de locnen stegen weer, en zo was de inflatie spoedig een feit. NIEUWS IN 'T KORT In België is een wetsvoorstel ingediend, om een bijzondere belasting van 100 pet. te heffen op inkomsten, uit den verkoop van goederen aan Duitschers verkregen. De Commissie, die door den Militairen Commissaris voor de Mijnsireek was inge steld om een definitieve pensioenregeling voor de mijnwerkers te ontwerpen, heeft dit rapport reeds 21 Maart ingediend. Definitieve beslissingen zijn er sindsdien nog niet ge nomen. Thans is „Het Vrije Volk" in staat mede te deelon wat dit voorstel bevat. Het maximum-pensioen zou zijn 70 pet. van het loon. Voor hem, die nog kinderen beneden IS jaar zou hebben f50 voor het eerste kind, f 45 voor het tweede, enz. Voor ondergrond- sche mijnwerkers zou het pensioen op 55-ja- rigen leeftijd moeten ingaan. Wie eerder in valide wordt, krijgt eveneens het pensioen dat hij zou hebben gekregen, als hij dezen leeftijd in dienst zou hebben bereikt. Het weduwenpensioen zou 60 pet. van het ouder domspensioen bedragen. Het weezenpensioen voor vaderlooze kinderen f 100 en voor ouder- looze kinderen f 200 per jaar. De Minister heeft nog geen beslissing ge nomen. „De Stem" geeft een aardig verhaal over September, verleden jaar. Enkele Britten kwamen door een noodlanding in Brabant terecht, en vonden onderdak in een krank zinnigengesticht, waar ze veilig werden ver borgen. Toevallig icomt ook een Duitsche af deling daarbinnen! Een der verpleegden, die nu veel aardappelen moest schillen, zei op eens tot een der Duitschers, die stond toe te kijkenwij schillen aardappelen voor de TommiesBroeder Overste had een be nauwd oogenblik Maar hij zei toen tot de ondervragende Duitscher„U begrijpt wel met welk soort menschen u hier te doen hebt. De lichtere patiënten kunnen nog wel wat werk doen, maar de zorgwekkende gevallen kunnen niet buiten komen, en die noemen ze hier nu eenmaal „Tommies". Dit antwoord beviel den Duitscher. list was ook eigenlijk de zuivere waarheid. Het waren „zorgwek kende" gevallen Maar op den dag der be vrijding waren zij allen als bij tooverslag genezen en konden 3ij de inrichting geheel hersteld verlaten 1 Red. Nederland in Frisco De Patriot vertelt voor Herrijzend Nederland iets over onzs positie aldaar. Het gaat er om, een organisatie voor internationale vei ligheid te scheppen. Als wij binnen kort weer vervallen in een oorlog, is het herstel werk eigenlijk zonder goeden grondslag. Dit is zekerde nieuwe Volkenbond moet ge bouwd zijn op macht. De taak der Groote Drie is daarmee aangegeven. En de hou ding tegenover Duitschland moet zijnwij moeten dit land vakkundig in een dwang buis houden. In dit opzicht is er groots vooruitgang en helder inzicht boven 1918. Gevolg hiervan is, dat wij bereid moeten zijn, mee te vechten in een conflict, waar we met kortzichtigheid builen zouden kun nen blijven. En noodzakelijk is. dat de vei ligheidsraad der Vereenigde Volkeren be- hoerscht wordt door de Groote Mogendheden. Maar dit houdt niet in, dat wij slechts een vasal of een speelbal worden Wij willen onzen invlcod doen gelden bij de totstand koming der besluiten. Wij willen partner zijn. Ook wil onze regeering, dat in den nieu wen bond iets verwezenlijkt wordt van een groeiend internationaal recht. Daarbij moet herstel van gebleken onrecht mogelijk zijn. Het moet alles gegrond zijn op enkele alge meens beginselen van volkerenmoraal. En het Gerechtshof, dat in Den Haag komt te zetelen, moet elke beslissing toetsen aan deze grondregels. Onze Minister van Buitenlandsche Zaken is hiervan Ier conferentie een groot voorstan der. Frankrijk koerst in dezelfde richting. En het is geen kwaad teeken, dat onze Van Kleffens tot lid van het uitvoerend comité werd gekozen. Dit comité bestaat uit 14 man. De Europeesche afgevaardigden komen uit Frankrijk, Engeland, de Sovjet Unie, Tsjecho- Slowakij®, Joego Slavië en Nederland. Red.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1