VRIJE STEMMEN Amerikanen dringen Tsjecho- Slowakiie binnen Wierinfrn:eerpoid« DAGBLAD VOOR ZEELAND Laatste MieaBWS Ie JAARGANG NUMMER 140 Vrijdag 20 April 1945 Algemeene Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur i J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 De toesfand in nog bezet gebied geïnundeerd Zij kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht, riep „de Rotterdam- mer" dezer dagen uit voor Radio Herrijzend Nederland. En zoo is het. Alle berichten die ons daaruit berei ken geven eenzelfde beeld van volle dige uitputting door barre hongers nood. Dr. Erugmans, die nog onlangs uit die hel ontsnapte, gaf er voor de radio een overzicht van, dat de haren te berge deed rijzen want hier was nu niets overdrevens bij. De terreur van den vijand is ver schrikkelijk, zei hij. De razzia's zijn angstaanjagend voor alle mannen en jongens, en niet minder voor hun huisgenooten. Maar het ergste is, dat onze landgenooten in de groote steden strijden tegen den valen hon gerdood De sterfgevallen gaan met spron gen omhoog. De oudere kinderen zul len zich wellicht nimmer geheel her. stellen van deze hongerkuur, stel dat ze het uithouden tot de bevrijding. De baby's moeten wel sterven, want melk is er niet. De uittochten naar buitenaf dagen lang, om wat eten te vinden,'putten de menschen uit, zoodat velen er bij neervallen. Geen dokter kan daar meer helpen. Er zijn geen versterken de middelen om voor te schrijven. En als er een ziektegeval is, dan zijn er geen geneesmiddelen meer om de ziek te te bestrijden. Wekelijks zijn de rantsoenen van 400 gram slecht brood, 500 gram aardappelen, 500 gram suikerbieten. Maar dit is nog lang niet overal te krijgen. In de zwarte markt koopt men een hectoliter rogge voor 1100 gulden Toch is de geest er niet gebroken. Door de Duitsche terreur wordt el ke daad, die anti-Duitseli wordt uit gelegd, zwaar gestraftvele onschul. digen worden gefusileerd en de lijken laat men op straat liggen, tot af schrikwekkend voorbeeld. Telkens worden op straat en in de huizen mannen en jongens opgepikt en naar onbekende bestemming vervoerd. Doch verbeten toeziend blijft de bevolking de Duitschers weerstaan, en wacht men tot de bevrijders ko men. Hoelang nog Elke dag is er een Eiken dag sterven er duizen den Door de inundaties zijn de provin cies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht practisch in stukken gesne den. De bezetting bestaat in hoofd zaak, bericht Radio Oranje, uit S.S.- en marine-afdeelingen, voorts Fall. scHirmjager en pantsergrenadiers. Waarschijnlijk zullen zij zich concen- treeren op de verdediging van de be langrijkste wegen en spoorwegdijken, die boven water uitsteken. En de verslaggever eindigt„Hoe groot de hongersnood zal worden, indien de Duitschers erin slagen, de verdedi ging te organiseeren en langdurig stand te houden, tart elke beschrij ving. Amsterdam, Rotterdam en Utrecht, waar de menschen reeds vier maanden leven op een tiende van het normale rantsoen, zullen steden zijn, waarin men nog slechts wandelende lijken ziet". (Vecvolg pagina 3) Nu Groningen en Friesland prac tisch bevrijd zijn, komen er steeds meer Britsche en Canadeesche troe pen vrij voor den strijd in het Wes ten van ons land. Canadeesche tanks zijn op de Ve- luwe Putten gepasseerd en hebben bij Nulde, halverwege Harderwijk en Nijkerk, het IJsselmeer bereikt. Andere colonnes hebben punten be reikt op 30 km. van Amsterdam, doch men kan verwachten, dat de uitge breide inundaties en te verwachten sterkeren Duitschen tegenstand, den opmarsch wel zullen vertragen. De Canadeezen hebben Wagenin. gen en Harderwijk veroverd. Naar uit betrouwbare bron gemeld wordt, is Mussert in Utrecht aange komen, om zich op zijn hoofdkwar tier tot het laatste toe te verdedigen. Paleis Het Loo leeggeplunderd. Over den strijd bij Apeldoorn wordt nog medegedeeld, dat het paleis Het Loo, hoewel leeggeplunderd, verder onbeschadigd is. De Canadeezen naderen snel de Grebbe-linie. Ten Zuiden van 't IJsselmeer is nu ook een Belgische brigade in actie. Gisteren plaatsten geallieerde ja gers, w.o. de nieuwe schroeflooze „Meteoor", treffers op 11 groote sche pen, 2 sleepbooten en 29 aken, die probeerden van de Geldersche IJssel. meerhaven naar Noord-Holland te ontkomen. Juichende menigten in bezet gebied. In nog bezet Nederland hebben pi loten op verschillende plaatsen natio. nale vlaggen en juichende menigten waargenomen, als ze laag over deze plaatsen vlogen. De Duitschers schij nen dus op verschillende plaatsen reeds voor de oprukkende Canadee zen gevlucht te zijn. Polen bevrijdden hun landgenooten. in Noord-Oost Nederland bevrijdde de Poolsche tankdivisie een gevange nenkamp met 1700 Poolsche vrou wen, allen leden der Binnenlandsche Strijdkrachten, welke vorig jaar na den strijd in Warschau gevangen ge nomen waren. De Wieringermeerpolder onder water. Reuter meldde gistermiddag om 12 uur uit het hoofdkwartier van het le Canadeesche leger, dat de Duitschers ten Zuiden van het Hollandsche ein de van den Afsluitdijk, de dijken van den Wieringermeerpolder hebben doorgestoken. In aansluiting hierop deelt Radio Oranje mede, dat de Duitschers Dins dagavond twee gaten van c.a. 20 m. en 1 m. diepte beneden den water spiegel in de dijken van den Wierin germeerpolder hebben geblazen. Het water s troomt met groote kracht binnen. De geheele Wieringermeerpolder staat reeds onder water. Hierdoor zal waarschijnlijk een grot deel van Noord-Holland onder water loopen, waarschijnlijk zelfs tot op 16 tot 20 km. van Amsterdam. Het verzet van het Duitsche leger is in hoofdzaak nog in totaal afge sneden gebieden. In Noord-West Duitschland duurt de opmarsch naar Emden en Olden burg nog steeds voort, zij het dan dat de Duitschers hier hardnekkigen tegenstand bieden. Britsche tanks dringen steeds dieper in Bremen door Britten bereiken de Elbe. Ten Zuiden van Hamburg werd Soltau veroverd, en verder opruk kend veroverden de tanks van het Britsche 2e leger Luneburg, bereik ten de Elbe en staan op 25 km. van Hamburg. Het voornaamste nieuws van het Westfront is wel de inname van Maagdenburg, na slechts twee da gen van zeer harden strijd. De Ame rikanen moesten hun vlammenwer pers gebruiken om de laatste vijan den eruit te branden. De Hitlerjeugd in de buitenwijken stormde op de Amerikaansche mitrail leurs in om zich neer te laten maai en. De stad is dan ook zwaar bescha digd, vooral door het luchtbombarde ment dat den grooten aanval vooraf ging. Het Elbe bruggenhoofd wordt nog voortdurend versterkt en vergroot. Leipzig, dat van twee kanten bin nengetrokken werd, wordt snel van vijanden gezuiverd. Het Se Amerikaansche leger over de Tsjecho-Slowaaksclie grens. Eenheden van het 3e Amerikaan, sche leger zijn op 50 km. ten Zuiden van Plauen over de Tsjecho-Slowaak- sche grens getrokken. Corresponden ten melden, dat te voren reeds pa trouilles over de grens geweest wa ren, doch wegens het groote aantal gevangenen dat ze gemaakt hadden, niet verder konden, om ze eerst af te leveren. Ze staan hier op een klei ne 150 km. van Praag en 100 km. van Pilsen. Het le Amerikaansche leger verovert Dusseldorf. In het Ruhrgebied zijn troepen van het le Amerikaansche leger onder gejuich der bevolking Dusseldorf bin nengetrokken. Neurenberg in lichterlaaie. Neurenberg, de „heilige stad" der nazi's, staat 'in lichterlaaie. Ameri kaansche troepen hebben al een vier de deel der stad in handen, w.o. het groote stadion, waar de jaarlijksche partijdagen gehouden werden. Bologna onder vuur. Aan den Oostelijken frontsector in Italië hebben geallieerde troepen Ar. genta bezet en de Poolsche artillerie beschiet reeds Bologna. Andere co lonnes zijn de stad tot op 10 km. ge naderd. Geallieerde bommenwerpers ondersteunden de operatie door een hevigen aanval op de Duitsche stel lingen in en rond Bologna. Russen door de voornaamste verdedigingslinie voor Berlijn Volgens D.N.B. zijn de Russische troepen door de voornaamste verde digingslinie van Berlijn heengebio. ken en ontwikkelen de gevechten zich op de Zuid-Oostelijke toegangswegen naar Berlijn. Meer naar het Zuiden zouden zij Finsterwalde naderen en zijn daar nog 65 km. van de Amerikaansche troepen verwijderd. Duitsche correspondenten melden dat de Russische artillerie in de eer ste 24 uur van het nieuwe offensief reeds 500.000 granaten op de Duit sche stellingen heeft afgevuurd. Moskou's officieele communiqué meldt echter hier nog niets van. Wel spreekt het van nieuwe terrein winsten naar Brno of Brün in Tsje. cho-Slowakije en in Oostenrijk. Het bombardement van Helgoland. Bijna 1000 R.A.F., Halifax en Lan casters hebben Woensdag een ge- concentreerden aanval gedaan op de marinebasis Helgoland, terwijl een andere formatie het groote vliegveld op het eiland Düne bombardeerde op c.a. 1 km. van Helgoland. De Amerikanen deden een aanval op spoorwegcentra in Zuid-Duitsch. land en Tsjecho-Slowakije. De doelen waren o.a. Pilsen, Rosenheim, Strau. bing en Klatau. Mosquito's deden des nachts hun gewone aanvallen op Berlijn. Nieuwe landing op Mindanao. Amerikaansche troepen voerden een nieuwe landing uit op de Zuid- Westkust van Mindanao, bij Mala- bang, en vestigde een bruggehoofd van 60 km. breedte. De Philippijnsche guerilla-troepen steunden de operaties door voortdu rende aanvallen te doen op de Japan. sehe verbindingslijnen. Japan is voor het eerst aangeval len door middelzware bommenwer pers, die van de pas veroverde vlieg velden op de Rhioe.Kliioe.eilanden op stegen. (B.B.C.) Britsche tanks dringen in Amers foort door. Leipzig is veroverd. Zware luchtaanvallen op Helgo land en spoorwegen in Tsjecho-Slo- wakije en Zuid-Duitschland. Moskou geeft opmarsch over Oder en Neisse toe. Poolsche troepen ver overden Rotenburg. (B.B.C.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1