VRIJE STEMMEN - ZATERDAG 7 APRIL 1945 3 Een statuut voor het Intern. Hof van Justitie Een commissie van juristen van alle vereenigde volkeren zal op 9 April te Washington bijeenkomen, om een sta tuut te ontwerpen voor 't Internationaal Hof van Justitie, dat deel zal uitmaken van de wereldveiligheids.organisatie, zoo zoo wordt door de Amerikaansche re giering medegedeeld. Anep-Aneta bericht daaromtrent, dat het ontwerpvaan de conferentie van San Francisco voorgelegd zal worden. Te Dumbarton Oaks werd besloten, dat er een Internationaal Hof van Justitie zou zijn, dat het voornaamste rechtsorgaan van' de wereldveiligheidsorganisatie zal vormen. Herfwg van Windsor' Segê weer Het bericht, dat de Hertog van Wind sor, broeder van den Engelschen Koning, zijn ambt als gouverneur van de Baha. ma-eilanden heeft neergelegd, heeft veel opzien gebaard, zegt Anep-Aneta. De Hertog weigert alle telefonische gesprek ken en is te Nassau, zijn residentie, on bereikbaar voor de pers, zoodat geen' bij zonderheden van hemzelf kunnen wor den verkregen. Zooals men weet, is de Hertog van Windsor eertijds Prins van Wales, dus troonopvolger van Engeland geweest. Door zijn morganatisch huwelijk met Mrs. Simpson zijn echter zijn rechten vervallen. Nadien heeft zijn broeder, die in Mei 193S als Engelsch Koning werd gekroond, hem benoemd tot gouverneur der Bahama-eilanden. Naar verluidt zullen de Hertog en Hertogin van Windsor zich naar de Ver eenigde Staten begeven, om van daar naar Frankrijk te vertrekken. De Her tog heeft in Zuid-Frankrijk bezittingen en een huis te Hyères les Palmiers tus schen Toulon en San Tropez. Buëtsche goederesi ön sis zwarte markt? De geallieerde Militaire Politie is in samenwerking met de Nederlandsche politie-instanties een groote misstand op het spoor gekomen, zoo meldt Anep- Aneta, waarbij geweldige hoeveelheden goederen, die in Duitschland werden ge. vonden, cn blijkbaar aan Nederland wa ren ontstolen, in de zwarte markt dreig den te komen. Vrachtwagens, gevuld met goederen van allerlei s'ag, die door de Duitschers bij hun overhaaste vlucht werden achtergelaten, kwamen triom fantelijk naar Nederland. Dat leek zoo prachtig. Doch zwarte handelaren wi's. ten zich van deze goederen meester te maken, om zich daarmede te verrijken. Gelukkig kwam de politie de zaak op •het spoor cn b.v. in Eindhoven werden vele stapelplaatsen van zulke goederen leeggehaald. Er werden stoffen en cos. tunms aangetroffen tot een waarde van f20 000. Veel fietsen" werden gevonden. Zê'fs piano's werden aangetroffen. Naast deze goederen uit Duitschland komen er ook veel voorraden in den zwarten handel, doordat van geallieer de militairen allerlei dingen werden ge-# kocht, die in den- zwarten handel ver.' dwenen. Groote massa's s'gereten, bhk- jes enz. werden achterhaaldtreurig is dat de jeugd dikwijls op dezen handel wordt afgericht. t Vüe™-on^els!k Ghurchill heeft in het Lagerhuis mee gedeeld, dat Commander Brabner, onder staatssecretaris voor Luchtvaart, Mar sbal 'Peter Drummond-en andere nrli- taire hoog waardighei üsbelti eeriers als mede eenige hoogé ambtenaren, die per vliegtuig op weg naar Canada waren, bij een ongeluk om het leven zijn, ge- kómen. (Reiiter) STADSNIEUWS BRITISH RED CROSS AND ORDER OF ST. JOHN Op het terrein van het Noodzieken huis, ingang Beestenmarkt te Goes, is opgericht een publieke badim■'ohting. Deze inrichting, welke geheel koste loos is, wordt geopend ten behoeve van volwassenen en kinderen. Het meebrengen van een handdoek is'\ noodzakelijk. Zeep wordt kosteloos verstrekt. 1 De inrichting is geopend vanaf Maan dag 9 Anril a.s. Dagelijks (behalve Zondags) van 10 tot 1 en van 2 tot 5 uur; Bovendien ten be hoeve van arbeiders, voor wie het on mogelijk is om overdag te komen, op Dinsdag en Donderdag tot 's avonds 8 uur. Toegangskaarten zijn gratis verkrijg baar aan het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Wijngaard straat 53 te Goes. Komtallen badener is water en zeep 1 FILMNIEUWS Grand-theater Goes. Een biografie van den bekenden Ame. rikaanschen staatspresident uit de twee de helft van de vorige eeuw, toont ons het werk „Abe Lincoln". In geromantiseerden vorm, wordt in deze film de geschiedenis verteld van den eenvoudigen boerenzoon, die zich op weet te werken tot man van aanzien en gezag. - De man, die een burgeroorlog veroorzaakt en de gemoederen danig in beweging brengt door een heftig plei dooi voor het afschaffen der slavernij. Het is een bewogen historie en de draaiboekschrijver heeft in een liefdes historie de noodige rustpunten gezocht, hetgeen 't geheel zeer ten goede komt. Vooraf het gebruikelijke journaal. BURGERLIJKE STAND VAN GOES GehuwdLeonardus Johannes van Apeldoorn, 41 jaar en Susanna Pieter nel la van Liere. 35 jaar. GeborenMagdaleha Dingena, dv. C. J. de Jonp'h en C. M. J. Janse. Marie Francien Geertruida, dv. S. G. M. van Strien en F. P. Waterman. Catharina Cornelia, dv. P. G. Verbart en E. J. Kooman. Willem, zv. W. J. Dominicus en M. S. de Graaff. Overleden; Joseph Schneider, 76 jaar, wed. van J. Raas. Cesarine Maria Be- hiels, 62 iaar, wed. van J. J. Dierinckx, te Antwerpen. Dirk Johannes van Voo- ren, 89 iaar. wed. van A. H. van Driel. Jan' Gerardu's Antonie Klijnsoon, 76 jaar, echtg. van F. A. Hühnerbein te Vlissin- gen. Huw.-aang. Jacobus Quirinus Thole- naar, 25 iaar en Maatie Ebzabeth van der Male, 21 jaar. Walter Holt, 25 jaar te Leicester en Maria Jacobs, 19 jaar. PREDIKBEUREN Zondag 8 April Herv. Kerk. Goes. 9.30 uur Ds Odé. Bevestiging van Ouderlingen en Diakenen 5 uur Dr Dankhaar."bediening H. Doop. In bei de diensten extra collecte voor de Kerk voogdij- Wilhelnirnadorp. 10 uur Ds Korevaar 3 uur Ds Odé. Ver. Vrijz. Godsd. Goes, 'in de Prins van Oranje) 2 uur Ds J. H. Hanneman. Extra collecte her stel Doopsgezinde Kerk. SPORT BOKSEN Woensdag- en Donderdagavond wer den op de Groote Markt te Goes serie bokswedstrijden géhouden tusschen En. gelsche militairen. Beide avonden wer den er twaalf partijen gebokst over drie ronden van een minuut. De tweede avond kwamen de winnaars van den eersten avond tegen elkaar in den ring en ook werd er nog een partij gespeeld tusschen de professionals. De winnaars van de demi-finale kwa men nogmaals tegen elkaar, er bleven toen drie favorieten over, n.l. E vering, die won op knock out van Holmouth Power op punten van Battle, en Al lings, eveneens op punten van Paul. Daarna werden er aan een twaalftal boksers, prijzen uitgereikt en waren de voor de stad Goes zoo zeldzame bokswedstrijden be.eindigd. Voor deze beide avonden be stond er zeer groote publieke belang stelling. L. K. VOETBAL Voetbal-program voor a.s. Zoiidag Vlissingen-GoeS; Zeelandia-Middelburg. Aanvang beide wedstrijden 12.30 uur. In den wedstrijd VlissingenGoes heeft laatstgenoemde club wel de beste papieren. Toch zullen de ex.kampioenen op moeten passen daar verrassingen niet zijn uitgesloten, dit, daar ook Vlissingen nog niet geheel kansloos is. Doch in dien de Goessche ploeg volledig in bet veld zal verschijnen, zullen ze beide puntjes wel binnen weten te halen. In den plaatselijken wedstrijd Zeelanöia Middelburg zal a on spanning ook geen gebrek zijn,- j.l. Zondag verloor Zeelan- dia en won Middelburg 00 overtuigende wijze. Wil Zeehmdia nu nog zijp kans behouden, dan zullen,de groen-zwarten a.s. Zondag moeten winnen. V/ij ver wachten dan ook een kleine overwinning voor eerstgenoemden, of zal het een puntenverdeèling worden L. K. OFF1C1EELF, PUüUCAliüS Mededeelingen Voedselvoorziening TUINBOUWZADEN (No. 90). De afdeeling Tuinbouwzaden maakt bekend dat in overleg met deafdeeling Zaaizaad besloten is, ten behoeve van den teelt van raapstelen voor oogst 1945, herfstrapen- of stoppelknollenzaad beschikbaar te stellen, tot een maximale hoeveelheid van 5 kg. Te dien einde verleent 'de aideeling Zaai zaad op aanvrage aan erkende handelaren in zaaizaden schriitelijke ontheffing van het verbod van verkoop en aflevering van zaai zaden aan niet erkende handéiaren. Dit bewijs moet teqelijk met het Z.H. ver- voerbewijs bij den P.V.C. worden ingeleverd. (No. 91). In óverleg met de afdeeling Prijs vorming is besloten, wegens buitenlandschen'. aanvoer met ingang van Donderdag 22 Maart de navolgende prijsverlagingen voor prei zaad bindend te verklaren £n gros prijs f 11.730.—, f 1290.—, f142.—, re^p. per 1000 kg., 100 kg. en 10 kg. Tuin- dersprijs en prijs aan particulieren nog niet genoteerd. En g-ros prijs f 15.60, f 1.75, f 0.f 0. Tuindersprijs ff28.9Ö, f 3.65, f 0.45, f 0. prijs aan particulieren f 0.f 3.78, f 0.45, 10.16, resp. per kg., per' 100 gram, per 10 gram en per pakje. GIDS VOOR HET BEDRIJFSLEVEN De afdeeling Voorlichting van het College van Algemeene Commissarissen voor Land bouw, Handel en Nijverheid zal met ingang van April een veertiendaagsch tijdschrift doen verschijnén, hetwelk tot titel draagt „Gids voor het Bedrijfsleven". Dit orqaan zal bevatten de verordeningen fen richtlijnen, die in dezen tijd voor het be kijf belangrijk zijnhet zal toelichting geven op het gebied van handel, nijverheid, voed selvoorziening, financieele, sociale en fiscale aangelegenheden. Het blad zal alleen bij abonnement ver- krijabaar zijn. Voor wat betreft de wijze van verkrijging, wordt verwezen nar de adver tenties, die in de bladen zullen verschijnen. I BRANDSTOFFEN VOOR BAKKERIJEN (No. 89). Voor het geheele bevrijde gebied is een uniforme brandstoffenrantsoeneerings- regelinq (vaste brandstoffen met uitzondering van brandhout) voor brood- en broodbanket bakkersbedrijven vastgesteld Aan de genoemde bedrijven worden met ingang van 1 April a.s. de volgende hoeveel heden toeaewezen tot zO bal#n omzet per week 12 kg. per baal van 50 kg. is 0.16 eenheid vanaf 20 tot en niet 29 balen per week 11 kg. per baal van,50 kg. os 0.146 eenheid vanaf 30 tot en/met 39 baien per week 10 kg. per baal van 50 kg. is 0.133 enheid vanaf 40 tof en met 59 balen per werk 9 kg. per baal van 50 kg. is 0.12 eenheid; vanaf 60 en meer balen per week 8 kg. per baal van 50 kg. is 0.17 eenheid. De toewijzingen geschieden in enheaen (met uitzondering van brandhout). In verband met .de boven vermelde 'nieu we regeling wordt het aan de broodbakka- rijen, welke momenteel gecentraliseerd bij een ander inbakken, toegestaan weder op zich zelf te an bakken. e! bedrijf, hetwelk met de toegestane hoe veelheid vaste brandstoffen niet zou kunnen uitkomen, dient evenwelmet anderen samen te werken. Zoo noodia kan aan een in v/erking zijnd bedrijf opdracht geqeven worden een of meer bakkers bij zich in te laten bakken. MONSTERINGSFLAATSEN VOOR PAARDEN OP WALCHEREN Ingevolge artikel 1 der Paardenverordening 1942 zullen in onderstaande gemeenten op Walcheren op de daarbij vermelde data en plaatsen paardenmonsteringen worden ge houden. Arnemuiden, 9 April, Zuidwal,- Nieuw- fen St 'Joosland, 11 April, Kerkplein Middelburg, 12 April, Molenwater; Vlissingen, 13 April, Nieuwe Markt. Personen, welke geen persoonlijke lastge ving tot monstering hebben ontvangen, die nen om 10 uur v.m. op de monsteringsplaats aanwezig te zijn. Op deze monsteringen dienen te verschij nen alle aanwezige paarden boven 2 jaar, dus geboren in 1942 en vroeger. Zoowel eigen paarden, paarden van eva cuees voorloopig opgestalde paarden, muil ezels enz., dienen te worden voorgeleid. De identiteitskaarten en veeboekies dienen te worden overgelegd. De bezitters van paarden dienen op de monsterinqsplaats aanweziq te zijn voor het verstrekken van inlichtingen. Het niet voor- brenaen van paarden zal inbeslagnameten gevolge hebben. Paardenhouders, die veronderstellen hun paarden daar te zullen aantreffen, worden in cverweqina aegeven' dez® monsteringsplaat sen te bezoeken. N.I.A.D. Het Nederlandsch Informatiebureau voor arbeiders in Duitschland deelt aan diegenen, diefamilieleden hebben, wel. ke in Duitschland te werk gesteld zijn, 'mede, dat met ingang van Zondag a.s. formulieren voor registratie en bericht geving verkrijgbaar zijn. aan de sacris tieën van Protestansche en R.K. Ker ken. Deze formulieren moeten ingevuld worden ingeleverd aan de pastorieën of in de plaatsen waar een bijkantoor ge vestigd is aan genoemd kantoor. Voor Goes is dit kantoor gevestigdLange Vorststraat 50. De N.I.A.D. stelt zich ten doel, zoo spoedig mogelijk het contact te herstel len tusschen de arbeiders in Duitsch land en hun familiebetrekkingen in het Vaderland. Daartoe zal in samenwerking met Pepartiëering en U.N.R.R.A. aan de arbeiders een berichtkaart van de fa miliebetrekkingen in Nederland worden ter hand gesteld. Wederkeerig worden de families ingelicht omtrent verblijf plaats en toestand van den .in Duitsch land te werk gestelde. Bovendien zal gestreefd worden naar een geestelijke en sociale verzorging ge durende de periode welke ligt tusschen bevrijding der arbeiders en hun terug keer in het Vaderland. EVACUATIE-VERGOEDIN GEN De waarn. Bvvrgemeester van Goes maakt bekend, dat ge-evacueerden, welke Goes verlaten, zich in verband met de geldende voorschriften en afwikkeling- van vergoedingen, moeten laten afschrij ven op het stadhuis (afd. Evacuatie). Bij nalatigheid komt het recht op ver goeding te vervallen en stelt men zich bloot aan vervolging. INLEVERING VAN CONSUMENTENBONNEN Sn de week van 9 tot en rnet 13 April 1945 Brood. A 15 A, B 15 A, C 15 A, D 15'"A, E 15 A, M 15 A, A 15 B, B 15 B, C 15 B, D 15 B. E 15 B A 16 A", B 16 A, C 16 A, D 16 A, E 16 A, M 16 A, A 16 B, B 16 B, C 16 B, D 16 B, E 16 B, „Brood", 4 rantsoenen per bon; D 15, E 15, D 16, E 16, „Beschuit", 1 rantsoen per bon. Melk. C 15, D 15, E 15, Melk, restant C 14, D 14, E 14, Melk, per bon 1 rantsoen. Taptemelk. A l5, B 15, -Taptemelk, restant restant A 14, B 14, Taptemelk, per bon 1 rantsoen. Aardappelen. A 15, B 15, C 15, D 15, E 15, M 15, „Aardappelen", restant A 14 B 14, C 14, D 14, E 14, „Aardappelen", per bon l'/2 rantsoen. Margarine. A 15 A, B 15 A, C 15 A, D 15 A, El5 A, M 15 A, per bon Vz rantsoen, restant A 14 B, B 14 B, C 14 B, restant D 25 en E 25, A 14 A/B 14 A, C 14 A, D 14 A, E 14 A, M 14 A, Vz rantsoen per bon. Zout. 103 Algemeen, restant 94 Algemeen, 1 rantsoen per bon. Suiker. 108 Alaemeen, restant 98 Algemeen, Vz rantsoen oer bon. Peulvruchten. 104 Algemeen, restant A 17, B 17, C 17, restant, 1 rantsoen per bon. Bemerking. Bonnen 01 tabak mogen noq niet worden inqeleverd. DISTRIBUT1EDIENST 's HEER ARENDSKERKE Uitreiking van peiroleumlcaarten voor kookdoeleinden Op onderstaande plaatsen en data zullen in de gebruikelijke lokalen petroleumkaarten voor kookdoeleinden worden uitgereikt aan degenen, die tijdig een aanvraagformulier daarvoor hebben ingediend. Maandag 9 April 1945 Heinkenszand 9 tot 12 uur en 13 tot 16 uur Kloetinge 9 tot 12 uur en 13 lot 16 uur; Driewegen 9 tot 12 uur; Borssele 14 tot 16.30 uur. Dinsdaa 10 April 1945 Wilhelminadorp 9 tot 11.30 uur; Kahendijke 13 tot 16 uur Ovezande 9 tot 12 uur en 13 tot 16 uur Baarland 9 tot 11.30 uur; Oudelande 13 tot 16 uur; 's Heer Arendskerke 9 tot 12 uur en 2 tot 3.30 uur. Vervolg overige plaatsen volgend nummer. Op plaatsen waar een geheele dag of twee halve dagen wordt uitgereikt, moeten de lsie halve dag die personen komen, wier" familienaam beqint met de letters A tot en /net M en de 2de halve dag, die met de let ter N tot en me' Z. Te 's Heer Arendskerke moeten des voor- middags de bewoners van wijk E en van wijk- F 1 tot en met F 141 en des namiddaqs van wijk A, B, C en D hun petroleumkaart afhalen in café He.Ystek. Meegebracht moet werden de stamkaart van het hoofd van het gezin. D© LeiderM. VAN OOSTiiN.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 3