VRIJE STEMMEN Oorlog in Europa nadert zijn einde DAGBLAD VOOR ZEELAND RUSSISCHE PERIKELEN Ie JAARGANG NUMMER 141 Zaterdag 21 April 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel ea S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 Het is met de Russische Regeering kwaad kersen eten, dat is al menig, maal gebleken Het zijn geen ge makkelijke heeren, die daar zetelen in het Kremlin in Moskou. Ook de geallieerde bondgenooten hebben dat al menigmaal ondervonden. Nu is de Japanner aan de beurt. Het verbond met Japan was alle bondgenooten van Rusland al lang een doorn in het oog. Hoe prettig zou het niet zijn geweest, als Rusland in de dagen, dat het Japan nog zoo voorspoedig ging had mee willen doen aan den oorlog tegen den gelen wereldveroveraarMaar de Russi sche beer bleef stokdoof voor dit zoe te vogelaarsgefluit. Hij had genoeg te doen met den toen zoo overmach- tigen Duitschen tegenstander, om zich niet aan een oorlog op twee fronten te wagen. De tijden zijn veranderd. Duitsch- land ligt welhaast op de knieen en Japan takelt leelijk af. Nu komt de tijd voor de machtige van Moskou Doodleuk verklaart hij, dat het ver drag niet meer te handhaven was, omdat de Japanners Duitschland steunden in hun oorlog tegen Rus land. Maar dit was al lang zoo. Had Rusland daar nog nooit iets van ge merkt Een tweede motief was, dat zij nu vrienden waren van de Angel saksische mogendheden, en dus geen vriend tegelijk van den Japanner zijn konden. Ook al iets dat niet van vandaag of gisteren is. Maar het feit is er nu, dat het uit gesproken is. En niet eens zoo heel vriendelijk. Wat moet Japan nu van het verdere verloop denken M. van Blankenstein in zijn weke- lijksche causerie is van meening, dat Rusland nu zijn belangen wil sau- veeren in Oost-Azie. Daar heeft men nog steeds bloedende wonden. Japan heeft het indertijd Port Arthur ont nomen en Dairen. Ook zijn Mand- sjoerijsche spoorweg wil het graag terug hebben. En dan is er nog Sa- chalin, en de invloedssfeer dit het wil uitbreiden tot Binnen Mongolië. In April moet het visscherij-con- tract worden vernieuwd. Dit is voor Japan thans meer dan ooit 'n levens belang. Het moet leven van die visch. Als de Russen dit jaar niet weer willen accordeeren, zit Japan in een leelijk parket, want de Zuidelijke zee- en zijn door de Japansche vloot niet meer toegankelijk. Zal het tot een oorlog komen In elk geval zal Rusland willen deelen in den buit Een ander lastig geval is de Pool- sche kwestie, nog altijd de Poolsche kwestie. Wie moet Polen in San Francisco vertegenwoordigen Rusland zegt Het Lublincomité, dat thans de War- schausche regeering is. De Anglica nen zeggen dat moet eerst worden aangevuld met mannen van de oude Poolsche regeering in Londen. Het is niet gelukt. Nu heeft Rusland in Polen zelf een aantal leden der Poolsche oppo sitie uitgenoodigd, met het Lublin comité te komen praten. (Vervolg pagina 3) Volgens Reuter ontruimen deDuit- schers de Bommelerwaard. Canadeesche patrouilles zijn dicht ten Westen van Amersfoort op een krachtige Duitsche tegenstand ge stuit. Ten Noord-Westen van Zwolle is Kampen van Duitschers gezuiverd. Britsche tanks van het 2e leger zijn in de buitenwijken van Amers foort binnengedrongen. In het Noorden van het land is nu ook Nieuwe.Schans bevrijd door de Poolsche troepen. Himmler bezoekt Bremen. De snelste vorderingen van 't Brit sche 2e leger waren bij Lauenburg, waar ze nu 7 km. van den westelijken oever der Elbe beheerschen. Onge veer 20 km. van de auto. en spoor weg van Bremen naar Hamburg is in hun handen. Volgens berichten van krijgsgevan genen zou Himmler Woensdag een bezoek gebracht hebben aan Bremen, om te trachten den weerstand zoo goed mogelijk te organiseeren. Britsche troepen bedreigen Har burg, een der zuidelijke voorsteden van Hamburg, op den linker Elbe- oever. Fransche troepen drongen door tot tot op 30 km. ten Noord-Oosten van Bremen. Duitsche aanval achter de ge allieerde linies. In den sector van het 9e Ameri- kaansche leger hebben 10.000 Duit schers achter de linies een aanval ontketend. Een aantal afdeelingen is 24 km. doorgestooten in de richting van Kloetze, Noord-West van Maag denburg. Het geallieerde hoofdkwar tier verklaart, dat deze aanval geen ernstige bedreiging beteekent. De verovering van Leipzig. Leipzig, de 5e stad van Duitsch land, is Donderdagmiddag in Ameri. kaansche handen gevallen. Meer dan drie-vierde van de stad ligt in puin. Slechts hier en daar bieden fanatieke leden der Hitlerjeugd nog verzet in kelders. Duizenden buitenlandsche arbeiders werden hier bevrijd. Hier werden 83 met V-l en V-2 wa pens geladen spoorwagons buit ge maakt. Zelfmoorden te Leipzig. Een aantal hooge nazi-ambtenaren in Leipzig hebben zelfmoord ge. pleegd, o.a. de burgemeester, met vrouw en 18-jarige dochter, de loco. burgemeester en diens vrouw, die zich allen na een drinkgelag in het stadhuis hebben vergiftigd. De directeur van een wapenfabriek liet zich met het grootste deel van zijn bedrijf in de lucht vliegen. Neurenberg voor meer dan de helft gezuiverd. De Amerikaansche troepen over de Tsjechische grens rukken op naar Karlsbad. Het Amerikaansche 7e leger heeft de rivier Pegnitz in het hart van Neurenberg bereikt en de stad voor meer'dan de helft gezuiverd. Boven de paradeplaats van Hitier hebben de Amerikanen nu de „Stars and Stripes" geheschen. Het heeft tevens weer een aantal krijgsgevangenkampen bevrijd. Om veiligheidsredenen kan echter nog geen opgave gedaan worden van de nummers en plaatsen der kampen. 327 000 krijgsgevangenen in Ruhr, en Gironde-gebied. In het Ruhrgebied is thans alle te genstand ge.eindigd. Het aantal ge vangenen dat reeds geteld is bedraagt nu 317.000. Uit Parijs wordt gemeld, dat de tegenstand bij Royan ge-eindigd is. Ruim 10.000 Duitschers werden hier krijgsgevangen gemaakt. Russen veroveren Forst. Moskou heeft Donderdagavond zijn drie dagen lang stilzwijgen verbroken en heeft toegegeven, dat sterke ver kenningsacties uitgebreid zijn tot grootere aanvallen, waarbij de Oder en Neisse overschreden werden. Het bruggehoofd brj Kustrin was daarbij naar het Westen verbreed. In het centrum hebben Russische troepen Forst veroverd en op den linkervleu gel hebben Poolsche troepen Roten- burg genomen. Een Duitsch bericht zei gistermor gen dat de Duitsche troepen op een 65 km. front teruggetrokken waren uit het Oder-dal, tegenover Berlijn. Ook Polen overschreden de Oder en de Neisse. Eenige uren tevoren had de Pool sche radio Lublin twee dagorders van het Nationale Bevrijdingscomité in Lublin uitgezonden, die gericht waren tot de bevelhebbers van het le en 2e Poolsche leger. Daarin werd medegedeeld, dat beide legers de Oder en Neisse overschreden hebben. Er werden geen plaatsnamen genoemd Wel sprak Lublin over de Neisse, als de Poolsche westgrens. Berlijn en Dresden lijken momen teel op eilanden, bedreigd door stort zeeën, die van alle kanten komen opzetten. De Amerikaansche troepen in Mid den. en Zuid-Duitschland hebben af beeldingen gekregen van de Russi sche tanks, opdat ze deze kunnen herkennen, als ze deze binnenkort ontmoeten. Russen 18 km. van Berlijn. Volgens de laatste berichten van correspondenten bevindt het Roode leger zich op enkele punten nog maar 18 km. van den rand van Groot-Berlijn. De troepen van Koniev, die de Spree zijn overgestoken, maakten gisteravond vooruitgang in Weste lijke richting, met het doel om con tact te maken met de Amerikanen, die aan de Elbe zitten. Verder naar het Zuiden trokken de Russen Bautzen binnen, 51 km. van Dresden. Nieuwe Russische troepenmassa's stroomen zonder onderbreking over de Oder en Neisse. De vereeniging der Amerikaansche en Russische legers is nog slechts een kwestie van uren. Goede vorderingen in Slowa kije en Oostenrijk. Malinowsky's troepen in Moravië staan vlak voor Brünn. Meer naar het Noord-Oosten staan ze op 10 km. van Morawstra-Ostrawa. Vanuit Duitsch-Silezie zijn Russi sche troepen nu ook de Tsjecho-Slo- waaksche grens overgestoken. Het Moskou-communiqué meldt ook plaatselijke vorderingen in Oos tenrijk ten Westen van St. Pölten en ten Oosten van Graz. Britten rukken op in de Po. vlakte. Britsche troepen zijn bij Argenta door de Duitsche stellingen gebroken en rukken nu op in de Po.vlakte. Andere eenheden van het 8e leger naderen snel Bologna en Ferrara. Helgoland weer gebombardeerd. Ruim 600 vliegende forten deden Donderdag weer aanvallen op spoor wegen in Centraal- en Zuid-Duitsch land, evenals in Tsjecho-Slowakije. De' R.A.F. deed overdag met jager- escorte een groote aanval op de elec- trische centrale bij Munchen, die de spoorwegen in de Beiersche Alpen van stroom voorziet. Andere Lancas ters deden met 6-ton bommen weder om een aanval op Helgoland. Amerikaansche landing op Balabak. Amerikaansche troepen hebben een landing uitgevoerd op Balabak, dat de Japansche verbindingen met Bor neo beheerscht. Op Okinawa hebben de Amerika nen na een zwaar luchtbombardement een nieuwe aanval ingezet op de Ja pansche troepen op het Zuidelijk deel van het eiland. Engelsche. eondevzoek-commissie naar Duitsche concentratie-kam pen. In verband met de schandelijke gru weldaden der Duitschers in de con. centratiekampen Buchen walde bij Weimar en in dat bij Bremen ge pleegd, welke nu door de bevrijding dier kampen aan het licht zijn geko men, heeft generaal Eisenhower mi nister Churchill verzocht een com missie uit Lager- en Hoogerhuisleden te benoemen, welke hier namens het parlement een onderzoek in kan stel len. In aansluiting hierop is gister morgen een commissie, bestaande uit 8 Lagerhuis- en 2 Hoogerhuisleden, w.o. 2 artsen, uit Engeland naar Duitschland vertrokken. (B.B.C.) LAATSTE NIEUWS Nederland voor drie vierde bevrijd. In Neurenberg is alle tegenstand nu ge-eindigd. Amerikaansche troepen nog slechts 18 km. van den bovenloop van den Donau. De Canadeezen naderen Oldenburg. Concentrische opmarsch naar Ham burg en Bremen. 600 Amerikaansche bommenwer pers vielen gisteren spoorwegdoelen in Berlijn aan. (B.B.C.) ZONDAG A.S. BIDDAG Zondag a.s. zullen in alle kerken in het bevrijde gebied bidstonden ge houden worden voor een spoedige be vrijding van het nog bezette gebied.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1