VRIJE STEMMEN De blokkade van Japan DAGBLAD VOOR ZEELAND IN HOLLAND EN UTRECHT UIT STAD EN LAND Ie JAARGANG NUMMER 159 Dinsdag 15 Mei 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebaklcer Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 Nu de bevrijding een feit is, zijn allen uiterst verlangend om te weten hoe het in deze pas bevrijde provincies is gesteld. Spoedig zal onze nieuwsgierigheid bevre digd worden, wat betreft den algemeenen toestand, daar de officieels verslaggevers wel voor de noodige berichten zullen zor gen. Onze verlangens naar zekerheid om trent het lot van verwanten en vrienden zal nog wel iets langer duren, daar, zoo als begrijpelijk is, reizen erheen nog niet kan worden toegestaan. Wij kunnen tenminste iets melden over den intocht der bevrijders in Utrecht. De Britten trokken op Maandagmorgen deze stad binnen. Ze vonden een enthousiaste bevolking. Klokken beierden, de vlaggen wapperden. This is the finest day of the war, zei een Engelsche officier. Helaas hebben hier en ook elders de Nazi's nog de laatste dagen hun wraak bot gevierd. Veertien politieke gevange nen werden nog op 5 Mei gefusilleerd. Mussert's lijfwacht heeft op den morgen der bevrijding nog op burgers geschoten, en daarbij negen slachtoffers gemaakt. Maar nu was daaraan spoedig een einde gemaaktde baas zit gevangen en de militairen zijn allen ontwapend. Groote grauwe massa's Duitschers worden weg gevoerd, terwijl rondom het feestgewoel hen laat voelen hoezeer men blij is, dat men van hen is verlost De Binnenlandsche Strijdkrachten treden kordaat naar voren, en overal worden de N.S.B.-ers en collaborateurs ingerekend. Ir. Louwes, de directeur van de voed selvoorziening, verklaarde dat nu de dis tributie van aangevoerde levensmiddelen begonnen was. Ook brandstof voor de her opening van de centrale keukens is aan wezig. Wat Amsterdam betreft, ook daar vie len nog slachtoffers, toen de Gruene Poli zei op de menigte schoot, die Vrijdag avond de straat opstormde, toen de capi tulatie bekend werd. Gelukkig trok deze politie zich spoedig terug, en heesch de nazi-vlag halfstok In Amsterdam heerscht veel dysenterie, en ook de tuberculose is sterk toegeno men. Drie weken geleden werden er nog 20 Amsterdammers gefusilleerd, wegens het vinden van een geheimen zender, terwijl er in Maart 39 werden gedood, wegens den aanslag op Rauter. Naar de berichten melden, zou ook in Dordrecht en Rotterdam nog geschoten zijn, toen de menigte zijn enthousiasme ging uiten. Maar nu zijn allen ontwapend, de be volking is vrij Over de bevrijding van Den Haag en Rotterdam bereikten ons nog berichten, nadat bovenstaande geschreven was. In Den Haag was het een deel van de Irene-brigade, dat het eerst binnenkwam in de wachtende stad. Het was ongeloof lijk feestelijk aldaar, zeiden onze jongens. En de menschen waren zoo blij In Rotterdam was het eerst aanwezig een wagen van Herrijzend Nederland, en ook daar was de feestvreugde groot. Bur gemeester Oud was reeds op zijn post teruggekeerd, en alle verdere maatrege len werden met spoed genomen. Blijkbaar kunnen in onze groote steden de eigen autoriteiten de zaak best beheerschen, en zal een militair bestuur, zooals wij in Zee land en Brabant hebben gekend niet noo- dig zijn. Bovendien: onze regeering keert nu zelf aanstonds terug. En dan moeten er geen gezagsinstanties naast elkaar re- geeren, zooals helaas in het Zuiden lang het geval is geweest. Red. Voedseltekort doet zich nu reeds gevoelen Twee dagen, nadat de geallieerden be gonnen zijn met de uitgebreide blokkade van Japan, verklaarde eeen spreker te Tokio, dat het voedselprobleem acuut werd en dat de normale aanvoer van ver scheidene millioenen bushels rijst uit het Zuiden was afgesneden. Meer dan 500 super vliegende forten hebben gistermorgen een aanval gedaan op de derde stad van Japan, de haven- en fabrieksstad Nagoya. Er werden ruim 500.000 brandbommen geworpen. Volgens Tokio duurden de aanvallen met honder den deklandingsvliegtuigen ook gistermor gen voor den tweeden dag voort. Weewak veroverd. Het communiqué van generaal Mac Ar thur meldt, dat de Amerikanen op Min danao het vliegveld Delmonte hebben veroverd. Verder bevestigt het communiqué, dat Weewak en het gelijknamige schiereiland op Noord Nieuw-Guinea is veroverd. De Japanners hebben hier zware ver liezen geleden. Voor iederen man die de Australiërs verloren, hebben zij 195 Jap pen gedood. Op Tarakan veroverden Australische troepen Okarcingan en namen bezit van de Djoeta-olievelden, waarna ze enkele kilometers voorbij Parain, dat een Ja- pansch steunpunt was, oprukten. In de wateren tusschen Celebes en de kust van Fransch Indo-China hebben ge allieerde vliegtuigen weer 13 Japansche schepen tot zinken gebracht. De slag om Okinawa duurt voort. De Amerikanen bereikten den rand van Na- ha. Japansche tegenaanvallen werden af geslagen. Ook de Japansche troepen, die van zee uit in den rug van de Amerika nen op het Zuiden van het eiland waren geland, werden vernietigd. De zuivering van Birma maakt goede vorderingen. Het 14e Britsche leger drong door tot in een plaats 48 km. ten Noord- Oosten van Peau, Bij een der luchtaanvallen door zware bommenwerpers van de Aleoeten op Ia- pansche vlootbases op de Koerillen-eilan- den in Noord-Japan, werd een groot oor logsschip tot zinken gebracht en andere schepen beschadigd. Verklaring van Prins Olaf. De kroonprins van Noorwegen, Olaf, heeft Zondag aan ongeveer 100 persver tegenwoordigers verklaard, dat koning Haakon, de kroonprinses en de kinderen, alsmede de voltallige Noorsche regeering, binnenkort naar Noorwegen zullen terug- keeren. Voordat de koning arriveert, is het noodig, dat de Duitschers ontwapend zijn en alle quislings achter slot en gren del zijn gezet. De eerste oppervlakkige indruk van den prins was, dat de menschen beter gevoed en gekleed waren, dan hij had durven verwachten. Binnen 6 maanden zullen algemeene verkiezingen gehouden worden. De prins geloofde verder, dat Noorwe gen aan de bezetting van Duitschland zal deelnemen, omdat dit geallieerde troe pen vrij zou maken voor den strijd tegen Japan. KORTE BERICHTEN Ongeveer 100.000 Duitsche krijgsge vangenen zullen in Frankrijk aan den wederopbouw moeten werken. Door de geallieerden zijn in Duitsch land juweelen gevonden ter waarde van millioenen guldens. Ze waren in hoofd zaak uit Nederland afkomstig. De Grieksche regent, aartsbisschop Da- mastinos is per vliegtuig uit Athene op het pas bevrijde eiland Rhodes aange komen. In een rede, die minister-president Win ston Churchill Zondagavond voor de Brit sche radio tot hei Britsche volk hield, ter gelegenheid van het feit, dat hij vijf jaar minister-president was, gaf hij een over zicht van de vijf jaren van zijn beleid. Radio Oranje meldt, dat in Amsterdam reeds 10.000 arrestaties zijn verricht. Zoo is o.a. de geheele Sicherheitsdienst Am sterdam en bloc gearresteerd. Tot nu toe hebben zich slechts 14 Duit sche U-booten overgegeven. B.B.C.) De Regeering benoemt vertrouwensmannen De Nederlandsche regeering heeft een aantal vertrouwensmannen benoemd, die opdracht hebben de regeering te vertegen woordigen van het oogenbilk der bevrij ding tot het moment, dat de regeering zelf in het land zal komen. Deze benoeming doet niets af aan het Militair Gezag. De vertrouwensmannen zijn - Jhr. Mr. L. H, N. Bosch Ridder van Rosenthal Prof. Mr. R. P. KleveringaMr. J. Cra mer, directeur der Vereeniging van den opbouw van DrenteW. Drees, lid van de 2e KamerJ. van de Gaag, geoloog van de K.N.I.P.M. L, Niher, hoofdambte naar P.T.T., Den Haag Prof, J. Oranje Mr. Dr. W. G. A. van Sonsbeek Mgr. J. G. Stokman. De voorzitter van het college van ver trouwensmannen heeft een proclamatie tot de bevolking gericht. (A.A.) ZIERIKEE. Vrijdag j.l. vond alhier een kranslegging plaats op de graven der tien mannen, die door de Duitschers wa ren opgehangen, en in den strijd voor het vaderland sneuvelden. 's Avonds vierde men het bevrijdings feest. Het is begrijpelijk, dat velen hier niet in konden deelen. Intusschen krijgt ook Schouwen al het aanzien van een pas bevrijd gebied. Moffenmeiden zijn opgepakt en kaal geknipt, terwijl alle N.SJB.ers achter slot en grendel toeven. Onder hen is een ze keren Ilcken, opperhoofd der N.S.B. al daar. REIZEN NAAR SCHOUWEN-DUIVELAND De toegang tot het pas bevrijde Schou- wen-Duiveland kan op het oogenblik nog niet geheel vrij worden gegeven. Men kan aanvragen indienen voor ves tiging op of reizen naar dit gebied bij den Militairen Commissaris te Middelburg, Goes of op het oude raadhuis te Colijns- plaat. Deze aanvragen, die zoo spoedig mogelijk in behandeling zullen worden genomen, kunnen zoowel schriftelijk als mondeling worden ingediend en dienen te bevattennaam, beroep, het tegen woordig, adres, de reden der reis en het adres, waarheen men zich op Schouwen- Duiveland wenscht te begeven. Vraagt men een vestigingsvergunning aan, dan dient men tevens de grootte van het ge zin te vermelden. Wanneer de verzoeken in behandeling zijn genomen, ontvangt men zoo spoedig mogelijk bericht. Men beginne zijn reis dus niet voor het resul taat der aanvrage vaststaat. Reisvergun ningen zullen voorloopig slechts op zeer beperkte schaal worden verstrekt. GOES. Volgens nog onbevestigde be richten zou in Den Haag zijn gearresteerd C. E. P. Lenshoek, de vroegere nazi-bur gemeester hier ter plaatse. 's HEER ARENDSKERKE. De collecte ten bate van het Roode Kruis heeft alhier op gebracht f 1304,30. ARNEMUIDEN. Zaterdag j.l. werd door een aantal scholen hulde gebracht aan de geallieerden, door het zingen van va- derlandsche liederen. De geallieerden lieten zich van hun zijde niet onbetuigd en noodden de kin deren aan tafel, alwaar zij werden ver gast op snoepjes en andere lekkernijen. OVEZANDE. Tusschen R. en S. ontstond oneenigheid over het betreden van land door S., toebehooiende aan eerstgenoem de. R. nam daarop zijn spade en sloeg S. dermate op het hoofd, dat hij het be wustzijn verloor. Tegen beide personen is proces-verbaal opgemaakt, resp. voor mis handeling en het onbevoegd betreden van land, toebehooTende aan derden. De radio-distributie, die geruimen tijd buiten werking is geweest, mede door het feit, dat de Duitschers diverse onderdee- len hadden meegenomen, is thans weer in gebruik. WEMELDINGE. De Roode Kruiscollecle, alhier op 5 Mei j.l. gehouden, heeft opge bracht een bedrag van f 604,48. Vrijdagavond geraakte de 8-;arige E. S. spelenderwijze in bet kanaal. Na geruimen tijd dreggen gelukte het om het lichaam op te halen. De levensgeesten waren toen echter reeds geweken. KAPELLE. Burgets van Kapelle-Biezelin- ge en omgeving, Nu we gelukkig zijn verlost van de Duitsche terreur en onderdrukking, kun nen en mogen we weer ongeveer doen en laten wat we willen. Nadat we de laatste vijf jaar niet de eer hebben kunnen be tuigen aan onze gevallen Fransche vrien den, zoo we dat zoo gaarne hadden ge wild, is nu de tijd weer aangekomen, dat geen Duitscher, N.S.B.er of politie ons meer kan beletten onze gaven van bloe men neer te leggen op graven van hen, die voor onze vrijheid zijn gevallen. Daar om, geachte burgers, gij allen die het met ons eens zijt, zoowel van Kapelle-Bieze- linge als van elk ander dorp of stad in de omgeving, vergeet niet den 16den Mei. De commissie, die elk jaar met veel moeite toch bloemen heeft gelegd, ver wacht dat dit jaar ook u zal toonen, dat gij al deze achter ons liggende jaren met ons hebt meegeleefd. Geeft de eer aan wien ze toekomt en dat zijn toch zeker zij die voor ons vielen. Uw bloemen kunt u brengen op 16 Mei a.s., tusschen 12 en 15 uur. De commissie zal dan ook aanwezig zijn. Als blijvend aandenken zou de com missie voor onze gemeente gaarne een passend monumentje willen plaatsen. De giften hiervoor kunt u afdragen bijH. K. Kramer, Kapelle en Chr. Nieuwen- huize te Biezelinge.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1