VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Duitschland capituleert op genade ©f ongenade Ie JAARGANG NUMMER 156 Vrijdag 11 Mei 1945 AJgemeene Leiding-, B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 CAPITULATIE-OVEREENKOMST GETEEKEND IN BERLIJN De ratificatie van de capitulatie- overeenkomst heeft Dinsdagavond om middernacht plaats gehad te Ber lijn. De teekening van de onvoorwaar delijke overgave geschiedde in het gebouw der voormalige militaire technische school in Berlijn. De vier vlaggen van de Sovjet- Unie, Amerika, Frankrijk en Enge land sierden de zaal. Op het oogenblik dat de klok 12 uur sloeg, traden maarschalk Zhu- ltov en luchtmaarschalk Tedder bin nen. Zij werden door andere leden van de delegaties gevolgd. Luchtmaarschalk Tedder, maar schalk Zhukov, Spaatz, Vishinslty, plaatsvervangend Russisch volkscom missaris van Buitenlandsche Zaken, vice-admiraal Barrow en generaal De Lattre de Tassigny namen hun plaat sen in. Voor de Westelijke geallieerden teekenden luchtmaarschalk Tedder en generaal De Lattre de Tassigny en voor de U.S.S.R. maarschalk Zhu kov. Voor Duitschland teekende veld- maarschal Keitel. HISTORISCHE REDE VAN CHURCHILL Dinsdagmiddag om 3 uur maakte minister-president Churchill in Lon den het historische feit bekend, dat de oorlog in Europa ten einde was. In deze rede memoreerde hij de groote feiten van den oorlog, o.a. dat toen Frankrijk verslagen was, Enge land alleen stond. Doch later kreeg het de schitterend strijdende troepen der Sovjet Unie tot bondgenoot en nog eenigen tijd later de Ver. Staten. Hij bracht hulde aan alle andere gealiieerde volken, die Engeland in zijn moeilijksten tyd gesteund had den. Mochten Duitsche troepen na de onderteekening nog willen doorstrij den tegen onzen Russisiehen bond genoot, dan zullen wij hen van alle zijden 'aanvallen en kunnen zij niet meer volgens het oorlogsrecht worden behandeld. De oorlog in Europa is ge ëindigd, maar we moeten er aan den ken, dat de strijd tegen Japan nog steeds voortduurt en nog vele offers zal kosten. Hijn eindigde zijn rede als volgt Voorwaarts Brittannië. Leve de vrijheid. God save the King. Behalve min. Churchill heeft ook pres. Truman en maarschalk Stalin voor de radio een rede tot hun voL ken gehouden. Bij allen kwam de wenseh naar voren, om zoo nauw mogelijk te blijven samenwerken. Ook pres. Truman legde er den na druk op, dat de oorlog feitelijk nog maar voor de helft klaar is, want het verraderlijke Japan moet eerst nog op de knieën gebracht worden. Op den avond van V-day heeft Ko ning George van Engeland een dank rede tot het Engelsche volk gehou den. De feestvreugde op V.E..day. De speciale dagorder van Stalin, waarin hij het eindigen van den oor log in Europa aankondigde, werd in Moskou gevolgd door 30 salvo's uit 1000 stukken geschut. Uit alle hoofdsteden der geallieerde landen komen berichten binnen over enthousiaste menigten, die door de straten dansten en zongen. In Londen is het Koninldijk gezin herhaalde malen op het balcon var. Buckinghampalace moeten komen om de ovaties der menigte in ontvangst te nemen. Tijdens de rijtoeren, welke de Koning en Koningin van Eng and Woensdag en Donderdag door Lood en hebben gemaakt, waren de menschcn bijna niet te houden van vreugde. Toen minister Churchill op het bal con van Whitehall verscheen, zette het muziekcorps het bekende liel in „Land of Hope and Glory" waarbij de duizenden instemden. M.in. Chur chili dirigeerde de menigte. De vreugde in ons land. Ook uit ons eigen land komen de berichten hierover binnen. In Rotter dam is burgemeester Oud weer in eere hersteldzo ook burgemeester De Monchy in Den Haag. De Staf van het Militair Gezag is reeds naar Den Haag vertrokken on der leiding' van gen.-majoor Kruis. Ze zullen gevolgd worden door de Prinses Irene-Brigade. In Amsterdam werden de Canadee- sche troepen op uitbundige wijze be groet. Ze werden bedolven onder de bloemen, waarvoor bijna alles wat nog in de tuintjes stond, werd ge bruikt, meldden de verschillende cor respondenten. Praag werd na de capitulatie nog gebombardeerd. Nu de oorlog in Europa officieel geëindigd is, blijft er van dit front heel weinig meer te zeggen. De eene groep afgesloten Duitschers na de andere hebben zich overgege ven, zooals in Noorwegen, langs de Fransche Atlantische kust, en op de eilanden in de Dodekanesos. Doch in Tsjecho-Slowakije is de toestand nog niet duidelijk. Hoewel ook door den commandeerenden bevelhebber van de Duitsch legers in dat land de capitu latie van zijn troepen is geteekend, strijden verschillende formaties der S.S. nog steeds door. Een dagorder van Stalin heeft bekend gemaakt, dat de stad Praag is bevrijd, doch enkele uren daarna werd de stad weer door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd. Ook in andere steden werd nog dooi de S.S. doorgevochten. In sommige plaatsen werden vrouwen en kinde ren uit de huizen gedreven en ver moord. Versterkte activiteit in den oorlog tegen Japan. De oorlog tegen Japan zal thans met verhoogde activiteit gevoerd wor den. Zoo deden gisteren honderden supervliegende forten aanvallen op de Japansche eilanden Hondo en Khiu. Shiu. Het was de grootste aanval, die tot nu toe door de superforten was ondernomen. Britsche slagschepen en kruisers bombardeerden artillerie-opstellingen op Okinawa, ter ondersteuning van de Amerikaansche troepen. PERSONALIA In de afgeloopen dagen werden, vele oorlogsmisdadigers gegrepen. De voor ons land van de grootste beteekenis zijnde arrestatie was die van Mussert, Seyss-Inquart, die in Noord-West Duitschland gegrepen werd en per speciaal vliegtuig naar Nederland werd overgebracht, waar hij aan de Canadeesche militaire po litie is uitgeleverd, en Van Genech. ten, de insteller van de z.g. vrede, gerechtshoven. Verder werden in Tirol gevangen genomenHermann Goering, eens opper-commandant van de „alles over winnende Luftwaffe" en veldmaar schalk Kesselring. In Noorwegen deed men een goede vangst door Quisling te arresteeren, tezamen met vele vooraanstaande fi guren uit zijn beweging. Van de zijde van het Regeerings Commissariaat voor de Repatrieering werd medegedeeld, dat de volgende vooraanstaande landgenooten uit de Duitsche concentratiekampen zgn be. vrijd Uit het kamp van Dachau dr. H. B. Wiardi Beekman, hoofdredacteur van „Het Volk" en oud.minister Van Dijk. Uit Sachsenhausen .- Koos Vorrink, voorzitter der S.D.A.P., J. Schouten, voorzitter der A.R. Kamerfractie, oud minister Verschuur, Rutgers en Ir. Ringers, directeur van den Weder, opbouw. De Belgische fascistenleider Leon Degrelle is per vliegtuig uit Noord- Duitschland in Spanje gearriveerd, alwaar men hem niet noodig had en gevangen zette. KORTE BERICHTEN Gen. Eisenhower heeft in een dag order dank gebracht aan de binnen- landsche strijdkrachten van Neder land, België, Denemarken en Noor wegen. Het Amerikaansche ministerie van oorlog heeft bekend gemaakt, dat in de eerstvolgende maanden 3.1 mil- lioen man van de Amerikaansche strijdkrachten in Europa naar het strijdtooneel in het Verre Oosten zul len worden overgebracht, hetzij -per schip, hetzij per vliegtuig. De Belgische minister-president v. Acker is met verschillende van zijn collega's naar Salzburg vertrokken om besprekingen te voeren met den pas bevrijden koning Leopold van België. DE TOESTAND OP SCHOUWEN Naar wij vernemen is de toestand op Schouwen naar omstandigheden zeer gunstig. Het eten was er wel schaarsch, doch niemand behoefde er honger te lijden. Alleen vet, boter en suiker was hopeloos. Gas en electri. citeit waren er niet, doch de water leiding werkte drie dagen per week. De volksgezondheid is zeer goed besmettelijke ziekten komen zeer zel den voor. De Duitsche bezetting op Schou wen werd door de bevolking van de capitulatie verwittigd, daar zij zelf ook niet over stroom beschikten om de radio te beluisteren. Hierdoor was de toestand in het eerst wat verward, doch dit werd spoedig opgehelderd, toen de geallieerden aan land kwa men en hen de officieele bevestiging gaven van de capitulatie. Schouwen, dat zooveel langer on der het juk der nazi's heeft moeten bukken is, God lof, nu ook bevrijd. Schouwen vlagt en viert feest en is buitengewoon dankbaar voor de ver- DE VOLKSHUISVESTING Er zijn in Nederland honderdduizen den woningen onbewoonbaar gewor den. De aanbouw van woningen be droeg voor den oorlog 40000 per jaar. In de oorlogsjaren stopgezet, is er thans een achterstand van 200.000 woningen. Wil men het tekort aan woningen opheffen, dan moeten er gedurende tien jaar driemaal zooveel woningen worden gebouwd als voor den oorlog. Dit kan alleen, als men ook noodwoningen bouwt, een soort „prefabricated" huizen, waarvan alle onderdeelen in de fabriek zyn gefa briceerd. Men denkt b.v. aan een betonnen scelet met stroo- of rietplatenbeklee. ding. Ook worden er proeven genomen met de „simplified brick constructi on", volgens welke in de fabriek de muurfragmenten in elkaar worden gezet, bestaande uit een laag bak steen en een laag beton. Deze deelen worden ter plaatse tot een huis bij eengevoegd. De volgorde van bouw denkt men zich als volgt 1. Noodherstel van beschadigde beschadigde huizen en noodboerde- rijen. 2. Noodwoningen. 3. Volledig hei'stel. 4. Permanente bouw van nieuwe huizen. Red. HERSTELPROGRAMMA VAN ROSENMAN Deze vertrouwensman van wijlen president Roosevelt heeft in diens opdracht een reis door Europa ge maakt en brengt nu verslag uit aan president Truman. Het meest noodig isvoedsel, steenkool, en het herstel van havens en transportmiddelen. De mijnen in West-Europa moeten voldoende uitrusting krijgen om op volle capaciteit te kunnen werken. Gezocht moet worden naar even- tueele voedseloverschotten in de O.- Europeesche gebieden en in de Ver- eenigde Staten. In Duitschland moet de steenkoolproductie zoo hoog mo gelijk worden opgevoerd, om de te korten in de bevrgde gebieden te compenseeren. Wat er in Duitschland gevonden wordt aan gestolen goederen moet te rugkomen. De Fransche en Belgische mijnen en de waterwegen er omheen moe ten door Duitsche arbeiders worden hersteld. Ook moet Duitschland ener gie leveren aan de bevrijde gebieden.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1