VRIJE STEMMEN Denemarken van Duitschland afgesneden DAGBLAD VOOR ZEELAND Ie JAARGANG NUMMER 151 Donderdag 3 Mei 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur t J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 REPATRIEERING Dit is op hetoogenblik de vooraan liggende gedachte van tallooze Ne- derlandsche vrouwen en moeders. Want man en vader, zoon of verloof de waren naar Duitschland gevoerd, voor langen of korten tijd, als krijgs gevangene, als staatsgevaarlijke, als gedwongen arbeider, en nu Duitsch. land ongeveer geheel veroverd is, zijn alle kampen van buitenlanders vrij ze ker door de geallieerden en de Rus sen bevrijd. Van alle kanten hooren we berichten over troepen buitenlan ders, die de reis hebben aanvaard naar Oost of West, om het land van den gehaten vijand en onderdrukker maar te kunnen verlaten en in een bevriend land weer voedsel en ver zorging te genieten, waaraan ze zoo lang gebrek hebben gehad. Doch nu kwelt deze gedachte tal looze vrouwen en moederszal bij een van die terugstroomende troepen ook mijn man, mijn zoon, mijn ver loofde zijn Br is toch altoos de kans, dat ziek te hen heeft getroffen. Hoevelen sterven er niet in het vreemde land. En dan al de bombardementen die Duitschland tot een ruine hebben ge maakt. Bovendien welk een reis is het niet, om, natuurlijk te voet, heel Duitschland te doorkruisen, en dan tenslotte aan te komen aan de grens van een evenepns vreemd land, al i3 het dan het land van een bondgenoot. De onzekerheid blijft groot, zoolang niet de verwachte zelf opeens voor hen staat, en ai is hij dan nu ver magerd, toch gezond en wel weer zijn plaats kan innemen in het eigen huis en het eigen gezin. Terugkeer naar het vaderland. Dat is het doel van allen die zijn wegge voerd. Maar naar men weet, zijn daaraan groote bezwaren verbonden. De meesten die terugkomen heb ben luizen, door de onhygiënische kampen waarin ze hel: ben moeten vertoeven. Ook zijn e; allerlei be smettelijke ziekten oncUu hen. Hun kleeding is gewoonlijk tot op den draad toe versleten. Zij zijn uitge hongerd en kunnen niet steeds direct het gewone voedsel verdragen. Wat moet er met alle dezen gebeuren De repatrieeringsdienst, die door de Regeering is ingericht zorgt voor ziekten worden overgebracht naar alles, en waakt er voor, dat er geen öe bewoners van het eigen land. Ver tegenwoordigers gaan de terugkee renden al tegemoet in Duitschland en geleiden ze naar de grenzen, waar voor ontluizing, onderzoek naar be smettelijke ziekten, voeding en klee ding wordt gezorgd. In allerlei ge bouwen worden ze ondergebracht en blijven daar, zoolang het noodig is. Dit is wel moeilijk voor hen, die naar huis verlangen. Maar het alge meen belang moet hier den doorslag geven. Voorts is gezorgd voor lijsten waar op de evacuatie-adressen van de ge zinnen zijn vermeld, opdat bij terug keer niet verkeerd geloopen wordt. Diegenen, die naar het nog bezet ge bied moeten, moeten natuurlijk nog wachten. Ook zijn er plaatsen, die zoo vol zitten, dat een aanmerkelijke toename van bevolking niet verant woord zou zijn. Zoo zgn er duizend zorgen. Hetzelfde geschiedt in Belgie, in Frankrijk en Rusland, waar ook ve len terecht komen. Vanuit Rusland HifiBer gestorven OSniiz wordt zijn opvolger Front in Duitschland De Russen veroveren Stralsund. Canadeesche troepen veroveren Leer aan de Ems. Britsche troepen hebben hun bruggehoofd over de El be met het Amerikaansche vereenigd en stonden gistermorgen op 20 km. van Lubeck. Hierdoor is dus Dene marken en Sleeswijk Holstein prac- tisch van Duitschland afgesneden. Britsche troepen zijn nu in de pro vincie Mecklenburg doorgedrongen. In den Oostelijken sector hebben de Russen Stralsund ingenomen, dat aan de eenige verbindingsweg ligt, die het schiereiland Rügen met het vasteland verbindt. Stralsund ligt op 65 km. van Rostock, de laatste groote Oost zeehaven die de Duitschers, op het verwoeste Kiel na, nog over hebben. Verder veroverden ze de stad Bran, denburg ten Westen van Berlijn. De geboorteplaats van Hitier genomen. In Zuid-Duitschland heeft het 3e Amerikaansche leger de Inn bereikt en heeft ook Braunau veroverd, de geboorteplaats van Hitier. De Fransche troepen rukken nu op een 40 km. front in Oostenrijk op. De Amerikanen vorderen door het Donaudal in de richting van de Rus sische troepen. In Tsjecho Slowakije veroverden de Russen weer talrijke plaatsen, w.o. Oderberg, ten Noorden van Moraw. stra Ostrawa, zooals maarschalk Sta lin in een dagorder bekend maakte. Italiaansche front Udine genomen. In Italië gaat het steeds sneller. Nieuw-Zeelandsche troepen van het 8e leger rukten in 24 uur 80 km. op over de Piave, veroverden Udine en maakten in Monte Falcone contact met de troepen van maarschalk Tito. Maarschalk Graziani die niet gefu silleerd schijnt te zijn, heeft de Duitsch-fascistische troepen van het Ligurische leger bevolen de strijd te staken. Dit bestaat uit een divisie Duitschers en 3 divisies Italiaansche fascisten. Verre Oosten De strjjd om Rangoon. Gistermorgen werd bekend ge maakt, dat de geallieerden zee- en luchtlandingsoperaties hadden uitge voerd ten Zuiden van Rangoon. De troepen, die uit het Noorden op de stad aanrukken, zijn nog minder dan 25 km. van deze plaats verwijderd. Er is thans bekend gemaakt, dat zullen de buitenlanders vermoedelijk naar Zweden gaan, om vandaar uit hun vaderland te bereiken. Maar een ding is een geluk bij al deze noodenalle repatrieerenden zijn big en dankbaar gestemd, on danks hun berooidheid, want ze zijn weer vrg, en ze zijn 'op weg naar huisRed. Australische troepen aan den strijd bij Tarakan deelnemen. Zware bommenwerpers bestookten Japansche vliegvelden bij Soerabaja en Malang. De Führer viel Adolf Hitler is Dinsdag 1 Mei 1945 gestorven. De vroegere opperbevelhebber der Duitsche vloot, Admiraal Dönitz, is zijn opvolger. De aankondiging van Hitler's dood, die om 22.26 uur werd gedaan, luidde als volgt Van het hoofdkwartier van den Führer wordt medegedeeld, dat de Führer dezen middag is gevallen op zijn commandopost in de rijkskanse larij, vechtend tot den laatsten adem tocht tegen het bolsjewisme en voor Duitschland. Op 30 April benoemde de Führer Groot-Admiraal Dönitz tot zijn op volger. De nieuwe Führer zal spreken tot het Duitsche volk. In zijn radio-toespraak zeide Dö nitz o.a. Het is mijn eerste taak om het Duitsche volk van de vernietiging door het bolsjewisme te redden en het is alleen ter bereiking hiervan, dat de strijd wordt voortgezet. Zoo lang als de Britten en Amerikanen ons verhinderen om dit doel te be reiken, zullen wij ook tegen hen vechten en ons verdedigen. In zijn eerste rede probeert hij dus reeds de geallieerden te scheiden. In een dagorder tot het Duitsche leger zegt Adm. Dönitz o.a. Alleen door mijn orders stipt uit te voeren, kan chaos en vernietiging voorkomen worden. Een lafaard en een verrader is hij, die juist thans zijn plicht verzaakt en die aldus dood en slavernij brengt over de Duitsche vrouwen en kinderen. De aankondiging van Hitler's dood werd vooi*afgegaan door het spelen van. Wagneriaansche muziek, met in begrip van de Götterdammerung. Daarna kwam de aankondiging Ach- tung, Achtung Binnen enkele oogen- blikken zult U een ernstige en be langrijke mededeeling te hooren krij gen aan het Duitsche volk. Wij gaan thans verder met de langzaam te spelen 7e Symphonie van Bruckner. Tenslotte kwam dan de mededee ling van Hitler's dood. Er zijn echter over den dood van Hitier geen bijzonderheden bekend. Er rijzen echter wel verschillende vragen. Zoo o.a.waaraan is hij ge storven is hij wel Dinsdag gestor ven, en ook de vraag of hij wel wer kelijk dood is. Het zou evengoed mo gelijk zijn, dat deze bekendmaking is geschied om uit het openbare leven te verdwijnen. Het is tevens eigenaardig, dat door de Duitsche radio niets wordt mede. gedeeld over Himmler of Goebbels. Adm. Dönitz is 53 jaar oud, en is altijd een volgeling van Hitier ge weest, door dik en dun. Hij is één van de weinige beroepsmilitairen, die geloofden in de intuïtie van den Führer. (B.B.C.) Telegrammen uit Stockholm Uit Stockholm komen vele berich ten, die met elkaar in strijd zijn. Het meest nadrukkelijke bericht was, dat het Duitsche leger reeds begonnen is met de ontruiming van Denemarken, maar dit is tot nu toe niet bevestigd. Ook een bericht over de ontrui ming van Noorwegen moet volgens welingelichte militaire geallieerde kringen onder voorbehoud worden aanvaard. Het Duitsche leger zou voortgaan met de ontruiming van de steden op Seeland en in Jutland. De Duitsche commandanten gaven zich volgens dit bericht aan de plaatselijke burge meesters over. Uit Stockholm kwam het uiterst belangrijke bericht, dat tusschen den Duitschen gezant in Kopenhagen en vertegenwoordigers der Zweedsche regeering overeenstemming bereikt zou zijn over de ontruiming van Noor. wegen door de Duitschers. Het Duitsche garnizoen in Noor wegen wordt geschat op ongeveer 300.000 man. Reuter zegt, dat in den laten och tend er aanwijzingen waren, dat de ontruiming van Noorwegen niet zoo snel in haar werk zal gaan. De Stockholmsche radio had zijn bericht ontleend aan mededeelingen uit Noor. sche kringen. In Oslo zijn er geen uiterlijke teekenen, dat de Duitschers van houding zijn veranderd, aldus radio Stockholm. Er worden nog steeds loopgraven aangelegd en bun kers gebouwd. Uit welingelichte krin gen wordt met zekerheid vernomen, dat re geen onderhandelingen zijn gevoerd, om de quislingregeering te vervangen door den ouden regeerings- raad. Volgens het Noorsche telegraaf- agentschap is admiraal Ciliax, opper bevelhebber der Duitsche vloot in Noorwegen ontslagen en vervangen door admiraal Kranke, voormalig chef van den staf. Er wordt nog op gewezen, dat Werner Best, de Duitsche gevolmach tigde voor Denemarken, geen offici- eele bevoegdheden heeft om op te treden bij onderhandelingen betref fende de capitulatie van de Duit schers in Noorwegen. Men gelooft echter, dat hij de spreekbuis was voor bepaalde Duitsche kringen in Noorwegen, maar het wordt in Lon den betwijfeld, of deze de bevoegd heden bezit te capituleeren. De laatste berichten uit Noorwe gen bevatten aanwijzingen dat de Duitsche opperbevelhebber Boehme en ook rijkscommissaris Terboven maatregelen nemen om de bevelen van Dönitz weerstand te blijven bie den, uit te voeren. (B.B.C.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1