VRIJE STEMMEN l/öl CTCMIir\] Min. Tromp over het herstel van het verheer DAGBLAD VOOR ZEELAND DE BAAN IS VRIJ! Ie JAARGANG Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma lc JAARGANG NUMMER 164 Dinsdag 22 Mei-1945 Algemeene Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt Telefoon 2665 Het Ministerie Gerbrandy is demissionnair. Hare Majesteit de Koningin heeft het ver zoek om ontslag in beraad gehouden, en alle ministers verzocht, het noodige werk voor- loopig te blijven verrichten, omdat het for- meeren van een nieuw kabinet in de gege ven omstandigheden meer tijd zal kosten dan gewoonlijk daaraan wordt besteed. Deze alleszins correcte gang van zaken vervult ons met hoop. Ongetwijfeld zullen door onze Koningin de meest uitgebreide inlichtingen worden inge wonnen over wat er nu moet geschieden. Tot dit beraad zullen zeker in de eerste plaats worden uiigerxoodigd leidende figu ren uit de stroomingen op politiek gebied, die den laatsten tijd naar voren zijn geko men. Eveneens zal de Koninqin zich laten voorlichten door de eerste krachten der ille gale beweging, die ondanks verschil van geestelijke oriëntatie eendrachtig hebben sa mengewerkt tegen onze verdrukkers. Nu is het de vraag, welke adviezen door al deze personen zullen worden gegeven. Moet er aanstonds een kabinetsformateur worden aangewezen Moet deze aanstonds een nieuw ministerie vormen Wij meenen dat dit niet moet gebeuren. En willen kort zeggen waarom. Het is heelemaal niet erg, dat het demis- sionnaire kabinet nog een poos zijn werk voortzet. De noodzakelijke eerste maatregelen zijn het best toevertrouwd. En principiëele, de toekomst bindende, maatregelen zal het ongetwijfeld niet kunnen nemendaartoe is het ook niet meer ge rechtigd. Doch daarom komt nu de baan vrij voor democratie Mocht door de raadslieden der Kroon, voor zoover zij zich door de nieuwe tijdstroom voelen gedragen, aan onze Landsvrouwe worden aangeraden, aan het demissionnaire Ministerie op te dragen, in den kortst mo gelijken tijd verkiezingen uit te schrijven voor de samenstelling van een noodparle- ment De onderzoekingen der Democratische Ver- eeniging te Eindhoven hebben aangetoond, dat verkiezingen voor een nood-parlement reeds thans mogelijk zijn. Ook in andere pas bevrijde landen vraagt men naar de meening van de kiezers. Hoe zuiver en eerlijk-democratisch zou het niet zijn, als heel ons volk zich thans kan uitspreken, en bepalen, aan welke perso nen het op dit moment de leiding wil toe vertrouwen En uit dit nood-parlement komt dan van zelf naar voren in welke richtin'- naar nieu we ministers moet worden gezocht 1 Wij wachten. Met hoop en vrees. Red. ÜtI Fvyr_i ifi' Boodschap van de Kerken De kerken in Nederland hebben in de „Nederlander" een gemeenschappelijke bood schap gepubliceerd, waarin zij in zeven pun ten uitspreken wat zij ons volk hebben te zeggen in dit moment der geschiedenis. Punt 1 spreekt over den toestand van he den. Punt 2 roept tot bekeering. Punt 3 vraagt recht maar geen wraak. Punt 4 noemt de blijvende strijd tegen de machten van het moderne heidendom. En daarna zegt de boodschap in punt 5 en 6 „Denkend aan de onoverzienbare geeste lijke en maatschappelijke ontwrichting door oorlog en bezetting veroorzaakt, roepen wij ons volk op tot een diep besef van verant woordelijkheid voor elkanders geestelijk wel zijn, tot sociale gerechtigheid, tot een sterk en hecht gezinsleven naar den eisch van Gods Woord. Gij, jonge generatie, staat in dit uur dei geschiedenis voor een zware, doch grootsche taak. Gij zult het moeilijk hebben op den weg tot herstel. Te zamen bidden wij, dat God uit onze harten wegbrande alle wraak zucht en haatdat wij diep leeren verstaan wat het is God en den naaste te dienen in gerechtigheid. Wij allen worden geroepen tot den heitigen strijd des geloofs, in gehoor zaamheid aan het Evangelie". De boodschap eindigt met de bede, dat ons trouw te maken bü onze taak. Red. De Minister van Waterstaat en Weder opbouw, Ir. Tromp, heeft in de Vrijdag j.l. gehouden persconferentie in Eindhoven een aantal belangrijke mededeelingen gedaan. De verkeersbrug bij Zaltbommel, aldus werd medegedeeld, is weer voor licht ver keer geopend. Bij Culemborg zal een over gang gemaakt worden via de spoorbrug en bij Hedel wordt een pontveer gelegd. In Engeland is 10.400 ton brugmateriaal voor gewone bruggen gereed voor versche ping bovendien is er 31.000 ton staal voor brugherstel in bestelling. De Nederlandsche regeering heeft 25.000 vrachtauto's aangevraagd, waarvan er 5910 zijn toegezegd bovendien heeft SHEAF nog 2905 gerepareerde vrachtauto's toegewezen. Verder werden nog 1120 auto's aangekocht, doch in de aflevering daarvan is vertraging gekomen. Van de spoorwegverbindingen tusschen Noord en Zuid zal die tusschen Nijmegen en Arnhem het eerst worden gerepareerd. Te gelijk daarmee zal de brug bij Zwolle wor den hersteld. De Maas zal omstreeks 1 Aug. weer ge heel bevaarbaar zijn. De spoorbrug over den Moerdijk zal door den aanleg van een landhoofd met 400 meter worden bekort. Minister Tromp deelde verder mede, dat vandaag de eerste ministerraad op vader- landschen bodem na de algeheele bevrijding van ons land in Den Haag gehouden zal worden. Verder zei hij, dat hij met zijn ambtsge noot van Sociale Zaken de mogelijkheid over weegt om in het verwoeste gebied van N. Limburg gearresteerde N.S.B.ers en collabo rateurs aan het werk te zetten. Daartoe zou den in dit gebied barakkenkampen gebouwd moeten worden. Verder is medegedeeld, dat Duitsche krijgs gevangenen zullen worden tewerkgesteld bij den herbouw van de ultra-hoogspanningslijn van Geertruidenberg naar Dordrecht, via welke lijn het grootste deel, van de provin cie Zuid-Holland van stroom kan worden voorzien. De schade in het Westen van ons laiid Ongeveer 40.000 ha. land, dat voor de helft uit landbouwgrond bestaat, is door de Duitschers geinundeerd. Het zal 3 tot 8 we ken duren om dit land droog te maken. Som mige stukken land zijn reeds drooggemaakt en bij wijze van proef met aardappelen be plant, maar andere producten kunnen niet worden uitgezaaid» omdat het te laat in het jaar is. Kort nadat het water is verwijderd ver schijnt er groen gras op het land, maar het is gras van poovere kwaliteit en er is een groot tekort aan zaad. De grootste schade is aangericht aan het beroemde Westland, eens de groentetuin van Europa. Een groote tankloopgraaf loopt dwars door dezen vruchtbaren grond. De schade is zoo groot, dal de onderzoekinqs- commissie den omvang daarvan niet kan vaststellen. Een voordeel is echter, dat prac- tisch de geheele provincie Zuid-Holland elec- triciteit uit Rotterdam krijgt, hetgeen een be langrijke hulp beteekent. Als geheel kan worden gezegd, dat de bevrijding op het allerlaatste nippertje ge komen is. Indien het twee weken langer had ge duurd, zou de schade nooit meer hersteld kunnen worden, aangezien het bekend is, dat de Duitschers van plan waren, in deze gebieden nieuwe verwoestingen aan te rich ten, met inbegrip van de vernieling van enkele der zwaarste zeedijken. De kwestie Triëst Er zijn nieuwe besprekingen gaande tus schen Engeland en Amerika, met de bedoe ling de hangende moeilijkheden met maar schalk Tito uit den weg te ruimen. Veldmaarschalk Alexander richtte zich Za terdag tot zijn strijdkrachten in het Middel- landsche Zeegebied in een verklaring over den toestand van het gebied Triëst, waarin hij zeide, dat de meeningsverschillen over dit gebied op de vredesconferentie zullen worden opgelost, doch dat het scheen of loego-Slavië momenteel door wapengeweld kracht wilde bijzetten aan zijn eischen, hetgeen zoo veel heeft van het optreden van Hitler of Mussolini of Japan een van de hoofdredenen waarom we in dezen oorlog gestreden hebben. In zijn antwoord verklaarde maarschalk Tito verwonderd te zijn over de verklaring van maarschalk Alexander, daar Joego-Slavië ten allen tijde zijn eischen wil voorleggen op de vredesconferentie. Joego-Slavië wil geens zins vooruitloopen op de beslissingen van die conferentie, doch staat op het standpunt, dat zijn troepen mogen blijven in de door hen bezette gebieden, en verzoekt om zijn troepen toe te staan het militaire bestuur over deze gebieden te mogen uitoefenen, tot de confe rentie beslist zal hebben. Intusschen heeft maarschalk Tito bevel ge geven, dat zijn iroepen de Oostenrijksche pro vincie Karinthië zullen ontruimen. Seyss naar Londen gebracht De vroegere Oostenrijksche landverrader en Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied, Arthur Seyss Inquart, is Maan dag naar Londen overgebracht, om aldaar verhoord te worden. Mijnstakingen in België In België duren de stakingen in verschil lende mijngebieden voort met inbegrip van de Borinage, Luik en Charleroi. Daar de pro ductie terug geloopen is tot 40 a 50 pet., is vanaf Dinsdag alle niet-industrieele activiteit door geheel België stilgelegd. Electriciteit zal afgesneden worden van 7 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds. Gisteren werd nog bekend gemaakt, dat er onmiddellijk 4000 Duiische krijgsgevange nen in de Belaische mijnen zullen worden tewerk gesteld. Aan het eind van de maand zullen opnieuw 4000 krijgsgevangenen naar de mijnen gaan. (A.A.) Tokio en Nagoya afgebrand De slag om Japan duurt onverminderd voort. Zaterdag deden een zeer groot aantal superforten een aanval op Tokio, die slechts 2 uur later gevolgd werd door een aanval op Hamamatshu, op 45 km. van Nagoya, door ruim 300 superforten. Volgens de Japansche radio zijn Tokio en Nagoya thans afgebrand, doch de Ameri- kaansche berichten zeggen, dat in 6 Japan sche steden een oppervlakte van 150 vierk. km. is platgebrand, als gevolg van de hevige luchtaanvallen. Een Chineesch communiqué bevestigt nu weer de herovering van Fou-Tsjou door de Chineesche troepen. Alfred Rosenberg gegrepen Alfred Rosenberg, die zichzelf had opge worpen tot een der denkers van het moderne Duitsche heidendom, is in Flensburg gearres teerd. Hij werd door wijlen Hitier benoemd tot Rijksminister voor de Oostelijke gebieden. Hier tyranniseerde hij de bevolking door zijn rassen-theorie van bloed en bodem in de praktijk om te zetten. Nieuws uit Nederland In Almelo is een groote confectiefabriek ongeschonden. In het Zuiden zijn wel tex- tielstoffen. Deze kunnen nu in Almelo tot heerencostuuras worden verwerkt. Er is geen voering, dus het wordt zooiets als de mili taire battledresses. Er komen 3000 costuums per week klaar. De Geldersche papierfabrieken zijn bijna onbeschadigd. Doch er is groot gebrek aan grondstoffen en energie. Twee zeepfabrieken kunnen 70.000 kg. zeep (groene) produceeren uit een partij vetzuur die elders werd aan getroffen. De Amsterdamsche Tram zal onmiddellijk weer beginnen te rijden, zoodra de stroom- levering wordt hervat. Alle familieleden van Marinepersoneel kun nen verzoeken om inlichtingen over verblijf plaats en welzijn van hun verwanten richten tot het Roode Kruis in hun omgeving. Nage laten betrekkingen van gesneuvelden of ver misten wenden zich voor inlichtingen tot den Hoofdintendant der Zeemacht, Gasthuisstraat 64, Tilburg, en voor ondersteuning tot de Stichting Centrale Financiering, Ruusbroek- laan 17, Eindhoven. Verklaring van Stalin over Polen Maarschalk Stalin heeft volgens radio Moskou een verklaring afgelegd over de Poolsche kwestie, waarin hij zegt „De reconstructie van de Poolsche regee ring kan alleen geschieden op de basis van de resolutie der Krimconferentïe, waarvan niet kan worden afgeweken. Ik ben van mee ning, dat de Poolsche kwestie kan worden opgelost door overeenstemming tusschen de geallieerden, welk afhankelijk is van de vol gende voorwaarden le. Wanneer de voorloopige Poolsche re geering na haar reorganisatie beschouwd wordt als de kern van de toekomstige Pool sche regeering van Nationale eenheid op dezelfde wijze als in Jougo-Slavië, waar de Nationale Bevrijdingsraad erkend is als de kern van een vereenigde Jougo-Slavische re geering. 2e. WanneeT als resultaat van een zooda nige reconstructie een regeering in Polen ge vormd wordt, welke een politiek van vriend schap jegens de Sovjet-Unie zal voeren en niet een politiek van een „cordon sanitaire", welke tegen de Sovjet-Unie is gericht. 3e. Wanneer over het vraagstuk van de reconstructie van de voorloopige Poolsche regeering beslist wordt tesamen met Polen, die op het oogenblik verbonden zijn met het Poolsche volk en niet zonder hun medewer king. De arrestatie van 16 Poolsche onderdanen in Polen met aan het hoofd de beruchte ru ziezoeker, generaal Okulicki, houdt in geen enkel opzicht verband met de kwestie van de reconstructie van de voorloopigk Poolsche regeering. De heeren werden gearresteerd krachtens de verordening om het Sovjetleger in den rug te beschermen tegen allen, die verdeeldheid willen zaaien. Dit komt overeen met de Britsche maatre gelen ter bescherming van het rijk. De arres tatie is verricht door de militaire Sovjet-auto riteiten in overeenstemming met de overeen komst tusschen de voorloopige Poolsche re geering en het Russische opperbevel. Het is niet waar, dat de qeaaresteerde Polen uitgenoodigd zijn om met de Sovjet autoriteiten te onderhandelen. De Sovjet-autiriteiten voeren geen bespre kingen en zullen dat niet doen met personen die verordeningen betreffende de veiligheid van het Roode leger overtreden, aldus eindigt deze verklaring van Stalin. (A.A.) Botsingen in Syrië Nadat de toestand al eenigen tijd zeer ge spannen is geweest, hebben gisteren in Syrië en den Libanon botsingen plaats gehad. In Aleppo vielen 8 dooden, toen de demon stranten een gebouw wilden binnendringen, dat door Senegaleesche troepen bezet werd gehouden. B.B.C. Rantsoenverlaging in Duitschland Het Britsche militaire bestuur in Duitsch- land heeft bepaald, dat de rantsoenen voor de Duitsche burgerbevolking zullen worden verlaagd tot iets boven het peil, waarbij de hongertoestand zou intreden en dat de voed selvoorziening op deze basis zal worden voortgezet, totdat de behoeften van het Brit sche leger en de buitenlandsche dwangarbei ders ruimschoots zijn gedekt en de Duitschers hun geroofde en gehamsterde voedsel zelf zullen hebben opgegeten. Naai schatting zul len de verborgen voedselvoorraden in het landelijke district Lüneburg toereikend zijn tot uiterlijk het einde van den winter. Het geallieerde militaire bestuur krijgt Duitschland thans snel onder controle. In groote razzia's zijn tientallen leden der Gestapo onschadelijk gemaakt en ook de oorlogsmisdadigers worden steeds meer in het nauw gedreven. Overtredingen, ook die waarop de dood straf is gesteld, worden thans snel en vast beraden behandeld en reeds 12 gevallen, waarin de doodstraf werd uitaesproken wach ten op bekrachtiging van den opperbevel hebber. Tegelijkertijd houdt het geallieerde hoofd kwartier zich bezig met de nazi's uit leiden de kringen, die niet beter of slechter worden den behandeld, dan de internationale con ventie vereischt. Interviews met deze lieden zijn nu verboden. Onderzoekingen zijn gaan de over de schuld van admiraal Dönitz in verband met oorlogsmisdaden. (A.A.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1