VRIJE STE1HEM PI auen Lezet; Leipzig omsingeld DAGBLAD VOOR ZEELAND MAX BLOKZIJL Ie JAARGANG "SE w is- ]W FëBr% "ET"^ W. IB T5?l SB EET"^ *Vè\ Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur j. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 NUMMER 139 Donderdag 19 April 1945 Telefoon 2665 Aanval op Maagdenburg begonnen Mussen 30 Lm van Berlijn De verhoudingen in België Mogelijkheden ook voor ons land als het geheel bevrijd is? Het naburige zusterland is wel ge heel anders georienteerd in politiek opzicht dan ons vaderland. Daar is nooit de tegenstelling geweest tus. schen verbonden kerkelijke partijen en de rest van de bevolking, zooals bij ons. Een antithese in dien zin is daar nimmer gepropageerd. Daar is van ouds een Roomsch-Katholieke partij, en daarnaast een liberale partij geweest. Dat wil dus zeggen, dat in dit grootelijks katholieke land een deel der naar de confessie katholieke bevolking toch in politicis liberaal georienteerd was en is. Daarnaast is sinds het begin van de sociaal-demo cratische beweging ook een spoedig machtige socialistische partij ont staan, die voor den oorlog dikwijls mee heeft geregeerd, zoowel wat het geheele land als wat de gemeentera den enz. betreft. Sinds de opkomst van het communisme is ook in Belgie een communistische partij ontstaan, die grootendeels nog als oppositie partij toch reeds belangrijken invloed op de bevolking had gewonnen. De oorlog ging over het land, en daar, als bij ons, kwamen in de ver zetsbeweging de groepen dichter tot elkaar. Samen worstelden zij tegen de Duitsche verdrukking en zij on dervonden als bij ons, dat er toch ge meenschappelijke belangen waren, die zij elk voor zich dienden en waar in ze dus samen konden gaan. Een begin van beter verstaan van elkan der was het gevolg. De bevrijding kwam. En door de snelheid van opmarsch der gealli eerde legers en de haastige aftocht van Duitschlands troepen gaf deze bevrijding spoedig gelegenheid om het land nieuw te organiseeren. Dit dus geheel anders dan bij ons. Pierlot werd Minisior-President. Maar zijn kabinet vond aanstonds bittere bestrijding van velerlei zijden. Vooral de oude verzetsbeweging had hierin een leeuwendeel. Daar werd al duidelijker de klacht gehoord, dat dit ministerie niet voldoende zich inspan de voor de gemeenschappelijke oorlog voering, dat 't niet voldoende kracht zette achter de noodige bestraffing van allen, die met den vijand hadden geheuld en dat het niet voldoende zorgde, dat de slechte voedselpositie verbeterde. Toen nam de socialistische partij het besluit, aan haar partijgenooten in het kabinet te verzoeken, hun mandaat ter beschikking van de re. geering te stellen. Vijf socialistische ministers traden daarop af. Gevolg was, dat Pierlot zich niet meer kon handhaven en ook zijn kabinet demissonair verklaarde. De vorming van een nieuw mini sterie werd opgedragen aan den so cialist Van Acker. Spoediger dan men dacht slaagde deze in die taak. Een ministerie van nationale con centratie werd gevormd. Daarin zaten vijf socialisten, vijf katholieken vier liberalen, twee com munisten en twee technici, zonder be paalde partij terwijl er een speciaal (Vervolg pagina 3) Van het IJsselmeer-gebied tot aan de Tsjechische grens worden de over blijfselen der Duitsche legers voort durend in groepen verdeeld en ver nietigd. In de Harz is het oorspronkelijk omsingelde gebied reeds voor meer dan de helft in Amerikaansche handen. De aanval op Maagdenburg begonnen. Meer Noordwaarts zijn de Ameri kaansche troepen den rechtstreek. schen aanval op de stad Maagden burg begonnen. De aanval werd voorafgegaan door een luchtbombar dement van vier uur. Meer naar het Noord-Westen zijn Britsche tanks weer 20 km. verder over de Aller opgerukt en stonden volgens de laatste berichten op 35 km. van Hamburg. De hevige strijd in Bremen duurt voort. De eerste Engelsehman, die in de zen oorlog gevangen is genomen door de Duitschers, is na een bijna zes jarige gevangenschap bevrijd. Hij was op 4 Sept. 1939 bij een lucht aanval op Wilhelmshafen neergescho ten en zoo in gevangenschap geraakt. Sinds de invasie 2.000.000 Duitsche gevangenen. In het omsingelde Ruhrgebied is het aantal gevangen genomen Duit schers gestegen tot 260.000. Sinds de invasie zijn er nu 2.000.000 Duit schers krijgsgevangen gemaakt aan het Westelijk front. Duitschers in de richting Amsterdam teruggedreven. In Nederland hebben de Canadee- zen op nieuwe punten de Waddenzee bereikt. Apeldoorn is na eenige da gen hevigen strijd bezet. De Cana- deezen hebben hier hun zware ge schut niet willen gebruiken, om de stad en Het Loo te sparen. Zij zijn nu op weg naar Harderwijk en drij ven de Duitschers terug in de rich ting Amsterdam. Uit verkenning is gebleken, dat de Duitschers de dijken van het IJsselmeer benoorden Hilver sum hebben doorgestoken, waardoor groote gebieden bij Naarden en Bus- sum onder water loopen. Na Barneveld en Voorthuizen be vrijd te hebben, hebben Canadeesche troepen Putten bereikt, aan den weg van Zwolle naar Amersfoort. Nadat eerst gemeld werd, dat de Duitschers de dijken ten Noorden van Hilversum doorstoken hadden, schijnt dit niet het geval te zijn. Ze schij nen de inundatie te hebben bespoe digd door de sluizen bij Muiden open te zetten. In Friesland bereikten ze het klei ne inundatiegebied voor het Ooste lijke uiteinde der Afsluitdijk. Ton van Beers, de Anep-Aneta-cor- respondent, meldt uit Groningen, dat de stad vrij ernstig is toegetakeld. De bevolking was gek van vreugde. Canadeesche tanks in Groningen werden bestrooid met lentebloemen. Vandaar is hij doorgereden naar Leeuwarden en vandaar meldt hij, dat vele schuiten met spek en versch vleesch, bestemd voor de Duitschers aldaar, in betere handen terecht kwa men. Maquis in actie in Noord. Nederland. Er is bekend gemaakt, dat de helft van de parachute-troepen, die bij de jongste operaties boven Nederland werden neergelaten, uit Fransche Maquis.troepen bestond. Plauen bezetLeipzig omsingeld. Plauen is door de Amerikanen ge nomen. Leipzig is geheel ingesloten en staat aan zware bombardementen der Amerikaansche artillerie bloot. De Duitsche bevelhebber in Chem nitz heeft gev/eigerd de stad over te geven en men verwacht dan ook, dat ieder uur de groote aanval op deze stad kan beginnen. Duitsche bevelhebber van Gironde geeft zich over. Langs de Gironde-monding hebben de Fransche troepen tot nu toe 6000 krijgsgevangenen binnengebracht. De Duitsche bevelhebber admiraal Michaelis met zijn geheele staf heeft zich Dinsdag overgegeven. Maandag 1100 Duitsche vliegtuigen vernietigd. Nu de volledige rapporten binnen zijn, blijkt, dat bij de groote lucht- operaties van Maandag j.l. niet min der dan 1100 Duitsche vliegtuigen op den grond en in de lucht zijn ver nietigd. Het totaal aantal der in April tot en met Dinsdagavond op den grond en in de lucht vernietigde Duitsche jagers is daardoor gestegen tot 3699. Goede vorderingen in Oos. tenrijk. Een dagorder van maarschalk Sta lin meldt de verovering van Zisters- dorf, het centrum der Oostenrijksche olievelden, ten Noord-Oosten van Weenen. Tolbuchin's troepen hebben talrijke plaatsen ten Noorden en Westen van St. Pölten bezet. In Tsjecho-Slowakije zijn Mali- nowsky's troepen doorgedrongen tot een punt op 20 km. van Brno of Brünn. Het Russische offensief tegen Berlijn. Volgens de jongste berichten ruk ken Russische troepen van 5 ver schillende kanten naar Berlijn op en zouden op sommige punten nog slechts 30 km. van de rijkshoofdstad verwijderd zijn. De Duitschers melden zware ge vechten aan de Stettin-zijde van de Oder, diepe penetraties over de Oder bij Frankfurt en een groot offensief langs de Neisse, doch Moskou beves tigt deze berichten niet. (B.B.C.) LAATSTE NIEUWS Geheel Groningen en Friesland be vrijd. Canadeesche tanks bereiken het IJs selmeer en staan op 35 km. van Am sterdam. Maagdenburg is veroverd. Straatgevechten in Leipzig loopen ten einde. Het Amerikaansche 3e leger over de Tjechische grens. 1000 Amerikaansche bommenwer pers vielen gisteren Helgoland aan. Volgens Duitsche berichten zijn de Russen ten Zuid-Oosten van Berlijn door de voornaamste verdedigings linie heen. (B.B.C.) door de Binnenlaodsche Strijd" krachten gearresteerd Via Radio Herrijzend Nederland bereikt ons het verheugende bericht, dat dezer dagen door de Binnenland, sche Strijdkrachten een brandende kwestie uit den weg is geruimd. Zij slaagden er namelijk in om de beruchte nazi-propagandist Max Blok zijl te arresteeren. Blokzijl heeft het Nederlandsche volk vanaf 1941 door middel van de Duitsch-Japansche radio van Hilver sum, met zijn praatjes trachten te vergiftigen. Vele malen is hij het brandpunt van bespotting geweest. Het gevaarlijke van zijn speeches lag meestal hierin, dat hij op hypo critische wijze den indruk trachtte te verwekken, steeds op de grens van waarheid en leugen te staan. De laat ste maanden kon men echter merken, dat de toestand hem zuur maakte. Blokzijl heeft een lange journalis- tieke loopbaan achter den rug. Ja renlang is hij Berlijnsch correspon dent van „Het Handelsblad" geweest. Daar heeft hij op de persconferenties van Dr. Schmidt zijn lessen gehad in de Nationaal.Socialistische propagan da. En, hij is een goed leerling ge weest Hiermede wordt een einde gemaakt aan de carrière van een slecht mensch. Prof. de Burlet gearresteerd Behalve „Max" werden ook in Gro ningen nog gearresteerdProf. de Burlet, de rector magnificus der Gronin'gsche universiteit, bekend, of beter gezegd, berucht om zijn onder zoekingen in het bosch van Katyn. Von Model pleegt zelfmoord Naar verluidt heeft veldmaarschalk Von Model, de bevelhebber van de in het Ruhrgebied ingesloten leger groep B, zelfmoord gepleegd. Von Model is vroeger bevelhebber geweest van de legergroep Mittel aan het Oostfront. Hij staat op de Russische lijst van oorlogsmisdadigers voor in Letland begane wreedheden.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1