if VRIJE STEMMEN 1 mill. man capiitaieerl in Italië DAGBLAD VOOR ZEELAND NUMMER 152 Vrijdag 4 Mei 1945 Algemeene Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur i J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 Berlijn, Hamburg, Liibesk en Hostock veroverd ADOLF HITLER f De geesel van Europa is niet meer. I Wij weten wel, dat individuen voor een deel de exponenten zijn van maat schappelijke en politieke stroomin. gen, die wederom uit economische factoren mee zijn voortgekomen. Niet de enkele mensch maakt de wereld, geschiedenis. Doch in den loop van I de menschelijke ontwikkeling wordt j de enkeling geboren, die dan de lei. ding krijgt van bepaalde bewegingen, landen en volken. Doch zoo dan de verversknecht uit Oostenrijk al omhoog gedragen is door de onstuimige golven van het j wereldgebeuren tot zijn onaanvecht- j bare positie van almachtig leider van j het groot-Duitsche rijk, straks van I absoluut heerscher over geheel cen. j traal- en West-Europa dat deze I man Adolf Hitler is geweest, is de I oorzaak geworden van de bloedigste geweldheerschappij over een groot I deel van de beschaafde wereld, die 1 de menschheid ooit heeft gekend. Voor Adolf Hitler was geen mid- del te verachtelijk om zijn eenig doel te bereikende verheerlijking van zichzelf, als goddelijke heiland van de uitverkoren Germaansche natie, die door Hooger Macht geroepen was om heel de overige menschenwereld aan haar pompeuse zegekar te bin den, als slaafsche volgelinge van den door God aangewezen Gezalfden Vorst Als in den aanvang van zijn machtsgroei in den kring van zijn meest vertrouwden afwijkende opinies zich manifesteeren, slaat Hitier re soluut deze oppositie neer, door vele van zijn verknochte kameraden op eens te laten fusilleeren. Als de nobel-voelende, maar te goed.geloovige Chamberlain zijn uiterste best doet, om met Hitier vre de te bewaren, leidt Adolf Hitler de zen nobelen Brit zeer listig om den tuin, en weet eigen oogmerken op bedriegelijke wijze te bereiken. Terwijl Adolf Hitler juist de hei ligste geloften heeft gedaan, ook aan ons land, dat onze onafhankelijkheid zal worden ge-eerbiedigd, laat hij plotseling zijn gereed gehouden le gers Nederland, Belgie en Frankrijk binnen rukken, en vestigt in deze landen een geweld-regime dat zijn weerga in de geschiedenis niet kent. Zoo gaat zijn weg door het leven voort, onrecht stapelend op onrecht, bloedig geweld op nog bloediger ge weld, verdrukking en vertrapping brengend over al wat hem weerstaat. De wreedheden van zijn satellieten, in concentratiekampen, aan politieke tegenstanders, aan het arme Joodsche ras gepleegd, klagen hem aan nu hij verschijnen moet voor den Hoogsten Rechterstoel. De geesel van Europa, de duivel in menschengedaante, die wellicht in den persoonlijken omgang een schijn baar gewoon mensch is geweest, met zijn kleine deugden en zijn groote gebreken zooals wij allen maar in het licht der wereldgeschie denis heeft zich in dezen man samen gebundeld al wat er aan duivelsche grootheidswaan en gewelddadige bloeddorstigheid in het pervers ge worden Duitsche volk aanwezig was. Goddank, zegt heel 't zich bevrijd voelende 'menschengeslachtGod dank deze geesel van Europa, deze duivel in menschengedaante, is niet meerRed. Front in Duitschland Strijd in Berlijn ge.eindigd. In een extra dagorder deelde maar. schak Stalin Woensdagavond mede, dat Berlijn gevallen is. De Duitschers die de stad nog verdedigden, heb ben gecapituleerd. Meer dan 70.000 manschappen gaven zich over. De strijd werd Woensdagmiddag om 3 uur door den bevelhebber van Ber. lijn, generaal der artillerie Webling, opgegeven. De geheele strijd om Berlijn heeft de Duitschers in 14 dagen ca. 250.000 man gekost, die gedood of gevangen genomen werden. Gistermiddag werd door de Duit sche radio medegedeeld, dat admiraal Dönitz Praag tot hospitaalstad heeft verklaard. Rostock, Warnemiinde en Lübeck veroverd. Aan deze extra dagorder gingen nog dagorders vooraf. In de eerste plaats werd bekend gemaakt, dat de Duitsche troepen, die ten Zuid-Oos ten van Berlijn omsingeld waren, ver. nietigd zijn. Er werden meer dan 120.000 gevangenen gemaakt door de troepen van de maarschalken Ko- niev en Zhukov. De 2de dagorder was gericht tot de troepen van Maarschalk Rocco- sovsky, die de groote Oostzeehaven Rostock veroverden, evenals de ha ven Warnemünde. Een ander succes werd in Noord- Duitschland behaald door de Brit- sche troepen van de 21e legergroep. Eenheden der 6e luchtlandingsdivisie rukten 65 knr. in 6 uur op en bereik ten de Oostzee bij Wismar, welke plaats ze eveneens innamen. Later werd gemeld, dat Russische tanks en Britsehe luchtlandingstroe- pen met elkaar contact gemaakt had den. Hamburg heeft zich overgegeven. Gistermorgen kwam het verras sende bericht, dat de grootste Noord- Duitsche havenstad Hamburg zich had overgegeven. In een radio-uit zending maakte Radio Hamburg aan de bevolking der stad om 9 uur be. kend, dat Hamburg tot open stad verklaard was. De Britsehe bezet tingstroepen rukken binnen. Vanaf 13 uur is er een uitgaans verbod. Alle bureaux en bedrijven moeten om 10 uur gesloten worden en alle openbare verkeer moet om 12 uur worden stopgezet. Alle bedrij ven moeten een personeelsbezetting achterlaten, als des Zondags. Alleen gas, electriciteit en waterleidingbedrij ven moeten normaal door blgven werken. (Hieruit zou dus blijken, dat deze geheel intact zijn veroverd.) De politie zal zoo noodig van de vuur. wapenen gebruik maken om op te treden, tegen diegenen, die het bevel van den Britschen bezettingscomman dant niet naleven. Strijd in Italië geëindigd Onvoorwaardelijke over. gave geteekend. De Duitsche strijdkrachten in Ita lië hebben zich onvoorwaardelijk overgegeven. Dit groote nieuws werd Woensdagmiddag onder luide toejui chingen door minister Churchill in 't Lagerhuis medegedeeld. Het werd bekend gemaakt in een speciaal communiqué uit het gealli eerde hoofdkwartier in het Middel- landsche Zeegebied. Daarin werd o.m. gezegd, dat de vijandelijke land-, zee- en luchtstrijd krachten onder bevel van generaal Vietinghoff Scheel zich onvoorwaar delijk aan veldmaarschalk Sir Ha rold Alexander overgegeven hebben. De staking der vijandelijkheden was op Woensdagmiddag 2 uur vast gesteld. De teekening van de voor waarden geschiedde op Zondagmid dag 29 April in het geallieerde hoofd kwartier te Caserta door twee Duit sche gevolmachtigden en luit.-gene- raal W. D. Morgan, chef van den staf van het hoofdkwartier der ge allieerde strijdkrachten. Men schat het aantal strijdkrach ten dat zich thans overgegeven heeft op 1 millioen man. De gevechtstroe pen omvatten de overblijfselen van 22 Duitsche en 6 fascistische divisies. Het gebied, dat onder generaal Vie. tinghoff Scheei's bevel staat, bevat geheel Noord-Italie tot de Isonso in het Noord-Westen en de Oostenrijk- sche provincies Vorarlberg, Tirol, Salzburg en gedeelten van Karinthie en Stiermarken. Volgens Reuter zijn de onderhan. delingen voor de politieke reorgani satie van het protectoraat Bohemen en Mora vie begonnen. Telegram van Truman aan Alexander. President Truman zond een felici tatie-telegram aan veldmaarschalk Alexander en generaal Mark Clark. In een dagorder van veldmaarschalk Alexander tot de troepen van 7 ver schillende landen, die onder zijn be vel staan, deelde hii hun mede, dat de campagne, die twee jaar geleden begonnen was met de landingen op Sicilië, thans be.eindigd was, dank zij hun schitterend optreden. De strijd in Oostenrijk. Er blijven dus alleen nog over de vijandelijke troepen in de Donauval. lei tusschen de Amerikanen en Rus. sen, welke elk uur contact met el kaar kunnen maken. Drie Amerikaansche legers rukken op in Oostenrijk. In het Westen staat het 3e leger vlak bij Innsbruck, dat volgens sommige tot nu toe onbeves tigde berichten reeds veroverd zou zijn, terwijl andere colonnes gister middag op slechts 30 km. van de Italiaansche grens stonden. De Amerikanen hebben in Oosten rijk veldmaarschalk Von Sperle ge vangen genomen, de opperbevelhebber der Duitsche luchtvloot West. Hg was de man, die de Blitz tegen Lon den heeft geleid. Mosquito's deden Woensdagnacht vier aanvallen op Kiel. Verre Oosten Rangoon veroverd. Britsehe troepen zijn gistermorgen Rangoon binnengerukt. Rangoon was sinds 8 Maart 1942 in Japansche handen. Superforten vielen gisteren weer doelen in Japan aan. In het communiqué van generaal Mac Arthur wordt de landing op Borneo thans bevestigd. Er werd in korten tijd een bruggehoofd gevormd De Japanners boden geen tegenstand op zee of in de lucht. Een der beste Australische divi sies neemt aan den strijd deel. Ook NEDERLANDSCHE troepen, zijn in actie op Borneo. (B.B.C.) Voedsel voor bezet gebied Gisteren 2700 ton gebracht. Zoowel door de lucht als over land werden Woensdag levensmiddelen voor onze landgenoten in bezet ge bied aangevoerd. Honderden Ameri kaansche vliegende forten en talrij ke Lancasters wierpen voedsel af bij Hilversum, Amsterdam, Utrecht en Alkmaar. Voorts werden er levensmiddelen door 300 vrachtauto's over land ver voerd. De Canadeezen brachten de wagens door „Niemandsland". In totaal werd gisteren 2700 ton voedsel gebracht. De Nederlandsche regeering ont ving de volgende boodschap van de vertegenwoordigers der ondergrond, sche beweging in ons land „Wij zijn verlangend onzen diepge. voelden dank uit te spreken tot onze geallieerden en de dappere beman ningen der R.A.F. voor het voedsel, dat in Nederland werd afgeworpen". De politieke toestand in Duitschland Een van de eerste maatregelen, die Dönitz als nieuwe führer van het Duitsche rijk nam was het ontslaan van Von Ribbentrop. Deze werd ver vangen door den vroegeren minister van financien, Graf von Schwerin Krosigk. Deze benoeming verstrekt de veronderstelling, dat Dönitz zelf zijn onderhandelingen voor de capi tulatie voorbereidt. Dönitz gelooft waarschijnlijk, dat Von Schwerin een betere kans maakt dan Himmler om eenige concessies van de geallieerden te verkrijgen, zoo meldt een Reuter, correspondent. De nazi-partg een onder, grondsehe beweging Het heeft er ter zelfder tijd den schijn van, dat de nazipartij thans, geleid door Martin Bormann, een on- dergrondsche beweging geworden is. Er is tenminste geen enkel beroep gedaan op de leden en op geen enke le wijze werd er in een van Dönitz proclamaties naar verwezen. Zelfs in geen uitzending van de

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1