VRSJE STEMMEN De helft van Duitschland door de geallieerden bezet DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen bedelaars! Deventer bevrijd Ie JAARGANG NUMMER 133 Donderdag 12 April 1945 Algemeerte Leiding B. G. Kloosterziel ec S. L. Boetsna Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 Het „Eindhovensch Dagbl." trekt op den vooravond van de conferentie van San Francisco een parallel tus- schen Nederland en de Staten zooals Turkije, Chili en Peru, die per laat ste gelegenheid naar het zegevieren de front trokken. Speciaal Turkije heeft zijn volkskracht ongeschonden kunnen bewaren niet alleen, maar ook zijn industrie, die jarenlang belang rijke producten, zooals chroom, aan Duitschland leverde, behouden. Wanneer men daartegenover de po sitie van Nederland bekijkt, dan springt het dadelijk in het oog, hoe verre ons land bij sommige bondge. nooten in het nadeel is. Wij zijn een volk van bedelaars ge worden op de „Place Internationale", afhankelijk van wat anderen ons ge lieven te geven. Het is waar, wij vragen onze mach. tige bondgenooten om voedsel, mate riaal, scheepsruimte, gastvrijheid voor onze ondervoede kinderen, kleeding en dekking. Doch wij vragen het al lerminst als een gamst eerder als een rechtmatige betaling van een spontane liefdegave, die wij eens zon der voorbehoud schonken aan de vrije wereld, die haar maar al te zeer noo- dig had. Wij gaven op dat moment alles wat we hadden, niet op een op portunistisch moment, om het eens duidelijk te zeggen 788 schepen met een inhoud van in totaal 2.610.000 ton werden door Ne derland geschonken in 1940, toen er geen San Francisco-conferentie in het nabije verschiet lag en toen er nog geen sprake was van wereldvrede. En behalve deze waardevolle koop vaardijvloot, offerde Nederland zijn geheele oorlogsmarine en zijn lucht vloot, op een oogenblik, waarop het van uiterst belang was, dat den vij and, met hoe geringe middelen ook, den'voet werd dwars gezet. Thans vraagt Nederland dringend om hulp. En wie de prijzenswaardige moeite, die het geallieerde opperbevel doet om aan deze smeekbede gehoor te geven, als liefdadigheid wil be stempelen, die doet tekort aan Ne derlands nationalen trots, die altijd de basis van zijn volkskracht is ge. weest. Want de bijdrage van ons land in de succesvolle oorlogvoering der geallieerden heeft zich niet be perkt tot de overdracht van twee en een half millioen ton scheepsruimte. Vriend en vijand zullen moeten er kennen, dat gedurende den oorlog de Nederlandsche zeelieden ontzagwek kende prestaties hebben geleverd. De bedelaar op de „Place Interna tionale" is een fiere bedelaar, die vrij moedig in het rond kijkt en het hoofd niet buigt voor welken welgedanen voorbijganger ook. Hij zal de gaven die men hem in waardeering voor zijn offer schenkt, slechts aannemen tot op het moment, waarop het her stel van zijn krachten hem veroor looft zijn eigen brood te verdienen en onafhankelijk zijn weg te gaan. MILITAIR GEZAG NAAR NOORD-NEDERLANDSCH BEVRIJD GEBIED Vertegenwoordigers van het Neder. landsch Militair Gezag zijn vandaag naar gebieden in Oost-Nederland ver trokken, welke in de laatste dagen door de'troepen van Montgomery be vrijd zijn. A. A. Gistermiddag werd aanvankelijk ge meld, dat eenheden van de 3e Gana- deesche divisie, de z.g. „waterratten", Deventer bevrijd hebben. Correspondenten melden, dat De venter slechts licht beschadigd is. Prins Bernhard heeft talrijke plaat sen in Gelderland en Overijssel be zocht, o.a. Zutfen, Lochem, Enschede, Almelo, Hengelo en Oldenzaal. In Midden-Overijssel zijn Canadee. sche troepen over het Overijsselsche kanaal getrokken tusschen Vrooms- hoop en Zwolle. In Overijssel werden Nijverdal en Raalte bevrijd. In Drente hebben Canadeesche tanks op een nieuw punt met de tus schen Coevorden en Groningen ge lande parachutisten contact gemaakt n.l. bij Westerbork en patrouilles zijn reeds over de spoorlijn van Meppel naar Groningen doorgedrongen, hoe wel nog niet bekend is, of ze daarna weer teruggetrokken zijn. Verder zijn voorhoeden in zicht vair het IJsselmeer. Meer naar het Oosten zijn de Ca. nadeesche tanks opgerukt tot een punt op ruim 30 km. van Emden. Hevige straatgevechten in Bremen. Britsche tanks zijn in Bremen door gedrongen en hevige straatgevechten zijn aan den gang. De Britsche 6e luchtlandingsdivisie is op een nieuw punt over de Weser getrokken, ver overde Nienburg en rukt snel op naar Celle, 40 km. ten Noord-Oosten van Hannover. De autobaan van Hannover naar Hamburg is reeds afgesneden. Britsche tanks op de Lunenburgerheide. Verder bereikten Britsche troepen de Aller en trokken er ten Westen van Walsrode over. Volgens corres pondenten zouden voorhoeden reeds de Luneburgerheide hebben bereikt, een ideaal terrein voor snelle tank- stooten en daardoor de troepen, wel ke de toegangswegen naar Bremen verdedigen, dreigen te isoleeren. Hoewel aan Montgomery's front hier en daar dus sterke tegenstand wordt geboden, aan dat van Generaal Hodge's troepen is practisch geen tegenstand, en waar die nog is wordt ze zeer snel gebroken. Over de spoorbrug bh' Wesel wordt nog medegedeeld, dat er van twee kanten tegelijk door 3000 man aan iederen kant is gewerkt. Ze werkten in drie ploegen 10 dagen en nachten en toen was de brug, die 860 meter lang en voor dubbel spoor is, klaar. Amerikanen bezetten Hannover. Het 9e Amerikaasnche leger heeft Hannover veroverd, nadat deze stad reeds aan weerszijden door Britten en Amerikanen overvleugeld was. Bij zonderheden zijn nog niet bekend, behalve dat de tegenstand in de stad spoedig gebroken was en dat er zeer weinig in de stad is gevochten. Correspondenten melden uit Han nover, dat de Amerikaansche infante rie van het 9e leger op veroverde Duitsche tanks de stad binnenreed. Het Ruhrgebied voor de helft veroverd. Het omsingelde gedeelte van het Ruhrgebied is reeds tot op de helft van zijn oorspronkelijke grootte te ruggebracht. 36.000 Duitschers wer den al gevangen genomen en men verwacht, dat het aantal in de eerst volgende dagen snel zal toenemen. Correspondenten melden, dat de Duit schers reeds getracht hebben des nachts met Ju 52 transportvliegtui gen in het omsingelde gebied te lan den, waarschijnlijk om hooge officie ren'te evacueeren, doch de geallieer de luchtmacht is op haar hoede. Over den strijd in Muhlhausen wordt nog medegedeeld, dat de Ame rikanen daar 250 beambten van Bui- tenlandsche Zaken aantroffen, die daarheen waren ge-evacueerd. Men dacht n.l., dat het daar veiliger was dan in Berlijn. Amerikanen halfweg Kassei en Leipzig. Na een snelle stoot van 64 km. in 24 uur heeft het le Amerikaansche leger Nordhausen genomen, halver wege Kassei en Leipzig. Hier staan de geallieerde troepen uit het Westen het dichtst bij Berlijn, n.l. 180 km. en op 100 km. van Leip zig. Patton's troepen zijn Erfurt voorbij getrokken en rukken snel op naar Bohemen. Koburg wordt ernstig be dreigd. Verder staan ze op slechts 20 km. van Weimar. Amerikaansche luchtmacht vernietigt 305 Duitsche vliegtuigen. Meer dan 2200 Amerikaansche vliegtuigen, waarvan ruim 1350 zwa re bommenwerpers, deden Dinsdag aanvallen op 7 vliegvelden ten Wes ten en Noord-Westen van Berlijn, o.a. bij Burg, Neu-Ruppin, Oranienburg en Zechlin en dépots bij Oranienburg. Bij dezen aanval werden niet minder dan 305 Duitsche jagers vernietigd, waarvan 284 op den grond. Opmarsch in Italië. Volgens de laatste berichten is het 8e leger in de voornaamste Duitsche verdedigingsstellingen van de Po. vlakte binnengedrongen. Daar rukt het 8e leger op onder zeer sterke steun der luchtmacht. Zoo werden er Dinsdag ruim 3100 vluchten gemaakt, hetgeen een record is voor dit front. Ze hebben reeds een breed bruggenhoofd over de Senio gevormd en zijn in den opmarsch naar het Noorden. De val van Weenen is aanstaande. De val van Weenen is aanstaande. Alle stadswijken ten Westen van het Donaukanaal zijn reeds van vijan den gezuiverd. Ruim 2000 Duitschers gaven zich Dinsdag in Weenen over. Ten N.-Westen van Bratislawa ruk ken Malinovsky's troepen snel naar de grens van Moravië en verover den de industriestad Trencin, slechts op 10 km. van de grens. Ten Noord-Oosten van Weenen is de spoorweg van Weenen naar Brunn reeds door oprukkende Russische troepen afgesneden. Over den strijd in Koningsbergen wordt nog gemeld, dat de eindaanval begon na een 33 uur lang artillerie, bombardement, gevolgd door een zwaren luchtaanval. Na de val van de stad gaven zich 50.000 Duitschers over, zoodat het totaal bij den strijd om Koningsbergen gevangen geno men Duitschers 92.000 bedraagt. Ver der verloren ze er 42.000 dooden. De buit is enorm, o.a. omvat ze 2000 ka- nonen, 8500 motorvoertuigen en S500 spoorwegwagons. De Russiche luchtmacht deed een zware aanval op de Oostzeehaven Pilau, welke nog in Duitsche handen is. Georganiseerde tegenstand op Luzon ten einde. Generaal Mae Arthur meldt uit Ma nilla, dat alle georganiseerde tegen stand op Luzon nu ge-eindigd is. De Soelo-archipel wordt nu geheel door de Amerikanen beheerscht. Een nieuwe landing werd uitge voerd op Jolo, waarvan al spoedig na de landing de hoofdstad en vliegvel den in Amerikaansche handen waren. Verliescijfers van het Britsche Koninkrijk. Minister Churchill heeft bekend ge maakt, dat de totale verliezen van het Britsche Koninkrijk van het be gin van den oorlog tot Februari 1945 685.000 man bedragen, waarvan 21 .000 dooden. Het geheele Britsche Gemeenebest heeft 1.126.000 man verloren, waar van 306.000 dooden. De verliezen bedroegen voor Au stralië 89.000 man, Canada 87.000 man, Zuid-Afrika 37.000 man, voor Nieuw-Zeeland 34.000 man en voor Bri tsch-Indie 163.000 man. Hieruit blijkt dus, dat het Britsche Koninkrijk de grootste verliezen ge. leden heeft en blijkt dus eens te meer, dat de Duitsche bewering, dat het anderen voor zich laat strijden, op totale onwaarheid berust. Waarschuwing aan Duitsche havenarbeiders. In een waarschuwing van het ge allieerde opperbevel aan de havenar- beiders in de Duitsche Noordzeeha vens wordt o.m. gezegdUw steden worden onmiddellijk bedreigd. De Duitsche tegenstand is gebroken. Be ambten en arbeiders worden gewaar schuwd te voorkomen, dat voedsel voorraden worden weggevoerd. Ze moeten opletten waar springstoffen en mijnen worden geplaatst en zoo mogelijk voorkomen, dat deze door de Duitsche troepen gebruikt worden. Het ligt aan u wanneer de Duitsche havens weer in gebruik zullen wor den genomen. (B.B.C.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1