VRIJE STEMMEN Taaie tegenstand ie Nederland DAGBLAD VOOR ZEELAND Is JAARGANG NUMMER 129 Zaterdag 7 April 1945 Algemcene Leiding *B. G. Kloosterziel es S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 NOG EENS DE KRIMCONFERENTIE Deze belangrijke samenkomst verdient wel, dat wij er nog eens op terugkomen nu zoowel Roosevelt als1 Churchill in hun respectieve parlementen een rede over Yalta hebben gehouden en nieuwe ge zichtspunten naar voren brachten. Het mag bekend worden verondersteld dat de samenkomst feitelijk een voort zetting was van vroegere bijeenkomsten der groote drie. Het Atlantic Charter van de Apglicaansche landen was reeds 12 Augustup 1941 gegeven. Daarin wer den de rechten der overwonnen volken gesauveerd en besloten, dat zij in hun onafhankelijkheid zouden worden her steld. De declaratie van Moskou van 1 November 1943 borduurde hierop voort en vond haar beteekenis vooral hierin, dat Rusland thans mee tot de ondertee kenaars behoorde. Daarna kwam Dum barton Oaks, in 1944, waar Rusland, En geland en Amerika het plan maakten om in April van dit jaar in San Fran cisco een wereldveiligheidsconferentie te houden, waartoe alle mogendheden die aan Duitschland den oorlog hadden ver klaard zouden worden uitgenoodigd. Over deze confereAtie, die op 25 April aanstaande zal aanvangen in een vol gend artikel. Roosevelt zei voor het Amerikaansche Congres, dat de Krimconferentie zich enkel maar had beziggehouden met den oorlog tegen Duitschland en niet met die tegen Japan, omdat Rusland met dat laatste land niet in oorlog is. Over die andere wereldoorlog, die voor Amerika minstens even belangrijk is, hebben de Britsche en Amerikaansche staven daar na op Malta gezamenlijke plannen ge maakt. Het is nog steeds een lange en moei lijke weg naar Tokio, zei de president. Doch het is absoluut noodzakelijk, dat het Japansche militairisme even volle- dig vernietigd wordt als dit van het Duitsche het geval is. Over dit laatste werden de drie groote machten het volkomen eens. Ja ze'fs meer, zij besloten elkanders aanval plannen in deze laatste fase van den oor log te ondersteunen, wat dan nu ook eiken dag meer blijkt. Na de overwin, ning moet het nazisme en de nazipartij verdwijnen. Alle militairisme moet voor Duitschland voorgoed onmogelijk worden gemaakt. De nazi-oorlogsmisdadigers zullen snel. rechtvaardig en zwaar wor. den gestraft. Daarna zal het Duitsche volk onder controle worden gesteld van de drie groote mogendheden en Frankrijk, elk voor een deel. Duitschland zal vergoe ding in natura moeten betalen voor alle schade, aan de onschuldige slachtoffers van zijn agressie toegebracht. Niet in geld, zooals dg Volkenbond wilde. Want. Duitschland heeft geen geld. Maar in machines, rollend materieel, in grond, stoffen, in bedrijven, in uitrusting enz. Wij willen, zei de spreker, het Duitsche volk ervoor behoeden, dat het weer in den oorlog gedreveüfczou worden, als nu reeds tweemaal door keizer en Hitler in samenwerking met de generale staf is geschied. Dit kankergezwel moet vooTgoed uit het Duitsche lichaam worden uitgesne den. Over de andere helft van de resultaten der Krimconferentie sprak Roosevelt •■eveneens, gelijk Churchill dat ook deed over de eerstgenoemde- helft, toen hij voor het Lagerhuis zijn rede hield. Ook hiervoor volgen we weer de me. dedeelingen van Anep-Aneta. Churchill schilderde de samenstelling van de aanstaande conferentie van San Francisco, waar alle volken verwacht worden, die met Duitschland in oorlog zijn. Daar zal gesticht worden een alge meene internationale organisatie voor een blijvenden wereldvrede. Niet als de vroegere volkenbond, .die geen xiitvoeren. de gewapende macht bezat. Doch een bond van groote en kleine landen, die in geval van noodzaak gewapend kun nen optreden tegen eiken aanrander van den wereldvrede. Daarnaast waren er besluiten tot hulp verleening aan alle landen, die onder de Engelschen en Amerikanen rukken snel op naar Bremen en Hannover Franschen bereiken de Neckar Luchtmacht teistert Duitsche doelen Tangoperaties om Weenen Vele plaatsen in Slowakije genomen Russische nota aan Japan Ned—Indië geheel van Japan afgesneden Na Almelo bevrijd te hebben zetten de Canadeezen hun opmarsch voort in Noord-Oostelijke richting en bereikten 20 km. verder Ulsen, ter hoogte van Zwolle, doch op Duitsch gebied. Langs het Twente-Rijnkanaal is de hevigste tegenstand van het geheele Westfront, meldden correspondenten uit het geallieerde hoofdkwartier. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden is het te voorzien, dat voorloo- pig geen groote vooruitgang Jtier ge maakt kan worden. In Zutfen bieden Duitsche parachu tetroepen hardnekkigen tegenstand en wordt om elk huis gevochten. Geallieerde patrouilles die over den Beneden-Rijn zijn getrokken, rukten op tot in het gebied van Arnhem, zonder tegenstand te ontmoeten. Het geallieerde communique van gis termiddag meldde, dat Delden tus- schen Goor en Hengelo van Duitschers was gezuiverd. Over den overtocht'van het Twente kanaal wordt nog gezegd, dat de brug gen opgeblazen waren, 'doch dat de geallieerde tanks over de sluizen het kanaal overstaken. Een gewaagde operatie, doch zij slaagde. Engelschen en Amerikanen rukken snel op naar Bremen en Hannover. Engelschen trekken langs den West oever der Weser op naar Bremen. Amerikaansche tanks en infanterie zijn over de Weser getrokken en staan op 40 km. van Hannover. Verder naar het Zuiden bereikten ze Hameln. bekend om een zeker iemand, die er met een fluit de ratten verdreef. De Amerikanen doen het met tanks. Meer naar het Noorden hebben de Britsche tanks Stolzenau aan de Weser genomen, dat even ver van Bremen als van Hannover ligt, n.l. 45 km. Verder Westwaarts hebben ze een punt bereikt bg Diepholz op 60 km. van Bremen. Buiten Kassei, werden Duitsche tanks buiten gevecht gesteld, die pas enkele uren uit de Henschellfabrieken naar het front waren gereden. Volgens de kilo metertellers waren erbij, die nog niet meer dan 30 km. hadden' gereden. Deze fabrieken hadden tot het laatst tot ge werkt, tot de Amerikanen vlak bij Kas sei waren. Door de berichtenstilte wa ren ze n.l. niet op de hoogte van het feit, dat de Amerikanen reeds zoo dicht bij waren. Zoowel Minden als Bielefeld zijn ver- oyerd en reeds van vijanden gezuiverd. In het Ruhrgebied staan de Amerika nen op 5 km. van Dortmund. Op 64 km. ten Oosten van Kassei is Muhlhausen door de Amerikanen van de 6e pantserdivisie van Patton genomenj- na een opmarsch van 35 km. in 24 uur, terwijl ze ook in Zella Mehlis bij Suhl doordrongen. Duitsche verdrukking lijden of hebben geleden. Allereerst economische hulp, opdat zij zop spoedig mogelijk hun plaats in de Wereld weer kunnen innemen. En dan ook politieke hulp, zoodat or in elk land weldra democratische verkiezingen zul len worden gehouden, desgewenscht on der ,.controle der groote mogendheden, opdat de stem des volks zoo zuiver mo gelijk tot uitdrukking kan komen bij het bepalen van de regeering, die het bestu ren zal. Daarna zal ieder volk zich zelf moeten besturen, voor zoover het de al gemeene bepalingen van den grooten bond zal eerbiedigen. Een voorbeeld was* de regeling voor Griekenland, Tsje- cho-Slowakije en Polen. Red. De Franschen bereiken de Neckar. De Fransche troepen vanuit Karlsruhe oprukkende, hebben de Neckar .bereikt op een punt 50 km. ten Oosten van den Rijn en hebben daar weer contact ge maakt met het Fransche le leger. Hier staan ze op 32 km. van Stutt gart. De luchtmacht teistert weer talrijke militaire objecten. De Amerikanen zonden Donderdag meer dan 1200 bommenwerpers en 650 jagers naar Duitschland, die artillerie, depots aanvielen in Ingolstadt en Gra. fenwöhr, spoorwegdoelen in Bayreuth Plauen en Neurenberg, vliegvelden bij Neurenberg en andere doelen in Zuid- Oost-Duitschland. Gealligprde piloten meldden, dat in Bayreuth groote colonnes waargenefmen werden, die in Zuid-Oostelijke richting naar de Tsjecho-Slowaaksche grens trek ken. Donderdag zijn meer dan 300 Duitsche voertuigen vernietigd, die op de vlucht waren uit Nederland naar het Oosten. Voor het eerst trad de tactische lucht macht dien dag op tegen de Duitschers in het gebied van Hamburg. Ruim 650 Amerikaansche bommenwer pers, begeleid door bijna 700 jagers, vie len gistermorgen doelen aan in Leipzig, Halle en elders in Midden-Duitschland. Engelsche oorlogsschepen en vliegtui gen hebben bij de NoorscMé kust drie Duitsche vrachtschepen tot zinken ge bracht. Tangoperaties om Weenen. De Russen zetten hun omsingelingsbe weging van Weenen voort en hebben de hoofdweg naar Linz, Munchen en Neu renberg "reeds afgesneden. Russische jagers jagen over de stad, voortdurend op zoek naar Duitsche troe penconcentraties en artillerieopstellin gen. Volgens de laatste berichten heb ben ze al enkele Zuidelijke voorsteden in handen. In het communique van Donderdag avond werd medegedeeld, dat troepen over het Wiener-Neustadtkanaal zijn ge trokken en voor den overtocht talrijke plaatsen genomen hebben, w.o. Baden. Tal van plaatsen in Slowakije genomen. Verder deelde een speciale dagorder mede, dat Bruck, 25 km. ten Westen van Eratislawa, genomen was. Andere co lonnes zijn opgerukt tot 35 km. ten N. van Bratislawa en hebben Malacky be reikt. In centraal Slowakije wérden verschil lende belangrijke verkeerscentra geno men, waaronder Prievidza. Russische nota aan Japan. De Russische regeering hééft h£t op 13 April 1941 voor 5 jaar gesloten neu traliteitsverdrag met Japan opgezegd. In een verklaring aan de Japansche re. ge'ering overhandigd, deelt minister Mo. lotov o.a. het volgende mede Sedert de oorlog is uitgebroken is de situatie volkomen veranderd. Duitsch land is Rusland binnengevallen en Japan heeft Duitschland steun verleend. Ver der is Japan in oorlog met Amerika en Engeland, welke beide landen onze bond genooten in den strijd tegen Duitschland zijn. Onder dergelijke omstandigheden heeft het verdrag zgn beteekenis verloren en verlenging geen zin meer. Hierdoor en volgens de bepaling van artikel 3, volgens welke een opzegging geschieden moet 1 jaar voor het afloo- pen van het verdrag, zegt de regeering Aan de lezers van „Trouw" De Provinciale verspreider van „Trouw" deelt mede dat wegens onoverkomenlijk© technische moeilükheden „Trouw" dez® week NIET zal verschijnen. der Sovjet-Unie het verdrag op. De Britsche pers juicht deze gevoelens van onzen bondgenoot ten zeerste toe, en schrijft o.a., dat zelfs al verklaart; Rusland Japan nu den oorlog niet, de verklaring van minister Molotow op'een heel ongelegen oogenblik komt voor de Japanners, die de eene nederlaag na de andere in het Verre Oosten lijden. Ned.-Indie thans geheel va* Japan afgesneden. Admiraal Nimitz maakte bekend, dat een formatie Amerikaansche vliegdek schepen een aanval gedaan heeft op Ja pansche vliegvelden op de Amain.eilan- den i« het Zuidelijk deel der Rioe-Kioe groep. Generaal Mac Arthur deelde mede, dat de Amerikanen nu een reeks lucht bases in handen hebben over een ^breedte van 1600 km. van het Noor den van de Philippijnen tot bij Borneo. Ned.-Indie is thans geheel van Japan afgesneden. Verder is bekend gemaakt, dat alle troepen in het Zuid-Westen en Centrale deel der Pacific onder bevel van gene raal Mac Arthur zijn geplaatst en alle Amerikaansche vlooteenheden onder dat van Admiraal Nimitz. Dit is mogelijk geworden, doordat beide fronten zich nu vereenigd hebben. Alweer een krachtiger kabinet in Japan. Radio Tokio meldde Donderdagavond, dat het Japansche kabinet is afgetreden.' In een verklaring hierover wordt gezegd dat met het oo°- op de oorlogssituatie de regeering is afgetreden om het mogelijk te maken, dat een krachtiger kabinet gevormd werd. Een 77 jaar oude admiraal, die de laatste jaren niet in het politieke leven is geweest, is nu benoemd tot kabinets formateur. (B.B.C.) LAATSTE NIEUWS Doesburg, Delden, Ootmarsum, Wier den en Coevorden, ruim 60 km. van Groningen bevrijd. De Canadeezen rukten 50 km. op en bereikten Meppen in Duitschland, 50 km. van Winschoten. Nieuwe Canadeesche aanval in Zutfen. De Canadeezen staan op 2 km. van De venter. Geallieerde troepen op 40 km. van Bremen, 25 km. van Hannover en 50 km. van Emden. Joego-Slavische troepen van maar schalk Tito bevrijdden Serajewo en staan op 75 km. van Zagreb. Zware bombardementen op rangeer' terreinen in Halle, Leipzig en Gera en duikbootschuilplaatsen in IJmuiden. De geallieerde luchtmacht in Italië maakte gisteren 3000 vluchten ter on dersteuning der Russische troepen. Hevige gevechten in de buitenwijken van Weenen. Detmold zonder verliezen genomen. Aanval op twee Duitsche convooien in het Kattegat7 schepen in brand. Nieuwe Nederlandsche minister van OorlógProf. Dr J. E. de Quayvan WaterstaatIr. T. H. P. H. Tromp. Op de rede van Prof. S. Gerbrand.y komen we Maandag terug. (B.B.C.) MAJOOR J. A. HAGEDOORN VERTROKKEN Door plótseling vertrek niet in de ge- regenheid van velen, wier hulp en me- dewerking zeer op prijs werd gesteld, persoonlijk afscheid te nemen, wil ik langs dezen weg hiervoor mijn erken telijkheid betuigen. Zuid- en Noord-Beveland en in het bij zonder Goes, zullen mij steeds een aan.# gename herinnering blijven en ik hoop, dat beide eilanden tot grooten bloei en groei zullen komen, mede tot heil van het overige deel van ons zoo zwaar ge troffen vaderland. Majoor J. A. HAGEDOORN.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1