VRIJE STEMMEN Goede vorderingen in Noord-Nederland DAGBLAD VOOR ZEELAND Tc JAARGANG NUMMER 137 Dinsdag 17 April 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur t J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 TWEE ADRESSEN AAN DE REGEERING Het is de taak van de pers, om in dezen tijd, nu er geen vertegenwoor digende lichamen zijn, waar in het openbaar kritiek kan worden ge oefend, en die door heel onze bevol king bij geheim stemrecht gekozen zijn het is de taak van de pers om thans den vinger te leggen op alles wat kritiek noodig heeft en ook ver dient. Wij moeten als dagbladpers van het bevrijde deel van Nederland dan ook geen blad voor den mond nemen, en uitspreken wat velen den ken, maar niet in het openbaar tot de gemeenschap kunnen zeggen. Deze verplichting geeft ons een groote verantwoordelijkheid, doch te gelijk een waardevolle taak. In dit artikel willen wij de aan dacht vestigen op twee adressen die in deze maanden na de bevrijding van uit ons bevrijde gebied aan de regee ring in Londen zijn verzonden, en waarop menige kantteekening moet worden gemaakt. Het eerste adres dat we bedoelen is reeds 2 November 1944 aan de Ko ningin aangeboden, door bemiddeling van het Bureau Inlichtingen van het Militair Gezag. Het adres werd ge heim gehouden, doch „Het "Vrije Volk" heeft het toch thans kunnen publi- ceeren. Het is aangeboden door een aantal inwoners van Eindhoven. On der de onderteekenaars bevinden zich de twee tegenwoordige ministers, Huijsmans en Beel, en voorts enkele vooraanstaande Eindhovensche bur gers. In korte woorden samengevatwat vraagt dit adres? Het vraagt, om de tegenwoordige gezagsdragers in provincie en ge meente niet langer dan drie maan den te handhaven. Eind Januari zou den ze dus al moeten zijn heenge zonden Goed. Wij zijn het hier in het algemeen niet mee eens. Maar hoofdzaak is. Wat wil men er voor in de plaats Twee dingen zeker nietMen wil niet de terugkeer van de oude Gemeenteraden en de oude Provinciale Staten. En men wil ook niet het houden van vrije verkiezin gen, zooals door velen en ook door ons'al menigmaal is bepleit, al is dan de vorm voorloopig wat primitief, b.v. onder overlegging van stamkaart en persoonsbewijs. Nee, dat wil men geen van beiden Maar wat wil men dan? Hier schuilt een adder onder het gras 1 Deze Heeren willen een klein col. lege, dat uit hoogstens 12 15 per sonen zou moeten bestaan voor de grootere gemeenten. En wie stelt dit college samen? De Commissaris van de Koningin in elke provincie Ter wijl deze volgens hun eisch reeds al maanden lang moest zijn afgetreden, krijgt hij nu plotseling de almacht in handen, om daarin de menschen te zetten die hij daartoe geschikt acht Hij kan zich laten voorlichten door personen die geacht kunnen worden de bevolking in haar verschil, lende schakeeringen te representee- ren, zegt het adres. Maar beslissen zal hij, en hij alleen. Ons eindoordeel over dezen brief aan de Koningin is dit- Hier is de (Vervolg pagina 3) Versterkte tegenstand in Duitschland Het afgeloopen weekeind heeft voor bijna geheel Noord-Nederland de bevrij ding gebracht. Nadat Zaterdag gemeld werd, dat Arnhem en Winschoten bevrijd waren, kwamen Zondag de berichten binnen over snelle stooten van de Ca- nadeesche en Poolsche tanks. Poolsche cclonnes bereikten ten Noorden van Winschoten de Döllard, en Canadee- sche troepen drongen zonder veel tegen stand in Groningen binnen. Toen echter het kanaal in het centrum der srad overgetrokken werd, werd de Duit sche tegenstand direct veel sterker, en hevige straatgevechten zijn dan ook nu aan den gang. Canadeesch patrouilles, die ondertusschen de stad gepasseerd waren en naar het Westen en Noorden uitzwermden, ontmoetten overal leven- digen tegenstand, doch slaagden erin de Lauwerszee bij Zoutkamp te bereiken. Nadat Zondagmorgen bekend was ge worden, dat Canadeesche troepen Wol- vega en Heerenveen bevrijd hadden en verder oprukten tusschen Leeuwarden en Heerenveen, kwam Zondagavond het verrassende bericht, dat ook de hoofd stad van Friesland, Leeuwarden, bevrijd was, evenals Dokkum, en dat de Wad denzee bij Teraard was bereikt. Hier door is dus de afsluiting der Duitsche troepen in West-Nederland volkomen. Zwolle bevrijdApeldoorn bereikt. Meer naar het Zuiden werd ook de Overijsselsche hoofdstad, Zwolle, na vrij hevige straatgevechten bevrijd. De troepen op de Westelijke IJssel- oever, breidden hun bruggehoofd naar het Zuiden met ruim 10 km. uit en drongen naar het Westen in Apeldoorn door, alwaar ook hevige tegenstand ge boden werd, toen men het kanaal in het centrum der stad overstak. Arnhem, Deelen en Teriet genomen. Arnhem werd eveneens bevrijd en de troepen rukten van hieruit ruim 8 km. naar het Noord-Westen en Noorden op en staan hier op ruim 18 km. van de geallieerde troepen in het IJsselbruggo- hoofd. De dorpjes Deelen en Teriet werden ook bevrijd, zoodat we kunnen aannemen dat het vliegveld tusschen Arnhem en deze dorpjes in geallieerde handen is. Versterkte Duitsche tegenstand. In Duitschland is de tegenstand op verschillende plaatsen versterkt. Zoo o.a. op de wegen naar Oldenburg, Ham burg en Leipzig. Doch niettegenstaande dit, rukten de Britten gestadig verder op en bereikten punten op 15 km. van de stad Oldenburg en op 25 km. van Hamburg. Bij Bremen werpen de Duit- schers alles in den strijd wat ze bij el kaar kunnen krijgen, marine-personeel, bezetting van luchtafweerbatterijen enz. Het Britsche 2de leger zette gistermor gen een nieuwen aanval op de stad in. „Moker en Aambeeld". Eén Amerikaansche divisie moest haar bruggehoofd ten Noorden van Maagden burg over de Elbe terugtrekken. Doch het andere bruggehoofd, ten Zuiden van de stad, werd versterkt en uitgebreid, niettegenstaande hevige tegenstand van S.S.-troepen en Duitsche parachutisten. Het is, zooals één der Amerikaansche radiostations zei van dit gedeelte van het front, dat de Amerikanen het „aambeeld"' vormen, terwijl de Russen aan den anderen kant van Berlijn de „moker" zullen zijn. Dat de Ameri kaansche troepen hier hevigen tegenstand ondervinden, komt voornamelijk door het feit, dat de Duitsche opslagplaatsen en garnizoenen, welke oorspronkelijk ge bruikt zouden worden voor de aanvallen der Russen op Berlijn af te slaan, door de snelle Amerikaansche opmarsch, dichter bij het Amerikaansche front dan bij het Oderfront zijn komen te liggen. Het zal echter nog moeten blijken, of dit thans voor de Duitschers gunstig zal zijn, want zoodoende kunnen de strijd krachten, welke nu door de Amerika nen gebonden worden, niet meer aan het Oderfront ingezet worden. Het feit dat de R.A.F. Zaterdagnacht een zwaren aanval deed op Potsdam, de groote garnizoensstad, ondersteunde zoodoende de operaties èn van het Elbe èn van het Oderfront. Slechts luttele km. van Leipzig en Chemnitz. De hevige gevechten in Maagdenburg zelf duren voort. Meer naar het Zuid-Oosten werd Cothen genomen en Amerikaansche tanks dron gen in Dessau door. Andere afdeelingen drongen door in Halle en staan op 10 km. van Leipzig en op eenzelfden afstand van Chemnitz, doch ook hier bieden de Duitschers ver woeden tegenstand. Het 3de leger is doorgedrongen tot op 20 km. van de Tsjechische grens en staat hier op 150 km. van de oprukkende Russische troepen. Bayreuth en Bamberg veroverd. Het 7de leger veroverd Bayreuth en Bamberg. In laatstgenoemde plaats wer den 1400 miniatuurtanks met radio-instal latie buitgemaakt. Het rukte verder op tot op 15 km. van Neurenberg. In het Ruhrgebied maakten afdeelin gen van het 1ste en 9de leger contact en hebben daardoor het nog overgeble ven onbezette deel in twee deelen ge splitst. Tot nu werden werden hierin 143.000 Duitschers gevangen genomen. Groote aanval op de Gironde-monding. Ruim 900 km. achter de oprukkende Fransche troepen in Duitschland, zijn Fransche troepen, gesteund door tanks de aanval begonnen op de nog overge bleven Duitschers aan de mond van de Gironde, ten Noorden van Bordeaux. Deze aanval werd voorafgegaan door een aanval van 1150 zware Amerikaan sche bommenwerpers, welke ruim 3.500 ton tommen wierpen. Fransche en Canadeesche vlooteenhe- den beschieten voortdurend de Duitsche kustbatterijen. Zondag steunden 4300 bommenwerpers de operatie en wierpen daarbij twee millioen liter ontvlambare vloeistof van een nieuw type over de loopgraven en mitrailleursnesten. Daar op volgden groote hoeveelheden brand bommen. De resultaten waren uitstekend. Ieder van deze bommen, welke deze nieuwe, licht ontbrandbare vloeistof be vatten, bestrijkt een oppervlakte van ruim 8 vierkante meter. Gistermorgen werd gemeld, dat Fran sche tanks in. de stad Royan waren binnengedrongen. Imola door de Polen bezet Uit het hoofdkwartier in Italië wordt gemeld, dat Poolsche troepen Imola heb ben bezet en reeds weer 5 km. verder zijn opgerukt. Het 8ste leger heeft zijn bruggehoofden over de Selara, de derde rivierstelling, welke na het begin van het groote of fensief werd doorbroken, vergroot en versterkt. Krachtige formaties Britsche vliegtui gen uit Italië deden Zondag aanvallen op spoorwegen in Beieren, Oostenrijk en T sj echo-Slo wakij e Russen reeds ver voorbij Weenen. Een dagorder van Stalin meldde Zon dagavond dat St. Pölten, 55 km. ten Westen van Weenen genomen was. In- tusschen hebben Malinowsky's troepen de steden Korneuburg en Floridsdorf, ten Noorden van Weenen bevrijd. In Joego-Slavië hebben maarschalk Tito's troepen de Donau en Drawa ge forceerd en zijn 50 km. opgerukt. Een groote buit en een groot aantal gevan genen viel in hun handen. Groot Chineesch tegenoffensief. In het verre Oosten hebben superfor ten gedurende het afgeloopen weekeind drie dagen achtereen Tokio gebombar deerd. Bommenwerpers van de Philip- pijnen deden aanvallen op Hongkong, Kanton, Fransch Indo-China en Formosa. Een communiqué uit Tsjoenking meldt, dat Chineesche troepen op een breed front in hun groot tegenoffensief goede vorderingen maken ten Noorden van Hankou. De hevigste gevechten vinden plaats bij de Amerikaansche luchtbases welke twee dagen geleden door de Chi neesche troepen heroverd zijn. VON PAPEN GEVANGEN GENOMEN Zaterdag j.l. werd de vroegere Duit sche Rijkskanselier, Frans von Papen, in. het Ruhrgebied gevangen genomen. Tot vóór het verbreken der diplomatieke be trekkingen tusschen Duitschland en Turkije was Von Papen gezant in An kara. Hij is bekend en berucht om zijn vele intrigues en stommiteiten. (B.B.C.) GESTAPO HOOFDKWARTIER BEZET In Bad-Frankenhausen, ten Westen van Leipzig, werd het hoofdkwartier van de Gestapo, dat van Berlijn naar hier werd overgebracht, bezet. Tusschen de vele dossiers van Himmler vond men ook een kaart van Hitier, waaruit bleek, dat ook hij onder Gestapo-contröle staat. (B.B.C.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1