VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND De strijd in het Verre Oosten Ie JAARGANG NUMMER 160 Woensdagtlö Mei 1945 Algemeene Leiding: B. G. Kloosterziel ec S, L. Boerma Hoofdredacteur j Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 POLITIEK PROGRAMMA Wij willen eens gaan zitten op den zetel der regeeringen, die thans moeten beslissen over het lot van Europa. Wij willen doen, oi wij het voor het zeggen hebben, en eens gaan uitstippelen wat er dan alzoo gebeuren moet. Allereerst de regeering van Nederland, Wat is ons politiek program als zoo danig De heele regeering verplaatst zich di reet naar Nederland. In Londen, Washing ton, Moskou, Parijs, Tsjoenking enz. wordt de behartiging onzer belangen weer ge woon aan ambassadeurs opgedragen. Aanstonds worden maatregelen geno men voor de verkiezing van een nood- parlement, dat zoo spoedig mogelijk door een parlement met normale verkiezingen zal worden opgevolgd. Zoodra het noodparlement is gevormd, en dus een uitspraak van heel het Neder- landsche volk is gegeven, treedt de re geering af. De Koningin raadpleegt de kopstukken uit het noodparlement, wijze daarna een kabinetsformeerder aan, die een ministerie samenstelt. Ondertusschen heeft de minister van Justitie ad interim de zaak der internee- ring en zuivering krachtdadig doorgezet, de tribunalen alle benoemd, en openbare behandeling in snel tempo doorgezet. Alle andere ministeries werken voorts in koortstempo, al treedt er soms een mi nister af, om door een ander te worden vervangen. Het noodige wordt verricht, afgezien van de persoonlijkheid die aan het hoofd staat. Droogmaking, voedsel voorziening, herstel van transport te water en te land, voortstuwing van de bedrijfs- ontplooiing, inrichting van vliegvelden, militaire voorbereiding van den strijd in het verre OoBten, sociale voorzieningen in den meest uitgebreiden zin, enz. enz. Voorloopig genoeg. Nu de regeeringen der verbonden vol keren. Duitschland wordt bezet door de vier grooten, elk een stuk. De geheele bevol king wordt te werk gesteld, onder voort durende controle. Wapens mogen er niet zijn. Naast eigen sober levensonderhoud werkt heel Duitschland aan het herstel van Europa. De westelijke volkeren sluiten een zeer nauw verbond, voor economische samen werking met afschaffing van tolmuren. Tot deze groep behooren Engeland, Frank rijk, Belgie, Nederland, Denemarken en Noorwegen. In het Oosten van Europa wordt een groote statenbond gevormd onder leiding van Rusland. Daarbij sluiten zich aan Polen, Tsjechoslowakije, Hongarije, Oos tenrijk, Joegoslavië, Bulgarije, Finland, de Oostzeestacljes. In het Zuiden wordt een Middellandsche Zeegroep gevormd, onder leiding van Groot-Brittannie, waarin Italië, Grieken land, een Joodsche staat Palestina, geheel de noordkust van Afrika, Egypte worden opgenomen. De positie der enkele neutralen is dan nog onzeker, tot zij zich zelf hebben aan gemeld. Oppergezag in Europa heeft de big three, dus Rusland, Engeland en de Ver- eenigde Staten van Amerika. Van de blij vende samenwerking dezer drie hangt de toekomst van Europa en van de wereld af. Thans, in gedachten zittende op deze hooge zetels, verklaren wij met overtui ging de hoop van Europa en van gansch de wereld op onze blijvende vriendschap zal niet worden beschaamd Waarvan hier acte. Red. Japan zal heviger worden gebombardeerd dan Duitschland NAGOYA GETEISTERD Nader wordt nog over de groote lucht aanval op Nagoya gemeld, dat niet min der dan 3500 ton bommen werd gewor pen. Van de 500 vliegtuigen gingen er slechts 3 verloren. 23 vierk km. van de industriewijk werden platgebrand. Volgens Japansche berichten kruisen er twee geallieerde vloten met vliegdeksche pen in de buurt van Zuid-Japan. Op Okinawa hebben de Amerikanen weer een vliegveld veroverd, waardoor de Japanners op dit eiland nog slechts de beschikking over 1 vliegveld hebben. Deklandingsvliegtuigen van de Britsche Zuidzee-vloot hebben ter ondersteuning van de Amerikaansche troepen op Oki nawa weer een grooten aanval gedaan op de Sakashima eilanden. Er is bekend gemaakt, dat Japan he viger zal worden gebombardeerd dan Duitschland. Generaal Doolittle, de be velhebber der 8e Amerikaansche lucht macht in Europa zal van zijn post wor den ontheven en in Washington nieuwe opdrachten ontvangen. Zooals men weet, was hij ook bevelhebber der formaties. De gevangenen van Bnchenwalde protesteeren De voormalige gevangenen van het concentratiekamp Buchenwalde, meldt „Het Vrije Volk", die thans tijdelijk te Eindhoven verblijven, hebben een protest gezonden aan de Nederlandsche Regee ring en hare vertegenwoordigende orga nen, teneinde hun ontevredenheid ken baar te maken over de wijze, waarop vol gens hun waarneming leden der N.S.B. en collaborateurs worden behandeld. Het protest zegt, dat verschillende elementen, die tijdens de bezetting met de nazi's had den samengewerkt, nog vrij in de stad rondloopen, en dat een belangrijke nazi vriend en collaborateur van de zijde van de door de Nederlandsche Overheid aan gestelde, daarvoor verantwoordelijke justi- tioneele organisaties, een dusdanige be scherming heeft genoten, dat van een eigenlijke straf in den zin, zooals dit in dividu inderdaad verdiend had, geen sprake is. Het protest herinnert dan aan de ellen de in Nederland tijdens de bezetting en de ten hemel schreiende toestanden in de tuchthuizen, gevangenissen en concentra tiekampen in nazi-Duïtschland, en her denkt de tienduizenden dooden in Buchen walde, die in den strijd voor de vrijheid van hun Vaderland hun leven gaven, ter wijl het, onverzoenlijk zijnde in den strijd tegen deze pest der menschheid en tegen over hen. die tonnen gouds verdiend hebben aan het bloed dezer martelaren, alsmede die op andere wijze daaraan bun ondersteuning hebben verleend, de meening naar voren brengt, dat een hernieuwd gerechtelijk onderzoek en een rechtvaardige bestraffing noodzakelijk zijn. De stellers doen uitkomen, dat 't geens zins de bedoeling is een georganiseerde wraak voor alle geleden ellende plaats te doen vinden, maar te verhinderen, dat in de toekomst ooit weer een herhaling van deze gruwelen mogelijk wordt. Zij wenden zich tot de Nederlandsche Regee ring en haar vertegenwoordigende orga nen in de verwachting, dat justitïoneele maatregelen niet achterwege zullen blij ven om aan het beleedigd rechtsgevoel van breede lagen der Nederlandsche be volking te voldoen. die den eersten aanval op Tokio hebben gedaan. Ook de R.A.F. zal deel gaan nemen in den strijd tegen Japan. R.A.F. zware bommenwerpers uit Indië hebben een vlucht van ruim 4000 km. gemaakt om een 200 m. lange brug te bombardeeren in de spoorlijn van Bangkok naar Singa pore, waardoor de Japansche aanvoer voor Zuid-Oost Birma en Siam practisch afgesneden is. DAGORDER VAN TSJANG KAI-SJEK Een speciale dagorder uit het hoofd kwartier van Tsjang-Kai-Sjek brengt hulde aan de Chineesche en Amerikaansche piloten, die geholpen hebben het Japan sche offensief naar de Amerikaansche vliegbases in China tot staan te brengen. (B.B.C) Rond de conferentie van San Francisco Te San Fransisco verklaarde een zegs man van den Pan-Arabischen Bond aan Reuter, dat de landen, die de verklaring van Kairo hebben onderteekend, dezelfde rechten zullen eischen als die verkregen zijn door de Zuid-Amerikaansche landen. Zuid-Afrika heeft besloten zich krachtig te verzetten tegen de gecombineerde voor stellen van de Ver. Staten, China, Rus land en Frankrijk, om de bestaande vorm van bestuur der mandaatgebieden te wij zigen. In de technische conierentie ver klaarde de Zuid-Afrikaansche afgevaar digde Smit, dat, zooals bij het ontstaan der mandaten werd erkend, de bevolkin gen, landen en bestuursvormen zoo uit eenloopend zijn, dat er geen vaste re gel voor kan worden gegeven en dat elke overeenkomst afhankelijk moet zijn yan de omstandigheden. Zuid-West Afrika vormt een onderdeel van de Unie en ls een arm land, dat niet als afzonderlijke staat kan bestaan. De ongeregeldheden in Noordu Afrika Het Fransche ministerie van Binnen- landsche Zaken maakt bekend, dat het in de Algerijnsche dorpen Setif en Guel- ma op 8 Mei tijdens de overwinnings feesten tot ernstige botsingen is gekomen tusschen gewapende groepen en de be volking. Meer dan 100 personen werden gedood bij de ongeregeldheden op 9 en 10 Mei in omliggende dorpen. Deze da den werden uitgelokt door leden van de Algerijnsche Partie Populaire, een afdee- ling van de Fransche fascistische partij van Jacques Doriot. De orde werd intus- schen hersteld. Reuter meldt nog, dat gewapende Ara bieren, aangevoerd door leden van de extremistische anti-Fransche partij, die bekend staat onder den naam van „Ma nifesto" van de bergen naar Setif mar cheerden en een aantal Fransche en Jood sche aanzienlijke burgers hebben ge dood. (A.A.) Franco's positie in Spanje wordt al ern- stiger bedreigd. Hij verklaarde wel op den dag der capitulatie dat zijn land de betrekkingen, met Duitschland verbrak, doch dit was overbodig. Duitschland be stond niet meer. En in Spanje zelf kon dit de groeiende oppositie tegen zijn bewind niet tegenhouden. Ook de Kerk stelt zie' al meer tegenover zijn regeering. Nieuwe SecretarissenaGeneo raai aangesteld Met het beheer van de departementen zijn de volgende secretarissen-generaal belast Buitenlandsche ZakenJhr. Mr.A. M. Snouck Hurgronje. JustitieMr. J. C. Tenkink. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Prof. G. A. van Poelje. Defensie C. Ringeling. Waterstaat: Mr. D. G. W. Spitzen. Sociale Zaken Mr. Dr. A. L. Scholtens. Overzeesche GebiedsdeelenJhr. Mr. O. E. W. Sikx. Mr. Tenkink zal den titel van waarn. secretarie-generaal dragen. De volgende departementen zullen door gemachtigden worden bestuurd Algemeene Zaken Mr. L. A. Kester. Binnenlandsche ZakenMr. L. A. Kester FinancienMr. H. Albarda. Handel, Nijverheid en ScheepvaartIr. F. Q. den Hollander. Landbouw en VisscherijMr. Reiminck. VAN OVERAL Namens H.M. de Koningin werd aan het Weteringplantsoen te Amsterdam een krans gelegd op de plek, waar eenige maanden geleden 35 personen door de Duitschers zijn gefusilleerd. In Rusland is een begin gemaakt met den overgang van de oorlogsindustrie naar een vredesbasis. Volgens correspondenten produceert het Donbekken, dat door de Duitschers onder water was gezet, thans 40 pet. van den omzet van voor den oorlog. Bij de tweede verkiezingsronde voor de gemeenteraden in Frankrijk hebben de socialisten en communisten in 600 ge meenten boven de 4000 inwoners 52 pet. der zetels veroverd. Generaal Eisenhower heeft drastische maatregelen aangekondigd ter voorko ming van verdere vriendschappelijke be handeling van hooge nazi's en Duitsche militairen door Amerikaansche opperoffi- cieren. Hij zei, dat hij hierop opmerk zaam was gemaakt door de vele foto's in do Amerikaansche pers, waarop o.a. Goering zich vriendelijk glimlachend on derhoudt met Amerikaansche officieren. Dergelijke voorvallen zullen niet meer meer mogen voorkomen en zijn een grove overtreding van mijn reeds langen tijd geleden gegeven orders. Tot nu toe hebben zich 34 Duitsche duikbooten overgegeven. Men schat het aantal, dat zich op zee bevond bij de ca pitulatie van Duitschland op 5070. In d© persconferentie, waarover wij reeds hebben gemeld, heeft Prins Olaf nog verklaard, dat het Noorsche volk er over moet beslissen, of het al of niet te gen Japan wil vechten, maar de koop vaardij heeft thans haar diensten reeds aangeboden voor een transport van troe pen en voorraden naar het Verre Oosten. Reuter meldt, dat het beruchts concen tratiekamp van Belsen op 21 Mei a.s. door de geallieerden zal worden platge brand, teneinde verspreiding van be smettelijke ziekten, die gedurende jaren in het kamp heerschten, te voorkomen. Zondag zijn 10 vrachtauto's van hei Nederlandsche Roode Kruis naar Buchen walde vertrokken om gewonden en zie ken op te halen. (B.B.C. A.A.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1