VRIJE SIE Russen vechten in Berlijn DAGBLAD VOOR ZEELAND Buchenwa9de Ie JAARGANG NUMMER 142 Maandag 23 April 1945 Algemeene Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur j J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 SCHEIDING TUSSCHEN ILLEGALEN EN ANDEREN? In het orgaan van de Gemeenschap van oud-illegale weikers „De Vrije Stem" wordt o.a. het volgende ge zegd over de taak van deze gemeen schap le. willen zij de les in practijk brengen, die de illegaliteit hun heeft geleerd, n.l. „dat het goed mogelijk is, samen te werken met personen van allerlei stand en van verschillen de geloofsovertuiging". Door zich sa men te voegen willen de illegalen de ze geleerde les ook na de bevrijding in practijk brengen. Met volle erkenning van die ver scheidenheid willen zij hand in hand samenwerken tot den wederopbouw van het vaderland. 2e. willen zij de belangen beharti gen van alle strijders, legaal of ille gaal, die door den oorlog schade le den, 'in het bijzonder de belangen van de 'nabestaanden van hen, die hun leven gaven voor het vaderland. 3e. willen zij aan het Militair Ge zag inlichtingen verstrekken over de gevallen van noodwendige zuivering, die hun worden voorgelegd, of die zij zelf aanbrengen, terwijl zij tevens van advies willen dienen waar vertrou wensmannen worden gevraagd om in zuiveringscommissies zitting te ne men, of andere belangrijke taken op zich'te nemen. Hun grondslag is: trouw aan Oranje, hun basis de Christelijke grondslag- van de maatschappij, de aanvaarding van de normen van waarheid, gerech tigheid en naastenliefde zooals deze in het evangelie zijn gesteld, en die ook in andere dan Christelijke over tuigingen wordt aanvaard. Zij willen van harte gaarne samen werken en overleggen met allen, die in gelijken zin het vaderland door op- bouwenden arbeid willen dienen. „Het Parool", een orgaan, dat ook do'ór illegale werkers w voorheen wordt geleid, komt tegen deze afzon dering min of meer in verzet. Het artikel luidt- Dictatuur van het verzet In hoeverre de daar geleverde crn tiek gegrond is, is dunkt ons nog niet te beoordeelen. Naar het programma te oordeelen, dat wij hierboven kort samenvatten, is in beginsel algeheele samenwerking met niet-illegalen vol strekt niet uitgesloten. Doch het is goed deze stem verder te laten klin ken dan in een weekblad me beperk ten lezerskring mogelijk is. Want een gewaarschuwd man geldt voor twee. Het Parool" constateert hoe by het Koninklijk bezoek gebleken is, dat Hare Majesteit een duidelijke voor keur toonde voor de illegale werkers. Daartegenover doet „Het Parool" de waarschuwing hooren Pas op De illegaliteit is veel, maar zij is geens zins alles Zij is waarlijk niet „het volk". Duizenden hebben om den broode wille van hun gezin, in Duitschland gewerkt. Tallooze an deren konden niet illegaal werken, omdat zij „er niet voor waren ge bouwd". Toch heeft het heele Ne- derlandsche volk, uitgezonderd de 2 procent N.S.B.-ers en consorten, zich verzet zij het dan met mate, met geven en nemen. Zoo was het in alle bezette landen. (Vervolg pagina 3) Contact tusschen Russen en Amerikanen ten Noorden van Dresden Hevige Duitsche tegenstand aan de Grebbe- linie Amerikaansche troepen breiden Elbe- bruggehoofd uit en hebben Dessau veroverd. Fransche troepen bezetten Stuttgart en be reiken de Zwitsersche grens. Het 5e en Be leger in Italië nemen Bologna in en stormen de Po-vlakte binnen. Groot offensief in Birma Zaterdagavond meldde 't officieele avondcommunique van Moskou, dat Russische troepen doorgedrongen wa ren in de Oostelijke voorsteden van Berlijn, en het centrum dei' stad be schoten. De stad wordt voortdurend gebombardeerd. Mosquito's voerden Vrijdagnacht wellicht hun laatste se rie aanvallen op de rijkshoofdstad uit. Het waren er dien nacht zes. Russen vlak voor Potsdam. Russische troepen, die de Spree zijn overgestoken, zijn opgerukt tot Jü- terbog ten Z.Z.W. van Berlijn. Van daar zijn ze weer naar het Noorden omgezwenkt en stonden gisteravond vlak voor Potsdam. Volgens Duitsche berichten waren ze gisteravond nog slechts 5 km. van „Unter den Linden", het centrum van Berlijn, verwijderd. Spoorlijn Berlyn-Dresden onder artillerievuur. Afdeelingen van Koniev's legers zijn cle spoorlijn Berlyn-Dresden tot op schootsafstand genaderd. De ste den Kamenz en Bautzen, ten Oosten van Dresden, werden bezet. Dessau veroverd. Tegenover Koniev's oprukkende le gers heeft het Amerikaansche le le ger Dessau veroverd. Amerikaansche verkenningsvliegtuigen hebben de Russische tanks reeds in actie gezien. Amerikanen en Russen maken contact. Zaterdag meldde Reuter, dat Ame rikaansche en Russische patrouilles elkaar de hand hebben gereikt ten Noorden van Dresden. Het bruggehoofd over de Elbe is verder uitgebreid. Het Britsche 2e leger houdt nu ruim 70 km. van den linker Elbe-oever bezet aan weers zijden van Leuenburg, ten Zuiden van Hamburg. De hevige gevechten in Bremen en in Harburg duren voort. Hevige tegenstand aan de Grebbe-linie. De Polen staan in Nederland op 5 km. van Delfzijl. In Midden-Neder land staan de Canadeezen langs de inundaties tusschen Amersfoort en het IJsselmeer, op 10 km. ten Oosten van Hilversum. Hoevelaken werd daarbij bevrijd. Asch veroverd. Het Amerikaansche 3e leger heeft Asch bevrijd, de eerste door de Ame rikanen in Tsjecho-Slowakije bevrijde stad. Franschen nemen Stuttgart. De Fransche troepen onder gene raal de Lattre de Tassigny hebben Stuttgart veroverd en zijn den boven, loop van den Donau overgestoken. Na een opmarsch van ruim 40 km. in 24 uur hebben ze daarbij de Zwit sersche grens bereikt. Geallieerden reeds 30 km. voorby Bologna. Het 5e en 8e leger in Italië hebben Zaterdag Bologna veroverd en had den deze stad gisteravond reeds 30 km. achter zich gelaten in hun op marsch naar Ferrara, waarvan ze nu nog 10 km. verwijderd zijn. Zware luchtaanvallen op spoorweg-centra. Gedurende het afgeloopen week eind deden zware bommenwerpers uit Italië en Engeland voortdurend aan vallen op spoorwegcentra vlak voor het geallieerde front in Zuid-Duitsch. land en Tsjecho-Slowakije. De strijd in Birma. Superforten bombardeerden zoo wel Zaterdag als Zondag vliegvelden op Khiu-Shiu. (B.B.C.) MGR. LEMMENS BEVRIJD Anep-Aneta meldt, dat de bisschop van Roermond, Mgr. Lemmena, in Leeuwarden is bevrijd. Prins Bern- hard heeft aldaar een onderhoud met hem gehad. Monseigneur Lemmena verhaalde hem den ontzettenden tocht der ge-evacueerden naar het Noorden en zeide dat hij bij zijn stadgenooten had willen blijven. DE „LXJTZOW" GEZONKEN Uit verkenningsfoto's is gebleken, dat de R.A.F. bij den aanval van vo rige week op de havens van Swine. münde het laatste Duitsche vestzak slagschip de „Lützow" getroffen heeft met bommen van 6 ton. Het ligt nu in ondiep water met den voorsteven op het droge. VERDUISTERING IN ENGELAND OPGEHEVEN Met ingang van vandaag worden in geheel Engeland de verduisterings bepalingen opgeheven, uitgezonderd een strook van 8 km. breedte langs de Engelsche kust. HITLER NAAR NOORWEGEN Volgens Russische berichten zou Hitler zijn plan, Berchtesgaden tot een laatste bolwerk te maken, heb ben laten varen. Hij heeft thans het oog laten val len op Noorwegen. waar menschen lot dieren werden gemaakt 200 per dag werden ver moord, gehangen, doodge knuppeld en gecremeerd Een Amerikaansche correspondent heeft een bezoek gebracht aan het concentratiekamp Buchenwalde, een der grootste en oudste Duitsche con centratiekampen. Het ligt ongeveer 7 km. van Wei- mar. Hij zei o.a. het volgende - „Ik werd er verwelkomd door de véle, dikwijls in vodden gekleede menschen. Ze zagen er vuil en sme rig uit, doch er was een glimlach in hun oogen. Ze waren bevrijd. Ik werd er aangesproken door een Duit- scher, die mij vroeg, of hij me mocht rondleiden door het kamp. Hij ver telde me, dat hij al 10 jaar in het kamp opgesloten was. De menschen in het kamp ver drongen zich om mij te zien, sommi gen probeerden mij op de schouders rond te dragen, doch ze waren er te zwak voor. Velen waren zelfs te zwak om uit hun bed te komen. Een man sprak mij aan en zei Ik ken U, ik ben Peter Senckel, vroe ger burgemeester van Praag. Ik her innerde mij den man wel, doch her kende hem niet. Achter de namen van de gestoi'venen stond een kruis in de boeken. Zoo waren er in een barak van 500 gevangenen 232 over leden. Toen ik een der gevangenen naar de oorzaak vroeg, zei hij, dat velen, ondervoed, vermoeid waren en dikwijls geen verlangen hadden om in deze hel nog verder te leven. Er waren ook kinderen in het kamp, sommigen waren 6 jaar oud. Een kind lichtte de mouw van zijn hemd je op en liet me zijn nummer zien, 6030, in zijn arm getatoeëerd. Het zal dit nummer zijn geheele leven moe ten blijven dragen. Ik ontmoette er professoren uit Polen, dokters uit Weenen en ge leerden uit geheel Europa". (B.B.C) Concentratiekamp Celle Correspondenten melden uit Celle, ten Zuid-Oosten van Bremen, dat in een gevangenenkamp aldaar 170 ge vangenen waren opgesloten. Velen van hen hadden nog slechts vodden aan het lichaam, en hun hygiënische toestand was verre van goed. Doch de burgers van Celle liepen goed ge. kleed en weldoorvoed door de stra ten. Het eerste bevel, dat de Britsche militaire geneesheer dan ook gaf, na de bevrijding was, dat de burgers alle badkuipen in de stad naar hit kamp moesten brengen. Daarop wer den de bevrijden verzorgd en moesten de burgers hun beste kleeren afstaan om hen te kleeden. Ze moesten ze toen per brancard naar de stad brengen. Daarna beval de Britsche commandant, dat de bur gers met dweilen en bezems moesten komen en het geheele kamp moesten uitmesten". En aldus geschiedde. (B.B.C.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1