i™ VRIJE STEMMEN Ë=T" Be strijJ bei Je straten van Berlijn f"N v J. Koekebakker DAGBLAD VOOR Z E E L A 'N D Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 NUMMER 143 Dinsdag 24 April 1945 Telefoon 2665 Val van de stad voor 1 Mei a.s. verwacht NIEUWE GEMEENTERADEN Een Koninklijk Besluit van 12 April deelt een regeling mede, die zal worden getroffen omtrent de voor- loopige voorziening in het bestuur der gemeenten in het bevrijde ge bied. Uit die regeling blijkt, dat wij in dit bevrijde deel van ons land, dat nu reeds bijna zes maanden van de Duitschers is verlost, nog steeds als onmondige kinderen worden behan- deld. In plaats van een verkiezing door alle kiezers, die zich met stam kaart en persoonsbewijs kunnen iden. tificeeren, en waarom wij en tallooze anderen altoos weer dringend heb ben gevraagd, komt er een schijnge. meenteraad, die geheel door de hoog ste regeeringsambtenaren wordt ge kozen, zij het dan trapsgewijze. De Burgemeester zal, na voorgelicht te zijn door een commissie van drie ver trouwensmannen in de gemeente, door hemzelf aan te wijzen, een aam beveling doen voor een kiescollege, bestaande uit drie maal zooveel le den als de vroegere gemeenteraad telde. Deze aanbeveling doet de Bur gemeester aan den Commissaris der Koningin. De Commissaris der Ko ningin laat zich voorlichten door een commissie van vijf leden door hemzelf aan te wijzen, en benoemt dan de leden van het kiescollege. Dit college benoemt dan den gemeente raad, in zelfden getale als de oude raad. Wel zegt het Koninklijk Besluit, dat de bedoeling is, dat die personen in de kiescolleges en de raden zullen worden gekozen, die geacht worden het vertrouwen van de bevolking tij dens de bezetting te hebben behou den of verkregen. Maar uitmaken wie dat zijn, daar toe is de burgerij zelf niet in staat Alleen de Burgemeesters en de drie raadslieden, die zij zelf zich assumee. ren en daarna de Commissarissen dei- Koningin me de vijf door henzelven aangewezen adviseurs zijn volgens de regeering in staat, over de belang rijke kwestie, wie in den bezettings tijd door het volk zijn vertrouwd en wie niet, te oordeelen Alle andere gewone burgers kun nen dat niet bekijken. Zij zijn nog onmondige kinderen. Wat de Heeren wijzen Maar er is niets meer aan te doen. Wat al door velen gevreesd werd, omdat de regeeringskoers in anti democratische richting wees, is nu bevestigd. Het plan van de acht, die een geheime missive aan Hare Ma jesteit de Koningin hebben gezonden is hier tot uitvoering gekomen, zij het dan wellicht in bijzonderheden gewijzigd. Een troost is, dat deze ge meenteraden maar „tijdelijk" zullen zijn, al is het als eens meer vertoond in 'bevrijd gebied, dat „tijdelijke" maatregelen en langen duur hebben gekregen En dan is er nog een ding te doen dat de stroomingen, die in den be zettingstijd en gedurende de maan den der bevrijding over een groot deel van het volk invloed hebben ver worven, zich laten gelden. Zoodat met hun geest en nieuwe inzichten haast wel rekening moet worden ge houden. Als Burgemeesters en Com missarissen van de Koningin dan hun oor goed te luisteren leggen en naar Door een inferno van brandende straten, vervuld met het geluid van mortierbommen en instortende ge bouwen, rukken de Sovjettroepen op naar het hart van Berlijn. Officieele berichten zeggen, dat de Sovjettroepen over den ringbaan, de spoorweg rond de stad, oprukken naar „Unter den Linden". In het Zuiden der stad naderen de Russen de Frankfurter Tor en de Schlesischerbahnhof. Reeds 20 voorsteden van Berlijn veroverd. Het Roode leger heeft 5 steden bij Berlijn, w.o. Friedrichshafen, en 20 voorsteden van de stad veroverd. Malchow, Blankenburg, Tempel hof met het vliegveld vielen in Rus sische handen. Het Westelijk stadsdeel Moabit ligt onder artillerievuur. Hevige gevechten vinden plaats in het industriegebied Wedding-, 3 km. van de Brandenburger Tor, als ook in de Zuid-Westelijke voorstad Lich- terfelde. Uittocht van Berlyners uit de Rijkshoofdstad. De exodus van Berlijners, door de 9 km. breede corridor naar het Wes ten, heeft een enormen omvang aan genomen. De Russen melden, dat mobilisatie van alle Berlijnsche mannen tusschen 15 en 65 jaar is bevolen. Alle luchtdoelkanonnen worden nu als anti-tankgschut gebruikt. Alle beschikbare troepen, - leerlin gen en leeraren van militaire scholen strijden achter de steenen barricades in de straten der voorsteden welke door de Russische artillerie worden verpletterd. Infanterie zuivert de versterkte huizen van Duitschers. In de voor stad Weiszensee werden vei'sterkte fabrieken veroverd. Potsdam onmiddellijk bedreigd. In het gebied van Dresden vielen Finsterwalde, Bisschofswerda en Fin- sterwerda in Russische handen. Het Stettinerbahnhof is thans strijdtooneel. Potsdam wordt onmid dellijk bedreigd. Tusschen Berlijn en Dresden staan de Russen minder dan IS km. van de Elbe. Frankfurt a. d. Oder is ge- isoleerd. De eerste granaten vielen op de Potzdammerplatz. Correspondenten melden over het beschieten van Berlijn, dat de eerste granaten op de Potzdammerplatz vie len. Aan de kanonniers van Leningrad viel de eer te beurt de eerste grana ten op Berlijn te mogen afvuren. Hun viel ook de eer te beurt in de Sieges. allee te vuren, waar de standbeelden de bedoeling van het Besluit hande len, kan er wellicht, wij zeggen niet iets goeds, maar toch wellicht iets dragelijks worden geschapen. Wij hopen er het beste van, maar vreezen. Red. der Duitsche „helden" staan, die nu vreemde sprongen maken. De Berlijners vroegen zich af, of het soms en nieuw type bommen was of eventueel de zware afweer die in actie kwam. Doch de Russen hielpen ze uit den droom en een ware regen van granaten viel enkele minuten later op de stad. „Goebbeliaansche dreigementen". Goebbels, die nu ook gouwleider van Berlijn is, heeft bekend gemaakt, dat als uit een huis een witte vlag wordt uitgestoken, iedereen in dat huis daarvoor verantwoordelijk is en daarnaar zal worden behandeld. Dit was een van de dreigementen, welke hij Zaterdagavond uitvaardigde. Vereeniglng van Russisch- Amerikaansche legers spoe dig verwacht. In het hoofdkwartier van het 9e Amerikaansche leger is medegedeeld, dat het vereenigen van de geallieer de legers waarschijnlijk binnen on geveer 48 uur zal plaats hebben, en door de Britsche, Amerikaansche en Russische regeeringen gelijktijdig als een communiqué der Vereenigde Volken zal worden bekend gemaakt. Nieuw offensief van Patton Generaal Patton heeft met groepen van het 3e leger een offensief op groote schaal in nieuwe richting ge opend. Zijn troepen zijn uit het gebied van Chemnitz plots naar het Zuiden om gezwaaid. Na een afstand van 160 km. afgelegd te hebben, zijn zij uit nieuwe posities den aanval begonnen en bereikten zij een punt 40 km. ten N.W. van Regensburg. Zij rukken in een directe lijn naar Munchen op, dat 104 km. van Regensburg is ver wijderd. Stettin ernstig bedreigd. De Russen hebben de stellingen bij Moravstra Ostrawa doorbroken, waardoor een nieuwe bedreiging der stad Brünn is ontstaan. Stettin dreigt afgesneden te wor den door een Russische colonne uit het Oderbruggehoofd bij Frankfurt. Oorlogscorrespondenten uit 't hoofd kwartier van generaal Bradley mel den, dat er Russisch sprekende Ame rikaansche troepen in verkennings wagens naar voren zijn gebracht. Bitterfeld veroverd. Troepen van het le Amerikaansche leger hebben zich tusschen Leipzig en Dessau van Bitterfeld meester gemaakt. Meer naar het Noorden heeft het 9e leger zijn bruggehoofd over de Elbe verder uitgebreid en de rivier op een nieuw punt bereikt. In Buxtehude aan de spoorlijn van Hamburg naar Cuxhaven is 't hoofd kwartier van de Duitsche Noordzee- vloot veroverd. Daarbij werden een admiraal en zijn staf gevangen ge nomen. Tusschen Britsche en Amerikaan sche troepen bij Bremen en Hamburg en langs de Elbe is thans contact ge. maakt. Sluizen bij IJtrtuiden door de Duitschers geopend - Britsche troepen over schrijden de Maas ten Noorden van den Bosch Contact tusschen Russen en Amerikanen spoedig verwacht Franschen aan den Donau. De Fransche troepen hebben den Donau over een 60 km. breed front bereikt en Sigmaringen, de stad die maarschalk Petain en diens regee ring na hun vertrek uit Frankrijk door Hitier als zetel was toegewezen, veroverd. Een aanzienlijke Duitsche strijd macht is door de Franschen in het Zwarte Woud omsingeld. Ruim 10.000 Duitschers werden tot nu toe reeds gevangen genomen. Geallieerden 3 km. van Ferrara. In Italië zijn de geallieerden door gebroken ten Noorden van Bologna, en hebben punten bereikt op 40 km. ten Noorden van de stad. Daarbij staan ze op 3 km. van Ferrara en een zelfde afstand van de Po. Generaal Mark Clark heeft in een dagorder de Italiaansche patriotten medegedeeld, dat het tijdstip van openlijk optreden is aangebroken. Aan de Fransch-Italiaansche grens hebben Fransche troepen de Zee-Al- pen gezuiverd en zijn de Italiaansche grens overgetrokken. Maarschalk Tito's troepen verover den de havensteden Fiume en Susak en bevrijdden het eiland Lussino. Offensief in Birma. Britsche en Indische troepen van het 14e leger zijn een groot nieuw offensief begonnen en zijn in drie dagen ruim 100 km. vanuit Meiktilla naar het Zuiden opgerukt. Ze zijn nu in opmarsch naar Rangoon. Britten over de Maas. Vrij sterke Britsche troepen.eenhe. den zijn de Maas ten Noorden van Den Bosch overgestoken. Canadeesche patrouilles zijn in de Grebbe.linie doorgedrongen en heb ben Zondag Nijkerk bevrijd. In Nederland hebben de Duitschers nieuwe schanddaden begaan. Ze heb ben niet alleen de inundaties tus schen Utrecht en het IJsselmeer uit. gebreid, doch ook de sluizen bij IJmuiden opengezet, waardoor een groot deel van het land ten Noorden van de lijn Haarlem-Amsterdam on der zout water komt te staan. De juiste gevolgen zijn nog niet te over zien. Reuter meldt, dat de Duitschers in het gebied ten Oosten van Amster dam Nederlanders, die bij de nade ring van Canadeesche patrouilles de nationale vlag uitstaken, om hun vev. wachte bevrijding te vieren, hebben neergeschoten. Toen de patrouilles naderden, vluchtten de Duitschers, doch keerden later terug. (B.B.C.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1