i VRIJE STEMMEM Omsingeling van Berlijn DAGBLAD VOOR ZEELAND Snelle opmarsch in de Po=vlakfe NUMMER 146 Vriidan 27 April 1945 Algemeene Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur i J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 President Truman Hoe is zjjn persoon, zyn geest, z karakter In een vorig nummer hebben wij een kort overzicht gegeven van de voornaamste feiten uit zijn leven. Nu vragen we samen naar zijn wezen. Wie is hij, die in dit tijdsgewricht de teugels in handen krijgt van een der drie groote staten, die bezig zijn de eindoverwinning op de Nazi's te be vechten De Franschen hebben een echt Fransch spreekwoordle roi est mort vive le roi De koning is dood leve de koning Maar dit klinkt toch anders. De Fransche taal geeft iets van de tegenstelling tus- schen de rouw om den heengegane, en de blijde begroeting van den nieu wen vorst. Zoo is nu eenmaal het levenietwat cynisch, en tegelijk ietwat weemoedig wordt het gezegd. Hier in dit geval is er groote rouw over heel de wereld over dezen groo- ten staatsman, die haast onmisbaar scheen. En vreeze voor de toekomst Zal zijn opvolger zijn voetstappen drukken Zooals Ir. N. A. Halbertsma ver telde voor de radio, was de grondslag voor Roosevelts streven een hechte godsdienstige overtuiging. In 1936 drukte hij dit als volgt uit„Er zou heden ten dage niets belangrijkers in ons land kunnen gebeuren, dan dat de godsdienst weer zou herleven, een herleving, die zal moeten varen door ieder huis in het land, die het hart van menschen van elke gezind heid in beroering zal brengen en hun geloof in God opnieuw zoo vast zal maken, dat ze zichzelf en hun wereld toewijden aan Gods wil. Ik betwij fel of er wel eenig probleem is, op maatschappelijk, politiek of econo misch gebied, dat niet zal wegsmel ten voor het vuur van zulk een gees telijk ontwaken". En nu mogen wij hierran toevoe gen, met een dankbaar gevoel in het hart, dat goddank de figuur van pre sident Truman gedragen wordt door denzelfden geest Hij heeft als voor zitter van de onderzoekingscommis sie van den Senaat, zoo meldt Anep- Aneta, welke tot taak had een on- onderzoelc in te stellen naar de situ atie in het binnenland, een verkla ring afgelegd, in November 1943, waaruit wij enkele zinsneden hier aanhalen„Indien wij er in kunnen slagen, om overal in het land onder ling begrip en samenwerking tus- schen de goedwillende leiders van de beide partijen in de industrie te vor men, dan beteekent zulks zeker niet alleen maar een verhooging der pro ductie. Wij zullen de Amerikaansche industrie voor Amerika behouden en den weg banen naar de grootste pe riode van vrede en voorspoed, welke de wereld ooit gekend heeftDe tijd is rijp voor een beroep, niet op het eigenbelang, maar op het ver langen, dat diep in eiken mensch ge worteld is, om te leven voor een hoog ideaal. Waar de Amerikaan in wer kelijkheid naar uitziet, is niet de be lofte om iets voor een koopje te krij gen, maar de kans om alles in te zet ten voor een waarlijk groot doel Wij verlangen naar iets, dat waard is om er met dezelfde overgave, het zij in oorlogs-, hetzij in vredestijd, (Vervolg pagina 2) De geallieerden hebben zich uit hun bruggenhoofden in de Bomme- lerwaard terug getrokken. Nadat de vijand achter de Grebbe. linie was, geretireerd, zond lig ook weer troepen naar de Bommeler. waard en deed een vrij krachtige te genaanval. De geallieerden ontruim, den hierop het bruggehoofd. De toestand in Berlijn Een dagorder van Maarschalk Sta lin heeft bekend gemaakt, dat ge. heel Berlijn omsingeld is. Van geen enkele zijde kunnen nu nog versterkingen naar de belegerde Duitsche hoofdstad aangevoerd wor den. Krachtige Russische afdeelingen dringen steeds dieper in de stad door. Meer dan twee-derde is reeds in hun handen. In het Zuid-Westen werden de voorsteden Lichtenfelde en Zehlendoi-f veroverd. Hevige ge vechten worden ook gevoerd in de tunnels der ondergrondsche spoor wegen. De Russen ontvangen veel steun der buitenlandsche arbeiders, die met inlichtingen door de linies heensluipen. De Noord-Duitsche radio verklaar de Woensdagavondde vijfde dag van het beleg en de vreeselijkste tot nu toe is voorbij. Wat zal de zesde ons brengen Ten Westen van Berlijn werd Ket- zin door de Russen veroverd, dat ten Zuiden van Nauen ligt, op minder dan 60 km. van het 9e Amerikaan sche leger in Tangermunde aan de Elbe. Het Centrum van Berlijn bereikt Correspondenten melden uit Ber. lijn, dat nog nooit in een stad zoo veel artillerie gebruikt is als in Ber lijn. De Russen zouden het centrum van Berlijn bereikt hebben, waar het Duitsche geschut wiel tegen wiel achter de barricaden stond. Front in Duittfchland Duitsche tegenaanvallen bij Bautzen. De afstand tusschen het Oost- en Westfront is opnieuw verkleind. Ten Noord-Westen van Dresden zijn Koniev's troepen de Elbe over gestoken en hebben Riesa op den Westelijken oever veroverd. In het gebied van Bautzen onder namen de Duitschers met groote in fanterie- en tankstrijdkrachten tegen aanvallen. Ze werden met groote verliezen voor de Duitschers afgesla gen. In Moravie vechten de Russische troepen nu in Brünn. Verder naar het Noord-Westen bij Hodonin heb ben ze weer 50 Tsjechische plaatsen bevrijd. Pilau veroverd. Een tweede dagorder van Stalin maakte bekend, dat de havenstad Pilau op het schiereiland Sammland, ten N.W. van Koningsbergen is ver overd. Snelle opmarsch naar Salzburg. Het dramatische offensief in de richting van de nazi-vesting rond Salzburg ontwikkelt zich snel. Duit sche troepen trekken haastig over den Donau terug. Daaronder zijn verschillende van de beste Duitsche tankdivisies en bergjagers. Minder dan 100 km. van Berchtesgaden. Tanks van het 3e Amerikaansche leger rukken op naar de Oostenrijk- sche grens, waarvan ze nog slechts 15 km. verwijderd zijn. Regensburg en de stad Regen zijn veroverd, en Pattons troepen zijn op sommige pun ten 25 km. gevorderd. Ze staan nu minder dan 100 km. van Berchtes gaden. In Noord-Duitschland dringen de Engelschen steeds dieper in Bremen door en hebben een aantal buitenwij ken veroverd. Italiaansche front Reggio en Parma veroverd. In Italië vordert de opmarsch snel. De geallieerde troepen hebben Man tua reeds bereikt, en andere eenhe den rukken in snel tempo naar Pa dua en Verona. Het aantal Duit schers dat zich overgeeft, neemt eveneens snel toe. Tijdens dit offensief zijn reeds meer dan 5000 Duitsche voertuigen vernietigd en 176 grootere en kleine re bruggen vernield of beschadigd. De guerillastrijd in Milaan, Turijn en Genua is weer opgelaaid. De radiostations van Genua en Milaan zouden reeds in het bezit dei- patriotten zijn. Ze zonden wel op de fascistische golflengte uit, doch deel den mede, dat een deel van Genua en talrijke plaatsen rond Milaan in hun handen zouden zijn. Fransche troepen zijn ten Noorden van Nice over de FranschJtaliaan- sche grens getrokken. In Joego-Slavie hebben de troepen van Maarschalk Tito de steden No- va-Gradiska en Bosanska-Gradiska bevrijd. Ze liggen 30 km. ten Oosten van de Kroatische grens en 120 krn. ten Zuid-Oosten van Zagreb. Ten Noorden van dit front vechten de troepen van Maarschalk Tito in de straten van Virovitica. De vlootbasis Kiel weer gebombardeerd. Woensdagnacht deed de R.A.F. drie aanvallen op ver uiteengelegen punten. Ze bombardeerde oliedepots te Val- lo in het Oslofjord, electrische instal laties in Pasing, bij Munchen, en de vlootbasis Kiel. Overdag had ze een gToote aanval gedaan op Hitiers woning en berg vesting in Berchtesgaden, evenals de kazernes en militaire installaties in de buurt. Bij dezen aanval werden 6-ton bommen gebruikt. De afweer was hevig, doch geen enkele Duit sche jager werd gezien. De laatste dagen werden uitgebrei de luchtaanvallen gedaan op militai re installaties op Wangeroog, het eiland voor de Wesermonding, in Kiel en op schepen bij Helgoland en de Nederlandsche Waddeneilanden. Weer luchtaanvallen op Japan. In Birma heeft het 14e leger het op een na grootste oliecentrum der Bir. meesche petroleumindustrie veroverd. Bij de landingen op drie eilanden in de Rhiu-Khiu-groep werd geen te. genstand ondervonden op Koeri en Hanza. Op het eiland Yagachi wor den de Japanners opgeruimd. Superforten van de Marianen vie len gistermorgen weer vliegveld.in stallaties aan op de eilanden Khiu- Shiu en Shikoku in Japan. Maarschalk Petain is in Zwitserland aangekomen. Hij vroeg en verkreeg toelating om het land binnen te ko men, op doorreis naar Frankrijk, ten einde zich in Frankrijk aan de 'auto riteiten over te geven. Om 9 uur staken de maarschalk en mevr. Pé tain de Zwitsersche grens aan den oostkant van het Boden-meer over. Pétain is 17 Mei a.s. gedagvaard om voor het Gerechtshof te verschij nen. Hij wacht thans de regelingen voor zijn vervoer naar Frankrijk af. Hij werd uitgeleide gedaan door den vroegeren Duitschen gezant bij de Vichy-regeering, Otto Abetz. Pétain is gisteren 89 jaar ge worden. Het proces van Pétain is uitgesteld werd gistermiddag uit Parijs bericht. Stettinius opent de conferentie te San Fransisco. De conferentie te San Fransisco is Woensdagavond geopend door minis ter Stettinius. Hij verzocht allereerst een minuut stilte ter nagedachtenis van President Roosevelt. Hij bracht daarna hulde aan het werk, dat Roo sevelt heeft verricht om deze confe rentie tot een feit te maken en hij sprak de hoop uit, dat de conferen tie erin slagen zou'te verwezenlijken, waar de menschheid zijn hoop op ge vestigd heeft. Daarna heeft president Truman de conferentie toegesproken vanuit Was hington via de radio, gevolgd door een toespraak van den burgemeester van New York. (B.B.C.) Laatste Nieuws Goering heeft om ontslag verzocht Dagorders van Stalin melden de be zetting van Stettin en de bevrijding van Brno of Brünn. Drie-vierde van Berlijn is in Russische handen. Ze staan verder reeds in Bran denburg. Britsche troepen veroveren Bremen, en Fransche troepen nemen Constanz in. Amerikaansche troepen bevrijden Eger in Tsjecho-Slowakije. Nationale opstand in Italië. Genua, Milaan, Turijn en Como in handen der patriotten. Geallieerde troepen bezetten Verona, steken de Adige over en zijn in opmarsch naar Genua en Venetië. (B.B.C.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1