VRIJE STEMMEN HOLLAND, DAGBLAD VOOR ZEELAND CAPITULATIE! Generaal Montgomery heeft aan Eisenhower de onvoorwaardelijke over gave gemeld van Denemarken, Noord-West Duitschland, Helgoland en de Friesche eilanden De capitulatie treedt in werking Zaierdagmorgen 5 Mei 1945 om 8 uur (B.B.C.) Ie JAARGANG NUMMER 153 Zaterdag 5 Mei 1945 Algemcene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur j J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 De door Duitschland bezette gebie den Holland, Denemarken, Noord- Westelijk Duitschland, Helgoland en de Friesche Eilanden hebben zich onvoorwaarlijk overgegeven. De ver bonden volkeren, die tegen de as zijn opgetrokken, hebben in Europa geze gevierd. Italië is door de Engelschen, Amerikanen en Franschen bevrijd, Duitschland is bezet door dezelfden, te zamen met Rusland, dat zeker wel de helft van Duitschland voor zijn rekening heeft genomen. De twee groote leiders van de as in Euro pa, Mussolini en Hitier, zijn beiden verdwenen van het aardsche tooneel, na hun dood nog vervloekt door heel de geallieerde menschenwereld, en wellicht door half Duitschland en Ita lië ook, die, helaas te laat, tot het inzicht zijn gekomen, dat zij zich in hun blindheid en radeloosheid heb ben overgegeven aan het anti-hu- maan, misdadig streven naar macht van twee perverse individuen. De wereld herademt. Wel woedt in het verre Oosten nog verbitterde strijd tegen het der de lid van de as, waarvan echter het gele gevaar al meer wordt inge damd door Amerika's geweldig oor logspotentieel. En de gezamenlijke kracht van de geallieerden, waarbij naar we hopen, ook spoedig de Sov jet-Unie zich voegen zal, vecht hier door tot de zeker komende absolute overwinning. Ook Nederland heeft hier zijn taak. Welke jonge Neder lander zal niet fier zijn, als hij hier mag worden ingezet, tot bevrijding van het Oost-Indische deel van ons Nederlandsche Koninkrijk Toch herademt thans reeds de Europeesche wereld. Groot zullen zijn de organisatori sche en administratieve zorgen, die de groote geallieerden zullen hebben bij de voorloopige en straks defini tieve regelingen in de veroverde en in de bevrijde gebieden. Zwaar zal nog drukken de militaire taak van be zetting en controle die de groote ge allieerden op zich zullen nemen. De economische en technische maatrege len zullen den chaos in Europa tot een nieuwe orde moeten dwingen. Doch boven alles uit zal waaien de vlag van de bevrijding Bevrijding van het oorlogsmonster, dat millioe- nen mannen, vrouwen en kinderen onder zijn hiel heeft verpletterd. Uit redding uit de steeds voortgaande verwording, die de bloeiende tuin van Europa al meer tot een wildernis ge maakt heeft. Bovenal de vlag van het nieuw geboren menschengeluk, dat weer mogelijk zal worden, juist in en door de schoone taak van her opbouw dezer geteisterde wereld En deze taak valt voor ons kleine deel ook toe aan ons, thans allen sa men bevrijde Nederlanders Kort samengevat hebben wy dit te doen Allereerst hulp brengen aan hon. gerend Holland en Utrecht. Dan samen eendrachtig gaan her bouwen, wat een perfide vijand ver woest heeft. Onder de leiding van een door het geheele volk, zij het in voorloopigen vorm, aan te wijzen krachtige regee ring Red. Koningin in Nederland teruggekeerd Dc Regeerings Voorlichtingsdienst meldt H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zijn Donderdagmid dag om 4.23 u. per vliegtuig in bevrijd gebied aangekomen. De datum van aankomst was oorspronkelijk vast gesteld op 28 April, maar er kon in verband met de weersomstandigheden eerst dien middag gevlogen worden. De Koningin stelt zich voor om thans eenigen tijd in Nederland door te brengen. Slechts wanneer Haar plicht Haar naar Londen zal roepen, zal Zij zich daarheen begeven. In overeenstemming met de om standigheden wenscht Zij Haar een voudige levenswijze voort te zetten. Voor brieven en verzoekschriften aan de Koningin is het voorloopige adresJ. P. Bcron Baud, Havenstr. 4, Breda. Nader meldt Anep-Aneta nog, dat H. M. arriveerde op het vliegveld Gilze-Rijen, alwaar Zij door kolonel Ir. J. W. G. M. Ridder van der Schueren, namens generaal Kruis verwelkomd werd. Ook de burge meester van Gilze-Rijen en de Brit- sche vliegveldcommandant waren aanwezig. Op het vliegveld inspecteerde H. M. een aldaar opgestelde Britsche eerewacht. In den autotocht door Breda en Ginneken die hierop volgde, werden de hooge Gasten luide toegejuicht. Voedsellevering aan bezet gebied Over de voedsellevering wordt nog medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt 30.000 ton over land aan te voe ren en 30 millioen rantsoenen door de lucht. Er is nu ook overeenstemming be reikt met de Duitsche bevelhebbers in Nederland over den aanvoer per binnenschepen. Deze zullen over het IJsselmeer rechtstreeks naar Amsterdam kun nen varen. Tevens is overeen geko men, dat de Duitschers bruggen zul len repareeren, opgeblazen bruggen zullen verwijderen en wegen, waar over de verdere distributie van het voedsel vervoerd moet worden, weer in orde zullen brengen. Men kan dus eigenlijk zeggen, dat hoewel de strijd de jure nog niet klaar is, in feite wel zoo is. Ook het feit, dat de Nederlandsche binnenschippers en sleepbootkapi teins werden opgeroepen dit werk te verrichten, omdat er totaal geen ri sico meer aan verbonden is, wijst o.i. hierop. (A.A.) DUITSCHE MISDADEN Het Comité voor Hulpverleening aan de slachtoffers van Naziterreur heeft meegedeeld, dat er in de door Duitschland bezette landen meer dan vier millioen Joden zijn vermoord. Slechts 1.382.000 Joden zijn in deze landen nog in leven, tegen bijna zes millioen die er voor den oorlog woon den. In Polen werd de Duitsche slach ting door slechts 50.000 Joden over leefd. In Nederland werden er in totaal 200.000 woningen door de Duitschers leeggehaald. Dit ging op velerlei ma nieren. Seyss Inquart deed het in het groot, toen hij heel Arnhem uit plunderen liet. Anders ging het, wan neer Nederlandsche gezinnen uit hun huizen werden gezet, en Duitsche fa milies er in trokken. Alle meubilair en beddegoed en huishoudelijke voor. werpen moesten worden achtergela- ten. Als dan later het Duitsche gezin weer vertrok, werden de Nederland sche bezittingen meegenomen, en de oorspronkelijke bewoner vond een leeg huis terug. Hoe zullen deze goe deren in Duitschland worden terug gevonden Wegens een ontsporing in de om geving van Leeuwarden werden 13 politieke gevangenen uit het Huis van Bewaring gehaald, en zonder vorm van proces vermoord. Op he'; marktplein in Dokkum wer den eenige maanden geleden 20 men. schen op soortgelijke wijze om het leven gebracht. En zoo geschiedde het telkens in Friesland, Red. Laatste nieuws In Duitschland is alle verzet praktisch gebroken. Eisenhower zei in een proclamatie De Duitschers zijn te land, ter zee en in de lucht verslagen. Het eenige wat hun nog rest is zich overgeven. De oorzaak van het feit dat alle troepen nog niet gecapituleerd heb ben is te wijten aan hun eigen dom heid en die van hun leiders. De Duitsche troepen, die zich aan de 21ste legergroep van Veldmaar schalk Montgomery hebben overgege ven wordt geschat op 1 millioen man. Sinds de invasie in het Westen heeft Duitschland 4 millioen man verloren- Toen Gerbrandy het nieuws van de capitulaties vernam zei hij Ons Volk is nu vrij Vrij om zijn wonden te helenvrij om het ver woeste land weer op te bouwenvrij om ons Oost-Aziatisch rijksdeel aan den Japanschen overweldiger te ont rukken. Hij dankte de geallieerden voor hun hulp aan West-Nederland, spe ciaal de geallieerde luchtmacht. Toen Minister van Kleffens hoorde dat Nederland bevrijd was, verklaar de hij Onze harten zijn verlicht, nu we weten, dat onze verdrukte land. genooten weer vrij zijn. Ons wacht echter een moeilijke taak om Neder land weer op te bouwen. De toestand in Denemarken. Over den toestand in Denemarken wordt gemeld, dat de Deensche auto riteiten het bestuur weer in handen hebben genomen. Er wordt een nieu we Deensche regeering gevormd on der den premier Christmus Möllier. Dönitz heeft de Duitsche troepen in Denemarken bevel gegeven de ka zernes niet te verlaten. De verzets bewegingen helpen mede om de orde en rust in het land te handhaven. Hedenmiddag om 1 uur zal de Mi nister-President Gerbrandy een rede houden voor Radio Oranje. Alle Kerken in Nederland zullen Zondag ter eere van de verlossing een dankdienst houden. (H.N. en B.B.C.) Medische hulp voor hongerend Nederland' Op verzoek van de Nederlandsche regeering maakt Professor John Beattie, van het Koninklijk College van Chirurgen, deel uit van de com missie van advies van de Nederland sche missie bij de SHAEF. Deze missie dient de Nederland sche regeering van advies over maat regelen, die voor de leniging van den hongersnood in Noordelijk Nederland noodzakelijk zijn. Professor Beattie is belast met het toezicht op labo ratorium en scheikundig onderzoek en is gekozen, omdat hij in het labo ratorium van het college behande lingswezen voor ernstige gevallen van ondervoeding ontwikkeld en be proefd heeft. Met hem zijn leden van het tech nisch personeel van het college naar Nederland gegaan, om Nederlandsch personeel in de werkwijze voor de leniging van den hongersnood te on derrichten. (A-A).

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1