VRIJE STEMMEN Duiische tegenstand in Noord-ltalië ineengestort DAGBLAD VOOR ZEELAND Ie JAARGANG NUMMER 147 Zaterdag 28 April 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie cn Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 Dc hope des Vaderlands Kroonprinses Juliana viert Maan. dag 30 April a.s. haar zes en dertig, sten verjaardagOok al zou de Oranje-Vereeniging Goes ons niet hebben verzocht, een opwekking tot vlaggen te willen opnemen, dan zou den wij, hoezeer deze attentie van deze organisatie waardeerende, toch hiertoe hebben aangespoord en ook al zouden wij dit niet hebben gedaan, toch zouden alle bewoners der Zeeuw sche gewesten, die een vlag en een huis bezitten (wat thans helaas lang niet voor ieder geldt) aan den mor gen van Maandag a.s. de vlag heb ben uitgestoken. Want ieder onzer is verheugd, dat wij dit jaar weer voor het eerst na de vele donkere jaren van onze saam. hoorigheid en onze verbondenheid aan het Oranjehuis op den verjaar dag van onze prinses openlijk uiting kunnen geven. Ondanks haar ver wijdering van ons land gedurende deze tijden van bezetting is de band met haar en de haren onverbreek baar gebleven, neen wat zeg ik, ster ker en sterker geworden Want meer dan ooit beseffen wij, dat juist het gemeenschappelijke bezit van ons van onze eenheid als volk van Neder. Oranjehuis het blijvende symbool is land. Gelijk de historie van bijna vier eeuwen deze band met Oranje heeft gesmeed, zoo is ook ons volksbestaan juist deze zelfde vier eeuwen onder de leiding der Oranjes geconsolideerd En wij weten allen, dat zal er een toekomst zijn voor ons arme geslagen land die toekomst alleen kan wor den gebouwd door een rondom Oran je vast vereenigd volk Maar bovendien vieren wij feest omdat Juliana met haar gezin onze harten heeft gestolen Wie was niet blij als hij of zij een fototje clan destien kon veroveren in den bezet tingstijd, waarop het jonge gezin van het kroonprinselijke paar met de tel kens komende uitbreiding was voor gesteld. En wij waren ^llen dank baar dat zij zelve met haar meiskes ver van het oorlogsgeweld in het gastvx-ije Canada hun jonge leven onbezorgd konden voortzetten. Haar echtgenoot, onze Prins Bern- hard, moest voor militaire zaken dik. wijls' gevaren trotseeren. Haar Moe. der onze Koningin, verbleef als hoofd van den staat in Engeland, on danks de groote bezwaren daaraan verbonden. Doch de hope des vader lands, Juliana met haar kroost, wa ren aldoor veilig. En dat was een geruststellende gedachte. En dan nog een dingwij vieren in gedachte blij dezen verjaardag mede, die zij in Engeland met man en moeder gaat vieren, omdat wij allen het vertrouwen hebben, dat zij eens een waardige Oranjevorstin zal zijn Koningin Wilhelmina heeft in haar regeeringstrjd de grootste schok moe ten meemaken die een regeerend staatshoofd treffen kanjaren lang als balling vertoeven in een vreemd land terwijl eigen volk wordt verne derd' en geknecht. Onze bede is, dat zij ook nog vele jaren leiding zal mo. gen geven aan den herbouw van haar geteisterd land. Maar onze verwach tingen lijzen voor onze troonopvolg ster dat zij een lang en gelukkig tijdperk moge ingaan te zamen met haar volk (Vervolg pagina 2) Qrie-kwari van Berlijn door de Rossen veroverd Italiaansche front De Duitsche tegenstand in ge heel Noord-Italie is ineengestort. De patriotten nemen overal het heft in handen. Bij duizenden ge ven de Duitschers zich over. Ge nua, Milaan, Como, de geheele pro vincies Ligurie, Lombardije en Piemont zijn in handen der pa triotten. De Duitsche bevelhebber in Ge nua, generaal Rheinholt, heeft zich aan de patriotten overgege ven. Ook de marine-eenheden in Ge nua hebben zich overgegeven. Het Noord-Italiaansche bevrijdings comité heeft bekend gemaakt, dat het de administratieve macht in han den heeft genomen. De geallieerde legers in Italië ver overden Verona, trokken over de Adige of Etsch en rukken snel op naar Venetie en Genua. Ook de Fransche troepen maakten vorderingen over de Italiaansche grens. De strijd in Berlijn Drie-vierde van Berlijn door de Roode troepen bezet. Het Russische leger zet zijn op. marsch in Berlijn voort en heeft weer verschillende wijken vero verd, w.o. de fabriekswijk Siemens, stadt. Ook de rijke buurt Dahlen, waar vele hooge nazi's gewoond hebben, viel in hun handen. De groote radiozenders van Königs- wusterhausen werden in bezit ge nomen. Correspondenten melden, dat het eene regiment na het andere de stad binnen trekt. Berlijn ziet er reeds erger uit dan Stalingrad, Warschau of Sebastopol. Drie-vierde van Berlijn is al door de Russen veroverd. De gevechten zijn uitgebreid tot Charlottenburg. Stalinpantsers en zwaar stormge- schut stroomen steeds meer de stad binnen en de-tegenstand wordt reeds merkbaar zwakker. Ten Westen van Berlijn zijn de Russen reeds in de stad Branden burg doorgedrongen. Meer naar het Zuiden heeft de Amerikaansche ar tillerie het vuren gestaakt, daar ze anders mogelijk plaatsen kan be schieten waar de Russen zich reeds bevinden. Harde tegenstand door S.S. CoxTespondenten melden nog uit Berlijn dat de S.S. harde tegenstand biedt. Ze worden gesteund door de Hitlerjeugd en Volkssturm. Doch de eerste wordt door de Russen neerge- maaid, omdat ze totaal geen ervaring heeft in straatgevechten, en de laat ste door de Russen neergeschoten als ze aanvallen, en door de Gestapo en S.S. als ze weigeren te vechten. Britsche Mosquito's voeren pa trouille vluchten uit ten Westen van Berlijn op zoek naar vluchtende Duitsche vliegtuigen, terwijl de Rus sische luchtmacht het luchtruim bo ven de Rijkshoofdstad beheerscht. Stettin en Br no veroverd. Een dagorder van Maarschalk Sta lin maakte bekend, dat Stettin, de hoofdstad van Pommeren, en een der grootste Oostzeehavens, in Russische handen gevallen is, nadat de troepen beide armen der monding waren overgestoken. Ze rukten ruim 30 km naar het Westen op een breed front op en talrijke steden en dorpen ver overden, waaronder Schwedt. De tweede dagorder meldde, dat Brno of Brünn, de hoofdstad van Moravie door de Russische troepen onder Malinowsky bevrijd was. Het is een belangrijk verkeerscentrum en er zijn groote wapenfabrieken. Front in Duitschland Eger in Tsjecho-Slowakije bevrqd. Amerikaansche troepen drongen verder in Tsjecho-Slowakije door en bevrijdden de stad Eger. In het Zuid-Westen heeft het 7e Amerikaansche leger thans bij Dil- lingen een bi'uggehoofd over den Donau, dat 90 km. breed en 16 km. diep is. De autobaan tusschen Ulm en Augsburg werd doorsneden. De troepen zouden reeds in de bui tenwijken van Augsburg vechten, dat aanvankelijk ten onrechte als veroverd werd opgegeven. Pattons 11e tankdivisie in Oostenrijk doorgedrongen. Officieel wordt gemeld, dat Pat- ton's 11e tankdivisie Donderdag middag om 6 uur in Oostenrijk is doorgedrongen, 3 km. ten Zuiden van het punt waar de grenzen van Tsjecho-Slowakije, Oosteni'ijk en Duitschland bij elkaar komen. In Zuid-Duitschland staan de Ame rikaansche tanks op ruim 40 km van Munchen. De troepen van het Fran sche le leger hebben Constanz ver overd. -e rukken snel op naar Frie- drichshafen en Lindau. De Duitsche troepen in het Zwarte Woud hebben alle verzet opgegeven. Slechts een enkele groep biedt nog tegenstand. Bodensee-flotille zich interneeren. laat Het geheele Duitsche Bodensee- flotille is de Zwitsersche havens Ro- manshorn, Arbon en Rohrschach binnen gevaren, doch moet volgens een overeenkomst met de Zwitser sche autoriteiten naar den Duitschen oever terug om zich over te geven zoodra de geheele oevers van het Bodenmeer in geallieerde handen zijn Bremen veroverd. Het geheele stadgebied van Bre men is in Britsche handen, vier da- gen nadat de eindaanval op de stad begonnen was. Luchtactiviteit boven bezet Nederland. Neder land sche piloten hebben in de afgeloopen week verschillende vluchten boven bezet Nederland ge daan. Ten Noorden van Amsterdam za gen ze veel verkeer op de straatwe gen. Zij vielen onmiddellijk aan en vernielden een aantal motorvoertui gen. De afsluitdijk werd over de gehee le lengte onophoudelijk schoonge veegd. Het ontslag van Goering. Goering heeft ontslag verzocht en verkregen als opperbevelhebber der Luftwaffe. Goring, die indertijd pochtte, dat geen enkel vijandelijk vliegtuig ooit boven Duitsch gebied zou vliegen, vroeg en kreeg ontslag wegens een hartkwaal, die „in een acuut stadi um getreden was", aldus radio Ham burg. Mussolini gevangen genomen Het Zwitsersche Telegraaf-agent- schap deelt mede, dat volgens uit be trouwbare bx-on te Rome ontvangen inlichtingen Mussolini gearresteerd is door Italiaansche patriotten in de nabijheid van Pallanza, doch de vrije radio Milaan meldt, dat hij naar het Noorden is gevlucht. B.B.C.) LAATSTE NIEUWS OosI en Wesl hebben elkaar ontmoet bij Torgau In een bijzonder communiqué van de Engelsche, Amerikaansche en Russische regeeringen is bekend ge maakt, dat de strijdkrachten van het le Amerikaansche leger met RussL sche troepen onder bevel van maar schalk Koniev een stevig contact hebben gemaakt in Torgau aan de Elbe, 50 km. ten Noord-Oosten van Leipzig. Dagorders van Stalin melden de inname van Spandau, Potsdam en Rathenow, 70 km. ten Westen van Berlijn. Ook Prenzlau, 55 km. ten Westen van Stettin is bezet. Radio Milaan meldt thans, dat Mussolini bij de Zwitsersche grens door Italiaansche grenswachten is gearresteerd. Geallieerde troepen zijn Genua bin nengerukt. (B.B.C.) KORTE BERICHTEN Onder de vele hooggeplaatste mili tairen, die de laatste dagen gevan gen genomen werden, bevond zich ook generaal Dittmar, de bekende Duitsche militaire radio.commenta- tor. Op deze belangrijke gebeurte nis heeft hij echter nog geen com mentaar geleverd. Op een vraag in het Lagerhuis over de V 2-activiteit, antwoordde minister Churchill, dat de geallieer de legers alle startplaatsen veroverd hebben. Er zijn 1050 projectielen in Engeland neergekomen, die den dood van 2750 personen tengevolge had den. 6520 personen werden gewond. Maarschalk Pétain is Dondex-dag avond, even na 8 uur, op een niet nader 'aangeduid punt aan de Fransch Zwitsersche grens gearresteerd. De arrestatie geschiedde door den hoofd inspecteur Ferrier, die van vier in specteurs vergezeld was. B.B.C.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1