VRIJE STEMMEN De mém tegen Japan dnnrt voort DAGBLAD VOOR ZEELAND Ie JAARGANG NUMMER 158 Maandag 54 Mei 1945 Aigetnecne Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur i J. Koekebakker Redactie es Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 Zoo wat de mensch zaait dat zal hij maaien Maandagmorgen Ds. Wesseldijk vertelde voor de ra dio op Maandagmorgen verleden week een legende, die we hier vrij herhalen. Een Oostersch heer gaf aan zijn dienaar bevel, op een stuk tarwe te zaaien. Daar de tarwe ach ter in de schuur lag, en om die te be reiken veel zakken moesten worden verzet, nam de dienaar een zak ha ver, en zaaide haver. Toen de oogst tijd kwam, bleek er haver op den akker te groeien. Wat hebt ge ge daan, vroeg de heer. Ja, meester, zei dezeik heb inderdaad haver ge zaaid, maar ik heb voortdurend ge beden, dat er tarwe zou mogen op komen. Deze gelijkenis, zoo zei de spreker ongeveer, is een leerzame wijsheid ook voor ons leven, voor het leven van ons volk, en voor het leven van de menschheid. Wanneer de menschheid, zooals in deze eeuw wederom het zaad heeft gezaaid van haat en verbittering, van winzucht en van machtsbegeerte, dan is het niet te verwonderen, als er oor log en ellende en verwoesting uit ge boren wordt, zooals thans is geble ken, al meent de mensch dan nog zoozeex', dat zijn vroom gebed deze zelf veroorzaakte gevolgen af zal kunnen wenden. Wanneer een volk in zijn midden laat zaaien de gevoelens van zelfver heerlijking en verheffing boven an deren, van ras. en bodemtheorieën, die tót gewelddadigheid aandrijven, dan volgt daaruit noodwendig, dat dit volk een dreigend gevaar wordt voor heel de menschheid rondom, en het zelfveroorzaakte onheil brengt straks onheil over de aanstokers van den wereldbrand, ook al meent dit ver dwaasde volk op Gods bijstand te mo gen vertrouwen. En hoe geldt dit simpele verhaal niet als een ernstige les voor ons eigen leven Als wij zelf niet zaaien, dag aan dag, het goede zaad, dat ons is ge boden, en dat van ons wordt ver wacht', dan zullen wij ons niet ver gebeden zullen niet helpen, om de doelde vruchten zullen rijpen. En alle gebelden zullen niet helpen, om de bittere vruchten van onzen eigen mis greep ongedaan te maken. Hij, die de Heer van ons leven is, verwacht van ons, dat wij zullen zaaien het goede zaad. Hij verwacht dat van ons vandaag. Hij verwacht, dat wy zullen zaaien in gehoorzaam- zaamheid. Geen bidden helpt als het werken niet in de goede richting gaat. Onze vroomheid zij gehoorzaam, heid aan Zijn gebod. Ook nu, in de week die komt. Red. KORTE BERICHTEN Tot eind Februari van dit jaar zijn er 1.126.000 'Britsche onderdanen ge dood of gewond de verliezen in het Verre Oosten inbegrepen. Dat is 1.5 maal de bevolking van Amsterdam. Daarvan zijn 306.000 gedood, dat is 3 maal het aantal Inwoners van de stad Groningen. Alleen uit Groot- Brittannie hebben 216.000 militairen het leven verloren. In Engeland wer den ca. 60.000 burgers gedood. Bij den slag op de oceanen vonden 30.000 zeelieden den dood. Himmler gegrepen De oorlog tegen Japan maakt goede vorderingen. Op Okinawa zijn de Ameri kanen tijdens hun nieuwen aanval de bui tenwijken van de hoofdstad Naha binnen gedrongen. Ongeveer 300 km. naar het Oosten bom bardeerden Amerikaansche oorlogsschepen eenige eilanden, die nog door Japansche troepen bezet zijn. Deklandingsvlïegtuigen voerden een grooten aanval uit op de eilanden tus- schen Okinawa en Khiu-Shiu. Daarbij werden 165 Japansche vliegtuigen neer geschoten, gedeeltelijk ook door de Ame rikaansche oorlogsschepen, die de vlieg dekschepen escorteerden, daar ze deze probeerden aan te vallen. Eén Ameri- kaansch schip werd tot zinken gebracht, een groot oorlogsschip werd beschadigd en eenige kleinere hulpvaartuigen werden eveneens geraakt. Zware bommenwerpers voerden aan vallen uit op Formosa en de havens langs de Chineesche kust en de kust van Fransch Indo-Cliina. Op Tarakan maken de Australische en Nederlandsche troepen gestadige vorde ringen, daarbij gesteund door geallieerde middelzware bommenwerpers en jagers. Nieuwe aanval op Nieuw-Guinea. Australische troepen hebben een nieu wen aanval ingezet op de Japansche stel lingen rond Weewak, op Nieuw-Guinea. Gedurende de laatste 6 weken hebben de superforten uitgebreide mijnenvelden gelegd voor de havens van Tokio en Na- goya en in de toegangen tot de Japansche zee. Een superfort kan niet minder dan 10 ton aan mijnen meenemen. Daar 75 pet. van het Japansche handelsverkeer over zee gaat, is dit nu grootendeels lam gelegd. De voorraden stapelen zich nu op in de Japansche havens, welke gedu rende de afgeloopen week bijna iederen dag gebombardeerd werden. Paradevlucht van de achtste luchtmacht. Gisterenavond hebben ongeveer 2400 vliegtuigen, waarvan de helft zware bom menwerpers en de helft jagers van de 8e Amerikaansche luchtmacht een over- winnings paradevlucht gemaakt boven En geland. Vertrekkend van vliegvelden in Midden Engeland vlogen ze tot boven Londen en keerden daarna weer naar het Noorden terug. De „Queen Mary" was troepen transportschip. Er is thans bekend gemaakt, dat de Engelsche passagiersschepen Queen Mary van 81.000 ton en de Queen Elisabeth van 85.000 ton gedurende den oorlog meer dan 1 miliioen Amerikaansche soldaten van Amerika naar Engeland hebben over gebracht. Ze kunnen elk een volle divisie tegelijk overbrengen, de Queen Elisabeth zelfs nog meer. Ook hebben ze troepen overgebracht van Noord-Afrika naar het Verre Oosten. B.B.C. NIEUWS IN HET KORT Heinrich Himmler gegrepen. Uit Los Angelos komt het verheugende bericht, dat de S.S. beul Heinrich Himmler in den sector van de 21e legergroep is gearresteerd. Later werd gemeld, dat Australische iroepen met steun van de Britsche en Australische vloot en onder dekking van Amerikaansche vliegtuigen bij Weewak op een nieuwe plaats aan land waren gegaan en gisteren werd de stad in een gecombineerden aanval veroverd. Chineesche troepen hebben de groote havenstad Foe-Tsjou heroverd, tegenover Formosa. Volgens Japansche berichten hebben ruim 600 deklandingsvlïegtuigen gisteren doelen in Zuid-Japan aangevallen. In Engeland werden gisteren in alle kerken dankdiensten gehouden. De En gelsche koning en koningin woonden den dienst bij in St. Paul's kathedraal. Hierbij waren o.a. ook aanwezig H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, Koning Haakon van Noorwegen, de koning van Griekenland en Joego-Slavie, de president van Polen Lord Wavel, de onderkoning van Britsch-Indie en vooraanstaande mili taire en burgerlijke autoriteiten. Na 5 jaren in krijgsgevangenschap te hebben doorgebracht, zijn in Nederland teruggekeerd de opperbevelhebber van le ger en vloot. Generaal H. Winkelman, en Luitenant-Generaal Baron van Voorst tot Voorst, commandant van het veldleger. Zij werden door de Amerikanen bevrijd. (B.B.C.) UIT DE PERS Het „Eindhovens Dagbad" bepleit de annexatie van Duitsch grondge bied. De inundaties en verdere scha de die aan ons grondgebied zijn aan gebracht, maken dezen maatregel dringend noodzakelijk. Doch ook ver dere motieven gelden. Onze bevolking neemt jaarlijks met een aantal per centen toe. In 30 jaar met 51.5 pet. In 1970 zou volgens die rekening ons aantal inwoners tot meer dan 13 miliioen zijn gestegen, en in het jaar 2000 tot twintig miliioen. Ons over schot kan nu goed worden overge plant naar het te annexeer en gebied, dat dan van de bewoners moet wor den gezuiverd. Zoowel landbouw als industrie kunnen daarmee worden geholpen. „Je Maintiendrai", Maastricht, wil deze ontruiming door de bewoners van thans geleidelijk doen geschie. den, en stelt daartoe een serie fiscale maatregelen voor. Oost-Brabant, Den Bosch, wenscht nieuwe arbeidsverhoudingen, waarbij de persoon, met wie den arbeid on afscheidelijk verbonden is, onder alle omstandigheden gerespecteerd en ongeschonden blijft. Dit houdt in voldoende loon, waarborgen op het gebied van hygiëne en veiligheid, verzekering tegen de gevolgen van ziekte, invaliditeit en ouderdom, ver zorging van de nagelaten betrekkin gen bij overlijden. „Het Parool", Eindhoven, meent, dat de tijdelijke gemeenteraden te laat komen voor de reeds lang bevrij de gebieden. Een aanvullende bepa ling moet komen, waarbij wordt vast gelegd, dat de tijdelijke raden worden vervangen, door wettelijke verkiezin gen, nadat de bevryding een zeker aantal maanden heeft geduurd. Ook bij de mogelijke instelling van een noodparlement moet aanstonds wor den bepaald, dat dit na een bestem den tijd wordt vervangen door een wettelijk gekozen vertegenwoordi ging- „Ons Volk", Nijmegen, critiseert in dit verband, dat het Militair Ge. zag te weinig gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid, om een groot deel van de bestuurstaak weer in handen van de burgerlijke autoritei ten te leggen. Het is noodzakelijk dat er spoedig werkelijk vertegenwoordi gende lichamen komen. Maar met dit betoog wil het blad niets tekort doen aan de bewondering, die men kan hebben voor de plichtsvervulling- van de individueele leden van het Militair Gezag. Red. UIT STAD EN LAND GOES. Zondagmiddag defileerden plm. 1500 soldalen op hel Marlclpleïn voor den Generaal. Aan diens rechterzijde stond de heer De Roo, burgemeester van Goes, terwijl aan de andere zijde een Holland- sche marine-officier het défilé gadesloeg. Meer muziek MIDDELBURG. Nauw verbonden met de zangvereeniging „Tot Oefe. ning en Uitspanning" was altijd de Vereeniging voor Instrumentale mu ziek, eveneens onder leiding van den heer' Caro, Ook deze vereeniging is thans voornemens met de repetities binnenkort weer een aanvang te ne. men. Deze repetities zullen, evenals die der zangvereeniging, gehouden worden in de Doopsgezinde kerk, welke hiervoor door het Bestuur de zer gemeente welwillend ter beschik king is gesteld. Eerste Jeugclconcert Z.V.U. MIDDELBURG. Onlangs had het eerste concert voor de rijpere jeugd plaats van de Zeeuwsche Volksuni versiteit alhier. Deze eerste der drie instructieve piano-avonden werd ge geven in de Luthersche kerk alhier en verzorgd door den heer Jan Rijn. De kerk was zoo goed als vol en niet alleen vele jongeren, maar ook vele oudere leden waren aanwezig en heb ben zeker alle genoten van hetgeen ten gehoore werd gebracht. Dezen avond werd muziek gege. van van klassieke meesters. Onze scholen GOES. De heer Van Faassen, hoofd der ULO-school alhier, doet een be. roep op alle ouders om hun kinderen in de gelegenheid te stellen goed on derwijs te laten genieten, als grond slag voor hun verdere leven. Eu, zegt hij, er zullen zware eischen aan de bouwers van ons vaderland gesteld worden. Laat uw kinderen dus zoo degelijk mogelijk voor hun taak voor bereiden. Ouders en school moeten samen werken om van uw kind een goed, een bekwaam mensch en een goed vaderlander te maken. Ouders, die voor hun kinderen Uit gebreid Lager Onderwijs wenschen, verwijzen wij naar cle Zaterdag ge plaatste advertentie van de Burge meester van Dusseldorpschool.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1