Triëst en de Yougo-Staven DAGBLAD VOOR ZEELAND Ie JAARGANG NUMMER 165 Woensdag 23 Mei 5945 Algemcene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boer ma Hoofdredacteur i J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 Geruchten DIE DE RONDE DEDEN De laatste dagen doen op Zuid-Beveland en ook op Walcheren allerlei geruchten de ronde over het verloren gaan van groote hoeveelheden kostbaar voedsel tengevolge van oun. onoordeelkundig optreden van de ambtenaren van het voedselvoorzienings-ap- paraat. De hoeveelheden levensmiddelen, die op deze wijze zoudsn zijn bedorven, stijgen als men de mededeelingen die op klapbank of scheerwinkel gedaan- worden afgaat, van dag tot dag. Ja, van doorgaans wel ingelich te zijde had men reeds vernomen dat ver schillende van de leidende personen reeds waren ontslagen uit hun functie en/of in de gevangenis opgeborgen. Wat is er nu waar van al deze geruch ten Het is Immers zoo, dat dergelijke ge ruchten een kern van waarheid bevatten, zoodat het van belang lean zijn hierop wat nader in te gaan. We laten enkele gevallen hier volgenOnder het stadhuis te Goes ligt ca. 3000 kg. bedorven boter de zuivel fabriek te Wemeldinge heeft 800 kg. boter wegens bederf op de mestvaalt moeten wer pen aan de veiling te Goes liggen massa's eieren, bestemd voor „boven de rivieren" te roiten wegens gebrek aan kalk om de eieren te conserveerende laatst gedistribueerde koele was beschimmeld enz. Nu de feiten. Onder het stadhuis te Goes is sinds de bevrijding geen boter opgesla gen geweest, het bewijs dat de boter daar bedorven zou zijn zal dan ook bezwaarlijk te leveren zijn. Dat de zuivelfabriek te Wemel dinge moeilijkheden heeft gehad met de boierproduciie is juist. Gedurende het war me weer van de laatste dagen is het voor gekomen, dat een vrij groote hoeveelheid melk, die aan de fabriek werd aangevoerd, zuur was. Door het uitvallen van de elec- trische stroom, op welke krachtbron deze fabriek is aangewezen, kon deze melk bo vendien niet dadelijk worden verwerkt. De uit deze melk bereide boter bleek dan ook niet houdbaar doch door verdere bewerking (pesteurisatie) was hel mogelijk de geheele partij voor de consumptie geschikt te maken. Er is ondanks alle technische moeilijkheden in Wemeldinge en elders geen pond boter verloren gegaan. In dit verband moge worden opgemerkt, dat zure melk in de zomermaanden bij warm weer een normaal verschijnsel is, doch thans zijn door de oorlogsomstandigheden de moei lijkheden abnormaal groot geworden. Zoo is de kwaliteit van de banden der vrachtauto's waarmede de melk naar de fabriek wordt gebracht zoodanig, dat tengevolge van lekke banden het herhaaldelijk is voorgekomen, dat de vrachtauto's met melk urenlang in de brandende zon blijven staan. Dat dit de kwa liteit van ds melk niet ten goede komt spreekt wel van zelf. De moeilijkheden met de melk v/orden bovendien vergroot door een tekort aan melkbussen, die, ondanks alle moeite, nergens te krijgen zijn en import uit België zooals dit vroeger plaats vond, onmogelijk is, wegens onvoldoende medewerking van de autoriteiten daar. Door hot tekort aan melkbuszen zijn de leveranciers gedwongen ochtend- en avondmelk samsn te voegen, V/at de kwaliteit van de melk ongunstig be ïnvloedt. Door het regelmatig uitvallen van de electrische stroom en de reeds genoemde oorzaken is het niet mogelijk een prima pro duct te maken. Wat de geruchten omtrent het bederf van eieren aan de Goessche veiling betreft zij medegedeeld, dat er voldoende kalk aanwe zig is voor het conserveeren, er is dan ook geen ei om die reden verloren gegaan. Wel komt het voor, dat bij de schouwing enkele eieren moeten worden verwijderd, doch deze moeten dan reeds bedorven zijn geweest toon zij bij de verzamelaars werden ingele verd. Wat de koele betreft zij het volgende ver meld. Indertijd werd met verscheidene fa brieken een afspraak gemaakt betreffende de fabricage van koek. Hoewel nog geen offici- eele opdracht was gegeven zijn enkele fa brieken toen direct met de fabricage begon nen. Toen deze koek in het regeerïngsdepot te Goes werd aangevoerd bleek dan ook, dat deze koek door de lange opslag aan de fabriek reeds iets had geleden. Teneinde verdere achteruitgang te voorkomen is toen onmiddellijk een bon aangewezen, hoewel ons nog geen bevoorradingscijfers bekend waren. Dit laatste heeft voor de distributie en be voorrading wel moeilijkheden opgeleverd, maar had tot resultaat dat de koek zoo spoe dig mogelijk in de consumptie werd gebracht en dat erger schade werd voorkomen. Dat hierbij iets moest worden uitgesorteerd is een normaal verschijnsel, dat ook in normale tijden voorkomt. Tenslotte willen wij er nog op wijzen, dat door ons sinds geruimen tijd de gelegenheid wordt geboden vragen te stellen op allerlei gebied, welke vragen dan in de „Zeeuwsche De laatste ontwikkeling in het geschil Triest vormt een verklaring van maarschalk Tito, waarin gezegd wordt, dat Jougo-Slavië bereid i3 besprekingen te voeren, teneinde een voor beide partijen bevredigende oplossing te ver krijgen. In het eerste punt van de verklaring wordt meegedeeld, dat Jougo-Slavië op geen enkels wijze de bedoeling heeft om het betwiste gebied op een veilige wijze te annexeeren vóór de vredesconferentie, maar dat het de kwestie van hot kustgebied van Istrië en Triest wil regelen door directe onderhande lingen tusschen Jougo-Slavië en Italië. In het tweede punt wordt gezegd, dat Jougo-Slavië bereid is den huidigen status van deze gebieden te bes preken met de be doeling een voor beide zijden en voor de ge allieerden bevredigende oplossing te vinden, Syrië protesteer* tegem het landen van Fransche troepen De regeeringen van Syrië en de Libanon hebben geprotesteerd tegen de landingen van steeds meer Fransche troepen in de Levant- siaten. In een officieel communiqué van de beide regeeringen wordt voorts medegedeeld, dai ze in dit stadium weigeren te onderhandelen over de voorstellen, die vervat zijn in het memorandum, dat door den Franschen ge volmachtigde, Eugène Boynet, werd overhan digd. Het is in Damascus, Beyroet en Aleppo reeds tot botsingen gekomen, zooals we gis teren reeds meldden. Onder de acht personen, die tijdens de botsina in Aleppo gedood worden, bevon den zich vier studenten on drie Franschen. Verder werden 25 personen qewond. Van Fransche zijde wordt verklaard, dat deze troepen hier hun doorgangsbases voor de reis naar het Verre Oosten hebben, en tegelijkertijd het Fransche gezag tot steun zijn om de orde en rust te handhaven. Besluit van de Labourparty De Labour-partij heeft besloten niet in de regeering Churchill te blijven tot het einde van den oorlog. Do grootste vergadering die door de La- bourpartij werd gehouden in do laatste 22 jaren, heeft Zondag in Blackpool plaats ge had. Na afloop heeft Attloe, de leider der La- bourpartij en plv. premier, ln een schrijven aan Churchill het standpunt der vergadering uitvoerig uiteengezet. De uabourpartij gaat niet accoord met Churchilla voorstel om het oorlogskabinet te continueeren tot na den oorlog met Japan. Zij dringt aan op nieuwe verkiezingen in den herfst te houden, als velen van de ge demobiliseerde mannen en vrouwen weer terug zijn. Groote geallieerde vloot stoomt op naar Japan In Japon zijn Maandag 20 millioen studee renden gemobiliseerd. Alle leerlingen van scholen, ook van de z.g. landbouwmilitie zul len ingeschakeld worden in de verdediging van het moederland. In verband hiermee is meegedeeld, dat een groote geallieerde vloot is opgemerkt, die in do richting van de kust van het Japansche moederland opstoomt. De Japanners werden door de radio gewaar schuwd voor deze vlootbedreiging. Meege deeld wordt, dat de vlootbewegingen reed» vanaf gedurende het tijdstip dat de vloot haar basis verliet, acht dagen geleden, on der geregelde controle is gehouden. Op Okinawa hebben de Amerikacnsche mariniers in alle sectoren terrein gewonnen. Het groote luchtoffensief van de Philippïj- nen op Formosa duurt reeds voor ds zesde achtereenvolgende dag voort. Ten Oosten van Tonggu hebben de troepen van h8t 14e leger in Birma eon hevige Ja pansche tegenaanval afgeslagen. Pers" worden beantwoord. Een ieder, die meent ernstige klachten te hebben, geven wij in overweging zich tot ons kantoor te wenden, opdat wij de klacht kunnen onder zoeken en behandelen. Niet door het verspreiden van geruchten die kemt noch wal raken, maar door open lijke behandeling van deze vraagstukken kan de opbouw van ons vaderland worden gediend. De P.V.C. voor Zeeland. Ir. J. D. DORST. die niet mdruischt tegen de belangen van do bevolkinq dezer gebieden. Radio Rome berichtte Maandag, dat de voornaamste militaire commando's uit Triëst zijn terug getrokken, alhoewel er geen tee- ken van ontspanning in de Jougo-Slavische controle over de stad is waar te nemen. Deze evacuatie heelt plaats na de verkla ring van veldmaarschalk Alexander. Rusland hoeft tot nu toe zün houding nog niet be kend gemaakt. De Grootmoefti van Jeruzalem gearresteerd Verder wordt door Exchange Telegraph gemeld, dat de Groot-Moefti van Jerusalem door het Fransche leger is gearresteerd en naar Parijs overgebracht. Nadat de Groot-Moefti uit Palestina, alwaar hij verraderlijke activiteit tegen de vereenig- de volkeren gepleegd had, weggevlucht was, vond hij een schuilplaats bij de Italiaansche fascisten. Voor hen sprak hij gedurende 1941 voor radio Bari. Hij verliet Rome in 1941 voor Berlijn, alwaar hij zijn radio-propagan da voor de as-mogendheden voortzette. Christmus Möller over Bornholm De Deensche delegatie van ministers, die een bezoek gebracht heeft aan het Deensche eiland Bornholm in de Oostzee, dat door de Sovjets is bevrijd, is in Kopenhagen terug gekeerd. Het hoofd van de delegatie, Möller, zei bij gelegenheid van een bijeenkomst van den vrijheidsraad ln Kopenhagen, dat er geen verschil is tusschen de bevrijding van De nemarken door de Britsche strijdmachten en ds bevrijding van Bornholm door het Roode Leger. Hij zei verder t Een uur geleden heeft ons mooi eiland gelegenheid gehad om den grooten Oostelijken geallieerde te danken voor zijn hulp bij de bevrijding. Denemarken werd zoowel vanuit het Wes ten als uit het Oosten bovrijd en er was qeen verschil van meening tusschon onze gasten en de Deensche bevolking op Born holm. (B.B.C.) Neder!, krijgsgevangenen Het is verheugend, dat wij nu langzamer hand onze mannen en zonen terug zien kee- ren uit de smadelijke en dikwijls ontberings- vollo gevangenschap in het Duitsche rijk, dat nu verslagen ligt. Een aantal generaals werden door het 56e Amerikaanscho legercorps bevrijd uit de ves ting Königstein. Naast generaal Winkelman en Baron van Voorst tot Voorst, die wij reeds hebben vermeld, waren daarbij Baron van Lawick, Generaal van den Bent en nog een andere Baron van Voorst tot Voorst. Zij ver telden, dat ze zeven maal van kamp hadden moeten wisselen. De bewaking was uiterst streng en de levensomstandigheden dikwijls zeer sober. 363 Noderlandsche beroeps- en reserve-of ficieren, en ook Nederlandsche burgers, be richten, dat zij in goede gezondheid in het kamp to Tittmoning in Opper-Beieren vertoe ven. Zij wachten op reisgelegenheid, om naar het land der vrijheid te worden terug gevoerd. De Nederlandsche vlag wappert boven het kamp Dit bericht werd overgebracht door de ge neraals Backsiroh en Harbets, en de admi raals Jolles, Van der Stad en Vreede, die in Parijs uit dit kamp zijn aangekomen. 100 onderofficieren uit het krijgsgevangen kamp Altongrabow hebben weer voot op va- derlandschen bodem gezet. Zij bevinden zich thans nog ln het ontvangcentrum te Eindho ven. Gelukkig in goede gezondheid, ondanks de slechte kampvoeding. De Roode Kruis- pakketten hadden ©en welkome bijvoeding verschaft. De mannen hadden geweigerd, in de vlieg tuigfabrieken van Junckor te gaan werken en weren daarom bijzender streng behan deld. Maar zij bleven standvastig. Ds. B. van Ginkel uit Utrecht was vanaf April 1944 vrijwillig bü hen geweest. Op 4 Mei stapten een paar Russische mi litairen en ©ven daarna een paar Ameri- kcansche militairen het terrein op. en sij brachten da bevrijding 1 Red. Volgens ©en bericht in de Ulrechtsche editi» van „Trouw" bevindt Rost van Ton- ningen zich onder krijgsgevangen officie ren van de Nederlandsche S.S., die thans zijn ondergebracht in een kamp bij Eist. Over de Nazi's Goering zal als eerste terecht staan voor de geallieerde commissie van onderzoek. Tsjecho-Slowakije en Polen hebben beschul digingen tegen hem ingebracht. Hij zou ver antwoordelijk zijn voor dood en mishandeling van duizenden Tsjechen in concentratiekam pen tijdens zijn bestuur, voor den massa moord te Lidice en den moord op Tsjechische studenten na de demonstratie op den natio- nalen dag in 1939. In het concentratiekamp te Mauthausen, bij Linz, werden de volgende beestachtige zes manieren toegepast om gevangenen te doo- den (er moeten er 500.000 zijn vermoord) doodhongering. vergassing, fusilleering, be vriezing, injecties, en door hen in een put t© werpen, waar uitgehongerde honden hen verscheurden. Toen de Amerikanen het kamp bevrijdden, bevonden er zich r.og 16.000 ge vangenen. meerendeels Tsjechen, Russen, Po len, en Duitsche en Oostenrijksche commu nisten. De S.S. wachten poogden te ontsnap pen Sn kleeding van gevangenen, doch wer den in de bosschen achterhaald. In Portugal verscheen nog een Duitsch pro- pagandaboek, dat een Hitier-herdenkings nummer is, en waarin ook Mussolini v/ordt herdacht. De uitgever zegt bij zijn overtuiging te zullen blijven, ook nu Duitschland de neder laag heeft geleden. In een zoutmijn in Oostenrijk tverden we reldberoemde schilderijen ontdekt, in groot aantal, die door de Duitschers waren geroofd. Do directeur van een Weensch museum had er al den tijd dat die schatten daar verborgen waren, bij vertoefd. Toen de gouwleider van Boven-Oostenrijk order gai om de zoutmijn te vernietigen, kon hij arbeiders, leden van de Vrij-Oostenrijk-Boweging, dit plan doen ver hinderen, Reeds hadden S.S.-troepen spring stoffen aangebracht, doch de arbeiders sne den de draden door. Generaal Eisenhower beeft alle toenadering tusschen zijn officieren en gevangen genomen Duitschers ten strengste verboden. Alle over tredingen zullen gestraft worden. Iemand die veel bij Hitler vertoefde en later in ongenade viel, heeft veel verteld over zijn levensgewoonten. Hij stond om elf uur op. Om twee uur nam hij een sober maal. Om acht uur gebruikte hij het avond maal met oen groepje zorgvuldig uitgekozen menschen. Van het eenvoudige menu at Hitier voornamelijk fruit of gekookte groen ten. Rooken was verboden. Soms nam hij het woord en pakte uit. clsof hij tot een volksmenigte sprak. Om tien uur ging hij weer in conferentie met ministers en gene raals. Om één uur trok hij zich met enkele getrouwen of met Fraulein Eraun terug in zijn kamer en verorberde daar groote hoeveel heden taartjes, wat hem dikwijls stoornissen in da Ingewanden bezorgde. Zoo leefde eens de tyran van Europa. Red. VAN HIER EN DAAR Het concentratiekamp Belser is Maandag van den aardbodem weggevaagd. Drie kolo nels van het Britsche leger drukten ieder op een stang, waardoor de laatste hut van dit door typhus geteisterde kamp hoog in de lucht geslingerd werd. De rest werd door middel van vlammenwerpers en buldosers vernietigd. 14.000 van Belser's slachtoffers bevinden zich nog in vier groote ziekenhuizen. De Hongaarsche nazilaider Frank Anton Basch is door de Amerikaansche troepen in Oostenrijk gearresteerd. Maiio Carlla, het beruchte hoofd van de Italiaansche S.S. werd Zaterdag doodgescho ten door soldaten van het 5e leger in zijn schuilplaats in ds bergen. In het vuurge vecht dert plaats vond, werden 2 soldaten gewond. Consul Storen, Quislings minister van Bui- tenlandsch© zaken, is in Kopenhagen gear resteerd. De goudreserve van de Bank van Honga rije werd door troepen van de Amerikaan sche 18© infanteriedivisie in het hospitaal van een klooster in Oostenrijk gevonden. In Den Haag heeft Maandag de overwin- ningspaiade plaats gevonden van de Cana- deesche troepen onder generaal Crerar. Oolc de K.N.B. „Prinses Irene" nam aan de pa rade deel. Duizenden hebben de troepen i enthousiast toegejuicht. (B.B.C.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1