VRIJE STEMMEN r DAGBLAD VOOR ZEELAND voirJeriisgeia in Berlijn vJ Ie JAARGANG NUMMER 144 Woensdag 25 April 1945 Algemeene Leiding: 13. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 DE LAATSTE STUIPTREKKINGEN 't Wereldverwoestende monster in midden-Europa is op een oor na ge vild. De Duitsche nazi-macht ligt te zieltogen. Ieder, die het zien kan, ziet het. Berlijn verloren. Hitiers bolwerk in Zuid-Duitschland angst wekkend dicht genaderd. Waar moet het heenvluchten Ita lië wordt snel geliquideerd. Zwitser land wordt afgesneden van het Duit sche rijk. Franco is ver, en waar is het vliegtuig, dat deze reis nog veilig aanvaarden kan Zweden staat straks onder Russische controle, en een toevlucht voor nazi's zal aan de Oostzee zeker niet worden geduld. Daar is maar een uitkomst meer voor nazi-bonzen en voor nazi-knechten als de quislings van de verdrukte volke ren zij kunnen den dood ingaan, en zich zoo aan de wrekende arm der gerechtigheid onttrekken. Velen zul len hieraan de voorkeur geven boven een gevangenschap, die zeker eindi gen moet met een doodvonnis. Met minder zal het verontruste wereldge weten niet toekunnen. Goed, zij zijn besloten, allen zich dood te vechten, of op het laatste oogenblik voor de gevangenname zelfmoord te plegen. Laat ons dat aannemen. Maar wat is nu het ge volg van het duivelsche gevoel, dat deze uitgeworpenen vervult tijdens deze korte spanne tijds die hun nog op dezen aardbol rest Zij denken, dat blijkt uit allesals wij dan toch dood moeten, op de een of andere wijze, dan zullen wij zooveel moge lijk aardbewoners meesleepen in on zen val. Wij geen leven meer Dan ook zij geen leven meer En voor hoe grooter deel van de menschheid zij dit kunnen bereiken, des te groo ter zal hun duivelsche vreugde zijn, die hun wellicht het sterven minder zwaar zal maken. Zooals de oude vorsten in oude tijden in verre lan den in hun dood meesleepten de ve len die bij hen behoord en wedu wen van zijn harem, en dienaren uit zijn paleis stierven mede, omdat hij gestorven was. Zoo sterft thans een deel van Europa, omdat deze duivel sche macht van het nazi.dom moet worden geliquideerd, en omdat zij met wellust nu duizenden landgenoo- ten en tegenstanders meesleuren wil in haar val. Deze overweging was het, die Hit. Ier en de zijnen de order deed geven verzet u tot het uiterste En het ge volg is dat de eene stad van Duitsch- landvandaar ook, dat het enkele wordt gelijk gemaakt, dat de heele Duitsche bevolking als zwervelingen moet dolen door het verwoeste vader land vandaar ook, da het enkele stukje van vijandelijk gebied, dat zij nog in hun macht hebben al zwaar der moet lijden, en aan al vreeselijker ellenden ten prooi moet vallen En van deze gebieden is nu Noord- West-Nederland 't meest geteisterde De eene ontzettende tijding volgt op de andere. Gisteren was het het doorsteken van de dijken van den Wieringermeerpolder, waardoor een prachtig werk van jaren, dat de be wondering van heel de wereld trok, en dat de voorraadschuur was ge worden voor het arme land, in en kele uren werd vernietigd, en meters hoog staat het water al weer op het zoo vruchtbare polderland. Heden is (Vervolg pagina 3) Dresden bijna omsingeld In een eerste dagorder maakte maarschalk Stalin beleend, dat Rus sische troepen Frankfurt aan den Oder bestormd en veroverd hadden, daarna doorgebroken waren tot in Berlijn en talrijke voorsteden in han den hadden gekregen. De tweede dagorder deelde mede, dat Russische troepen Kottbus in genomen hadden, en de derde meld de de verovering van Troppau, op 128 km. ten Zuid-Oosten van Bres. lau. Deze dagorder was gericht tot generaal Eremenko en de troepen van het 4e Ukranische leger. Troppau is een belangrijk verkeers. centrum en een krachtig steunpunt der Duitsche verdediging in Tsjecho- Slowakije, N.W. van Morawstra Ostrawa. Volgens de laatste berichten zijn Russische tanks in Potsdam doorge drongen. Hitler voert persoonlijk het commando in Berlijn. Hitier voert op het oogenblik het commando over de zelfmoordbatal jons, die achter de Berlijnsche straat- barricaden vechten. Zij staan tegenover de veteranen van Stalingrad, experts op het ge bied van straatgevechten, die tot in het hart van de stad zijn doorgedron gen. De Russen staan reeds in de Prenzlauerallee, die naar de Alexan- derplatz in het midden van de stad loopt. Volgens correspondenten is reeds meer dan de helft van Groot-Berlijn in Russische handen. De omsingeling is bijna voltooid. Dresden nagenoeg geheel omsingeld. In de laatste 4 dagen der gevech ten om Berlijn werden 13.000 krijgs gevangenen gemaakt. Meer naar het Zuiden is Dresden de hoofdstad van Saksen, bijna ge heel door de Sovjets omsingeld, die zich gereed maken voor den eindaan. val op de stad. Aan weerszijden van den corridor tusschen West en Oostfront worden de overgebleven Duitsche troepen in kleine deelen gesplitst. De Russen verwachten de vereeniging der ge allieerde troepen tusschen Wiesen- berg en Mühlberg ten Noord-Westen van Dresden. Maandagavond werd in Moskou meegedeeld, dat Russische troepen de Elbe bereikt hadden bij Mühlberg, ten Noord-Westen van Dresden. Emdaanval op Bremen ingezet. Nadat het Britsche ultima'.um door den Duitschen commandant af gewezen was, is de eindaanval op Bremen ingezet. Het slechte weer van Maandag verhinderde echter den steun van de luchtmacht, zoodat er slechts geringe terreinwinst werd gemaakt. Wel werd een ondergrond- sche oliefabriek veroverd en werd de watervoorziening der stad afgesne den. Bij Hamburg wordt door de Duit schers hevigen tegenstand geboden. De industriewijk Harburg is ech ter geheel omsingeld. Franschen 25 km. voorbij Sigmaringen. Fransche troepen zijn vanuit Sig. maringen ongeveer 25 km. opgerukt. Het 7e Amerikaansche leger heeft punten bereikt op 15 km. van Ulm, dan 20 km. van Regensburg staan. 20 20 km. van Regensburg staan. Het 3e leger trekt verder Beieren binnen in de richting van de Oosten. rijksche grens. München wordt nu van drie zijden bedreigd. Ook drongen Pattons troepen ver der in Tsjecho-Slowakije door en be vrijdden talrijke plaatsen in de buurt van Asch. In Italië werd de Po bereikt. Beide geallieerde legers in Italië zoowel het 5e als het 8e, hebben de rivier de Po bereikt. Het 8e leger drong door in Ferrara, waar hevige gevechten aan den gang zijn. Ook het 5e leger ondervindt meer tegenstand bij de nadering van de oorlogshaven Goede vorderingen op Mindanao. Superforten vielen gistermorgen vliegtuigfabrieken aan op 30 km. ten Westen van Tokio. Op Mindanao hebben de troepen van Generaal Mac Arthur bij een opmarsch van 50 km. het belangrijke verkeersknooppunt abacan veroverd en de Japansche strijdkrachten in tweeën gesplitst. Amerikaansche troepen veroverden het eiland Binare ten Westen van Okinawa en deden een landing op het eiland Sesoko. Duitschers zullen geallieerde krijgsgevangenen achterlaten De Duitsche regeering heeft door bemiddeling der Zwitsersche regee ring aan de regeeringen van Enge land, de Vereenigde Staten en Cana da laten weten, dat ze besloten heeft alle krijgsgevangenen in de kampen, welke op het punt staan door de ge allieerden bezet te worden, achter te laten. In Londen is officieel medegedeeld, dat dit aanbod wordt aanvaard voor zoover het Engelsche, Amerikaan sche of Canadeesche krijgsgevange nen betreft. Generaal Eisenhower heeft bekend gemaakt, dat met ingang van 1 Mei de Fransche regeering alle verant woordelijkheid over het transport van alle goederen, bestemd voor de bur gerbevolking overneemt. Uitgezon derd hiervan zijn steenkool en ben zine. Laval heeft geprobeerd in Liechtenstein te komen. Uit Zwitserland wordt gemeld, dat Laval Maandag geprobeerd heeft in Liechtenstein te komen. Hij werd evenwel teruggewezen. Nog geen Britsche reactie op het Russisch-Poolsch verdrag. Er is nog geen officieele reactie bekend ten aanzien van de teekening van een Russisch-Poolsch verdrag te Moskou. Evenmin is er iets bekend van de Troppau in Slowakije ver overd - Benesj roept alge- meene opstand uit - In Italië de Po bereikt resultaten der besprekingen die door Eden, Stettinius en Molotow te Was hington gevoerd worden. Er blijft evenwel nog altijd hoop, dat de vorming van een Poolsche re geering kan verwezenlijkt worden, die zoowel door Amerika en Enge land als door Rusland kan worden aanvaard. Inmiddels wordt er op gewezen, dat Stalin voor het eerst zelf een der verdragen geteekend heeft, die door Rusland op het oogenblik geslo ten worden, bij afwezigheid van Mo lotow. Dit zou kunnen wijzen op de waar de en de belangrijkheid, die door Moskou aan het tegenwoordige ver drag gehecht wordt. Aanslag op Mussolini. Italiaansche patriotten deden een aanval op Mussolini's villa in Milaan. Twee tijdbommen doodden drie leden van zijn lijfwacht. Mussolini besloot terug te keeren naar zijn villa aan het meer van Como. Proclamatie der Tsjecho. Slowaaksche regeering. De regeering van Tsjecho-Slowa- kije heeft Maandag een beroep ge daan om de geallieerde bevrijdings legers alle mogelijke hulp te verlee- nen. De proclamatie luidde aldus Tsjechische soldaten in de Duitsche achterhoede, doet uw plichtarbei ders, staakt het werk in d^ fabrie ken spoorwegarbeiders, doet al het mogelijke om het Duitsche verkeer in de war te brengen,- ambtenaren, sticht wanorde in het bestuursappa raat. KORTE BERICHTEN Josef Capek, broer van Karei Ca. pek, die met dezen laatste verschil, lende tooneelstukken en novellen schreef, is drie weken geleden in het kamp te Belsen aan typhus overle den. President Benesj heeft de algemee. ne opstand uitgeroepen in Bohemen en Moravie. Op Maandag a.s. zal in de R. K. Westminster Kathedraal een plechti ge heilige mis van Requiem worden opgedragen voor al degenen, die in de concentratiekampen gestorven zijn. Maarschalk Petain vraagt met zijn vrouw asyl in Zwitserland. Mogelijk zal dit land hen ontvangen. Frank rijk zal dan uitlevering vragen, meldt Anep-Aneta. Eden waarschuwt de neutrale re geeringen, dat het verleenen van on derkomen aan nazi-oorlogsmisdadi gers beschouwd zal worden als een aantasting der geallieerde principes.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1