VRIJE STEMMEN Aan den vooravond der overwinning DAGBLAD VOOR ZEELAND 1 MEI 1945 Het Duitsche front zakt ineen Ie JAARGANG NUMMER 149 Dinsdag 1 Mei 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur j. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 „Een nieuwe lente en een nieuw geluid Toen de groote Nederlandsche dich_ ter Hei-man Gorter op 25-jarigen leef tijd zijn meesterwerk schiep, was hij nog geen man die, zooals later, zich verbonden voelde aan de ópstrevende volksbeweging. Maar de vernieuwing die hij met zijn „Mei'' toen in gemeen schap met andere Nieuwe-Gidsers tot stand bracht in de Nederlandsche litteratuur, moge ons de vrijmoedig heid geven, ook thans op dezen eer sten Mei-feestdag na de bevrijding van tenminste een deel van ons va derland, van een nieuwe lente en een nieuw geluid te spreken, die wij ho pen dat in de jaren, die zullen kómen, aanlichten mogen over ons land en over de wereld. 1 Mei, arbeids-feestdag van ouds. En velerlei leuzen zijn al gehoord bij deze vieringen in den loop der tijden. Maar geen tijd meer dan de onze staat in het teeken van absolute waardeschatting van den menschelij. ken arbeid, hetzij met het hoofd, hetzij met de hand. Arbeid, zoo klinkt nu in de meest verschillende kringen, arbeid is de eenige factor die waarde achept. En de gemeenschappelijke arbeid van alle menschen, en beperk ter genomen, de gemeenschappelijke arbeid van alle Nederlanders, zal ons niet alleen het dieptepunt dat wij heden met elkaar bereikt hebben doen te boven komen, doch ook den weg banen tot een gelukkiger en wel varender samenleven voor heel het volk, voor heel het menschengeslacht. Een nieuwe lente en een nieuw geluid Wij hopen daarop. En ook wij ge. looven daaraan. En wij vertrouwen daarop. Wij gelooven daaraan. Want als de gemeenschappelijke inspanning van ons volk worstelt met al'e problemen die zich voordoen, dan kan daaruit een heilzaam gevolg worden geboren. Als iedere arbeid als een onmisbare schakel in het geheel wordt be schouwd, dan spreekt het van zelf, dat ook aan allen die arbeiden een sociaal verzorgd leven moet worden geboden. En wij mogen dan niet rus ten, voordat allen zijn verzorgd tegen de gevolgen van ziekte en ongeluk ken, en ouderdom, en tijdelijke werk loosheid, en bijzondere nooden worden verzekerdvoordat allen de moge lijkheid ontvangen om zich naar hun bekwaamheid te ontwikkelen, zoodat onderwijs en alle cultuur moeten openstaan voor allen die daaraan be hoefte hebben, en daar geschiktheid voor toonen. En wij vertrouwen ook, dat het nu almeer zoover komen zal. Is er niet een wereldontwikkeling geweest door de eeuwen heen, die deze mogelijkheid al dichter bij heeft gebracht? De technische en econo mische ontwikkeling, die de laatste jaren moest worden aangewend voor oorlogsinspanning, ze zijn zoover voortgeschreden, dat met deze hulp bronnen, op vredesbasis uitgebuit, het geluk en de welvaart van heel het menschdom kan worden gediend. Daar is, voor wie goed toeziet, een al verder gaan op den weg van één menschheidsgemeenschap, die zich wil verwezenlijken. En weten niet reeds Front in Duifschland Ieder uur komen de berichten bin nen van nieuwe Duitsche nederlagen, nieuwe overgave van troepen op vele plaatsen. De Bussen zyn Mecklenburg binnengerukt. In een speciale dagorder maakt maarschalk Stalin bekend, dat Rus sische troepen de provincie Mecklen burg zijn binnengerukt. Ze hebben de steden Anklam, 56 km. ten N.W. van Stettin, Neu-Brandenburg en Friedland, evenals Liechen, veroverd. In Neu'-Brandenburg bevond zich kort geleden een krijgsgevangenen kamp, waar Nederlandsche officieren waren ondergebracht. Het is nog niet bekend of deze bevrijd zijn. De Russen staan hierdoor op bijna 100 km. ten Westen van Stettin. Reeds 51.000 Duitschers legden de wapens neer in Berlijn. In Berlijn deden in het Zuid-Oosten der stad ingesloten Duitsche troepen 12 felle tegenaanvallen in een poging uit de omsingelingsring te breken. Zij verloren hierbij 4000 man. Bij de overige gevechten in de stad werden gisteren 8000 Duitseher3 gedood. In twee dagen hebben nu meer dan 51.000 Duitschers i.i Berlijn de wapens neergelegd. Zondag werden door de Russen in de rijkshoofdstad 12.000 slavenarbei ders bevrijd. Westfront Witte vlaggen in Munchen. De troepen van het 7e Amerikaan. sche leger, die Munchen binnendron gen ontmoetten er vrijwel geen geor ganiseerde tegenstand, zoo deelt een B.U.P.-correspondent mede. Alleen witte vlaggen werden er opgemerkt. Ten Noord-Oosten van Munchen werden in een kamp bij Moosburg 27.000 geallieerde krijgsgevangenen bevrijd. alle geloovigen, dat door de Hoogste Macht deze ontwikkeling vooruit al werd gezien en getoond, toen het woord klonk„Gij zijt één lichaam en vele leden Daarom hopen wij, en gelooven wij, en vertrouwen wij op dezen één Mei dag '45Ondanks alle tegenwerken de krachten is daar Hooger Kracht aan het werk, die het zal voltooien En wij kleine menschen hebben allen daaraan iets van onze beste krachten te geven. En wij strijden en getuigen voor rechtvaardigheid en naasten liefde en waarheid, voor een broeder schap van alle menschen. Zooals de oude profeet Karl Marx in het midden der vorige eeuw reeds voorzagDan eerst, zoo zei hij, dan eerst, als deze menschengemeenschap waarlijk zal zijn gebouwd, dan eerst begint de eigenlijke geschiedenis der menschheid Wy vieren in dezen geest allen mee het feest van den eersten Mei Red. Naar wij vernemen is het concen tratiekamp Dachau veroverd. 32.000 gevangenen werden bevrijd. Onweerstaanbare opmarsch in Tsjecho-Slowalcije en Oostenrijk Ten Noord-Oosten van Munchen probeeren de nazi's den opmarsch te belemmeren naar Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk, doch zonder resultaat. De geallieerde tanks rukken onweer staanbaar op. Tusschen Schongau en de Oosten. rijksche grens werd de Lech op een breed front overschreden en opruk kend uit de gevestigde bruggenhoof den veroverden de Amerikanen de plaats Ober.Amergau, op 40 km. van Innsbruck. Vanuit Ober-Amergau hebben de Amerikanen daarna de Oostenrijk. sche grens overschreden in de rich ting Innsbruck. Fransche troepen zijn vanuit de richting Constanz de Oostenrijksche grens tot op 12 km. genaderd. Britsclie opmarsch naar Lüheck. Britsche tanks zijn nu ook over de Elbe en Hamburg is reeds ove'rvleu- geld. De Britten zijn nu in de op marsch naar Lübeck, dat nog slechts 50 km. verwijderd is. Andere eenhe den rukken de provincie Mecklen burg binnen om contact te maken met de Russische troepen. De Canadeezen bedreigen Olden burg meer en meer en Britsche tanks rukken nu aan weerszijden van de Weser op. Sinds 6 Juni van het vorige jaar zijn er aan het Westfront 2.594.907 Duitschers gevangen genomen. Italiaansche front Franschen in opmarsch naar Turyn. Fransche troepen rukken nu over een 80 km. breed front Italië binnen. Ze maken snelle vorderingen en zijn in opmarsch naar Turijn. Ook aan de Italiaansche Oostgrens gaat het den Duitschers niet voor den wind. De troepen van maarschalk Tito zijn hier n.l. Triest binnengerukt Volgens ontvangen berichten is geheel Venetie in geallieerde handen. Britsche 8e leger troepen staan reeds 40 km. voorbij de stad aan de rivier Piave. Verre Oosten Tokio weer gebombardeerd. Ruim 300 superforten van de Ma- rianen bombardeerden gisteren To kio., terwijl anderen voor de vijfde opeenvolgende dag vliegvelden op Khiu-Shiu aanvielen. Van deze vlieg velden maken de Japanners gebruik om de Amerikaansche schepen bij Okinawa aan te vallen, waarbij Vrij dag j.l. een hulpschip tot zinken ge bracht werd en andere schepen be schadigd. Eenheden der Amerikaansche ma rine verschenen voor het eerst in de Golf van Davao (Philippijnen) en be schoten installaties in de stad Davao. Het Britsche 14e leger is Rangoon in Birma tot op 50 km. genaderd. Hitler in den dierentuin gestorven Volgens een nog niet bevestigd be richt uit Bern aan „Svenska Dag- bladet" zou Hitier Zondagmiddag ge storven zijn. Zijn dood zou hebben plaats gevon den in het ondergrondsche kwartier der nazibeweging in den Berlijnschen dierentuin. Goebbels zou bij het sterven aan wezig zijn geweest. Het lijk van Mussolini hangt aan een benzinepomp. Omtrent den dood van Mussolini, welke thans bevestigd is, kan nog worden medegedeeld, dat hij met zijn vriendin, Clara Petacci, en 12 leden van het kabinet werd doodgeschoten te Dongo, nabij het Comomeer. Hij werd gearresteerd door patriotten op het oogenblik, dat hij de Zwitsersche grens trachtte te overschrijden. Hij bestuurde zelf zijn auto en was ge kleed in een groote Duitsche overjas. Hij bevond zich in een file Duitsche auto's teneinde op die wijze aan de aandacht te ontsnappen. Zooals reeds gemeld werden alle lijken opgehangen en op het Piazza Loretto tentoongesteld. Mussolini's lijk hing onderste boven aan een ben zinepomp. R.-adio Milaan deelt voorts mede, dat generaal Renato Ricci, die door patriotten werd gevangen genomen, zelfmoord heeft gepleegd. Karl Renner premier van Oostenrijk. In Oostenrijk is een nieuwe voor. loopige regeering gevormd. De eerste minister Karl Renner, voormalig Oostenrijksch kanselier, is de leider der Sociaal Democratische partij. Hij zal zich ook met Buitenlandsche Zaken belasten. In de regeering heb ben zitting 6 sociaal-democraten, 3 communisten, 3 christen-democraten en 2 onafhankelijken. Een der com munistische ministers is Ernst FL scher, die langen tijd omroeper is ge weest voor radio Moskou in de Oos tenrijksche uitzending. Dr. Karl Renner was de eerste staatskanselier der Oostenrijks i.e Republiek. In 1918 was hij de lei ter der Oostenrijksche delega-.le aan de vredesconferentie. In 1934 werd hij door de Duitschers gearresteerd, doch na drie maanden hechtenis weer vrij gelaten. (B.B.C.) LAATSTE NIEUWS 450 Lancasters wierpen Maandag 1250 ton voedsel bij Den Haag, Rot terdam en Leiden. Minister Churchiil heeft de capu- tilatie voorslellen van Himmler met het kabinet besproken. Dagorders van Stalin melden de verovering van Morawstra Ostrawa en talrijke steden ten Noorden van Berlijn. Amerikaansche troepen maken ook bij Wittenberg contact met de Rus sen. Fransche troepen staan nu ook in Oostenrijk. (B.B.C.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1