VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND BEVRIJDING - WAARTOE? Duilsühe onregeimatigheden in Tsjecfca-SBowatkije Ie JAARGANG NUMMER 157 Zaterdag^l2 Mei 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur i Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 Ja, we zijn nu allen bevrijd in Eu ropa en ook in Nederland. Goddank Maar waartoe zijn we bevrijd? Waarvan we bevrijd zijn, kunnen wij allen aanstonds zeggen. Wij zijn bevrijd van de nazi-terreur. Wij zijn bevrijd van de geestelijke en stoffelijke verdrukking waaraan we nu vijf, zes jaren ten prooi waren gevallen. Wij zijn bevrijd van het ondragelij ke besef, dat er een trotsche en zich zelf verheerlijkende natie was, die zich aanmatigde over ons te heer. schen. Wij zijn bevrijd van de uitzuiging die ons allen in Europa, voor zoover we in haar greep waren gekomen, het bloed en het merg aftapte uit ons lichaam. Wij zijn bevrijd van de tirannen, die ons wilden kneden naar hun mo del, opdat wij ook verheerlijkers zou den worden van de uitverkoren natie en haar van God gegeven Führer. Wij ademen ruim op daarvan zijn we vrij'. Maar nu de, na de eerste vreugde roes, aandringende vraagwij zijn bevrijd maar waartoe? Ik geloof, dat wij niet zijn bevrijd om het leven van voor 1940 te doen wederkeeren. Ik geloof dat wij niet zijn bevrijd om alles weer net zoo te laten gaan als het vroeger ging. Ilc geloof dat wij niet geroepen worden om alles weer te herstellen net zooals het vroeger is geweest. Ik geloof dat wij zijn bevrijd, dat wij worden geroepen, om een nieuwe wereld te bouwen De geschiedenis is tevens het we reldgericht. En voor den geloovige is er een duiding te vinden in al wat is ge. beurd, deze laatste jaren in Europa en over heel de wereld. De geloovige zegtGod heeft hier iets mee voor. De wereldoorlog is tevens een ver oordeeling van wat onder ons is ge. weest. En de gekomen vrede is een roep stem, om nu een betere wereld te bouwen dan wij om ons hadden voor dezen. Ik behoef deze betere wereld niet in bijzonderheden te schetsen. Was er geen schrikkelijke onzeker, heid van bestaan voor tallooze mede. menschen Was er geen overdadige weelde naast nijpend gebrek? Was er geen machtsdorst en geen geldzucht, die hooger beginsel ver trapte in den bitteren strijd om het bestaan Was er geen uitbuiting en geen onrecht en geen liefdeloosheid die on. gestraft de leiding hadden? Een wereld van allen tegen allen, en broederlijkheid en gerechtigheid waren vaak zoek. Bevrijding waartoe? Ik meentot het bouwen van een meer broederlijke wereld. Tot het leggen van de grondslagen voor een gezinsverhouding onder heel het volk, straks onder de volkeren al te zamen. Niemand onder ons mag voortaan gebrek hebben. Niemand onder ons mag voortaan Interview met den „Leider** en zijn minister van propaganda Duitsche afdeelingen zetten den strijd tegen de Russen in Tsjecho. Slowakije nog steeds voort. Andere afdeelingen trekken zich terug naar de Amerikaansche troepen, die de grens van hun bezettingszone heb. ben bereikt. Doch de Amerikanen geven hen bevel zich te verzamelen voor hun linies en daar de aankomst van de Russen af te wachten om zich over te geven. Zoo ook zijn de dui zenden burgers op de vlucht, die eerst naar Tsjeeho Slowakije gevlucht wa ren en die nu weer voor de Russen op de vlucht slaan. Duitsche vliegtuigen hebben een luchtaanval gedaan op het concentra tiekamp in Theresienstadt, waar vnl. Joden zijn ondergebracht. Deze aan val gebeurde slechts enkele uren voordat de Amerikanen het kamp be. reiken konden. Overgave van Duitsche U-booten. De eerste Duitsche U-booten begin nen zich thans over te geven. De eerste die zich overgaf was de U 249, met een bemanning van 48 koppen. Hij had nog 10 torpedos aan boord. Hevige luchtaanval op Soerabaja. Genei-aal Mac Arthur's commu niqué deelt mede, dat sterke forma ties zware Amerikaansche bommen werpers gisteren een hevigen aanval gedaan hebben op de marinebasis van Soerabaja. Andere vliegtuigen vernielden vijf spoor, en verkeersbruggen langs de kust van Fransch Indo.China. Superforten deden gistermorgen weer in grooten getale aanvallen op vliegvelden en fabrieken op Hondo en Khiu-Shiu. Radio Tokio heeft medegedeeld, dat reeds meer dan 3 millioen Japanners door de Amerikaansche luchtaanval len dakloos zijn geworden. Op Okinawa zijn tot dusver ruim 39.000 Japanners gedood, d.w.z. bijna de helft van het Japanselie garnizoen. Het Chineesche opperbevel heeft bekend gemaakt, dat de Japansche opmarsch in de provincie Hunan tot staan is gebracht en dat de Chinee sche troepen in een tegenoffensief reeds 13 km. zijn gevorderd. Gedurende de eerste vier maanden niet meer werken als hij of zij nog werken kan. Niemand onder ons mag van nu af aan vrees koesteren voor een onze kere toekomst, want allen samen zul len wij voor hem zorgen. Geen jongere onder ons mag ge knot worden in zijn verlangen om wat te worden, als hij of zij daartoe de lust en de bekwaamheid heeft. Geen oudere mag onverzorgd ach terblijven, als de tijd van rusten ge komen is. Allen samen moeten wij study aan bouwen en bouwen en bouwen, opdat deze betere wereld verrijze. Daartoe zijn wij bevrijd, door de Macht die ons deze bevrijding bracht. Het zij ons allen gezegd! Red. van dit jaar hebben de geallieerde vliegtuigen in het Verre Oosten 1.892.082 ton Japansche scheepsruim- te buiten gevecht gesteld. Er wordt bij gezegd, dat practisch alle Japan, sche handelsverkeer ter zee heeft op. gehouden. (B.B.C.) De Leider en Max in de Haagsche gevangenis Beiden zijn overtuigd van hun onschuld Herrijzend Nederland meldt, dat Max Blokzijl nu werkelijk vast zit. Hij is tesamen met Mussert opgeslo ten in het Huis van Bewaring in Den Haag. Mussert is niet gearresteerd in zijn hoofdkwartier te Utrecht, doch in Den Haag, waar hij in het kabinet van de Koningin vertoefde. Tijdens een interview, dat een cor respondent met hen had, verklaarde Max Blokzijl, dat hij nooit verstand van militaire en politieke kwesties gehad had!! Mussert verklaarde vast geloofd te hebben in de overwinning, totdat het bericht van Hitiers dood hem bereik te. De correspondent verklaarde, dat Blokzijl er, op zijn zachtst gezegd, uiterst nerveus uitzag. Hij zat in zijn cel met een afgezakte pantalon, af gesleten schoenen zonder veters. Dus niet meer in zijn schitterend parade uniform. Beiden verklaarden vast te geloo. ven, dat hun recht gedaan zou wor den, en dat ze vrij zouden komen. Blokzijl zei, dat hij ondanks zijn hoogen leeftijd zich gaarne nogmaals aan den wederopbouw van een nieuw Nederland zou willen wijden. Hij was met het geringste werkje al tevreden. O.i. moet men hem dan maar land mijnen laten opruimen! NIEUWS IN 'T KORT Binnenland. De Regeering heeft een regeerings. commissaris aangesteld voor perso neelszaken bij de Koninklijke Maat schappij „De Schelde". Als zoodanig is benoemd de heer J. C. Corver, di recteur van het Gewestelijk Arbeids bureau te Middelburg. Hij wordt bij gestaan door een uit het personeel gekozen fabriekskern. De twee di recteuren van De Schelde zijn gear resteerd, de heeren H. C. Wesseling en H. W. van Tijen, op beschuldiging van samenwerking met den vijand. In Friesland wil men ook levens middelen zenden naar West-Neder land. Er zijn al een aantal volvette kazen door de boeren opzij gelegd, en als er maar kolen beschikbaar ko men, willen de Friezen met wegge moffelde binnenschepen zelf deze voorraden naar Holland brengen. In Mook, en vooral in de wijk Mid delaar onder deze gemeente, zijn veel verwoestingen door de oorlogshande. lingen. De genoemde wijk is een puin. I hoop. Wat de gevluchte bewoners nog bezaten, is door de Duitschers geroofd. Van de 50 paarden zijn er nog 4 over. De 11 veulens zijn ver dwenen. Van de 218 koeien zijn er nog 9, van de 233 stuks jong vee nog 3. Alle 669 kippen zijn verloren, van de 429 varkens is er 1 terug ge. vonden 't Landgoed De Mookerheide wordt nu als voorloopige woonruimte voor de terugkeerende bewoners ingericht. Doch verdere hulp is noodzakelijk. De door het Militair Gezag bevo len registratie van alle arbeidskrach ten dient om te weten te komen hoe veel er zijn, en waar ze het best te werk gesteld kunnen worden. Op sommige plaatsen zijn er te veel, op andere heerscht er groot te kort. Er is zooveel te doen, dat het heele volk voor zoover het 'werken kan, moet meehelpen. Het Vrije Volk acht dezen maat regel prematuur, en wenscht, dat dit wordt overgelaten aan de nieuw te kiezen volksvertegenwoordiging. Red. VARIA When the Lights go on again Officieel wordt medegedeeld, dat met ingang van 10 Mei 1945 de ver duisteringsbepalingen voor geheel Nederland zijn opgeheven. Z.K.H. Prins Bernard heeft een on. officeel bezoek gebracht aan verschil lende steden in het Westelijk deel des lands, o.a. aan Amsterdam, Den Haag Utrecht en Amersfoort. Hij voerde daar besprekingen met de leiders der voormalige ondergrondsche strijd krachten. In verschillende plaatsen werd hij herkend en uitbundig toege juicht. Het concentratiekamp te Amers- fort, dat in 1941 door de Duitschers is opgericht, is thans het centrale verzamelkamp van de ontwapende Duitsche troepen in ons land, voordat ze naar het door .de Engelschen be zette deel van Duitschland worden overgebracht. Volgens berichten uit Ned. Scheep vaartkringen zullen in de eerstvol gende drie maanden per dag 2030 duizend ton levensmiddelen naar Rot terdam vervoerd worden, om van daaruit te worden gedistribueerd. De distributie van de ruim 8 mil lioen kg. voedsel, die reeds is aange voerd, vordert goed. Bijzondere zorg wordt besteed aan zieken, kinderen en minvermogenden. Op 8 Mei heeft te Breda de eerste zitting plaats gehad van het tribu naal. De president, Mr Melissen zeide, dat voor degenen, die tegen ons volk een reeks van gruweldaden hebben gepleegd, het woord vijand een te goed woord is. De medeplichtigen der misdadigers bende zullen onverbiddelijk worden gestraft. Het besturend comité van de San Fransisco conferentie verwierp met 33 tegen 7 stemmen het door de Sov jetdelegatie geopperde voorstel om het wereldvakvereenigingscongres als toehoorder uit te noodigen op de con ferentie. (B.B.C.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1