YEiJE STEMMEN MET WE1ELD- TAFEREEL DAGBLAD VOOR ZEELAND S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 NUMMER 136 Maandag 16 April 1945 Telefoon 2665 Bijna geheel Noord-Nederland bevrijd Leeuwarden, Heerenveen, Winschoten, Zwolle, Arnhem zijn be- vrijd. Dokkum, Zoutkamp aan de Lauwerszee, de Dollart bereikt. Hevige gevechten in het centrum van Groningen en Apeldoorn. Sterkere Duitsche tegenstand bij Bremen, voor Hamburg, over de Elbe en in Magdeburg. Dortmund, Hagen, Bamberg, Bayreuth bezet. Amerikanen trekken één bruggehoofd over de Elbe terug en versterken het andere. Amerikaansche tanks op 12 km van Leipzig, 11 km van Chemnitz en 25 km van de Tsjechische grens. Dagorders van Stalin melden de inname van St. Pölten, 50 km ten Westen van Weenen - Maarschalk Tito's troepen forceeren twee rivierstellingen en rukken 50 km op. Het 8e leger in Italië over een derde rivierstelling. Groote land-, lucht- en vlootaanvallen op Duitsche stellingen aan de Girondemonding in Frankrijk. Luchtaanvallen van Tokio tot Sumatra in het Verre Oosten. Von Papen, de vroegere rijkskanselier gevangen genomen. -Het Gestapo hoofdkwartier bezet. Prins August Wilhelm van Pruisen en Gen. Veldmaarschalk Von Mackensen gevangen genomen. Het stoffelijk overschot van President Roosevelt op het familie buiten Hyde Park ter aarde besteld. door Dr. M. VAN BLANKENSTEIN Een positief geluid Het uitnemende weekblad „Je Main, tiendrai", dat door ons in ons blad reeds menigmaal is aangehaald, en dat tot nog toe door de omstandig heden in vier of drie verschillende edities uitkwam, op diverse plaatsen van bevrijd gebied, heeft een reorga nisatie ondergaan, 'en heeft meer cen traal alles georganiseerd. De directie en centrale redactie zetelt nu voort aan in Eindhoven, terwijl in Maas tricht, Middelburg en Nijmegen ge westelijke redacties zijn gevestigd. Indien dit slechts een organisato. rischen maatregel ware, zouden wij er niet zoo den nadruk op leggen. Doch hiermee gepaard gaat een klaar nieuw positie kiezen in den strijd der meeningen in het bevrijde gebied, waarop wij gaarne de aandacht wil len vestigen. Het was altoos de groote lijn in alle nummers, die ons van „Je Maintien- drai" onder de oogen kwamen. Doch nu met de centralisatie en combinatie van deze uitgave is het beginselpro gram meer uitdrukkelijk naar voren gekomen, en willen wij opnieuw onze geheele instemming met deze opvat tingen uitspreken. Wat is, vraagt de redactie, doel en beteekenis van ons blad? En zij antwoordt „Ons blad bevordert de nationale eenheid, of beter gezegd, de Neder- landsche volksgemeenschap. Het wil het tastbare bewijs leveren, dat het mogelijk is, dat zij,'die vroeger meen den om principieele redenen als groep tegenover elkander te moeten staan, toch met behoud van eigen beginse len in een verband met en goed ge fundeerd program een nieuwe maat schappij kunnen opbouwen". Het is bij de ontwikkeling van deze gedachte volgens het blad anders ge- loopen als het oorspronkelijk wensch- te „In verschillende artikelen hebben we gesproken over een reeds voorbe. reide volksbeweging, die zich tot taak zou stellen in een samenwerking, die de oude tegenstellingen doorbreekt, de vernieuwingsgedachte in de Neder, landsche volksgemeenschap vorm te geven en te verwezenlijken. We hadden gehoopt, dat deze be weging al in het bevrijde Zuiden voor het voetlicht zou treden, om, al kon zij niet met de daad aan den opbouw van een nieuwe maatschappij begin nen, dan toch reeds aan het algemeen verlangen naar vernieuwing leiding te geven. Er is anders beslist. We hebben dit aanvaard, omdat wij het gewicht der aangevoerde redenen voelden. De tijd van afwachten en beraad slagen heeft voor ons blad een nadeel gehad - dat we niet die activiteit heb ben ontplooid, die ook in een tijd van voorbereiding mogelijk is. Hierin wil len we thans verbetering brengen". En dan vertelt de redactie verder van de reorganisatie In elk gewest komt een Je Maintiendrai-werkgroep. Dit beteekent vooreerst, dat deze groep voor de redactie zorgt, wat het gewestelijke gedeelte betreft. Ver tegenwoordigers van deze gewestelij. ke redacties komen wekelijks samen en bepalen den inhoud van het blad, terwijl een eindredacteur, in dit ge- (Vervolg pagina 3) I. IN EUROPA. De Witte Vlag. Over 'n groot gedeelte van Duitsch- land waait de witte vlag. Hitier heeft zijn bloedvlag met het galgenkruis de zijnen moeten opdringen. Zij hadden op den duur geleerd er in te vertrou wen. Maar nu is de witte vaan, of wat op soms potsierlijke wijze voor witte vaan doorgaan moet, het toe verlaat der Duitsche bevolking ge worden. Zij voelt zich daaronder vei lig, zoodra zij ter plaatse door de ge allieerden is erkend. Het is het symbool van de neder laag. Nu is er geen houden meer aan. Standvastigheid en zelfs fanatisme van de Duitsche troepen vertoonen zich nog slechts plaatselijk. En zij zijn tot nutteloosheid gedoemd, omdat zij bij velen ontbreken. Op het oogenblik, waarop ik dit schrijf, is Duitschland al zijn voor naamste industrieele gewesten reeds kwijtOpper Silezie, het Saarbekken, het Roergebied. Oostenrijk en Tsje- cho-Slowakije zijn bezig denzelfden weg te gaan. Wat er over was van het Duitsche Rijk schrompelt snel in. een. Het is beter in dit verband geen namen van plaatsen of provinciën te noemen, omdat ik voor vele dagen vooruit schrijf. En alles is mogelijk in dit kort tijdsbestek vooral ook wat ons eigen land betreft. Het is echter aanlokkelijker nu op eenige verschijn selen te wijzen. West of Oost? De Duitschers houden in het Oos ten, tegenover de Russen, veel hard nekkiger stand dan tegenover Britten en Amerikanen. In Oostelijk Duitsch land is de uittocht der bevolking al- gemeener. Men is er spaarzamer met het gebruik van de witte vlag. De soldaten schijnen er nog meer hun verantwoordelijkheid te beseffen. Het Duitsche opperbevel heeft het Wésten van zijn beste troepen ontbloot, om de Russen ermede aan te vallen. De indruk moet zich aan ons op dringen, dat de strijd in het Westen niet met evenveel ernst door de Duit schers wordt gevoerd als die tegen de Russen. En dat is begrijpelijk ge noeg, omdat zij de Russen als over winnaars veel meer vreezen. Dit be hoeft niet terecht te zijn. Maar de aan wijzingen ervoor zijn onmiskenbaar. Zeker gaan Hitier en de zijnen niet zoover, in het Westen minder ernst te maken van het verzet. Want van welken kant de nederlaag ook komt, zij zijn verloren. En de rest komt er, wat hen betreft, niet veel meer op aan. Maar in vele Duitschers moet de wensch leven dat het front in het Oosten moge standhouden, terwijl Duitschland door Anglo.Amerikaan- sche bezetting over zoo groot moge lijke uitgestrektheid wordt beveiligd. Dit gevoel moet nog te krachtiger zijn, omdat de westerlingen veel meer verwoesten dan de vijanden uit het Oosten, zoolang zij met hun bombar dementen een onbezet Duitschland teisteren, terwijl het, naar Duitsche voorstelling, na bezetting juist om gekeerd wordt. Al bepaalt dit geenszins het Duit sche beleid van boven af, in den aard van den tegenstand kunnen dergelijke gevoelens zich terdege doen gelden. Tallooze Berlijners zullen bidden en smeeken, dat de Westelijke gealli eerden den wedloop om hun stad winnen. Intusschen zullen de Russen niet wachten tot zij hun zin hebben ge kregen. Als Duitschland niet te vo ren instort, hebben zij altijd nog de beste kans. Een veelzeggende Instructie. Hitier heeft bevel gegeven, dat de partijbonzen hun „Gau" of „Bezirlc" NIEUWS IN .T KORT. Weenen is bevrijd. Bij den strijd om Weenen, vanaf het begin, toen de Duit schers probeerden om zooveel mogelijk troepen naar Hongarije te zenden, om de oprukkende Russische troepen tot staan te brengen, werden 11 Duitsche tankdivisies geheel vernietigd. Meer dan 130.000 man werden krijgsgevangen ge maakt. De buit is enorm, o.a. ruim 1000 tanks en gemotoriseerde kanonnen werden buitgemaakt. In een speciale uitzending van radio Moskou werd dank gebracht aan het Oostenrijksche volk, voor den grooten steun, welke ze de Russische troepen verleend hebben bij de bevrijding van hun stad. Oorlogscorrespondenten melden, dat Russische luidsprekers in de straten op gesteld zijn en voortdurend Weensche muziek spelen. De bevolking viert op uitbundige wijze feest, nu ze van de Duitsche onderdrukkers bevrijd zijn. Van alle gebouwen waait weer de Oosten rijksche vlag. Frontcorrespondenten bij de Ameri kaansche troepen melden, dat in Mid den Duitschland een trein is veroverd, vol met gestolen schilderijen uit Am sterdam. Over de bevrijding van het concent ratiekamp Buchenwalde meldden corres pondenten, dat bij aankomst het geheele kamp reeds in handen der Russische en Poolsche gevangenen was. Toen ze van de naderende Amerikaansche tanks op de hoogte kwamen, brak er een opstand onder de gevangenen uit, zij ontwapen den de bewakers en in den strijd met S.S.-troepen werden ze overwinnaars. niet mogen verlaten, maar bij de ver dediging van het gewest, waarin zij geplaatst zijn, moeten overwinnen of sterven. Handelen zij anders, dan zullen zij als deserteurs beschouwd en behandeld worden. Te voren is het anders geweest. De partijbonzen maakten zich uit de voeten, zooals men dat ook bij ons in September heeft gezien. Het werd eerst verwerpelijk genoemd, als de vlucht voorbarig bleek en zij de par tij dus belachelijk maakte. Dit weg trekken der echte nazi's naar veili ger oorden paste in het aangekondig de plan, het nationaal-socialisme ten slotte in bergvestingen en holen te verdedigen en vandaar uit weer te verspreiden. Daarvoor moesten de groote en kleinere aanvoerder ge spaard blijven. Dat plan word nu dan blijkbaar niet meer als veelbelo vend beschouwd. Wij kunnen dat be- grijpen, nu de Russen zoo snel in Oostenrijk, en de Amerikanen zoo op merkelijk ver in Beieren zijn doorge drongen. Als nu onze quislings het ernstig meenen met hun gehoorzaamheid aan Hitier, zullen zij ons dus het zoeken zeer vergemakkelijken. En zou dit bevel ook voor Seyss Inquart gelden Vermoedelijk staat hij te hoog in de hiërarchie der partij voor een derge lijke opoffering. Want de bedoeling zal ten deele wel zijn, niet te veel concurrenten te hebben als men erop uitgaat in de buitenwereld een veili ge schuilplaats te zoeken. Dat blijft slechts voorbehouden voor de uitver korenen. En zou Seys Inquart daar toe niet hooren?

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1