VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND I DE WEG TERUG I DE TOESTAND IN ONS LAND Ie JAARGANG NUMMER 163 Zaterdag 19 Mei 1945 Alyeineene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur t Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 Nieuwe gebondenheid Vrij van banden, gevoelen wij ons in deze dagen. De banden, die ons vaderland en half de wereld hadden gebonden, zijn verbroken. De militaire politie van de Duitschers, de Gestapo, de inbeslagnemingen van welhaast alle levensmiddelen en van tallooze gebruiks voorwerpen, als rijwielen en radiotoestellen en vrat al niet meer, dit alles behoort tot het verleden. Wij behoeven niet meer angstig te kijken of iemand onze verboden handelingen zou kunnen verraden. Al die dwingende banden van den vreemden overheerscher zijn ver broken geen gevangenen meer, maar vrije menschen, vrije Nederlanders, die weder mogen gaan hun eigen zelfgekozen weg. Maar nu komt tot ons allen den eisch van oen nieuwe gebondenheid Zooais het tusschen Jezus en de discipelen ging. Hij riep tot zich zijn volgelingen met het noodende woord„Komt herwaarts tot mij, gij allen die vermoeid en belast zijt Maar dan voegt hij er even later aan toe „Neemt mijn juk op u En tot Petrus zei hij eens op het laatst „Toen gij jonger waart, gordet gij uzelf en wandeldet gij waar gij wildetmaar nu zal een ander u gorden Zoo zal het nu in dezen levenstijd, nu wij van de banden der verdrukking vrij zijn ge worden, met ons allen moeten gaan. Vrij van die gehate banden Maar nu gebonden door een Hoogeren Band Wij moeten allen samen ons gebonden voelen door een nieuw besef van saamhoo- righeid. als volk, als menschheid straks. Dit is de bedoeling van onze bevrijding, dat wij die Hoogere Band als ook ons bindend zullen erkennen en er naar handelen. Wij moeten, ieder voor zich, ons gebonden voelen door een nieuw sterk besef van ver antwoordelijkheid. Ieder verantwoordelijk voor zijn eigen leven. Dat hij of zij het ma ke tot een leven in dien geest van verbon denheid aan elkander. Eén volk moeten wij zijn, en als eendrach tig volk meewerkend lid van de ééne saam gebonden menschheid. Er is wat groots te doen. thans op de wereld Wee. wanneer we te klein blijken zullen voor de grootsche taak die door de wereldgeschiedenis thans op onze schouders worde gelegd Want dit is de diepste gebondenheid die thans ons allen samensnoert Er vaart een stuwing door het heelal die nu eindelijk een ietwat betere samenleving wil doen bouwen door heel die menschheid, die in deze bittere, donkere jaren met bloed en tranen leergeld heeft betaald. Zóó moet het niet, is nu wel voldoende geleerd. Zóó mag het nooit weer En nu worden wij allen samengebonden aan deze nieuwe heiiige taak. Drieërlei lo. Bind voorgoed vast die agressieve vol ken die den wereldvrede krachtens hun aard en aanleg telkens weer verstoren, en maak elke nieuwe agressie voor goed onmogelijk. 2o. Bouw in verbondenheid met elkander een broederlijk volk, en een broederlijke vol kerengemeenschap. 3o. Blijf u gebonden voelen aan wat de Groote Levensmacht thans van alle men schen samen wilRed. Wegens het Pinksterfeest zal er Maandag geen krant zijn, en dus ook geen „Maandag morgen". Doch bovendien moeten wij tot onzen spijt aan onze lezers meedeelen, dat het door de moeilijkheden van transport in onze provincie practisch onmogelijk is ge bleken, het nummer van Maandig tijdig aan alle abonnee's te doen toekomen. Wij zullen dus tot de algemeene gewoonte moeten te- rugkeeren, en des Zaterdags iets publiceeren in denzelfden geest, als uit onze „Maandag morgens" sprak. Duitsche U«booten naar Japan? Meer dan 40 Duitsche duikbooten hebben zich thans reeds overgegeven. Doch enkele hebben geprobeerd naar Japan uit te wijken. Of er zijn doorgeslipt is nog niet bekend, doch een goede vangst deden eenheden der Ameiikaansche vloot in den Atlantischen Oceaan. Daar werd een Duitsche duikboot waar genomen en gedwongen zich over te geven. Er bevonden zich 3 generaals van de Luft waffe en 2 Japansche officieren en verschil lende vliegtuiggeheimen aan boord. De Ja pansche officieren pleegden harikiri. De ge neraals der Luftwaffe onderteekenden de overgave. (R.O.) Zoo trokken duizenden Duitscliers in gevangenschap den Rijn over. Hun wereld is in stukken uiteen gevallen. </y?sy///yyjt/yysyy/ss/////jt/yyyyy//s/yy?//y/yyyy/yy,ss^^^ DE WIERINGERMEER. Men verwacht, dat de gevolgen van de overstrooming van den Wieringermeerpolder minder ernstig zullen zijn dan die van Wal cheren, aangezien hier hoofdzakelijk zoet water is binnengedrongen. Men is reeds be gonnen met de voorbereidingen voor het her stel van den dijk. Het zal noodig zijn een nieuwe dijk van 600 meter aan te leggen. Verwacht wordt, dat in Juli met de droogma- ling een begin wordt gemaakt en dat de polder in November weer droog zal zijn. Het is mogelijk, dat de oogst van het volgend jaar 50 pet. van de normale opbrengst zal opleveren. n DEN HELDER. De marinebasïs in Den Helder bevindt zich in uitstekenden staat. De Duitschers hebben de haven vergroot en uitgebreide verdedi gingswerken daarom heen gebouwd. De zware bunkers zijn onbeschadigd in gealli eerde handen gevallen. Er bevinden zich nog duizenden Duitschers in Den Helder, die te- samen met een deel van het Duitsche leger ons land via den zeeweg zullen verlaten. Er woonden nog 9000 menschen in de stad. Den Helder had ernstig te lijden van 'de gealli eerde bombardementen, doch nog meer door de Duitsche vernielingen. TEXEL. Duizend Russen, die gedwongen waren in het Duitsche leger te vechten, zijn in de laatste weken voor de bevrijding op het eiland Texel tegen de Duitschers in verzet gekomen, toen hun op 12 April bleek, dat zij naar het front in Oost-Nederland zouden ge zonden worden. In de Koog hebben zij toen het Duitsche garnizoen overmeesterd. De muiterij ver spreidde zich over het geheele eiland, waar na gevechten ontstonden met de Duitschers die van Den Helder waren overgestoken. 'Op het geheele eiland hadden toen gevech ten plaats, waarbij de Russen groote succes sen boekten. De Duitsche batterijen te Den Helder hebben toen de dorpen Den Burg en Oude Schild onder vuur genomen. In Den Burg waren 3550 dooden en gewonden. In Oude Schild werden de huizen bij de haven en eenige schepen vernield. De Duitschers leden zware verliezen. In De Koog waren er nog maar 14 van de 200 in leven. De gevechten duurden 14 dagen. Na de bekendmaking van de capitulatie leefden ze weer op en duurden ze tot 14 Mei, toen de Russen den strijd afbraken. Twaalf leden van de binnenlandsche strijd krachten, die de Russen hadden geholpen, werden door de Duitschers doodgeschoten 11 anderen werden naar Den Helder meege nomen, maar er is nog geen spoor van hen gevonden. DEN HAAG. In de openbare parken in Den Haag zal ook dezen zomer groente worden verbouwd, teneinde de voedselpositie te versterken. De Koninklijke Bibliotheek in Den Haag is heropend. De bibliotheek is in het bezit van een unieke collectie van practisch alles wat tijdens de bezetting Illegaal verschenen is. Hoewel de bibliotheken, speciaal wat betreft boeken, verliezen heeft geleden, zijn werke lijk waardevolle documenten, die opgeborgen waren in plaatsen als de St. Pietersberg in Maastricht, waar zich ook nog andere kunst schatten bevinden, gered. NOGMAALS ONZE HAVENS Hoewel het Noordzeekanaal nog onbruik baar is, doordat de Duitschers twee schepen in den haveningang lieten zinken, kunnen kleine visschersschepen de haven van IJmui- den binnenvaren. De voedselpositie van Nederland wordt door de geallieerden als uiterst zorgwekkend beschouwd. Daarom zijn van elke drie sche pen, die arriveeren, er twee met voedsel ge laden en een met kolen. In de Amsterdamsche haven zijn de vol gende gebouwen opgeblazende Nederl. droogdok Mij., de rubberfabriek „Rufa", de scheepswerf en machinefabriek Verschuure en Co. aan de Plaatijzerweg, de zuurfabriek van Ketjen, de Steenkolen Handels Vereeni- ging, de machinewerf „Brevo" en de tank installaties van de K.N.S.M. Het electrisch ge maal van den Amsterdamschen polder is eveneens opgeblazen, terwijl in de olieha ven 20 olie- en benzinetanks en verscheidene kleinere tanks vernield zijn. De Coenhaven heeft ernstig geleden. Langs alle spoorlijnen zijn installaties verwoest, met inbegrip van kranen en transformatorgebou- AUDIENTIE. H.M. de Koningin heeft Donderdag in ver band met de kabinetscrisis de heer W. Drees uit Voorburg in audiëntie ontvangen. De heer Drees was tijdens de bezetting voorzitter van het convent der politieke partijen, in de ille galiteit bekend als Vaderlandsch Comité. DE TAAK DER VERTROUWENSMANNEN De R.V.O. deelt mede Dezer dagen is een persbericht verspreid, handelende over de taak van de met name vermelde vertrouwensmannen van de regee ring in Nederland. Door dit bericht werd de indruk gevestigd, alsof de vetrouwensmannen een vertegen woordigende taak zouden hebben tot aan de officieele terugkomst van de regeering. Dit is niet het geval. De taak der vertrou wensmannen als tijdelijke vertegenwoordi gers der regeering werd geëindigd op het oogenblik, dat het officieele orgaan van de regeering, het Militair Gezag, in het tevoren bezette gebied was aangekondigd. Aldus is ook in feite geschied. Bij het eerste contact tusschen de vertrou wensmannen en den chef staf Militair Gezag is dit zeer nadrukkelijk bsvestiad. Evenzoo bij de eerste bespreking tusschen de vertrou wensmannen en den minister-president. Het is echter mogelijk, dat de regeering met de vertrouwensmannen, clie veel hadden voorbereid, voor de naaste toekomst verbin ding zal houden. Overleg daarover is nog gaande. (B.B.C. A.A.) Iersche premier spreekt kra se taal De Valera heeft geantwoord op de critiek van Churchill op de houding van Ierland in zijn radiorede ter gelegenheid van de over winning. De Valera keerde zich in het bij zonder tegen de uitlating van Churchill, dat Engeland de neutraliteit van Ierland in zeke re omstandigheden had kunnen schenden, omdat zulks noodzakelijk voor Engeland zou zijn geweest. De Valera zei in zijn rede verder nog, dat Churchill een uitvlucht trachtte te vinden voor de „voortdurende verminking van ons land". Hij herinnerde er aan, dat zes Noord-Oost- Iersche graafschappen nog steeds deel uit maken van het Vereen. Koninkrijk. De Valera noemde de houding van Enge land de moraal van de wolven, die tot een reeks oorlogen heeft geleid. Op deze wijze zal een klein land nooit zijn weg in vrede kunnen gaan. Hij vond Churchills opmerkin gen in de „overwinningsroes" verklaarbaar, maar hij betreurde het, dat Churchill het Ier- sche volk had beleedigd, inplaats van een edeler en beter begrip tusschen beide vol keren te helpen bevorderen. De Valera zeide, dat hij geen olie op d® vlammen wilde werpen, zooals hij 25 jaar geleden gedaan zou hebben. Indien Chur- chili zich had laten verleiden Ierland te be zetten, zou een nieuw vreeselijk hoofdstuk van bloedige feiten aan de geschiedenis van de twee landen zijn toegevoegd, maar hij sprak de hoop uit, dat zij zouden kunnen weiken vooi den vrede en het begrip tus schen alle volken. (B.B.C. A.A.) De Chineezen trekken terug uit Fou«Tsjou Na een hevigen tegenaanval der Japan ners, die versterkingen hadden gekregen, hebben Chineesche troepen de havenstad Fou-Tsjou, tegenover Formosa, weer moeten ontruimen. Bij den jongsten luchtaanval op Naqoya werden d© vliegtuigfabrieken van Mitshubishi die de grootste in Japan zijn in brand geworpen. Een derde deel van de stad staat in vlammen. Tsjecho Slowakije en Ruthenie De Tsjecho Slowaaksche minister van bui- tenlandsche Zaken heeft bekend gemaakt, dat Sn de Oostelijke provincie van Tsjecho Slowa kije Ruthenië 'n autonome regeering gevormd Ss, die, hoewel ze nu nog de Tsjechischs regeering erkent, aansluiting zal verzoeken bij de Sovjet Unie. Hij verklaarde verder, dat deze kwestie op vriendschappelijke wijze tus schen president Benesj en maarschalk Stalin zal worden opgelost. Ruthenië behoort sinds 1919 bij Tsjecho Slowakije en heeft 750.000 inwoners, voor namelijk Oekrainers, die dus nauw verwant zijn met de Russen. EDEN TERUG UIT SAN FRANCISCO Eden heeft kort na zijn terugkeer uit San Francisco in het Lagerhuis een korte verkla ring afgelegd, waarin hij zeide, dat er goede vorderingen zijn gemaakt, die in vele op zichten beter waren dan verwacht werd. Eden was er van overtuigd, dat de be staande moeilijkheden zouden worden over wonnen en dat het pact, dat men zal opstel len een beter document is dan dat van Dum barton Oaks. Zoodra het werk voltooid was, zou het Lagerhuis de geleaenheid krijgen tot een debat over de conferentie. V/at betreft de algemeene internationale toestand, verklaarde Eden, dat er een aantal ernstige en verontrustende vraagstukken zijn, waarvan er enkele een dringend karakter hebben. Hij zal deze met Churchill en de andere ministers bespreken. Eden werd toegejuicht, toen hij mededeel de, in de gelegenheid te zijn geweest, be sprekingen te voeren met president Truman en Josef Grew, over het meest hulpvaardige en vriendschappelijke pact. Reuter meldt uit San Francisco, dat volgens betrouwbare bron aldaar door Japan een vredesaanbod aan Groot-Brittannië en de Vereen. Staten zou zijn gedaan door bemid deling van Russische diplomatieke autoritei ten. De geallieerden zullen echter geen Ja- pansch vredesaanbod in overweging nemen, tenzij dit onvoorwaardelijke overgave betee- kent. De Britsche admiraliteit kan eerst thans mededeelen, dat op 2 October 1942 de Brit sche kruiser „Curagao" bij hoóge zee door den oceaanstoomer „Queen Mary" met 15000 man aan boord door midden is gevaren. Er waren alleen slachtoffers aan boord van den kruiser.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1