VISJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND AFVALSTOFFEN wat©rw@g@n ins Holland Ie JAARGANG NUMMER 161 Donderdag 17 Mei 1945 Algemecnc Leiding B, G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 (BAKERMAT VOOR BACTERIËN) Vcm onzen medischen medewerker. Spraken we de vorige keer over de voorziening met goed drinkwater als een belangrijk middel om de volksgezondheid te verbeteren, zeker zal ook de afvoer van aivalstoffen van belang zijn. Ook op dit punt neemt de overheid de leiding. Het is praktisch en overal overgelaten aan de gemeenten, waardoor weinig een heid te bemerken valt in de voorschriften en in de uitvoering ervan. Verbetering kan dan ook alleen tot stand komen door regionale organisaties of landelijke voorschriften. Het afval is te verdeelen in verschil lende soorten, die voor de volksgezondheid een verschillende beteekenis hebben. Het drooge huisvuil en scherven brengen geen ziektekiemen over, doch etensresten en faecaliën hebben zeer zeker belang. Hierin hebben allerlei processen zooals rotting plaats en kunnen ook ziekte kiemen aanwezig zijn. Vliegen en andere insecten komen hierop af en kunnen deze ziektekiemen verspreiden. Daarnaast ken nen wij afvalwater van gootsteen en wasch, naast overtollig regenwater. De vraagstukken, die hier ontstaan, zul len voor stad, dorp en afzonderlijk wo nende menschen verschillend moeten wor den opgelost. De moeilijkheden stijgen, naarmate de bevolking dichter opeen woont en de vrije ruimten om de huizen, de erven, kleiner worden. Een oplossing die op een afgelegen boerderij aan alle eischen voldoet, zal ontoelaatbaar zijn in de kom van een dorp en tot ernstige misstanden leiden in de gesloten bebou wing van een stad. De steden voorzien dan ook meestal wel in deze behoefte, door een min of meer ontwikkelden reini gingsdienst, die althans de grootste ge varen wegneemt, doch ook hier moet het publiek meewerken. Indien de gemeente een ophaaldienst heeft, gesloten vuilnis vaten voorschrijft enz., komt het niet te pas, dat het publiek vischkoppen e. d. een voudig buiten de deur op straat deponeert en de jeugd de vuilnisvaten omwerpt en leeghaalt. Weer anderen gebruiken een nabijgelegen water, sloot of vest als vuil nisbelt. Dat is een gebrek aan zelftucht, een feit dat thans op velerlei gebied te constateeren valt en waaraan onze ge meenschap dreigt ten onder te gaan. Deze zelftucht is ook direct voor de volks gezondheid, zoowel de lichamelijke als de geestelijke, van zeer groot belang. Wij allen moeten leeren inzien, dat wij de voorschriften van de overheid niet moeten gehoorzamen omdat wij anders gestraft zullen worden, maar omdat wij vanzelf sprekend aannemen, dat deze voorschrif ten in ons aller belang worden gegeven en dat er dus geen enkele twijfel aan kan bestaan, dat wij ze opvolgen, ook al zijn ze eens lastig of strijdig met onze directe belangen. Wij behooren dit te doen zon der sabotage, zonder ontduiken, zonder morren. Doen de ouderen dit en geven het goede voorbeeld voor de jongeren, dan verdwijnt ook vanzelf het vraagstuk van de bandelooze jeugd. De jeugd is tuchteloos omdat de ouders het zijn ieder op zijn eigen gebied. Het publiek moet de voorschriften van de overheid eerbie digen, doch dan moet ook de overheid zijn eigen voorschriften uitvoeren en deze niet tot een doode letter maken. Indien het overal tot een uitvoerina kwam van de reeds jaren bestaande voorschriften zouden we de eerste belangrijke stap ge daan hebben. Wat deze voorschriften moeten inhouden een volgende keer. De toestand van de Rotterdamsche haveninstallaties grootendeels weggesleept Dr. Ir. Hacke, directeur-generaal van den arbeid, heeft verklaard, dat de groote waterwegen in Westelijk Nederland alle voorloopig onbruikbaar zijn, wegens ver sperringen door gezonken schepen. Hier van is uitgezonderd de Nieuwe Water weg, welke slechts een weinig verzand is. Het Noordzeekanaal is nog bevaar baar, omdat een der sluizen nog open is. De havens van Rotterdam zijn ver woest, doordat de kademuren zijn opge blazen. De Parkhaven en de Merwede- haven zijn echter aan de vernieling ont komen. Van de Petroleumhaven zijn alle tanks opgeblazen. De Maasbruggen en Maastunnel zijn intact. De haven van Amsterdam is niet zoo ernstig beschadigd als die van Rotter dam. Bovendien zal het herstel van de Rotterdamsche haven moeilijker zijn, om dat deze een uitgebreider functie bezit, dan de Amsterdamsche haven, welke een centrum is van vaste scheepvaartlij nen. De bruggen en wegen in Noord- en Zuid-Holland zijn intact. Slechts de ver bindingen met het Zuiden zijn alle be schadigd. Bij Zaltbommel is de verkeers- brug behouden. De spoorbrug is vernield. Bij Arnhem ligt een dubbele pontonbrug. John O'Connor Howe, Anep's oorlogs correspondent, meldt voorts uit Rotterdam, dat de graan-elevators nog intact waren. Alle kranen, zoowel drijvende als vaste, en al het baggermateriaal zijn naar Ham burg, Kiel en Lubeck gesleept. Van de meeste werven zijn de hellingen intact, doch alle machinerieën zijn gestolen, hoe wel een aantal machines kon worden ge borgen. De kade van de H.A.L. bleef gespaard. De verwoestingen in de Roterdamsche haven vertegenwoordigen een bediag van 100 millioen gulden, gerekend naar de prijzen van 1930. Het wordt mogelijk ge acht de havenkaden in 2 jaar te herstel- len. Bevrijde Nederlanders in Odessa De Regeeiings Voorlichtingsdienst meldt uit Londen, dat van de Russische regee ring bericht is ontvangen, dat zich 720 Nederlanders in Odessa bevinden, die per eerstkomende gelegenheid via Engeland naar Nederland zullen worden gerepatri eerd. Er zal uiteraard eeniaen tijd ver- loopen, alvorens op groote schaal gege vens kunnen worden verstrekt omtrent in de thans bevrijde gebieden in Oost-Eura- pa aangetroffen Nederlandsche gedepor teerden. (A.A.) De Nederlandsche schuld stijgt tot IS milliard Mr. L. J. A. Trip, president van de Ne derlandsche Bank heeft verklaard, dat naar schatting de Nationale schuld tot rond 18 milliard zal stijgen. Vanaf het voorjaar van 1941 af was Nederland in financieel opzicht een deel van Duitschland. Onder de posten was een bedrag van 592 millioen gulden als betaling voor de Duitsche weermacht. Bovendien betaalde Rost van Tonningen ieder maand 75 millioen R.M. als Neder landsche bijdrage in den oorlog tegen RuslandLQ millioen daarvan werd in goud betaald, waarmee de goudvoorraad van Nederland volkomen was uitgeput. De Nederlandsche goudreserve, die naar Amerika, Engeland en Zuid-Afrika is ge bracht, heeft thans een waarde van 931 millioen. Het oude geld zal in circulatie blijven, terwijl nieuwe bankbiljetten worden uit gegeven ten behoeve van de geallieerde soldaten. Deze nieuwe bankbiljetten zijn eigenlijk geen bankbiljetten, maar schuld bekentenissen van den Nederlandschen staat. (A.A.) Ondergrondsch persbureau in Amsterdam In Amsterdam heeft onder leiding van den bekenden Amsterdamschen sport journalist Chr. Geudeker tijdens de bezet ting een ondergrondsch persbureau ge- functionneerd, dat 50 ondergrondsche bladen over het geheele land van nieuws heeft voorzien. Dit persbureau had eigen geheime telefoon- en telexveibindingen. Voorstellen van Stettinius In San Fransisco heeft Stettinius voor gesteld, dat het de eerste taak van de te stichten nieuwe wereldorganisatie is, een internationaal statuut te ontwerpen, gebaseerd op de vier vrijheden. De eco nomische en sociale raad van den nieu wen bond moeten normen vaststellen voor de vrijheid van spreken, de vrijheid van godsdienst, vrijdom van gebrek, en vrij dom van vrees. Deze nieuwe verklaring van de rechten van den mensch zal het belangrijkste document zijn, dat de con ferentie zal opleveren. (A.A.) 120.000 Duitschers in Nederland samengebracht De opperbevelhebber van het le Cana- deesche legercorps heeft medegedeeld, dat het te verwachten was, dat alle Duit sche soldaten, met uitzondering van eenig administratief personeel op 15 Mei zou den zijn samengebracht. Het aantal Duit schers in de provincies Utrecht, Noord- en Zuid-Holland wordt op 120.000 geschat. Daar de militaire transportmiddelen der geallieerden in de laatste dagen voorna melijk zijn gebruikt voor den aanvoer van levensmiddelen, is het transport der Duit schers vertraagd. (A.A.) De verschrikkingen van Auschwitz Te Londen is dezer dagen een mede- deeling ontvangen betreffende 124 Neder landers, die de catastrofe van Auschwitz, waar in de afgeloopen jaren 4 millioen menschen zijn omgekomen, hebben over leefd. Een dag na het bericht inzake het bom bardement van Theresienstadt meldde Ra dio Praag, dat een groep gevangenen uit dit kamp. bestaande uit 850 Neder landsche onderdanen en 450 personen, die niet van Nederlandsche nationaliteit zijn, om gezondheidsredenen zoo spoedig mogelijk het kamp moeten verlaten. Prof. E. Meyers, het hoofd van de Nederland sche groep, heeft verzocht om zoo spoe dig mogelijk maatregelen te treffen om deze menschen naar Nederland terug le brengen. (A.A.) Kabinet Gerbrandy demissionnair De Regeerings Voorlichtingsdienst meldt De voorzitter van den Raad van minis ters, Prof. Mr. P. S. Gerbrandy, daartoe gemachtigd door een eenstemmig geno men besluit van den Ministerraad, heeft aan H, M. de Koningin het ontslag van het geheele thans zittende Kabinet aan geboden. Zulks ter voldoening aan de toezegging meerdere malen openlijk aan het Neder landsche volk bekend gemaakt. H. M. de Koningin heeft het verzoek tot ontslag van de leden van het thans zit tende kabinet in overweging genomen en den minister verzocht zich niet slechts met de afdoening van de loopende zaken te belasten, maar tevens al datgene te verrichten, wat het landsbelang vereischt. Deze laatste van den gebruikelijken vorm afwijkende toevoeging, waardoor het kabinet tijdelijk normaal kan voort- werken, is noodzakelijk geacht, opdat H. M. de Koningin afdoende tijd en gelegen heid zal vinden de formatie van het nieu we kabinet te bevorderen zonder dat den duur van de raadpleging, die daarvoor noodig zou kunnen blijken, de behartiging van 's lands zaken in dezen moeilijken tijd in den weg zou staan. Het kabinet is thans derhalve demissi onnair, maar lean, tot in de opvolging is voorzien, al datgene verrichten, wat een niet demissionnair kabinet behoort te doen. Nieuwe benoemingen Naar het Haagsche dagblad „Trouw" verneemt is tot regeeringsgemachtigde en waam. burgemeester van Haarlem be noemd M. A. Reinalda. in 1940 soc. de mocratisch wethouder van deze gemeente. Tot waam. burgemeester van Hilver sum is benoemd, de heer B. H. Bakker, oud-wethouder van deze stad. Naar de „Volkskrant" meldt, is Dr. J. C. Baron de Vos van Steenwijk, oud-bur gemeester van Haarlem, benoemd tot Commissaris der Koningin in Noord-Hol land. De „Nederlander" in Den Haag bericht, dat de Nederlandsche regeering heeft op gericht de Stichting Nederlandsch Volks herstel met als doel de materieele, phy- sieke en moreele kracht van het Neder landsche volk te herstellen. De Stichting zal o.a. de bezittingen van Winterhulp en Ned. Volksdienst tot zich trekken. Ir. W. J. Dewez is volgens het „Lim burgs Dagblad" benoemd tot waam. di recteur-generaal van den landbouw. Het is de bedoeling zoo spoedig mo gelijk op beperkte schaal het onderwijs te hervatten in gebouwen, die daarvoor ruimte beschikbaar hebben. (A.A.) VAN OVERAL Prinses Juliana heeft Het Loo bezocht, en over de mogelijkheid van bewoning een onderzoek ingesteld. De studio's te Hilversum zijn vrijwel onbeschadigd. Doch de zenders te Koot wijk zijn door de Duitschers opgeblazen. Een Canadeesche familie brengt aan de Goessche bevolking haren diepgevoel- den dank voor de eerbiedige wijze waar op een gevallen familielid in Goes werd ter aarde besteld, met vier andere wapen broeders. Het is de familie van luitenant Bonnallie. (A.A.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1