VRIJE STEMMEN Geallieerden «ver den Rijn Ml Ante* DAGBLAD VOOR ZEELAND U JAARGANG NUMMER 128 Vrijdag 6 April 1S45 Algemeeoe Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerme Hoofdredacteur i J. Koefcebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 WERELD VOEDSELCON FERENTIE f VAN HOT SPRINGS Reeds is het twee jaar geleden dat deze conferentie in^Noord-Amerika heeft plaatsgevonden. Doch daar deze gebeur tenissen door Nederland niet van dichtbij konden worden gevolgd, door cle afslui ting tengevolge van de bezetting, was het een goede gedachte van het Militair Gezag, om in een publicatie „Oud Nieuws" de voornaamste besluiten daar van nog eens orecies mede te deelen. De president der Vereenigde' Staten had hiertoe hét initiatief genomen. Van ons land waren o.a. aanwezig oud-minister Steenberghe en Dr. Hart, respectievelijk voorzitter van de Nederlandsche Econo mische Missie in de Ver. Staten, en voor zitter van de Commissie voor Ned. Oost en West-Indië. Het ging erom, door samenwerking dei' vereenigde volkeren den vrede te winnen, zooals een spreker het uitdrukte, nadat de oorlog zou zijn gewonnen. De voedseltoestand in het grootste deel van de wereld was bepaald onrustbarend, vooral in de landen, die toen nog dooi den vijand waren bezet. Als straks de bevrijding komt, hoe moet het dan mèt' de voedselvoorziening gaan, de eerste tijd, de overgangstijd, en in de toekomst bij den heropbouw van 'deze' geteisterde wereld De conferentie heeft daaromtrent en kele verlangens in conclusies vastgelegd, die later ook door onze regeering zijn aanvaard. Landbouw is noodzakelijk voor*het pro. duceeren van voedsel. Moet de voedsel productie worden uitgebreid en gestimu leerd. dan moet de landbouw worden bevorderd, in alle landen die zijn of worden bevrijd. Dit kan alleen als de landbouwer van zijn arbeid leven kan. Daartoe is noodig, dat zijn product vol. doende wordt betaald, dat zijn productie- mogelukheden worden bevorderd, door hem de materialen te verschaffen die hij daartoe noodig heeftdat door goede maatregelen zijn crediet, de landpacht. reg-eling, de landbouwvoorlichting, 'iet landbouwonderwijs, de grondverbeteri de beheerschinp- van den waterstand, enz. zoo goed mogelijk worden gemaakt. Internationaal moet hiernaar worden gestreefd. Nooit meer mag, als vóór den oorlog, de productie worden ingekrom pen Eisch isvermeerdering der pro ductie, opdat het tekort aan voedings middelen, dat over de heele wereld straks dreigt, worde voorkomen. Daartoe moeten internationaal de be lemmeringen worden weggenomen die den wereldhandel in landbouwproducten lam kunnen slaan. Doel moet zijn de voedselvoorziening voor alle landen dei- wereld safe te stellen, zonder dat parti culiere belangen van personen of landen dit kunnen saboteeren, op grond van beperkt eigenbelang. Daarom moeten de markten door de gezamenlijke volkeren worden beheerscht, en daarop voortdu rend door hen toezicht worden gehouden. In het uitvoerend comité dezer confe rentie werd o.a. oud.minister Steenberglje benoemdook Dr. Hait werd als re porting officer aan dit comité verbon den. Wij mogen mét vertrouwen 'tege moet zien, wat straks na den oorlog door deze organisatie zal worden gepres teerd, en meenen reeds thans bij "de ge deeltelijke bevrijding van ons land haar invloed te kunnen bespeuren. Zeker zal ons land bij de voedselvoor ziening der geheele wereld een belang rijke rol kunnen vervullen, als wij in dia overgangstoestand door onze gealli eerde vrienden over het dieptepunt dat wij thans hebben bereikt, en dat in het nog te bevrijden deel nog dieper zal blij ken te zijn, 'worden heengeholpen. Onze Nederlandsche boerenstand en onze Ne derlandsche landarbeiders zullen dan hun goeden wereldnaam onverkort kunnen handhavenRed. Duitschers ontruimen NW. Duitschland Bratislava veroverd Er zijn niet alleen aanwijzingen, dat de Duitschers gedeelten van Nederland ont- nen, doch reeds begonnen zij Noord- West-Duitschland te ontruimen. Het geheele front biedt een beeld van voortstormende geallieerde tanks, die door steden en dorpen razen, zonder zich om de achtergebleven Duitschers in die plaatsen te bekommeren, daarbij vertrouwend op hun infanterie, dat die de zaak wel verder zal opknappen. Montgomery's strijdkrachten blijven vor deren in de richting Emden, Bremen en Hannover, en zijn èn de Ems èn de Weser over. Er is weer een gedeeltelijke berichten- stilte over de operaties van de 21c leger groep afgekondigd. Hoewel er patrouilles over den Rijn zijn getrokken, kan nog niet gesproken worden van een forceeren van den Rijn bij Arnhem. Van geallieerde zijde wordt de mogelijkheid niet onderschat, dat men vrij sterke tegen stand zal ontmoeten. Generaal Dempsey's tanks van de 6de luchtlandingsdivisie hebben de Westelijke buitenwijken van Minden bereikt, en daar contact gemaakt met het 9e Amerikaansche leger. Mevrouw Churchill is per vliegtuig' in Moskou aangekomen. Ze zal inRusland o.a. een bezoek brengen aan de twee hospitalen welke op kosten van het door haar opgerichte „Hulpfonds voor Rusland" in Rostpv a. d. Don worden ingericht. Doesburg bereikt. Hevige straatgevechten in Zutphen. Britsche en Canadeesche patrouilles zijn ten Westen en Oosten van Arnhem over den Neder-Rijn getrokken en drin gen door in de Veluwezoom. Canadeesche troepen hebben Does burg .bereikt. Hier wordt hard gevoch ten met de lichte wapens, en gaat de opmarsch zeer langzaam. De Canadee- zen willen n.l. dc plaats niet bombar deeren. om burgers er zijn er mo menteel 10.000 en de stad te sparen, hoewel er krachtige tegenstand is. Westervoort, op 3 km. van Arnhem, aan den Oostelijken oever van de IJssel werd Woensdag bevrijd. In Zutphen zijn nog steeds straatgevech ten aan den gang en er wordt vrij hevig gevochten. Hengelo is bevrijd. Reeds zijn Britsche troepen 15 km. naar het Noorden op gerukt en vechten in Almelo. Gistermiddag werd bericht, dat dc tegen stand in Zutphen en bij het bruggehoofd bij Almen is toegenomen en dat er vrij veel granaatvuur op het bruggehoofd was ge concentreerd. Over den opmarsch uit de bruggehoofden over het Twente-Rijn kanaal kan niets meer gezegd worden, dan dat uit één daarvan belangrijke vorderingen gemaakt zijn. Woensdagavond werd gemeld, dat voor hoedes op minder dan 30 km. vap het IJsselmeer stonden. Woorden van den Leider. Dc Anep-correspondent, Ton van Beers, heeft in Winterswijk een bezoek gebracht aan het evacuatiebureau der N.S.B., waar een bord hing met de woorden „Wat zal de Leider er van zeggen?" Inderdaad, wat zou hij thans nog tevertellen hebben, ver geleken met hetgeen hij op 4 October 1940 in Vova schreefDe oorlog in Europa is ten einde, als Hitler's troepen door Londen marcheeren. Dit zal gebeuren in de naaste toekomst, over één maand of drie maanden. Wie daaraan twijfelt Niemand kan zeggen wanneer, maar het zal ge schieden het is alleen onbegrijpelijk dat er nog altijd menschen rondloopen, die van Engelands komende nederlaaq niet over tuigd zijn Britsche tanks 65 km. van Winschoten. De Britsche tanks, die uit Nordhorn naar de Ems oprukten, hebben deze bij Lingen, 80 km. van Emden en 65 km. van Win schoten, bereikt, terwijl de voorhoedes er reeds over zijn. Vanuit Lingen Joopen er vlakke wegen Duitschland in,één in rechte lijn naar het Noorden, naar Emden, bijna evenwijdig aan de Nederlandsche grens. In Lingen zijn straatgevechten aan den gang. Opmarsch naar Hannover. Ten Zuiden van Minden hebben de ge allieerde troepen op een breed front de Weser bereikt, en de tankvoorhoedes zijn er reeds over, in opmarsch «aar Hannover, van welke stad zc nog 50 km. verwijderd zijn. Gotha en Suhl zijn door het Amerikaan sche 3de leger veroverd. Duifsche uitbraakpogingen afgeslagen. ■Nieuwe Duitsche pogingen, om uit te breken uit het omsingelde Ruhrgebied werden afgeslagen. Het le en 9e Ameri kaansche leger hebben op een nieuw punt contact met elkaar gemaakt, en het 1ste leger heeft een 20 km.-breed bruggehoofd gevormd over de Sieg. In Beieren voeren de Amerikaansche troepen suiveringsoperaties uit in Würzburg. Op 52 lou. van Neurenberg wordt hevig gevochten, daar de Duitschers hier S.S.- troepen in den strijd hebben geworpen. Fransche troepen zuiveren Heilbronn ca Karlsruhe. De Fransche le legertroepefi hebben ge heel Heilbronn en ^Carisruhe van vijanden gezuiverd en rukken verder op. In de afgeloopen 14 dagen werdeii in het Westen door de geallieerden 280.000 Duit schers gevangen genomen, d.i. dus 20.000 per dag. Dc Franschen zijn nu Karlsruhe' voorbij en staan op 40 km. van Stuttgart. Vlak ten Noorden van het Ruhrgebied zijn de Amerikanen over het Dortmund- Emskanaal getrokken, op 10 km. van Dort mund en naderen nu deze stad. Tanks van Patton stormen nu in de richting Erfurt. LUCHTOORLOG Kiel en. Hamburg weer aangevallen. Woensdag was Nordhawsen voor de 2de i maal in 48 uur het doel van honderden R.A.F.-bommenwerpers. De Amerikaansche i luchtmacht bestookte met 1000 bommên- I - zrpers en 850 jagers Kiel, Hamburg en .iegvelden in Noord-West-Duitschland. Daarbij gingen 9 bommenwerpers verloren. Duitsche colonnes in Zwolle, Meppel en Groningen werden gebombardeerd. De geallieerde luchtmacht uit het Westen maakte Woensdag meer dan 4.600 aanvals- vluchten* waarbij 65 Duitsche vliegtuigen vernield werden. Zeer groote formaties zware bommenwer pers der R.A.F. waren Woensdagnacht boven Duitschland en deden aanvallen op U-bootwerven en schuilplaatsen in Hamburg en op de groote oliefabrieken bij Merseburg. OOSTFRONT. Bratislava veroverd, Weenen bereikt. In een speciale dagorder deelde maar schalk Stalin Woensdagavond mede, dat Russische troepen Bratislava of Pressburg genomen hadden. De Russische troepen die naar Weenen oprukken, hebben de buitenwijken van jle Oostenrijksche hoofdstad bereikt. In de laatste dagen van den strijd in Hongarije, zijn daar door de Russen o.a. 150 -vliegtuigen, 40 tanks en 700 goederen wagons buitgemaakt. Groot offensief tegen Berlijn Een militaire woordvoerder der Wilhelm- strasze verklaarde Woensdagavond, dat men daar binnen enkele dagen het groote offen sief tegen de rijkshoofdstad verwacht. De beruchte gouwleider van de gouw Wartheland, Greiser, is in Russische handen. Radio Moskou deelde mede, dat hij als oorlogsmisdadiger terecht zal staan, o.a. voor zijn wreedheden tegen de Poolsche be- .volking. Hij stond bekend in Polen onder den bijnaam „de beul van Polen". In één stad liet hij 100 Polen vermoorden voor het neerschieten van een Duitsche Feld- webel. Hij vertegenwoordigde in 1936 Danzig in den Volkenbond en deed toen heftige aanvallen op de Poolsche afgevaar digd^:. waarover in dien tijd groote artikelen in de pers stonden. Malinowsky's troepen zijn door de Kleine Karpaten gebroken en hebben een punt be reikt op 20 km. van de grens van Moravië. VERRE OOSTEN. Snelle vorderingen in de Pacific. De herovering der door de Japanners be zette eilanden vordert steeds sneller. Nu hebben Amerikaansche troepen weer een landing uitgevöerd op Masbate, een dei groote eilanden in het midden der Phili- pijnen. De geheele Oostkust van Okinawa is in Amerikaansche handen, en gistermiddag werd bericht, dat ze de hoofdstad Niwa hadden bereikt. Britsche troepen voerden ongehinderd een nieuwe landing uit op de Arakankust in Birma. Er werden luchtaanvallen uitgevoerd op de havenwerken vhn Hongkong en doelen in Formosa. LAATSTE NIEUWS Almfelo bevrijd. Britsche tanks rukken 20 km. verder en bereiken Ulsen in Duitschland. Amerikaansche troepen zijn over de Wese\- en staan op 40 km. van Hanno ver. Britsche tanks rukken verder naar het Noorden op 45 km. van Hannover en 45 km. van Bremen. Bielefeld en Minden zijn veroverd, ter wijl in Thuringen Muhlhausen bezet werd. Enkele buitenwijken van Weenen zijn reeds in Russische handen. De verbin ding met Linz afgesneden. Zware bombardementen op Ingolstadt, Neurenberg, Bayreutn en Plauen. Rusland zegt het neutraliteitsverdrag met Japan op. Het Japansche kabinet afgetreden. (B.B.C.) KORTE BERICHTEN Radio Brussel maakt bekend, dat nu ook Belgische troepen deelnemen aan den strijd ten Oosten van den Rijn. Opnieuw zijn troepen van het Ooste lijk front naar het Westen overgestoken, meldden correspondenten gisteren. Het zijn thans eenheden van de SS pantser divisie „Viking", die gesignaleerd zijn. Ze zijn echter zonder tanks aan -het Westfront aangekomen. Uit Parijs wordt gemeld, dat het Fransche leger aan het eind van dit jaar zoo noodig' 16 divisies voor den strijd in Europa kan inzetten. In een Duitsch politiebericht wordt een belooning van 100.000 Rijksmark uitgeloofd voor diegenen, die inlichtin gen kan verstrekken over drie personen, welke 'Zaterdagavond in de buitenwijken van Berlijn een luxe auto hebben aan gehouden en de beide inzittenden, bene. vens den chauffeur hebben doodgescho ten. Welke personen dit geweest zijn, .wordt niet bekend gemaakt, doch aan gezien de aanslag gepleegd is in Grune. wald, de deftige wijk van Berlijn, neemt men aan, dat de slachtoffers hooge nazi leiders zijn geweest.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1