VRIJE STEMMEN atoM&waavddifU tyccapiïuleevd DAGBLAD VOOR ZEELAND Duitschland heeft VICTORIE-DAG. ANTON MUSSERT Ie JAARGANG NUMMER 155 Dinsdag 8 Mei 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur i Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 ONS VRIJE NEDERLAND Het ongedacht heerlijke, dat wij vijf lange jaren als een schoone droom in ons hart hebben bewaard, is plotseling een feit geworden. Ne', derland is weer vrij Vijf jaar geleden brak op den tien den Mei een verschrikking over ons los, die al onze geestelijke en maat schappelijke vrijheden ons beroofde, en ons economisch tot den ondergang' doemde. Al zwaarder, al meedoogen loozer werd het juk,' ons opgelegd. En toen een klein deel van ons land nu een half jaar geleden bevrijd werd, bleef het grootste deel nog in diepe ellende, die al troosteloozer werd. Zelfs toen nu voor kort ook het oos ten en het noorden van ons vaderland van de vrijheid mochten gaan genie ten, bleef schrijnen bij ons allen, dat meer dan de helft van onze landge. nooten onder bitteren geestelijken druk den hongerdood tegemoet gin gen. Goddank, de twijfel is onnoodig ge- :ken; Nederland is thans geheel vrij Reeds stroomen de hulpcolonnes en de medische verzorgingsinstallaties het vr j geworden gebied van ons va derland binnen. Reeds worden de laatste resten van de gehate overwel- digingsmacht geliquideerd. Reeds v;orden landverraders en collabora teurs ingesloten om hun rechtvaardi gen straf te ondergaan. Reeds wor den met hulp van onze dappere bond- genooten de krachtigste maatregelen genomen om het stukgeslagen econo mische leven weer op gang te bren gen. En met een zucht van verade ming zegt heel ons volk, dat wij nu samen nieuw mogen beginnen met ons nieuwe leven In welken geest zullen wij dit nieu we leven aanvaarden Wij zullen dit doen in diepe dank- baarheid aan den Almachtige, die in Zijn genade ons allen samen deze nieuwe levensmogelijkheid heeft wil len geven. Wij zullen dit doen met weemoedig en eerbiedig herdenken van die tal- looze helden en heldinnen, die hun leven, hebben willen geven voor de zaak van recht en waarheid, waar. voor ons volk heeft gestreden. Wij zullen dit doen met de plech. tige gelofte, dat ons vaderland thans x*echt heeft op ons aller volledige overgave aan het nieuwe doel, dat de Voorzienigheid thans aan ons volk heeft gesteld God wil van ons een uitverkoren volk maken, uitverkoren om in een drachtigheid en gerechtigheid een volksgemeenschap op te bouwen, waarin voor ieder volksgenoot een goede plaats is bereid. Alle lijdenden willen wij hun leed helpen verlichten. Alle zwakken willen wij steunen met onze gemeenschappelijke kracht. Al le jongeren willen wij den weg ope nen om hun jonge leven volgens hun roeping en bestemming te bouwen. En alle ouden van dagen bezorgen wij samen een welverzorgde levens avond. Recht en gerechtigheid zullen heer. schen over Nederland. Barmhartigheid en mededoogen zullen onze daden besturen. Geestelijke vrijheid zal zijn ons al ler deel Met deze heilige gelofte vangen wij ons nieuw samenleven aan. Moge Gods Geest ons geleiden Aan het werk 1 Red. De capitulatie van ALLE Duitsche strijdkracht* ten vond gistermorgen om 2.41 uur plaats in een klein schoolgebouw, waarin Generaal Eisenhowers hooldkwartier is gevestigd. Voor Duitschland teekende de nieuwe Chef van den Staf van het Duitsche leger Jodl. Het werd voor de geallieerden onderteekend door Lt.« Generaal William Bedell Smith. De R.A.F. liet eerst in Den Haag De B.B.G. meldt, dat een R.A.F. film-unit de eerste geallieerde mili tairen waren, die in Den Haag aan kwamen. Zij landden op een der vlieg velden en werden door een enthousi aste bevolking onder de tulpen be dolven en op de schouders rondge dragen. Naar aanleiding van het feit, dat" er hondei'dduizenden Duitsche vluch telingen in Denemarken zijn, en de voedselvoorraden slechts voor 10 da gen voldoende zijn, heeft veldmaar schalk Montgomery verklaard, dat alle voedsel, dat aangevoerd wordt, in de eerste plaats voor de Holland- sche en Deensche burgerbevolking is, en als er iemand moet verhongeren, dan zullen dat de Duitschers zijn. Reuter meldde gistermiddag om 14.15 uur, dat de Deensche radio had medegedeeld, dat de Duitsche troe pen in Noorwegen hadden gecapitu- leerd. Verdere bijzonderheden wer den niet gegeven, maar daarna werd het Noorsche volkslied gespeeld. Vooi'aanstaande geallieerde krijgs gevangenen, die door de Duitschers als gijzelaars vastgehouden werden, hebben de geallieerde linies bereikt, zoo deelt de B.B.C. mede. Daaronder bevonden zich o.a.luit. Lord Las. celles, neef van den Engelschen ko ning,-' Kapitein The Master of El- phinstone, neef van de koningin,- ka pitein Lord Haig, zoon van wijlen veldmaarschalk Haig; kapitein Lord Hopetown, zoon van Lord Linlithgow de vroegere vice-koning van Britsch- Indiekapitein Alexander, neef van veldin'aarschalk AlexanderGiles Romilly, neef van ChurchillJohn Winant, zoon van den Amerikaan- schen gezant in Engeland en de Poolsche generaal Bór „Komorovs- ky", die het vorig jaar In Warschau is gevangen genomen en die opper bevelhebber was van het ondergrond- sche Poolsche leger. (B.B.C.) Uittreksel Rede Gerbrandy Landgenooten, Beloond is de moeite van onze land-, zee- en luchtmacht en het vol houden van onze koopvaardij. Be kroond de taaiheid van de mannen en vrouwen van het verzet in eiken vorm. Gezegend de standvastigheid, waar mee ons volk de onderdrukking heeft weerstaanhet eer versierend be leid van onze ge-eerbiedigde Vorstin, die op het punt staat na. vijf bittere jaren met geheel Haar volk te wor den vereenigd. Toegejuicht de dapperheid, niet slechts van Britten, Cadadeezen, A- merikanen, Polen, onze eigen Briga den en de stoottroepen, maar ook van Russen, Noren en Tsjechen en alle andere strijdende naties. Want de be vinding van Nederland is een daad van het gezamenlijke offensief van alle vereenigde volkeren te zamen. De regeering weet uit de ervaring van het eerste bevrijde gebied hoezeer Nederlandsche mannen en vrouwen hunkeren om daaraan mede te wer ken. Gij zijt vrij om terugkeerende krijgs gevangenen en verbannenen liefderijk in uw midden op te nemen. Gij zijt vrij om de waarheid te schrijven in uw bladen zooals gij meer dan 4 jaar hebt gedaan in uw ondergrondsche pers met gevaar voor uw leven. Gij zijt vrij om onze Nederlandsche staatsinstellingen te doen herleven, want de willekeur van den overwel. diger, die zijn onrecht kleedde in een schijn van recht, is voorbij. Gij zijt vrij om u voor te bereiden op de enorme taak, die u wacht in de Stille Zuidzee. Het redden van onze 280.000 Nederlanders in Ned.. Indie en van millioenen Indonesiërs, welker lot ten hemel schreit. Volk van Nederland, gij zijt bevrijd. De regeering, nu nog in Londen, aan stonds in uw midden, houdt zich ver zekerd, dat gij, in dit aangrijpend uur, die vrijheid zoodanig zult ge bruiken, dat gij daardoor, evenals in uw standvastigheid van de onder drukking, den eerbied afdwingt van bondgenoot en nageslacht. Landge nooten in Oost en West, op zee, of waar ook ter wereld, het Moederland is vrij. Een nieuwe taak ligt voor ons onder de leiding van de aanstonds nieuwe regeering. Leve onze Vorstin Leve het Koninkrijk der Neder landen (H.N.) Officl. wordt te Londen medegedeeld dat het heden V. E.-dag zal zijn. Minister Churchill zal heden middag om 3 uur het einde van den oorlog aankondigen, de Engelsche Koning zal om 5 uur spreken. In verband met Victory-Day, de dag der overwinning, zal ons blad Woensdag niet verschijnen. Op Donderdag (Hemelvaartsdag) komen wij eveneens niet ait. Redactie. UIT DE PROCLAMATIE VAN DEN COMMISSARIS DER KONINGIN Onze gevoelens van oprechte dank. baarheid gaan uit tot alle mili taire strijdkrachten, die met grooten heldenmoed de overwinning hebben bevochten, alsmede tot alle burgers, die op eenigerlei wijze door hun op! treden of door hunne onverzettelijke, standvastige houding daartoe hebben bijgedragen. Bij onze overwinningsvreugde zal ons medegevoel met de velen, die in rouw en droefenis zijn wegens het offer, dat zij hebben gebracht en met hen, die nog in spanning verkeeren omtrent het lot van familieleden en vrienden, die nog niet zijn terugge. gekeerd, niet mogen verzwakken of zelfs maar een oogenblik worden ter zijde gesteld. Van harte hoop ik, dat zij, die zoo zwaar getroffen zijn of die nog in angstige spanning zijn, on ze feestvreugde zullen billijken,' ja misschien eenigei-mate daarin zullen kunnen deelen. Met het oog naar Boven is dat mogelijk. U allen, ingezetenen van Zeeland, bied ik mijne hartelijke gelukwen. schen aan met onze bevrijding, In het bijzonder denk ik hierbij aan de eerst heden bevrijde inwoners van Schouwen en Duiveland, zoowel hen, die nog op dit eiland verblijven en al daar zulke moeilijke maanden zullen hebben doorgemaakt als aan hen, die wegens de inundatie naar elders zijn ge.evacueex'd. Tenslottelaat ons beseffen, dat oixze vrijheid ons ook den plicht op legt om in onderlinge waardeering en saamhoorigheid met de uiterste toewijding en kan het zijn. met dub bele krachtsinspanning blijmoedig het werk te verrichten, waartoe een ieder onzer is geroepen en aldus me de te arbeiden aan den opbouw van onze zoo zwaar geteisterde provin cie. Leve de Koningin, leve het Ko ninklijke Huis Leve het vaderland, leve Zeeland De Comm. der Koningin in Zeeland, QUARLES v. UFFORD. Middelburg, 5 Mei 1945. GEGREPEN - Over her lol van zijn tante is nog niets bekend

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1