HET CHRISTELIJK VOLKSDEEL GAAT WEER VECHTEN bezet Nederland Wist U.... voor 6 cent per stuk 2 VRIJE STEMMEN - ZATERDAG 21 APRIL 19-46 Ouder dezen titel lezen wij in; „De Kerk roept", gemeenteblaadje van de Ned. Herv. Kerk te Kruiningen, uit gaande van den Kerkeraad, onder re dactie van Ds. J. Mortier, het vol gende Woensdag 28 Maart ontvingen wij het eerste nummer van een schijnbaar gloednieuw verschijnend dagblad, ge titeld „Het Zeeuwsch Dagblad", waarover ik naar aanleiding van een daarin voorkomend artikel„Ons be ginsel" enkele dingen zou willen schrijven, daar ik sterk den indruk heb, dat'men over dit artikel heen. leest. In dit stuk komt de geest tot uiting, waarin het dagblad zal ge redigeerd worden. Voor onze lezers is het van belang deze te leeren ondei'scheiden. De schrijver van „Ons beginsel" gaat uit van een denkbeeldige verdeeling van ons volk in twee kampen het Chris telijk volksdeel en het niet-Christelijk volksdeel met deze woorden„De antithese, die ons volk in twee groote groepen verdeelt, valt niet te looche nen". Zoo zijn er zeker meer tegen stellingen en zonden die niet te ont kennen vallen, maai' daarom zijn wij als Christen toch niet geroepen deze tot ons uitgangspunt te maken. Eer der past ons verootmoediging en droefheid, dan het vaststellen van het feit, dat wij niet tot zoo'n groep van ong'eloovigen behooren. Waar dat Christelijk volksdeel te vinden is en wie zich het recht mag aanmatigen een groep van zondaren in ons volk tot Christelijk volksdeel te verheffen en zichzelf hierbij in te deelen, daarover laat de schrijver zich wijselijk maar niet uit. Het moeten dan zeker die allen zijn, die zich door Christelijke beginselen laten leiden. De Kerken behooren daar gelukkig niet bij, want die zijn daar te ver deeld en te gescheiden voor. Toch wordt dat volksdeel ten strijde opge roepen tegen dat deel onzer landge- nooten „dat niet overtuigd is van de UIT NOG De militaire correspondent van Anep-Aneta oordeelt, dat uit het ver loop der krijgsverrichtingen blijkt, hoe Montgomery geen genoegen neemt met het isoleeren en onscha delijk maken der Duitsche bezetting in Nederland, maar dat hij wel dege lijk voornemens is, de Duitschers uit geheel Nederland te verdrijven. Naar de correspondent meent, zal het mo reel der Duitschers in Nederland geen groote rol spelen bij de liquidatie van de bezetting. Deze opvatting van spoedige be vrijding komt overeen met de door wijlen president Roosevelt uitgespro ken gedachten in zijn tweede kwar taalrapport betreffende de verrich tingen van de Unrra, waarin hij spoe dige hulp belooft. Ook de „New York Times" en het Engelsche blad „News Chronicle", dringen op spoedige uitredding aan. De toestand wordt daar ook met den dag meer onhoudbaar. De hon gersnood neemt snel toe. Elke anti. Duitsche actie heeft moord op tien. tallen burgers ten gevolge. Door inundaties trachten de Duit schers het centrum van Nederland in beteren staat van verdediging te brengen. Ondertusschen gaat de millioenen. dans der Nederlandsche Bank door. De bankbiljettencirculatie is van 1000 millioen tot 5000 millioen gestegen. Bovendien is er een bedrag van 5000 millioen mark aanwezig Red. juistheid onzer beginselen". Het moet weer gaan vechten en zijn stellingen innemen, tegen dat aanzienlijke volks deel, dat blijkbaar op deze wijze moet overtuigd worden. Het bedenkelijke van dit uitgangs punt is, dat de schrijver ons volk niet als een geheel wenscht te zien en te behandelen, waarop het na al de doorgestane ellende recht heeft. Waaraan heeft het Nederlandsche volk het te danken, dat het opnieuw verscheurd wordt Het Christelijk volksdeel moet onder één vaan ge bracht worden en zich afscheiden van de rest van ons volk; verzamelen is geblazenhet moet weer gaan vech ten. Zoo zal dus een aanzienlijk deel van ons volk van het Evangelie ver stoken blijven. Het is alleen waard om bestreden te worden. Wordt het niet hoog tijd, dat het Evangelie voor „heel ons volk door heel de Kerk van Christus" verkondigd en beleden wordt, zonder eerst van die scheidin gen vast te stellen en muren op te trekken, waardoor het onmogelijk wordt hen te bereiken, die wij ons voorstellen met het Evangelie in aan raking te brengen. Op deze manier als het ons in het artikel „Ons beginsel" wordt voorge steld, kan ik werkelijk niet geest driftig zijn over de verschijning van het „Zeeuwsch Dagblad". Neen, dit is geen sprookje. Binnen afzienbaren tijd, zoo meldt Anep-Ane ta, zullen de Nedei-landsche huisvrou wen weer omeletten, eierpannekoeken, eierpasteitjes en meer van die heer lijkheden bakken. Dan zal een ei weer zoo ongeveer op vooroorlogsche prijs gewaardeerd worden, zoo om en bij de zes cent. Het zijn echter niet onze befaamde kippenfarms, die ons deze welkome aanvulling van onze rantsoenen zullen leveren, doch het vernuft van Amerikaansche voedsel, specialisten zal ons deze lekkernij gaan verschaffen. Daarom zullen we het van ouds bekende lied„Een ei is geen ei, twee ei is een half ei voortaan moeten gaan completeeren met den zin „Een afgestreken lepel eipoeder plus twee eetlepels water is een ei". Het eipoeder is een Amerikaansch product, dat in Engeland in de laat ste drie oorlogsjaren een groote po pulariteit heeft verworven. Het wordt thans in groote hoeveel heden naar ons land vei-scheept en zal binnen niet al te langen tijd in distri butie worden gebracht. Nu heeft de bevrijde Nederlander de reputatie nogal gemakkelijk klaar te staan met critiek en we hooren dan ook reeds de opmerking, dat we het eenige artikel, dat gedurende den oorlog is gebleven, nu ook nog moe- ten gaan ruilen voor zooiets als sur rogaat. Laat ons beginnen met te zeggen, dat een zoodanige opmerking er vol komen naast is. Eipoeder is namelijk geen surrogaat, het is evenwaardig aan de goede gave van onze Barne velder of Leghorn, getuige de formu le eieren minus schaal en water zijn eipoeder. Hier heeft de techniek het zoo kwetsbare en bederfelijke product omgetooverd tot een gemak kelijk vervoerbaar, handelbaar en houdbaar voedingsmiddel. Een klein pakje eipoeder bevat 12 dat „Triptane", een brandstof met grooter verbrandingsvermogen dan benzine, met 100 pet. octaangehalte, nu commercieel in de Vereenigde Staten geproduceerd kan worden. dat hierdoor de snelheid van vlieg tuigen met 25 pet. opgevoerd kan worden. dat de Amerikanen iedere week meer dan 1 millioen brieven naar de Amerikaansche strijdkrachten over zee sturen, dat deze brieven door microfilms worden gefotografeerd en later op centrale punten bij de fronten weer afgedrukt worden. dat dit een zeer groote besparing van ruimte geeft bij het vervoer hier. van. dat in Juni 1943 de Vereenigde Sta ten het 1600ste koopvaardijschip, dat in de eerste 18 maanden van den oorlog gebouwd werd, te water lieten. dat op ieder moment 17.000 goede- rentreinen de vlakten en bergen van de Vereenigde Staten doorkruisen. dat in Januari 1943 ruim 60.000 vrouwen op de Amerikaansche spoor wegen werkzaam waren om de man nen te vervangen, welke hun militai.' re dienst aan het front moeten ver vullen, en dat dit aantal sindsdien nog zeer sterk is toegenomen. eieren en kan, mits dicht, koel en droog gehouden, gedurende een vol jaar bewaard blijven. Wanneer onze huisvrouwen zich spoedig vertrouwd weten te maken met dit nieuwe, waardevolle voedings middel, dan zal onze voedingspositie daar spoedig met zooveel honderden calorieën door worden verbeterd. En men bedenke, dat dit geen over bodige luxe zal zijn, daar de vleesch- positie in de wereld zorgen baart en wij dus spoedig op dit gebied een veer zullen moeten laten. Het eipoe der zal dus komen als een welkome compensatie. Minister Gerbrandy Bij zijn bezoek aan bevrijd Neder land, waarbij ook Zeeland werd be zocht, heeft de Minister-President het woord gevoerd op een persconferentie te Eindhoven. Enkele mededeelingen omtrent de kabinetscrisis gaven inlichtingen, die men nog niet wist. Zoo deelde hij mede, dat de socialist J. van Olden- broek was aangezocht, om minister van Waterstaat te worden. Deze kon zich echter niet losmaken van zijn secretariaat van het Internationaal Verbond van transportarbeiders. Voorts erkende de minister-presi dent dat er om elke formatie, dus ook om deze, een „historische interne" is, die pas later bekend kan worden. Op de vraag, of ook met de communis ten rekening zal worden gehouden, antwoordde de minister, dat hij ook met hen wilde rekenen, op deze voor waarde „Ik weet nog niet volledig wat voor menschen dat zijn, en als het een eerlijk streven in het volk is en ik wil niet beginnen met daar aan te twijfelen dan zullen we er rekening mee houden". Minister Beel is bezig een soepeler regeling te ontwerpen voor „stakin gen" van functionnarissen, waardoor het mogelijk wordt, hen, 'die slechts weinig schuld hebben lichte straffen op te leggen, terwijl zij, die groote- lijks fout waren, zullen worden ont slagen. Minister Wijffels, van Sociale Za ken, die ook was meegekomen, sprak uit, dat de groepeeringen in ons volk niet meer naar oude scheidslijnen mo gen worden beoordeeld. „Onze saam- hoorigheid is gegroeid door den lij densweg van den oorlog als nooit te voren. Hij zelf voelt sociaal". De levensloop van President Truman Harry S. Truman heeft als senator en vice-president voortdurend de bui- tenlandsche en binnenlandsche poli tiek van Roosevelt gesteund. Hij is een rustige, ernstige staats, man uit Missouri, een der Zuidelijke Staten van het Midden Westen, nabij de Missisipi. Truman, die 60 jaar oud is, werd op 8 Mei 1884 geboren op een boer. derij te Lamar in Missouri. Hij heeft Schotsche, Iersche en Nederlandsche voorouders. Hij komt uit een oud Amerikaansch geslacht, die de laat ste 100 jaar in Missouri heeft ge. woond. Zijn vader was een typische Amerikaansche boer. De familie was nooit arm, maar evenmin was zij rijk. In zijn jeugd werkte Truman op de boerderij en later op een kranten bureau en op een bank. Lang voor den eersten wereldoorlog diende hij als soldaat bij de Nationale Garde en werd later officier. In den ooi-log streed hij in Frankrijk als kapitein bij de veldartillerie. Na den oorlog keerde Truman naar Amerika terug en opende hij met een van zijn kame raden van zijn batterij een winkel, maar tijdens de crisis van 1921 ging ze te gronde en keerde hij naar het boerenbedrijf terug. In deze periode was hij vrederechter en later ging hij rechten studeeren. Hij werd daar na verscheidene malen gekozen tot president van de vredesrechtbank, tot dat hij benoemd werd tot lid van den Senaat. Hij werd tweemaal tot sena tor van Missouri gekozen. Truman was een rustige en bescheiden staats man, die blijk gaf over verbeeldings kracht en besluitvaardigheid te be schikken. In het bijzonder controleer de hij de regeeringsuitgaven voor de oorlogsproductie. Truman is in 1919 gehuwd met Bess Wallace, Hij heeft een dochter. Truman wordt krachtig gesteund door de senatoren uit het Zuiden en eveneens door de Demo cratische partij. Bovendien telt hij zoowel aan conservatieve en liberale zijde aanhangers bij zijn politiek om den oorlog tot een zegevierend einde voort te zetten en een sterke inter nationale vrede op te bouwen. (A.A.) FILMNIEUWS HET VOORSPEL VAN DEN OORLOG Voor de liefhebbers van oorlogsjour naal is er deze week heel wat te ge- nieten. Men ziet de bevrijding van Manilla, de instorting van de Rijn. brug bij Remagen, de invasie van Iwojima. Hierna volgen enkele aar. dige en belangwekkende documen taire films. „Het voorspel van den oorlog", is de eerste van een serie informatie films, die aantoonen, waarom de Amerikanen den oorlog zijn inge gaan. Het laat de voorbereidingen zien die de as-mogendheden troffen om de geheele wereld onder hun machtssfeer te brengen. De Ameri kaan, zoo zegt deze film, vecht voor de vrijheid. Hij vecht om de onder drukte volkeren uit de slavernij te verlossen en de as-machten, die vij anden van vrijheid en recht zijn, te verpletteren. we> fyaan ww

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 2