VRIJE STEMMEN 5 Hui 19Ï5 De geallieerden bezetten de vesting Holland DAGBLAD VOOR ZEELAND Ie JAARGANG NUMMER 154 Maandag 7 Mei 1945 Algemeefie Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur i J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 KORT EN KRACHTIG Maandagmorgen. De Nederlandsche Dagbladpers heeft aan alle dagbladen voorgeschre ven wegens groot gebrek aan papier op half formaat te verschijnen. Dit haalt een streep door de rekening, waar wij juist van plan waren, bij voldoende papiertoewijzing nieuwe rubrieken te openen en ons terrein van verspreiding uit te breiden. Wij moeten ons er voorloopig bij neer leggen en er van maken wat wij kunnen. En dit brengt ons op het wacht woord voor heden, Maandagmorgen. Kort en krachtig moet alles zijn Kort en krachtig als het kan, in ons blad. Een groot artikel Kan nooit worden geplaatst. Groote verslagen zijn uitgesloten. Kort moet het zijn. Wat we met enkele woorden kunnen zeggen, mag geen woord extra kos ten. En ieder woord zij geladen van beteekenis en van kracht. Gij zult, waarde lezer, de oorlogs berichten verkort ontvangen. De of- ficieele mededeelingen worden samen gevat. Advertenties worden besnoeid. En ook onze eigen artikelen en die van onze medewerkers zullen moe ten worden gehalveerd. Zoo zij ook onze opzet voor het le. ven dat deze week weer begint. Kort en krachtig. Zoo kort en precies mogelijk zeg gen wat we denken. En dan zoo sterk en zeker moge lijk doen naar ons woord. Paraat zijn. Opgewassen tegen de teleurstellingen en de moeiten des le vens. Kort en krachtig aanpakken. Sterk en zeker volbrengen wat van ons wordt gevraagd. Kort en krachtig. Dan gaat de jeugd vlot en fleurig het groote leven in, om haar roeping te vervullen. Kort en krachtig. Dan gaat ons Nederlandsche volk eensgezind den zwaren, nieuwen weg, die opvoeren moet uit deze diepte, en stap voor stap gaan we samen voort. Kort en krachtig. En als wij zoo ons leven leven, dan zal de zegen des Allerhoogsten ons niet ontbreken Wij hopen en worden niet moede Wij wandlen en worden niet mat. Red. Wat er in ons omging, toen wij het groote nieuws vernamen, dat Holland, ons Holland, door de Duitschers zonder slag of stoot was overgegeven, valt moeilijk onder woorden te brengen. Een groote ontroering maakte zich bij het vernemen van deze gelukkige tijding van ons allen meester; het was haast te veel opeens, en het kwam zoo on verwachts, alhoewel wij iederen dag, ieder uur, ja zelfs iedere seconde deze tijding verwacht hadden. Iedereen werd opeens uitzinnig van vreugde iedereen voelde opeens een gil lende behoefte om iets geks te doen. Vreugde-vuren werden ontstoken, vuur werk afgestoken, door de fanfares "werd marschmuziek gespeeld (goede Holland- sche marschmuziek). Doch na een poosje waren deze ge voelens geluwd, om plaats te maken voor een diepe dankbaarheid. Een dankbaar heid jegens Hem, die na vijf jaren van Historische redevoeringen van H.M. de Koningin en Minister Gerbrandy Uit Noord-West Nederland. Nadat Zaterdagmiddag de volledige overgave-voorwaarden aan generaal Blaszkowitz waren overhandigd door generaal Foulkes, commandant van het le Canadeesche legercorps, in een half verwoest hotel in Wagenin- gen, werd het document gistermid dag om 4 uur in Hilversum getee. kend. Britsche troepen zijn gister morgen Zuid-Holland binnengetrok ken, terwijl de Canadeezen vandaag Noord-Holland zullen bezetten. De Duitschers moeten blijven waar ze zijn, alle mijnenvelden op de wegen opruimen en springladingen verwij deren. Ze mogen hun persoonlijke wapens behouden en moeten naar speciale gebieden van concentratie, alwaar ze ontwapend zullen worden. Op een vraag van Prins Bernhard, die ook op de bijeenkomst aanwezig was al9 opperbevelhebber der Nederl. strijdkrachten, of Blaszkowitz de Bin. nenlandscbe strijdkrachten wilde er. kennen als geregelde troepen, ant. woordde deze van ja. Er is bekend geworden, dat Duit. sche troepen, w.o. voornamelijk Ned. S.S., geschoten hebben op demon. streerende burgers in Utrecht, Dor. recht, Rotterdam en Den Haag, waarbij slachtoffers gevallen zijn. De toestand in Noorwegen en Tsjecho.SIowakije. Terwijl het Nederlandsche volk feestviert, verwacht men ook zeer spoedig de capitulatie van de troepen in Noorwegen en Tsjecho-Slowakije. In Noorwegen heeft Quisling voor de radio een rede gehouden, waarin hij het Noorsche volk gelast hem te blij ven gehoorzamen, totdat er een ander lichaam in de plaats komt, voegde hij er aan toe. In Tsjecho-Slowakije hebben de partisanen geheel Praag in handen, op een enkele wijk na, waarin nog een radio-station staat. Gistermorgen zei het door de patriotten gecontro leerde station, dat er onderhandelin gen aan den gang waren omtrent de overgave van het bestuur aan de wet tige Tsjechische regeering. Het Duit- sche station sprak deze berichten echter weer tegen. Ondertusschen rukken Amerikaansche 3e leger troe pen steeds verder in Tsjecho-Slowa kije op. tyrannie en verdrukking de verlossing schonk. De dank aan God uitte zich vooral in de kerkdiensten, die Zondag gehouden werden, waar velen die aan den dienst deel willen nemen, zich met een staan plaats tevreden moesten stellen. 5 Mei 1945, een datum dien we nooit meer zullen vergeten. Een datum, die onze kinderen en hun kinderen op school zullen leeren, want dat was de dag, dat de verlossing voor Holland kwam! Britsche parachutisten landden b^" Kopenhagen. In Zuid-Duitschland heeft de ge. heele Duitsche legergroep G, zich overgegeven aan de 6e legergroep, onder generaal Devers, waartoe het 7e Amerikaansche en het le Pran. sche leger behoort. De nog ingesloten Duitsche troe pen ten Oosten van Maagdenburg hebben zich ook overgegeven. Uit Denemarken komt het bericht, dat Britsche luchtlandingstroepen in het gebied van Kopenhagen geland zijn, kort nadat Duitsche oorlogs schepen de stad beschoten hadden, waarbij een aantal slachtoffers vielen. Talrijke vooraanstaande per. soonlykheden bevrijd. Gedurende het afgeloopen week. eind zijn talrijke vooraanstaande per soonlijkheden uit concentratiekampen bevrijd. Daartoe behooren o.a. de Fransche ministers Léon Blum, Da- ladier en Reynaud; de generaals Ga. melin en Weygand, de oud-kanselier van Oostenrijk Schussnigg en ook Ds. Niemöller. Ook de bekende Fransche tennisspeler Borotra is bevrijd. De aankondiging over het einde van den oorlog in Europa kan binnen enkele uren verwacht worden, meldt de B.B.C. Zij zal tegelijkertijd in Londen, Washington en Moskou be. kend worden gemaakt. (B.B.C. - H.N.) Rede van de Koningin Mannen en Vrouwen van Nederland. Onze taal kent geen woorden voor hetgeen in ons hart omgaat in deze ure van bevrijding van geheel Ne derland. Eindelijk zijn wij weer baas op eigen erf en in eigen haard. Ver slagen is de vijand van Oost tot West, van Zuid tot Noord. Verdwenen het vuurpeloton, de gevangenis, het mar telkamp. Voorbij is de namelooze druk, de nimmer rust-latende gedach te aan foltering, welke vijf jaar lang U hebben gekweld. Voorbij is de verschrikking van den hongersnood. Warmen dank breng ik, mede na mens U allen, aan onze bondgenooten en hun strijdmacht voor onze bevrij ding en onze redding uit den greep van den hongerdood. Hulde aan onze binnenlandsche strijdkrachten, die hun uiterste krach- ten gaven en nog geven en voor wie geen offer te zwaar is, waar het ge bracht moest worden voor de bevrij ding van ons volk. Hulde ook aan hen, die buiten Ne- derland streden, hetzij te land, ter zee of in de lucht en vanzelf reken ik hierbij onze varende strijdkrachten en strijdende koopvaarders en visschers en die velen, wier strijd, ontbering en lijden nimmer bekend zullen worden, omdat er geen getuigen of overleven den zijn, die ons hiervan konden be richten. Hulde aan allen, die, waar ook en hoe ook, hetzij door het offer van hun leven te brengen, hetzij door zich da gelijks in het grootste gevaar te be geven, ons dezen grooten dag van bevrijding thans doen beleven. In zeer bijzondere mate gaan met U mijn gedachten uit naar allen, die dezen dag niet met ons mogen be. leven en ik deel de smart der talloos velen, die treuren om hen, die heen gingen. Niet minder leven wij allen mee met diegenen, die nog in onzeker heid verkeeren omtrent het lot van hen, die hun lief zijn. Vervuld met diepe eerbied en be. wondering breng ik U allen hulde voor Uw verzet, waarin gij al die lange, bange jaren zoo schitterend hebt volhard. Een verzet, dat U heeft samengesmeed tot een eendrachtig, ondeelbaar volk, dat zich zijn roeping bewust is. Ons allen wacht een groote taak, waarmee wij, nu wij gelukkig- weer vereenigd en geheel onszelf kunnen zijn, terstond een aanvang moeten maken. Onder den druk van den overweldi ger hebben wij ons zelf in onze volks kracht terug kunnen vinden. Wij zullen hiervan thans het bewijs moe. ten leveren. Ons evenwicht, onze eeuwen-oude beschaving, onze stuwen de volkskracht, zullen ongetwijfeld de daden kunnen stellen, waardoor wij de wereld kunnen toonen, hetgeen wij gelooven. Laten wy allen de handen thans ineenslaan, gedreven door onze inner, lyke kracht, onze plicht verstaand en niet achterblijven op den weg waarop zij, die wij in zoo hooge eere houden en er hun hartebloed voor hebben gegeven, ons hebben gewezen. Rijksgenooten in Oost en West, ook voor U is Nederlands bevrijdingsdag een historische feestdag. Het is ons allen een groote voldoening, te weten, hoe innig gij met ons meeleeft. Meer dan ooit zijn wij in den geest ver eenigd met onze Rijksgenooten van Ned.-Indië, die nog zoo bitter onder den zwaren druk van den vijand moe. ten lijden. Moge ook voor hen, mede door onze krachtsinspanning, spoedig het uur der bevrijding aanbreken. In de ontwikkeling der krijgsverrichtin gen in de laatste maanden mogen wij een gunstig voorteeken zien. Landgenooten, wij houden thans onzen blik gericht op de toekomst, waarin onder den zegen van den Al lerhoogste, Nederland zal herrijzen en zijn hooge roeping in de wereld vervullen. R. O. Ook onze Min. President Prof. Dr. Gerbrandy hield 'n toespraak tot het Nederlandsche volk. Wegens plaats gebrek zijn we echter genoodzaakt, deze rede tot morgen aan te houden. KORTE BERICHTEN Prins Bernhard en Prinses Juliana zullen in de komende dagen Amster dam en Den Haag bezoeken. Anep-Aneta's correspondent, Ton van Beers, meldt, dat Mussert nog steeds in Utrecht is, waar hij her stellende is van een auto.ongeluk. De ontslagen, plaatsvervangende leider Van Geelkerken, schijnt in de gevan- genis te zitten. (B.B.C.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1