Strijd om het hart van Nederland begonnen DAGBLAD VOOR ZEELAND Redactie en Administratie PETAIN, DE GAULLE EN FRANKRIJK Ie JAARGANG yjjjjg CT'£^SJ|£|hI SES». S. L. Boerma Hoofdredacteur t J. Koekebakker Goes, Beestenmarkt 2 NUMMER 134 Vrijdag 13 April 1945 Telefoon 2665 Onder dit opschrift meldt Reuter uit Parijs wetenswaardige bijzonder heden omtrent den toestand der gees ten in Frankrijk. Ei- is inderdaad nog te spreken van den ouden maarschalk, die thans als gevangene ergens in Duitschland moet vertoeven, en die indertijd als laatste toevlucht na de Duitsche overwinning aan het roer werd ge bracht. Hij heeft al die jaren van de Duitsche bezetting in Vichy de re geering geleid, voor zoover er van leiding sprake mag zijn geweest. Practisch zal zijn invloed niet groot hebben kunnen zijn, waar de Duit sche militaire macht vast het heft in handen had, en Duitschgezinde poli tici in Parijs als Laval en de zijnen de koers van dit ongelukkige land bepaalden. Het was altoos een heen en weer zwenken tusschen een schijn baar onafhankelijke houding en een feitelijke onderwerping, die aan het aanzien van het eertijds zoo betee- kenisvolle Frankrijk veel afbreuk ge daan heeft. Een man was er, die van uit Lon den, met een kleinen aanhang, onver vaard de vaan omhoog heeft gehou den van het oude vaderland, dat aan zijn doodsvijand, het nazistische en militairistische Duitschland, strijd bleef aankondigen tot het uiterste en dat daarom den onverdeelden steun bleef genieten van de machthebbers in Londen. Dit was Generaal De Gaulle. Hij heeft stand gehouden, al die moeilijke jaren, dat een groot deel van zijn vroegere makkers, de officierenkaste en de Roomsch-Katho. lieke politici, min of meer zich heb ben gebogen voor het Duitsche zwaard, en in een houding van half slachtigheid hem wel diep moeten hebben teleurgesteld. Maar De Gaulle hield vol. Zelf officier en zelf een Roomsch-Katholiek, heeft hij zelfs de breuk met vroegere medestanders aanvaard, in het onbedriegelijke be wustzijn, dat alleen een onverzoen lijke houding tegenover de overwel digers op den duur zijn volk weer tot de oude grootheid zou kunnen terug brengen. De Gaulle heeft ten slotte getriom feerd. Het is niet gemakkelijk gegaan. Vooreerst was er tegenstand tegen zijn leiderschap bij de groote gealli. eerde natie der Vereenigde Staten Amerika, die hem niet accepteerde als toekomstigen leider. Dan was er een botsing met Giraud, die na de in. vasie in Noord-Afrika door de Amerikanen met de leiding werd be last. Maar De Gaulle hield vol. En ten slotte zegevierde zijn onverzettelijke wil. Nog is niet alles botertje tot op den boom. Toen Roosevelt hem ver zocht naar Noord-Afrika te komen voor een bespreking, weigerde hij. En ook de deelname aan de conferen tie van San Francisco heeft nog heel wat voeten in de aarde. Ook in Frankrijk zelf heeft het na de bevrijding nog dikwijls gespan nen. De verschillende partijen bestre den elkander over zijn hoofd heen en bij tijden leek het wel een nieuwe revolutie te zullen worden. Doch De Gaulle bleef staan en hield het roer (Vervolg pagina 2) De Elbe ten N. van Maagdenburg overschreden Canadeesche troepen zijn Woens dag middag om half vijf tusschen Deventer en Zutfen in stormbooten de IJssel overgestoken, en volgens de laatste berichten rukken ze op over de waterwegen ten Westen van den IJssel. Westerbork en Emmen bevrijd. Wat vroeger werd gemeld, dat Ca nadeesche tanks na Westerbork ge nomen te hebben, naar het Noorden opgerukt zijn, en' op minder dan 40 km. van Groningen stonden. Er is ook bekend gemaakt, dat een Poolsche tankdivisie weer aan den strijd in Nederland deelneemt en voorbij Coevorden 24 km. in een dag is gevorderd. Ze hebben daarbij het dorp Weerdingermond, enkele km. ten Westen van Ter Apel bereikt, na onderweg Emmen bevrijd te hebben. Ten Oosten van de Nederlandsche grens stonden de Canadeezen Woens dagavond op 16 km. van den Dollart en sommige correspondenten meldden dat voorhoeden reeds op 20 km. van de Noordzee stonden. 65 km. van Hamburg. De straatgevechten in Bremen du ren voort. De wig die door Britsche tanks tusschen Bremen en Hannover gedreven wordt in de richting Ham burg, wordt voortdurend breeder en dieper. Volgens de laatste berichten stonden de voorhoeden op 65 km. van Hamburg. Na 90 km. stoot de Elbe ten N. van Maagdenburg bereikt en overschreden. Generaal Simpson is nu no. 1 in den wedloop der Britsch-Amerikaan- sche legers naar Berlijn. Nadat eerst gemeld was, dat tanks van het 9e Ameriltaansche leger in Brunswijk doorgedrongen waren, kwam later het bericht, dat ze ook ten Noorden en ten ruiden voorbijge trokken waren, na de rivier de Oker te zijn overgestoken. En Woensdagavond laat kwam het verrassende bericht, dat ze na een 90 km. tankstoot in 1 dag de Elbe bij Wolmirstedt, vlak ten Noorden van Maagdenburg hadden bereikt en overschreden. Amerikanen staan op 125 km. van Berlijn. De corridor tusschen de geallieerde legers uit het Westen en die uit het Oosten is hier nog maar 185 km. breed, en hier staan de Amerikanen op 125 km. van Berlijn. Op een vliegveld bij Brunswijk wer den 50 Duitsche jagers onbeschadigd buitgemaakt. Hannover door 300 Amerikanen veroverd. Over de inname van Hannover wordt nog gemeld, dat deze door niet meer dan 200 Amerikaansche solda ten geschiedde. Slechts 10 man gin gen verloren. Duitsche officieren lcwa men zelfs per auto en fiets de Ame rikanen tegemoet om zich over te geven. Ze ondervonden practisch geen tegenstand, kwamen 1 Duitsche Tij gertank tegen, onder een viaduct, doch de bemanning ervan bleek in de tank te slapen. Er werden 3 generaals, 5 kolonels en hooggeplaatste nazi-ambtenaren gevangen genomen, w.o. de Oberbür. germeister, tevoren nazi-gouverneur van Belgrado. Correspondenten mel den, dat de buitenlanders haast alles te zeggen hebben in de stad. Ie Amerikaansche leger op 25 km. van Leipzig. Van het front van het le Ameri kaansche leger wordt gemeld, dat de dunne pijl in de richting Leipzig is verbreed tot een groote wig door de vlakte van Thüringen. In een sector- waren de colonnes 20 km. opgerukt en in een anderen sector 2ó km. Voor hoeden staan reeds in de nabijheid van Halle, op 25 km. van Leipzig. In Beieren heeft Koburg zich over gegeven, nadat de Amerikaansche be velhebber een ultimatum had gesteld. Aanvankelijk aarzelden de Duitschers toch toen groote formaties Thunder bolts boven de stad rondcirkelden, ga ven ze zich toch ook over. Generaal Patton is een nieuwe aan. val begonnen met niet minder dan 9 nieuwe divisies, waarvan 3 tank- en 6 gemotoriseerde infanteriedivisies. Schweinfurt zwaar beschadigd. Uit Schweinfurt, dat geheel om singeld en van vijanden gezuiverd wordt, melden correspondenten, dat geen énkel gebouw door de geallieer de bombardementen der laatste twee jaar onbeschadigd is gebleven. Bijna 400 km. achter het front in den saillant in het Ruhrgebied neemt de tegenstand snel af. Essen en Gel- senkirchen zijn van vijanden gezui verd, terwijl de Amerikanen nu in de groote industriestad Bochum zijn bin nengedrongen. Aan het front van het 7e leger zijn de Duitschers Crailsheim weer bïnengetrokken. De Amerikanen heb ben zich terug getrokken met mede voering van ruim 2000 krijgsgevan genen. Dc dagelijksche bommenregen op Duitschland duurt voort. Woensdag vielen ruim 2250 Ameri kaansche vliegtuigen olie-opslagplaatsen, artilleriedepöts, rangeerterreinen en vlieg velden aan in en rond München, Neuren berg en Regensburg. De R.A.F. deed een dagaanval, onder steund door jagers op de rangeerterreinen van Neurenberg en Bayreuth, terwijl Mosquito's des nachts hun gewone steken aan Berlijn toebrachten. Over de aanvallen van Dinsdag maakt het geallieerde opperbevel nog bekend, dat in totaal dien dag 406 Duitsche vliegtuigen op den grond en in de lucht vernietigd werden en dat het totaal van vernielde Duitsche vliegtuigen vanaf 4 tot 11 April daardoor gestegen is tot bijna 1700. Bij dezen aanval wierp de R.A.F. ruim 4500 ton bommen in een half uur. De „Admiral Scheer" tot zinken gebracht. In Londen is bekend gemaakt, dat Canadeesche tanks ruke ken op naar Den Haag en Amsterdam. Plaatse namen worden verder in dit verband niet ge» noemd. A.E.F.P. R.A.F. zware bommenwerpers bij den nacht-aanval op Kiel, Maandagnacht, het Duitsche vestzakslagschip „Admiral Scheer" tot zinken hebben gebracht. Uit verkenningsfoto's blijkt, dat het schip op zijn kant in de haven ligt. Terreinwinst in Italië. In Italië heeft het 8ste leger na een 11 km. terreinwinst op een breed front de rivier Santerno bereikt, na de plaat sen Lugo en Fassignano te hebben inge nomen. Massa's tanks en voorraden stroomen nu over de Senio naar het front. Tegenstand in Weenen practisch ten einde. Aan den Duitschen tegenstand in Weenen is practisch een einde gemaakt. Na het Donaukanaal te zijn overgesto ken, hebben de Russen het grootste deel van de stad, dat tusschen het kanaal en de Donau ligt, met inbegrip van het Prater, van Duitschers gezuiverd. Volgens correspondenten zijn de voor hoedes al meer dan 70 km. ten Westen van Weenen. Russische troepen zijn ook over de grens van Moravië getrokken. (B.B.C.) Uit Londen wordt bericht, dat H.K.H. Prinses Juliana Donderdagavond uit Canada in Engeland is aangekomen. Zij werd op het vliegveld begroet door H. M. de Koningin, De overtocht heeft Zij gemaakt in een Liberator, en werd in 13 uur afgelegd. Laatste nieuws President Roosevelt f Franklin D, Roosevelt, president iler Vereenigde Staten van Noord- Amerika, is gistermiddag als gevolg van een bloeduitstorting in de lierse. nen in zijn landhuis in Warm Springs overleden. Hij wordt opgevolgd door den vice-president Harry Tooman. Amerikaansche tanks over de Elbe bij Maagdenburg. De brug bij Scho- nebeck is volgens correspondenten intact genomen. Russische troepen zijn in succes volle gevechten gewikkeld op den Westelijken Oder.oever op weg naar Berlijn. Amerikaansche troepen hebben Weimar genomen en zijn op 50 km. front over de Saaie getrokken, de laatste rivier voor Leipzig. In Italië is het 8e leger over de volgende rivier, de Santerno. Het concentratiekamp Buchenwal- de met 25.000 gevangenen bevrijd. (B.B.C.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1