VRIJE STEM1EN Felle strijd in de Pacific DAGBLAD VOOR ZEELAND Ie JAARGANG NUMMER 162 Vrijdag 18 Mei 1945 Atgemeene''Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt Telefoon 2665 3.5 millioen kg bommen op Nagoya RONDOM LEOPOLD III NIEUWS UIT BELGIE Nu de koning in Salzburg is geko men, is er waarschijnlijkheid, dat hij spoe dig naar zijn land zal willen terugkee- ren. „Le Drapeau Rouge", Brussel, schrijft Nu de rol van Leopold den Derde, zijn houding in verschillende gevallen aange nomen, hebben bewezen, dat hij opge houden heeit de grondwettelijke koning te zijn, rondom wien zich een noodzakelijke eenheid kan vormen, bestaat er maar een middel om een kwetsend en gevaarlijk debat te vermijden, en dat is onmiddel lijke troonsafstand. Dat is de oplossing die zich in ieders voordeel opdringt. „Le Soir", Brussel, stelt vast de moge lijke terugkeer van den koning een ze kere zenuwachtigheid heeft verwekt. Volgens linksche kringen is de Re gent door het parlement benoemd, en nu moet ook het parlement beslissen, of de koning zijn functies mag hernemen. „Le Peuple", Brussel, acht de keuze van den prins regent een gelukkige. De Prins heeft het land een grooten dienst bewezen, door het bijeen te houden, ter wijl ieder ander de kiemen der ontbin ding zou hebben doen groeien. Intusschen is bericht ingekomen, dat de koning om gezondheidsredenen nog niet zal terugkeeren. Minister Crokaert, gewezen minister, verklaarde volgens „Le Soir", Brussel, dat de historie bewijst dat er voor België maar een stevige verdedigingslinie bestaat, n.l. die van AntwerpenNamen. Willen wij dus onze provinciën in veiligheid bren gen, dan moeten wij buiten onze grenzen zoeken, in de Ruhr of in den Eiffel. „Belga" verneemt, dat de in Belgie in te voeren kapitaal-belasting 5 pet. zal bedragen. De belasting op winsten, in komsten en buitengewone voordeelen, die tijdens den oorlog werden verkregen, zal 70 tot 95 pet. zijn. Het Italiaansche bevrijdingscomité heeft verklaard, dat de straf, die Mussolini on derging, slechts het begin is van de zui vering. „Le Drapeau Rouge" schrijft, dat de Belgen, van welke opinie ook, volledig met die woorden zullen instemmen. Zij willen, zegt het blad, dat men ook bij ons ophoude met de toegevende politiek ten opzichte van de verraders „De vrij lating van de verraders in België is een onnoemelijke schande, en een uitdaging, op het oogenblik, dat hun gemartelde slachtoffers uit Duitschland terugkeeren". Er is een sterke neiging om een eco nomische unie tot stand te brengen tus- Bchen de westelijke Europeesche vaste- landsmogendheden. Allereerst bestaat er al nauw contact tusschen Belgie en Ne derland, daar de Nederlandsche kamer van Koophandel voor Belgie en Luxem burg reeds lang druk bezig is, gegevens te verzamelen en voor belanghebbenden beschikbaar te stellen die handel en ver keer tusschen die landen kunnen bevorde ren. Ook Luxemburg wordt in die ge meenschap betrokken. De Luxemburgsche minister van Buiten- landsche Zaken verklaarde, dat Belgie, Holland, Frankrijk en zijn eigen land in onderhandeling zijn, om een economische unie tot stand te brengen. Eventueel zou een te stichten staat als Duitsch Rijnland daarin kunnen worden opgenomen. Le Courrier de la Bourse, Brussel, acht het niet onmogelijk, dat in een dergelijke gemeenschap ook Denemarken, Noorwe gen en Zweden zouden worden opgeno men. Red. VERBITTERDE GEVECHTEN OP OKINAWA. Supervliegende forten, meer dan 500, hebben de tweede verpletterende aanval op Nagoya in drie dagen gedaan. Meer dan 3500 ton brandbommen werden nu geworpen op de industriewijk in het N.- Oosten der stad. Gistermiddag kreeg Tokio weer een aanval te verduren van superforten, ope- reerende van bases op Iwojima. Amerikaansche troepen hebben Naha, de hoofdstad van Okinawa veroverd. Daarna deden de Japanners een hevigen tegenaanval, die den geheelen nacht voortduurde. In hevige gevechten van man tegen man werden ze teruggesla gen, waarbij beide partijen zware verlie zen leden. Zoo waren er van een Ameri kaansche compagnie nog slechts twee soldaten, die niet gewond waren. Amerikaansche troepen zijn opgerukt tot op minder dan 12 km. van de vroe gere Japansche luchtbasis te Valencia in het binnenland van Mindanao. Een geheime Japansche marinebasis aan de Oostkust van Mindenao werd door de Amerikaansche vloot onder vuur ge nomen. Japansche torpedobooten en an dere vaartuigen benevens brandstof en munitie-opslagplaatsen werden hierbij vernietigd. Aan de kust van Luzon vorderden de Amerikanen tot minder dan 8 km. van de basis voor watervliegtuigen Lanpon. Ten Oosten van Manilla oefenen de Ameri kanen van alle kanten druk uit op de ingesloten vijandelijke strijdkrachten. Bij de gevechten om de Balete-pas op Luzon verloren de Japanners naar schat ting 20.000 dooden. NIEUWE NEDERLANDSCHE LANDING OP TARAKAN. Op Tarakan hebben Nederlandsche troepen een nieuwe landing uitgevoerd op de Zuidpunt van het eiland. De hevige gevechten duren voort, vooral de laatste vijf dagen in de buurt van de Pamoesian- olievelden. Op Nieuw-Guinea hebben de Australi sche troepen hun aanvallen op de Wiru- bergrug hervat, waar de Japanners felle tegenstand bieden. Deze bergketen is een Japansche sleutelpositie in het gebied van Weewalc. De Chineezen hebben Tsjengsien In de provincie Tsje-Kiang heroverd. Aangenomen wordt, dat de Japanners hevige verliezen geleden hebben bij hun vergeefsche tegenaanvallen ten Westen van Toungoo de spoorwegstad aan de spoorlijn van Mandalay naar Rangoon. Zij verdedigen daar hun laatste ont- snappinasroute naar Siam hardnekkig. De Japansche radio meldde gistermor gen, dat er een zeeslag begonnen was In de Straat van Malakka tusschen Sumatra en het schiereiland Malakka. Japansche oorlogsschepen, zoo luidt het verhaal, be gonnen den aanval tegen twee Britsche kruisers en drie torpedojagers. Verdere bijzonderheden waren nog niet bekend. (B.B.C.) Zij krijgen 'n militair bestuur en ze zullen het weten ook I Over de toekomst van Duitschland is de laatste dagen het een en ander mede gedeeld, zoowel door minister Churchill als door vertegenwoordigers van het ge allieerde opperbevel. De geallieerden zullen een krachtig mi litair bestuur in Duitschland vestigen en ze zullen weten, dat het een militair be stuur is De Amerikaansche troepen zullen zeer waarschijnlijk nog langen tijd in Duitsch land blijven. Door het geallieerde opperbevel werd medegedeeld, dat admiraal Dönitz en Goering krijgsgevangen worden gehou den. Verder maakte het bekend, dat van de diensten van Dönitz en het Duitsche op perbevel alleen gebruik wordt gemaakt met het oog op de voeding, ontwapening en medische zorg voor de Duitsche strijd krachten. Churchill verklaarde, dat het in de be doeling der geallieerden ligt, het bestuur van Duitschland aan de Duitsche ambte naren over te laten, echter onder strenge geallieerde leiding. Wij zijn niet van plan den last, die het bestuur van Duitschland meebrengt, op ons te nemen. Op een vraag in het Lagerhuis ant woordde hij verder, dat hij er niet zeker van was of er op het oogenblik wel eenig regeeringsapparaat in Duitschland bestaat en ik zou liever spreken over een bestuur dan over een regeering. Op een vraag oi hij wist waar Himm- ler zich bevond, zei Churchill onder groo- to hilariteit van het Lagerhuis, dat hij verwachtte, dat Himmler wel ergens in deze of de andere wereld voor den dag zal komen, en dan bestraft zal worden door de plaatselijke autoriteiten. Churchill verklaarde verder, dat laatstgenoemde de Britsche regeering meer zou convenieeren. (B.B.C.) Duitsche gruweldaden De droeve lijst moet nog steeds wor den voortgezet. Telkens komen nieuwe wandaden aan het licht. In Nederland werden bij Dronrijp vijf tien Jonge mannen doodgeschoten door S.D. mannen. De zestiende ontkwam als door een wonder. Hij voelde zich ge wond in den schouder, liet zich voorover vallen en hield zich dood. Later werd hij door omwonenden gered en verbor gen gehouden. Schrikkelijk ls de moord in Amster dam geweest. Dronken leden van de Duitsche Kriegsmarine schoten van uit de ramen op de op den Dam reeds feestelijk saamgedrongen menigte. Zij hadden in de Groote Club, naast het Koninklijk Pa leis, hun nederlaag gevierd, en schoten nu op de massa die de eerste tanks der geallieerden verwachtte. Talrijke perso nen werden gedood, veel anderen zwaar gewond. Ook in Duitschland hebben de Duit- schers nog tot vlak voor de bevrijding vele gevangenen doodgemarteld. Een paar duizend personen, waaron der 200 Joodsche Nederlanders, moesten in Wolmirstedt uitstappen uit den trein waarmee ze werden vervoerd. Hun pa pieren werden afgenomen en in het wa ter geworpen. De bedoeling was, dat nu ook deze menschen den verdrinkingsdood zouden sterven. Juist op het laatste mo ment kwamen de Amerikaansche tanks. Maar hoeveel maal zullen deze voor de ongelukkige slachtoffers te laat zijn ge komen Te Wintermoor heeft de Hitlerjugend 500 gevangenen op de meest barbaarsche wijze afgeslacht In Belsen vonden 60.000 menschen den dood. Te Garlegen werden 1200 slachtoffers levend verbrand Hieronder waren ook Nederlanders. Het nieuwste is, dat nu moet worden gewaarschuwd tegen vergiftigde versna peringen en sigaretten, die de Duitschers gebruiken wilden voor de gevangenen, die zij uit den weg wilden ruimen. Deze gevaarlijke dingen schijnen de Duitschers nu in omloop te willen brengen, of reeds in omloop te hebben gebracht. Het Bel gische ministerie van Ravitailleering noemt vooral de Duitsche chocolade, merk „Sarotti". R ed. Capitulatie van Japan ophanden? Reuter meldt uit San Francisco, dat al daar volgens nog onbevestigde berichten, een vredesvoorstel van Japan aan Groot- Brittannië en Amerika, via Russische di plomaten is ontvangen. H. N. Rond de conferentie van San Francisco In een van de sub-commissies van de conferentie van San Fransisco is de eisch van de kleine landen en de Britsche do minions behandeld om een stem te heb ben in den veiligheidsraad, voordat hun strijdkrachten worden aangewend om een daad van agressie te keeren. De Nederlandsche vertegenwoordiger verklaarde, dat zijn regeering alleen be reid zou zijn de verplichting om tegen agressie op te treden, te aanvaarden, in afwachting van de beslissing van den veiligheidsraad, indien zij deel mag ne men aan de stemming in dien raad. De delegatie van Argentinië heeft Dins dag zijn officieele intrede gedaan op de conferentie van San Francisco. Het hoofd der delegatie, de ambassa deur van Argentinië te Londen, heeft be langrijke besprekingen gevoerd, o.a. met Lord Halifax. De kwestie van de herziening der gren- ten na den oorlog is, nadat in de bespre kingen der commissie geen overeenstem ming kon worden bereikt, verwezen naar de „Groote Vijf", De conferentie van San Fransisco heeft besloten Frankrijk op te nemen als vijfde permanente lid van den veiligheidsraad. Alle 21 Amerikaansche landen zijn overeeengekomen de nieuwe formule be treffende de regionale veiligheidspacten als onderdeel van de nieuw wereldorga nisatie te aanvaarden. (B.B.C. en A.A.) VAN OVERAL De Duitsche krijgsgevangenen in Ame rika zullen voortaan geen lekkernijen, bier of sigaretten meer ontvangen. Zij zullen gedwongen worden films en ge- illustreerde tijdschriften te zien, waarin een beeld wordt gegeven van de gruwel daden in de concentratiekampen. De beruchte leider van het Duitsche arbeidsfront, Robert Ley, is in de buurt van Berchtesgaden door het 7e Ameri kaansche leger gearresteerd. (B.B.C.) De drie directeuren van de bankiers firma Lippmann Rosenthal zijn gearres teerd, bij welke bank het Joodsche ver mogen in bewaring was. In de kluis vond men 300 millioen gulden. Radio Praag meldt, dat Dr. Hacha, die onder de Duitschers president van Tsje- cho Slowakije was, en een aantal minis ters van de Tsjechische quisling-regeering, benevens een aantal hooge officieren ge arresteerd zijn. (B.B.C.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1