VRIJE STEMMEN Geheel Drente bevrijd DAGBLAD VOOR ZEELAND Ie JAARGANG NUMMER 138 Woensdag 18 April 1945 Algemeene Leiding: 3. G. Kloosterziel en S. L. BoermB Hoofdredacteur t J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 DE JONG- NEDERLANDSCHE BEWEGING De afdeeling Zeeland van deze be weging heeft een eerste vlugschrift uitgegeven, waarin van haar bestaan den volke kond wordt gedaan, en waarin enkele hoofdpunten van haar program kort worden samengevat. Tevens wordt er meegedeeld, hoe zij haar organisatie denkt op te 'bouwen, en wel door de vorming van kernen' groepen, plaatselijke raden, streekra- den, districtsraden, provinciale ra den, terwijl voorts de mogelijkheid wordt opengelaten, dat deze beweging zou worden opgeheven, als zou blij ken, dat de politieke partijen in vrucht bare samenwerking de vernieuwings gedachte zullen dienen. Mocht even wel blijken, dat deze politieke partij en weer in hun oude fouten verval len, zegt het vlugschrift, dan staat ons geen andere mogelijkheid open dan zelf een politieke actie te ontketenen. Welke is die vernieuwingsgedachte die zij zegt te willen dienen Zij wil een nieuwe politieke stijl, gekenmerkt door gemeenschapsge voel, activiteit, zakelijke openhartig heid en bereidwilligheid om afstand te doen van stands, en andere voor rechten. Tegenover de voortschrijdende ver wereldlijking der cultuur is een le venshouding noodig, die velen uit de zekerheden van hun geloof, anderen uit hun vertrouwen in de mensche. lijke natuur putten. Deze principi. eele tegenstelling sluit echter niet uit dat in het praktische handelen kan worden samengewerkt op een wijze, die meer in overeenstemming is met het wezen der verschillende wereld beschouwingen dan de wederzijdsche minachting of verdachtmaking, wel ke thans nog zoo veelvuldig voor komt. In het beginselprogram lezen we de volgende eischen - le. de sociale rechtvaardigheid. De lasten, die de oorlog ons oplegt moe ten zooveel mogelijk gelijk gedragen worden. Bij het vaststellen van loo- nen, pensioenen, oorlogsschadever goedingen enz. zullen geen voorrech ten van kapitaal, bezit of stand mo gen worden ontzien. Allen moeten in het arbeidsproces worden inge schakeld, omdat zonder plicht tot ar beiden en recht op arbeid op den duur geen geordende samenleving denkbaar is. 2e. stellen zij als staatkundige eischen op den voorgrond, naast er kenning van het Huis van Oranje, vrijheid van godsdienst, gewetensvrij heid, vrijheid van drukpers, vereeni- ging en vergadering, en voorts demo cratie. De vertegenwoordigende lichamen in ons land denkt zij zich in tweeer lei ten eerste een algemeene politieke Kamer, door algemeen stemrecht ge kozen, 'die beslist over de groote lijnen van binnenlandsch en buitenlandsch beleid, over de vaststelling der be grooting enz. Een gedeelte van de wetgevende arbeid worde overgedragen aan een Kamer gevormd uit de toporganisatie van de beroeps, en vakgroepen, welke ook een beslissende invloed moeten krijgen op de keuze van vaktechni sche ministers. (Vervolg pagina 3) Lichte tegenstand op de Veluwe Groningen van het Duifsche juk verlost Amerikaansche troepen hebben de Tsjecho- Slowaaksche grens bereikt, en daardoor Duifschland in twee deelen gesplitst Maandagmiddag om 12 uur heeft de Duitsche bezetting van Groningen zich overgegeven. Het detachement bestond in hoofdzaak uit marine-troe pen. In de provincie Friesland heb ben de Canadeezen Sneek en Mars- sum, 5 km. ten Westen van Leeuwar den, bevrijd, terwijl ook Minnertsga, ten Noord-Westen van Leeuwarden, vlak bij de Waddenzee, in hun han den viel. De Polen ondervinden ten Oosten van Winschoten sterke Duitsche te genstand. Canadeesche troepen, die oprukken in Friesland zijn onder kanonvuur der Duitschers van de Wadden-eilan den gekomenze zijn in Harlingen doorgedrongen. Het uiteinde van den Afsluitdijk ligt nu binnen het bereik van de geallieerde artillerie. Met de bevrijding van Meppel is practisch de geheele provincie Drente van Duitschers gezuiverd. De IJsselbruggehoofden bij Deven ter en Arnhem hebben zich aaneen gesloten. 10.000 Duitschers bij Apeldoorn omsingeld. Apeldoorn is omsingeld en men neemt aan, dat ca. 10.000 Duitschers zich binnen dien ring bevinden. Zij bieden hardnekkigen tegenstand. Op de Veluwe rukken de geallieerde tanks vanuit Arnhem snel op naar de Zuidex'zee, zonder op sterken tegen stand te stuiten. Maandagmiddag hadden ze Bai'neveld reeds bereikt. De Duitschers beginnen zich in te schepen in Harderwijk, waarschijnlijk om te pi'obeeren, Holland te bereiken. Uit verkenningen blijkt, dat de Duitschers de inundaties tusschen Amersfoort en het IJsselmeer aan zienlijk hebben uitgebreid. Britsclie druk in de richting van Hamburg. Britsche troepen hebben ruim 20 km. terrein gewonnen vanuit hun bruggehoofden over de Aller, in de richting Hamburg. In de buitenwij ken van Bremen wordt van huis tot huis gevochten en gebruiken de Brit ten groote formaties vlammenwer- pende tanks. Bij Bremen is een krijgsgevangen kamp bevx-ijd met ca. 20.000 gealli eerde krijgsgevangenen, w.o. veel per soneel der luchtmacht, z-oowel als parachute troepen en veteranen van den strijd bij Duinkei'ken. Aanval oj) Leipzig begonnen. Halle bezet. De Amerikanen versterken nog steeds hun bruggehoofd over de Elbe. De aanval op Maagdenburg is nog niet begonnen. Verder naar het Zuiden heeft Halle zich overgegeven, terwijl andere Ame rikaansche eenheden den aanval op Leipzig hebben ingezet. Van de 1000 luchtafweerkanonnen, die gebruikt worden door de Duitschers als artil lerie, zijn er reeds 400 dooi' de Ame rikanen buiten wei'king gesteld. De stad zelf ligt, als gevolg van de ge allieerde bombardementen, voor drie vierde in puin. Voorbij Leipzig oprukkende colon nes zouden volgens correspondenten x-eeds in Chemnitz zijn doorgedron gen. Amerikanen in Neurenberg doorgedrongen. Het Amerikaansche 7e leger is in Neurenberg doorgedrorgen en hevige straatgevechten zijn daar aan den gang. In het Ruhrgebied zijn nu al 200.000 Duitschers gevangen genomen en men schat dat in Dusseldorf, het laat ste vei'zetspunt der Duitsclxers, nog ca. 30.000 man stand houden. Succesvolle strijd aan de Gironde. Fransche troepen zijn in Freuden. stadt, ten Zuid-Westen van Stuttgart, doorgedrongen, en aan de Gironde. monding zijn de Duitschei's, na Royan te hebben verloren, op een klein ge bied samengedrongen. Ook Maandag steunden ca. 450 bommenwerpers de operaties der Fransche troepen. Groot offensief in Italië. In Italië is het 5e Amerikaansche leger tot het offensief overgegaan, na een vooi'afgaand zeer zwaar lucht bombardement. Niet minder dan 3750 aanvalsvluchten werden gemaakt, om dit nieuwe offensief, dat aansluit bij dat van het 8e leger,' dat vorige week begon, te steunen. Daarbij waren 1250 zware bommen werpers, die ruim 2300 ton bommen wierpen. Zoowel wat het aantal gemaakte vluchten en als wat het gewicht aan geworpen bommen betreft, waren dit records voor het Italiaansche front. Het 5e leger heeft Beringato bezet, terwijl het verder nog de Monte Sole en Monte Pero bezette. Patrouilles langs de Westkust wa ren volgens correspondenten doorge drongen tot op 3 km. van de oorlogs haven La Spezia. Dagorder van Alexander. In een speciale dagorder zei veld- maax-schalk Alexander tot de troe pen „Het oogenblik is gekomen voor den la'atsten slag in Europa, die aan den oorlog een einde zal maken. U weet wat uw kameraden in het Wes ten en Oosten reeds hebben gepres teerd. Nu is het uw beurt." Weer groote verliezen van de Lufwaffe. Maandagnacht deden groote forma ties R.A.F. bommenwerpers aanval len op spoorlijnen aan beide zijden der Tsjecho-Slowaaksche grens. Ook Berlijn werd weer driemaal dien nacht door Mosquito's gebombar deerd. Bij aanvallen op vliegvelden en spoorwegemplacementen in 't gebied van Regensburg werden door 750 zware Amerikaansche bommenwer. pers en de 850 escorteerende jagers niet minder dan 644 Duitsche vlieg tuigen vernietigd, waaxwan 3 in de lucht. Bij de aanvallen van de 9e tactische luchtmacht op vliegvelden en andere doelen bij Chemnitz, Dresden en Riesa wei'den nog 125 Duitsche vliegtuigen op vliegvelden en 23 andere in de lucht vernietigd, zoodat het totaal dien dag bijna 800 werd. De Amerikanen vei'loren 8 bommen werpers en 34 jagers. Het was de eei-ste maal dat de 9e tactische luchtmacht Russische vlieg tuigen bij Dresden ontmoette. De R.A.F. deed Maandag een zwa- ren aanval op Swinemünde. De es. corteei'ende jagers drongen door tot boven Berlijn. Speciale dagorder van Hitier. In een speciale dagorder tot de troepen aan het Oostelijk front maakte Hitier Maandagavond bekend dat Russische troepen dien morgen tot het gi'oote offensief op Berlijn waren ovei'gegaan. De dagorder kwam daarop neer, dat ze zich tot den laatsten patroon moesten verde digen. Officieren die bevelen gaven om terug te trekken, mogen direct terechtgesteld worden. De Sovjet- legers moeten doodbloeden voor Ber lijn, aldus eindigde hij zijn dagorder, die als gewoonlijk doorspekt was met zijn gewone scheldwoorden over de Russen. Groote aanval op Bei'lijn begonnen. Het Duitsche weermachtsbericht gaf toe, dat de aanval begonnen was tusschen de Odermonding en het punt waar de Neisse in de Oder uitmondt. Radio Moskou gaf deze berichten gistermorgen toe, en volgens corres pondenten meldde ze, dat Russische troepen doorgedrongen waren tot op 45 km. van Berlijn. Luchtaanval op Kliiu-Skiu. Superforten deden gistermorgen een grooten aanval op Khiu.Shiu, het Zuidelijkste Japansche eiland. Bij de aanvallen, die gedurende de afgeloo- pen week door deklandingsvliegtuigen op dit eiland uitgevoei'd werden, zijn 358 Japansche vliegtuigen vernield. Uitgebreide luchtaanvallen in den Pacific. Generaal Mac Arthur meldt, dat zware bommenwerpers uitgebreide luchtaanvallen gedaan hebben van Formosa tot Nieuw-Guinea. In de Chineesche Zee werden 19 schepen tot zinken gebracht, waaronder 1 torpe dojager. (B.B.C.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1