VRIJE STEMMEN Canadeezen in Meppel doorgedrongen DAGBLAD VOOR ZEELAND Hevige gevechten in Essen 229.000 Duitschers gevangen genomen in de 1ste week van AprilZware Japansche verliezen tijdens den zeeslag Ie JAARGANG NUMMER 132 Woensdag 11 April 1945 Algemeene Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur i J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 De Duitschc Debacle Alles wijst er op, dat de ineenstor. ting van Duitschland nabij is. De geweldige successen van onze bond- genooten in Oost en West, en het al machteloozer optreden van de Duit- sche verdediging laten geen twijfel toe. Waar zijn hun vliegtuigen, waar hun tanklegers, waar hun duikboo. ten, waar de geduchte V-l en V-2, waar de andere door Hitler in uit zicht gestelde wapenen? Het is alles misère wat de klok slaat. En zooals het meer gaatnaar het oude spreekwoord„de ratten verlaten het zinkende schip", gaan de groote leiders, die er de kans toe zien, aan den haal Belangrijk gegevens daaromtrent vonden wij in de pers overzichten van Anep-Aneta. De allergrootsten onder de Nazi leiders, zijn ze nog in Duitschland? Men vertelt wel, dat Hitier er al uit gevlucht zou zijn, doch dit bericht is niet bevestigd. Hij zou zich heb ben laten vermommen door een schoonheids-specialist en nu onder een anderen naam in het neutrale buiten land vertoeven. Ik geloof niet, dat dit waar is. Ons lijkt Hitier daar voor de man niet. Doch van wie ik het wel geloof, is Goering, over wien de „Figaro" meldt, dat Duitsche grensbeambten die de wacht hebben aan de Zwitsersche grens, verklaard hebben, dat Hitier een onderzoek heeft doen instellen naar de verdwij ning van Maarschalk Goering. De controle-posten moeten opletten, of er niet een zwarte auto met de ken- teekens van de Luftwaffe, en met als inzittenden eenige officieren van de luchtmacht, in de streek van Kon- stanz wordt gezien. Hitier verdenkt zijn vroegere medeplichtige er van, het hazenpad te hebben gekozen Onder de lijfwacht van den Führer blijkt ook al afvalligheid voor te ko men, voegt de „Figaro" er aan toe. En waar gaan al die „ratten" naar toe? Zweden, Zwitserland en Spanje zijn de favorietlanden. Naar Zwitserland gaat het zóó, ver telt het Zürichsche blad „Die Tat" Duitsche soldaten, grensbeambten en politie vluchten naar Zwitserland. Eenige malen per week voeren de treinen uit Duitschland een speciale ziekenwagen met zich mede. Bij aan komst in Sankt Margarethen, het Zwitsersche grensstation, worden de zieken uit den Duitschen trein in een Zwitserschen trein overgeladen. Ze worden daarna in een van de vijftien Duitsche sanatoria ondergebracht. Maar, zegt „Die Tat", deze zieken zien er verdacht gezond uit. Het be treft hier, voegt het blad er aan toe een der vluchtkanalen van de Duit sche nazi's. Het is dan ook bekend, dat de Duitsche regeering om twee honderd doorreis-visa heeft verzocht, o.a. voor eenige der hoogstgeplaatste Nazideiders. Bovendien wonen er reeds verschei dene vooraanstaande Nazi's, wier „overlijden" is gemeld, ander aange nomen naam in neutrale landen. Ook Zweden geniet de voorkeur. Nabij Kalmar is aldaar een aak aangekomen met een vijftigtal Duit- schers die grootendeels tot de orga nisatie Todt en tot de Wehrmacht be hoorden. Daarna kwamen er vijf Duitsche officieren aan. Nog twee schepen met vluchtelingen werden aangekondigd. (Vervolg pagina 3) Maandagavond werd gemeld, dat de Canadeezen in Meppel waren doorge drongen. Toen Canadeesche pantser wagen-patrouilles de stad naderden, bliezen de Duitschei's de dijken op, waardoor ruim 50 vierk. km. land on der water liep. Dit was voornamelijk het gebied tusschen Meppel en het IJsselmeer. Hierdoor zijn de Duitsche troepen in West-Nederland practisch gespro ken, van Duitschland afgesloten. Ze hebben nog wel den afsluitdijk om via Groningen nog in Duitschland te komen,- ook hebben ze nog den weg over zee, doch deze is door de voort durende waakzaamheid der geallieer de vliegers onbruikbaar. Weinig nieuws over de luchtlandingstroepen. Over de operaties der luchtlandings troepen in Nederland wordt bijna niets losgelaten door het geallieerde hoofdkwartier. Wel werd gemeld, dat de operaties een groot succes zijn en dat vele der gestelde doelen bereikt zijn. Ze weten het nog uitstekend te stellen zonder directe aansluiting met de hoofdmacht. Canadeesche troepen aan de mond van de Ems. De Canadeesche tanks, die bij Mep pen over de Ems een bruggehoofd hadden gevestigd, zijn uitgebroken en zijn Maandag in 24 uur ruim 30 km. opgerukt. Ze bereikten daarbij een punt op 35 km. van Leer aan den mond van de Ems en ongeveer een zelfde afstand van Winschoten. Deze tankcolonne die dus naar den Dollard oprukt, dreigt zoodoende de Duitsche troepen in Nederland en Duitschland van elkaar af te snijden. Feitelijk waren deze troepen toch al afgesneden, nu de Britsche tanks Bremen bereikt hebben. De Duitsche troepen bieden zoowel bij Bremen als bij Hannover sterken tegenstand. Eenheden van de 6e luchtlandings divisie slaagden erin een derde brug gehoofd te vestigen over de Leine, ten Noorden van Hannover. Einbeck bij Kassei veroverd. Colonnes van het le en 3e Ameri- kaansche leger, die beide Maandag ruim 20 km. opgerukt zijn, hebben op een nieuw punt contact met elkaar gekregen, n.l. ten Oosten van Kas sei. Heiligenstadt en Eichenberg wer den veroverd. Laatstgenoemde plaats werd overgegeven door een generaal met een witte vlag, die zich zelf ook tegelijk gevangen gaf. Kruppfabrieken in Essen. In de straten van Essen wordt he vig gevochten. De Kruppfabrieken zijn al in gealli eerde handen. Ze werden door een der firmanten overgegeven, die ver klaarde, dat geen enkele machine meer gewerkt heeft na 11 Maart, toen de R.A.F. de fabrieken den genade slag had gegeven. Zondagmiddag is de eerste trein over de door de geallieerde genie over den Rijn gebouwde spoorbrug bij We- sel gereden. Deze brug met dubbel spoor is in 10 dagen gebouwd. Patton bij Erfurt. Patton's troepen staan op 10 km. van Erfurt en naderen nu de grens van Saksen. In Ciailsheim hebben de Duitschers Maandag hevige tegenaanvallen ge daan, gesteund door tanks en vlieg tuigen, tegen het 7de Amerikaansche leger. De Amerikanen slaagden er echter in hun posities te handhaven en dreigen nu een troepenmacht van 5000 Duitschers af te snijden. 260.000 gevangenen in de eerste week van April. In het tijdvak van 1 tot 7 April heb ben niet minder dan 229.000 Duit schers zich overgegeven aan 't Wes telijk front. In hetzelfde tijdvak wor den de Duitsche verliezen aan doo- den en gewonden op 31.000 man ge schat, zoodat ze in totaal 260.000 man verloren hebben, d.i. meer dan 40.000 man ver dag. Zware luchtbombardementen op vliegvelden in Munchen. Maandag deden R.A.F. Lancasters met een sterk jagersescorte aanval len op de duikbootschuilplaatsen en -werven in Hamburg. Daarbij wer den bommen van 10 en 6 ton gebruikt De escorteerende jagers deden aan vallen tot boven Berlijn. Verder voerden ruim 2000 Ameri kaansche vliegtuigen, waarvan 1250 bommenwerpers aanvallen uit op tien vliegvelden rond Munchen en een on- dergrondsche olieopslagplaats. Maandagnacht voerde de R.A.F. 'n zware aanval uit op de duikbootwer- ven van Kiel, terwijl Berlijn ook weer niet vergeten werd. Groote activiteit in Italië. Uit Italië wordt groote activiteit van geallieerde vliegtuigen gemeld, aan het front van het 8e leger bij de Senio. Ruim 650 zware bommenwer pers en nog een 150 middelzware bommenwerpers deden zware aan vallen op Duitsche installaties tus schen Castel Bolognieze en Lugo. Dit was de krachtigste steun die de geallieerde troepen tot nu toe hier gehad hebben. Offensief in Italië. Het 8e leger is in Italië een nieuw offensief begonnen en heeft de Senio- rivier op een breed front bij Lugo overschreden. De aanval begon na een voorbereidend bombardement van eenige duizenden vliegtuigen. Koningsbergen gevallen. Een dagorder van Maarschalk Sta lin meldt de verovering van Konings bergen, twee dagen nadat de eindaan- val op'de stad begonnen was. Ruim 27.000 Duitschers gaven zich gevan gen en een groote buit viel in Rus sische handen. Zware Japansche verliezen tydens den zeeslag. Vrijdagnacht was de Japansche vloot uit de Japansche binnenzee uitgeloopen in Zuidelijke richting naar de Rioe-Kioe Archipel. Ondertusschen vielen honder den Japansche vliegtuigen de Ameri kaansche vloot bij Okinawa aan, en in hevige luchtgevechten werden, volgens de voorloopige berichten, 391 vliegtui gen der Jappen neergeschoten. Drie Ame rikaansche torpedobootjagers werden tot zinken gebracht en verschillende andere schepen, doch geen enkel groot oorlogs schip, liep schade op, maar kon verder aan de operaties blijven deelnemen. Ondertusschen hadden Amerikaansche verkenningsvliegtuigen de Japansche vlootformatie opgemerkt en eenige uren later gingen de Amerikaansche vliegtui gen tot den aanval over. Hierbij werd het grootste Japansche slagschip van 45.000 ton, de „Yawato" door drie tor pedo's en 3 zware bommen getroffen en tot zinken gebracht. Eenzelfde lot onder gingen ook 2 kruisers en drie torpedo jagers, terwijl nog drie andere torpedo jagers na den aanval in brand stonden. Het aantal neergeschoten Japansche vlieg tuigen in de afgeloopen drie dagen is gestegen tot 590. Ook een aantal Ameri kaansche vliegtuigen ging verloren. In MiddenBirma hebben de Japanners ook weer een nederlaag geleden. Het geheele 15de Japansche leger is door de Britsche, gesteund door Indische en Chi- neesche troepen, vernietigd. Generaal Mac Arthur maakt be kend, dat gedurende de geheele Phi- lippijnsche campagne de Japanners reeds 316.000 man aan dooden hebben verloren. (B.B.C.) LAATSTE NIEUWS De helft van Duitschland bezet. Canadeesche tanks maken opnieuw contact met parachutetroepen bij Westerborlc. Hannover gevallen. Straatgevechten in Bremen. Het Amerikaansche le leger ver overt Nordhausen, 100 km. van Leip zig en 190 km. van Berlijn. 2100 Amer. vliegtuigen vallen de vliegvelden Westelijk en Noord-Wes telijk van Berlijn aan en vernietigen 305 Duitsche vliegtuigen. Vannacht en gisteren zware aan val op Leipzig. De val van Weenen is aanstaande. Het nieuwe offensief in Italië ver loopt zeer gunstig. Nieuwe landingen in den Rioe-Kioe archipel meldden de Japanners. (B.B.C.) Bb

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1