VRIJE STEMMEN Oost-B erl erlijn non licliterl eriaaie DAGBLAD VOOR ZEELAND Groot offensief in Italië Ie JAARGANG NUMMER 145 Donderdag 26 April 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 RONDOM HET NIEUWE KABINET Verschillende gegevens worden ons voorgelegd door de pers en door cor respondentie, die wij in dit entrefilet- je willen verwerken. Allereerst een ophelderingvan „Het Vrije Volk". Minister Gerbrandy had gezegd op de voorlaatste persconferentie, dat dat ook een sociaal-democraat' was aangezocht om zitting te nemen in 't kabinet. Deze, dhr Oldenbroek, had geweigerd, omdat hij, zei de min', zijn ambt bij de vakbeweging niet in den steek kon laten. Nu zegt „Het Vrije Volk", dat deze mededeeling onvol ledig is. Na de genoemde zijn ook andere sociaal-democraten gepolst, doch deze pogingen zouden mislukt zijn, omdat deze zekerheden over het te voeren regeeringsbeleid hadden gevraagd, die niet werden verkregen. Het blad voegt erbij, dat deze zeker heden in eerste instantie betrekking hadden op een zoo spoedig mogelijk herstel van onze grondwettelijke staatsinstellingen en verhoudingen. Dat hieromtrent geen toezegging kon worden gedaan, duidt wel in de rich ting, die door de feiten almeer wordt bevestigddit ministerie is een ka binet van reactie tegen de democrati. sche wenschen van 't overgroote deel van ons volk Een tweede belangrijke kwestie wordt ge.entameerd door verschillen de organen van zeer uiteenloopende richting. Een exemplaar van het onder. grondsche blad „Trouw", dat over de linies is gekomen, spreekt niet over de nieuw toegevoegde ministers, want die waren er toen nog niet, maar over het college van Alge meene Commissarissen voor Land bouw, Handel en Nijverheid, afdeeling van het Militair Gezag. Daarin zit ten, zegt het blad, o.a. een directeur van Organon te Oss; M--. v. Spaen. donck, een van de voornaamste me dewerkers aan de commissie Wolter. son; en Prof. de Quay, een van de leden van het driemanschap der Ne. derlandsche Unie. De bezwaren te. gen de twee eerstgenoemden, die „Trouw" naar voren brengt laten wij hier nu rusten. Doch belangrijk is, wat het zegt over de derde, die na dien tijd zelfs tot nog hooger trap is geklommen, door minister van Oorlog te worden in het vernieuwde kabinet. Deze bezwaren worden als volgt geformuleerd - „Onder zgn leiding heeft de Unie toch een dermate be denkelijke „Deutschfreundliche" hou ding aangenomen, dat wij hem zon. der meer moeten disqualificeeren Over hetzelfde chapiter schrijft het Londensche „Vrij Nederland".: „Toch moeten wij, wat wij „het ge val De Quay" zouden willen noemen, in openhartige beschouwing nemen. Wij gelooven, dat dit noodig is ter vergemakkelijking van de positie van den ministerDe Quay is een van de drie mannen, die den stoot heb ben gegeven tot oprichting van de Nederlandsche Unie. De Nederland. sche unie is in de praktijk een nut tig instituut gebleken. Honderddui- (Vecvolg pagina 2) De stryd in Berlijn In een drie-kwart cirkel staan de Russische kanonnen rond Berlijn op gesteld. Vooral de Bendlerstrasze wordt zwaar onder vuur genomen. Hier staat het ministerie van oorlog, van waaruit Hitier persoonlijk de verdediging der stad zou leiden Vooral het district van de Berli ner Platz was het tooneel van hevi ge gevechten. Rond de Frankfurter Allee vinden fantastische straatgevechten plaats. De Russische infanterie dringt hier zoowel langs de daken als door de straten voorwaarts. Het officieele sovjetcommuniqué deelt mee, dat in het Oosten der stad het Silezische spoorwegstation veroverd werd. In het Zuid-Oosten veroverden ze verschillende voorsteden, w.o. Adlers. hof, Alt-Hyphen, Alt.Glienieke en Hunsdorf. De hier vechtende troepen hebben zich met die van het le Wit-RussL sche leger van het Noord-Westen vereenigd. In de Noordelgke en Oostelijke stadsdeelen gaan de straatgevechten voort. Hier werden de voorsteden Tegel, Wittenau en Reinickendorf veroverd. Ongeveer 15 km. ten Noord-Wes ten van Berlijn werden Nauen en Flatow genomen, waardoor de spoor weg Berlijn-Hamburg afgesneden werd. Bij Berlijn vielen de groote radio zenders in Russische handen. Correspondenten melden, dat drie Sovjet-soldaten op een der hoogste veroverde gebouwen in Berlijn, de met bloed besmeurde Russische vlag hebben geheschen, na deze vlag van uit Stalingrad meegebracht te heb ben. De laatste ontsnappingswegen uit Berlijn liggen reeds onder Russisch artillerievuur meldden corresponden ten laat in den namiddag. Luchtaanvallen op de Rijkshoofdstad. Britsche en Russische jagers voer den Dinsdag gezamenlijke aanvallen op en rond Berlijn uit. De Britten vielen voornamelijk colonnes aan, die trachtten versterkingen in de stad te brengen, terwijl de Russen de nog overgebleven Duitsche vliegtuigen op een afstand hielden. De R.A.F. gebruikte hier zijn be faamde raketbommen. Vier jagers vernielden in vier minuten 120 Duit sche voertuigen. Een piloot verklaar de, dat bijna geheel Oost-Berlrjn in brand staat. Dinsdagnacht deed de R.A.F. aan vallen op Kiel en electrische centra les bij Munchen. Geen water en weinig voedsel in Berlijn. Het schijnt, dat buitenlandsche ar beiders en nazi-vijandige elementen der bevolking op vele plaatsen in Berlijn tot den open aanval zijn over gegaan. Een Zweedsche correspondent, die Dinsdagmiddag met het laatste pas sagiersvliegtuig, dat van Tempelhof vertrok, juist voordat het bezet werd, verklaarde, dat duizenden Berlijners reeds sinds Vrijdag in den schuilkel der zitten met weinig voedsel en to taal geen water. 20 km. ten Noord-Westen van Dresden maakten de Russen zich meester van Groszenheim. De toestand in Nederland In het Westen dringen Canadee. sche troepen door in de buitenste ver dedigingsstellingen der Grebbe-linie. Canadeesche troepen waren Amers. foort Dinsdagavond tot op V2 km. uit het Zuiden genaderd. Kwellingen en mishandelingen. Anep-Aneta meldt Een onzer oorlogscorrespondenten deelt ons uit thans bevrijd gebied het volgende medeIn Ede werd een meisje, kort voor de bevrijding door de Duitschers gearresteerd. Ondanks verschrikkelijke mishandelingen tij dens haar ondervraging sprak zij niet. Zij werd drie maal bewusteloos geslagen. Door haar houding stelde zij haar vrienden in staat om te ont snappen. In Wormshoeve bij Lunte. ren zetelde de Gestapo. Zij werd bij de ondervragingen geholpen door N.S.B.-ers. Een Nederlander werd er een week geleden gedood nadat men hem verschrikkelijk mishandeld had. Men slaagde er evenwel niet in om waardevolle gegevens te verkrijgen. In Kootwijk is de groote radio-zen der opgeblazen. De Duitschers sleep ten waardevolle instrumenten en on. derdeelen naar Duitschland. Volgens correspondenten zouden 1000 gevangenen van het beruchte kamp in Amersfoort naar Utrecht zijn overgebracht. Het Westelijk front De Poolsche en Canadeesche troe pen zijn Emden en Oldenburg weer dichter genaderd. Britsche troepen zijn in hevige straatgevechten gewikkeld in de Zui delijke wijken van Bremen, terwijl de R.A.F. precisie-aanvallen doet in de stad van straat tot straat en van huis tot huis. In het Zuid-Westen van Duitschland werd de stad Augsburg, op den weg naar Munchen door de Amerikanen veroverd, terwijl het Fransche le le ger Ulm innam en snel naar het Zuid-Oosten oprukt. Volgens correspondenten staat Friedrichshafen, als gevolg van de Duitsche vernielingen, geheel in lich terlaaie. Amerikaansche tanks hebben een punt bereikt op 70 km. ten Oosten van Regensburg en slechts enkele kilometers van de Regen, en meer naar het Zuiden nog slechts 50 km. van de Oostenrijksche grens. 1600 politieke gevangenen bevrijd. Het Amerikaansche 3e leger heeft 1600 politieke gevangenen in een concentratiekamp, 100 km. ten Oos ten van Neurenberg bevrijd. Ze ver klaarden, dat een week voor hun be vrijding ruim 15.000 anderen naar Dachau waren getransporteerd. Fransche troepen zijn enkele km. ten Noorden van Bazel over den Rijn om zoodoende den saillant in het Zwarte Woud sneller te kunnen op ruimen. De R.A.F. deed aanvallen op vij andelijke schepen rond de Wadden eilanden en de riviermondingen van Eems, Weser en Elbe. Meer dan 60 vaartuigen werden aangevallen. Groote doorbraak in Italië De geallieerden stormen de Po- Vlakte binnen. Nadat ze Maandag avond de Po bereikt hadden, kwam reeds Dinsdagavond het verrassende bericht, dat de geallieerde troepen de rivier op een breed front hadden overschreden. Ferrara en Modena, beide steden nog ten Zuiden van de rivier, waren van de Duitschers bevrijd, evenals de oorlogshaven Spezia in den Wes telijken sector. Meer dan 40.000 Duitschers gaven zich over. Het aan tal neemt nog voortdurend toe en de buit is enorm. Ruim 2000 vliegtuigen van de tac tische luchtmacht steunden Dinsdag" de operaties door aanvallen te doen op alle ontsnappingswegen van de Duitschers in Noord-Italie en Joego slavië. Zware bommenwerpers vie len de Brennerspoorlijn aan, evenals bruggen in Noord-Italie en Zuid-West Oostenrijk. Saigon en Formosa gebombardeerd. De Amerikanen voerden landingen uit op drie kleine eilandjes bij Oki nawa. Zware bommenwerpers van de Philippijnen bombardeerden Saigon, Formosa en doelen langs de kust van de Zuid-Chineesche Zee. Over de Europian Service van de B.B.C. werd gistermorgen de volgen de waarschuwing aan de Tsjechische arbeiders doorgegeven, namens het geallieerde opperbevel Geallieerde bommenwerpers zijn in zeer groote formaties uitgerukt en hun doel kan mogelijk de Skodafa. brieken zijn. Verlaat de fabrieken en blijf er'uit tot na den middag. Later werd bericht, dat ruim 550 zware Amerikaansche bommenwer pers met eenzelfde aantal jagers het grootste deel der fabrieken gister morgen in puin hebben gelegd. Vier spoorwegcentra rond Berch. tesgaden werden eveneens gebom bardeerd. Volgens de laatste berichten staan Amerikaansche troepen op 1.5 km. van Regensburg. (B.B.C.) Het postverkeer tusschen Duitsch land en Zwitserland is thans gestaakt in verband met het sluiten van de Zwitsersche oostelijke en noordelijke grenzen. (B.B.C.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1