mm STEMMEN B. G. Kloosterziel en ia Noord-Nederland DAGBLAD VOOR ZEELAND Redactie en Administratie Contact met parachutisten NUMMER 131 S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebakker Goes, Beestenmarkt 2 Dinsdag 10 April 1945 Telefoon 2665 REDE VAN DEN MINISTER-PRESIDENT Vrijdagavond sprak voor Radio. Oranje, naar aanleiding van de be. noeming van de nieuwe ministers van Oorlog en Waterstaat, Prof. P. S. Gerbrandy, de volgende rede uit Landgenoten, Het nieuwe kabinet is thans, met dien verstande, dat het een interimaat bevat, volledig. Getracht is de ver. schillende stroomingen, zooveel als de omstandigheden hetveroorlooven vertegenwoordigd te krijgen. Ik denk daarbij niet aan politieke partijen, maar eerder aan richtingen, die zich een bedding groeven in ons volks leven. Over de volle breedte is de poging nog niet geslaagd. Het oog blijft daarvoor open. Intusschen, hoezeer de leden van dit kabinet ook komen uit de ver schillende hoeken van het Neder- landsche volksleven, in het te voe ren beleid, zijn ze volkomen eenstem mig en staan ze in een gelid. De vij and en zijn verraderlijke handlangers met wie geen vergelijk ooit mogelijk ls, slaat als een tot waanzin gebrachte misdadiger voor het laatst zijn schen- nende hand naar onze toekomst. Die toekomst vernietigen kan hij niet. De laatste zenuw van onze krachten is ingezet op het brengen van ver lossing, stoffelijk en geestelijk, uit zijn greep op de mobilisatie van het vrije gebied ten bate van het, nog be. zette gebied in Europa en het Verre Oostenop het leggen, radicaal maar welbewust, van de grondslagen voor een hernieuwde volksregeering, die niet on klassen bouwt. Gevolgd wordt een staatkunde, die niet voor voldongen feiten staat, maar gedragen wordt door de gedachte, dat uit de verdrukking niet te voor schijn moge komen, de geprivilegeer- de machten, welke als sterke torens uitsteken boven de ruines van het volksleven. Wat de lasten betreft, deze moeten eerlijk verdeeld worden. Alle invloed moet worden aange- wend, om zoo spoedig mogelijk na de bevrijding voedsel te zenden naar de nog bezette provincies van ons ge folterd land. De rechtspraak van collaborateurs zal verder bevorderd worden, met in acht neming van de gedeeltelijke be vrijding van ons land. Plaatselijk vertegenwoordigende organen komen spoedig. Gelijkheid in internationale staat kunde wordt voor alle staten een in. ternationale wet, waarin in beginsel allen onderworpen zijn, en welke een zedelijken grondslag heeft en niet enkel op politieke macht rust. Het Militair Gezag zal overeen komstig den opzet in het thans be. vrijde gebied ingeperkt worden, op dat de civiele krachten, ruimere baan krijgen en om goede krachten van het Militair Gezag te laten vrij ko men voor het Noorden. Maar ik geef geen lange lijst; de tijd is, Gode zij dank, kort. De Duitsche legers zijn of worden vernieldHamburg, Berlijn, Mun- chen en Weenen worden in de nijp tangen der geallieerde legers gedron gen. Het zal voor dit kabinet de grootste voldoening zijn den staf van het be stuur ten snelste te kunnen overdra gen aan dat kabinet, dat gedragen wordt door een volk, dat in zijn ge heel bevrijd is, en zijn meening weer in vrijheid kan uiten. WESTFRONT. Zondagmiddag werd gemeld, dat er groote groepen geallieerde luchtlandings troepen per parachute geland waren in Noord-Oost-Nederland, ten Oosten van de Zuiderzee, dus vóór de oprukkende Canadeesche troepen. Deze operatie, die ten doel heeft, de laatste Duitsche verbindingen af te snijden, was voor de Duitschers weer één van de vele verrassingen die de ge allieerden den laatsten tijd voor hen hebben. De operatie geschiedde bij een dik wolkendek, en zware grondmist redu ceerde het zicht tot bijna nul. Volgens de laatste berichten staan deze parachutisten, die geland zijn ten Zuiden van Groningen, reeds in radio contact met de oprukkende Canadeesche tanks. Deze tankcolonnes, die Vrijdag Coevorden reeds hadden bevrijd, zwerm den toen uit naar het Noorden en Westen, en rukten op naar Ter Apel en Meppel. Nadat ze Dedemsvaart bevrijd hadden, stonden ze gistermorgen reeds op 1 km. van Meppel en hadden enkele dorpjes genomen op 20 km. van het IJsselmeer. De spoorlijn Zwolle—Groningen werd Zaterdag door Typhoons op 22 plaatsen onderbroken. Andere colonnes, die over het Twente- Rijnkanaal naar het Noorden oprukken, staan vlak bij Deventer en op 10 km. van Zwolle. De vijand biedt echter, zoowel bij Zwolle als bij Meppel sterken tegenstand. De strijd in Zutpben geëindigd. Zutphen werd Zondagmiddag om 2 uur, na een vierdaagschen strijd, bevrijd. Over den strijd in Zutphen wordt door correspondenten medegedeeld, dat de stad door den hevigen strijd, die vaak van huis tot huis plaats had, op som mige plaatsen veel geleden heeft. Op verschillende deelen tegelijk braken dik wijls branden uit. Alle bruggen in de stad zijn door de Duitschers opgeblazen en voltreffers in een pakhuis, dat door de Duitschers als munitie-opslagplaats gebruikt werd, vergrootten de schade. Een deel van het groote ziekenhuis is door brand verwoest, doch alle patiën ten konden worden gered. Toen het Zuid-Oostelijk deel Zaterdag bevrijd Dat nieuwe gouvernement zal zoo wel nationaal als internationaal een taak krijgen, die een normaal men- schelijke kracht te boven schijnt te gaan. Voor die moeilijkheid is een oplos sing indien regeering en volk zoe ken in gehoorzaamheid aan en in ver trouwen op God hun taak te vervullen, hebben ze de belofte van onontbeer. lijkn steun van Hem, Die souverein is over allen en alles. In deze overtuiging gaat ook het kabinet van thans de naaste toekomst tegenoet. Het klokgelui der verlossing uit de klauwen van het Duitsche monster kondigt zich aan. Gemarteld Nederland, het ontzet nadert was, werden de Canadeesche troepen, door de uit de kelders te voorschijn ko mende bevolking, waarin ze reeds enkele dagen vertoefd hadden, met aandoening en groote vreugde begroet, ondanks het feit, dat er enkele straten verder nog hevig gevochten werd. Buitenwijken van Bremen bereikt. In Duitschland duren de gevechten bij Meppen en Lingen aan de Ems nog voort. De 7de pantserdivisie van het Britsche 2de leger, de z.g.n. woestijn- ratten, bekend om hun snelle stooten ;n de woestijn, stellen ook hier niet teleur, en rukte in 48 uur 130 km. op en heeft de buitenwijken van Bremen bereikt, welke stad nu onder zwaar artillerievuur ligt. Sinds het oversteken van den Rijn heeft deze divisie de 300 km. naar Bremen in 11 dagen afgelegd. De luchtlandingstroepen, die oprukken naar Hannover en Bremen, hebben zich gemotoriseerd, om de 7de pantserdivisie bij te kunnen houden. Ze gebruiken vei- overde en in beslag genomen Duitsche voertuigen, w.o. de meest onwaarschijn lijke vehicels. Hannover overvleugeld. Zoowel de Britten als de Amerikanen zijn op talrijke plaatsen over de Weser en stonden, volgens de laatste berichten, op slechts 10 km. van Hannover. Correspondenten melden reeds, dat Hannover overvleugeld is, door het over steken van de Leine, zoowel ten Noor den als ten Zuiden van de stad. Amerikanen maken o.m. 100 ton goud buit in Gotha. In een zoutmijn, in de buurt van Gotha, hebben troepen van het le Ame- rikaansche leger meer dan 100 ton onge munt goud buitgemaakt. Groote hoeveel heden buitenlandsche valuta, w.o. 100.000 Pnd. Sterling 2 millioen Dollar 1 mil- lioen Fransche Francs kunstschatten schilderijen van talrijke beroemde mees ters, w.o. van Rembrandt, Van Dijk, Raphaël, en kostbare manuscripten. Ze werden bewaakt door een directeur der Reichsbank, welke bij zijn gevangenname verklaarde, dat de kunstwerken afkomstig waren uit Duitsche musea. Doch dit zal nog wel nader onderzocht worden. Amerikaansche troepen hebben in Midden-Duitschland een trein vol met V-2 projectielen buitgemaakt. Dit zijn de eerste raketbommen, die onbescha digd in geallieerde handen gevallen. 35 km. van Brunswijk. Verder zijn de Amerikaansche troepen doorgedrongen in Hildesheim, en staan op 35 km. van Brunswijk. Ze hebben nu de bergen achter zich en staan voor de open vlakte van Noord- Duitschland. Andere eenheden hebben ten Noord- Oosten van Kassei de oude universiteits stad Göttingen veroverd. In militaire hospitalen in deze stad hadden de Duit schers niet minder dan 15.000 gewonden achtergelaten. Eisenach veroverd. Eisenach werd veroverd, nadat de ar tillerie er een der zwaarste bombarde menten sinds het oversteken van den Rijn op had uitgevoerd. De Duitsche bezettingscommandant had n.l. geweigerd de stad over te geven. Schweinfurt bereikt. Terug naar het Westen heeft het 9de Amerikaansche leger terrein gewonnen in het Ruhrgebied, is doorgedrongen in Gelsenkirchen en heeft de buitenwijken van Dortmund bereikt. In het Zuiden heeft het 7de leger Schweinfurt bereikt en rukt op naar Neurenberg. Verder naar het Zuiden wordt Stutt gart ernstig bedreigd door de Franschen, die de stad Pforzheim, op 25 km. van Stuttgart hebben bezet. Geallieerde parachutisten hebben contact met Canadeesche tanks. Exchange Telegraph meldde gister middag om 1 uur, dat de geallieerde parachutisten contact hadden gemaakt met de Canadeesche tanks, op 1 Yi km. ten Noord-Oosten van Zwolle, langs de spoorlijnen naar Meppel. De geallieerde parachutisten hebben in Noord-Oost-Nederland drie Duitsche concentratiekampen bezet en een groot aantal gevangenen bevrijd. LUCHTFRONT. Groote nederlaag der Luftwaffe. Zaterdag deden ruim 1350 Amerikaan sche bommenwerpers met een escorte van ongeveer 800 jagers, aanvallen op vlieg velden, munitie- en oliedepöts en ran geerterreinen in Noord-Duitschland. De Duitsche Luftwaffe kwam voor het eerst sinds weken in de lucht, en in hevige luchtgevechten leed ze een verpletterende nederlaag. Door de Amerikanen werden niet minder dan 105 vliegtuigen neerge schoten, terwijl er op de vliegvelden nog 116 werd vernield. De Amerikanen ver loren zelf 22 bommenwerpers en 5 jagers. Toen de Amerikanen Zondag opnieuw met circa 2000 vliegtuigen boven Duitsch land kwamen, liet de Luftwaffe zich niet meer zien. De doelen waren weder om vliegvelden, depóts en rangeer terreinen. OOSTFRONT. Haven van Koningsbergen veroverd. Aan het Oostelijk front hebben de Russen de eindaanval op Koningsbergen Zondagmorgen ingezet en gistermorgen waren ze reeds in het bezit van de haven, het hoofdstation en talrijke bui tenwijken. Zondag werden er 15.000 Duitsche soldaten in de stad gevangen genomen. Centrum van Weenen bereikt. In Weenen maken de Russen goede vorderingen. Ze hebben het centrum be reikt en hebben de stad reeds voor drie vierde omsingeld. Malinovsky's troepen die ten Noord-Oosten van de stad de March zijn overgestoken, rukken snel op om de omsingeling te voltooien. Het arsenaal en de stations in het Zuiden, Oosten en Westen der stad zijn al in Russische handen. Honderden geallieerde jagers uit Italië steunen de operaties der Russische troe pen zoowel in Oostenrijk als in Joego slavië. In laatstgenoemd land hebben de troepen van maarschalk Tito Vrijdag Serajewo bevrijd. (B.B.C.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1