VRSJE STEMMEN Onweerstaanbare opmarsch Ie JAARGANG NUMMER 126 DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 4 April 1945 Algemeene Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekefaakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 VOEDSEL, BRANDSTOF, KLEEDING, SCHOENEN Ziedaar de eerst-noodige artikelen voor het thans bevrijde gebied van Nederland, en straks zeker in verhoogde mate voor het nog te bevrijden deel Wij hebben allen ervaren, dat wat het eerste betreft, de positie van ons allen reeds is vooruitgegaan, al blijft er nog wel te wenschen over. Onze geallieerden hebben ons aan allerlei geholpen, en gaan voort dit te doen. Onze Regeering doet wat ze kan, om aan te koopen en te zenden wat moge lijk is. Ook de brandstof wordt aangevoerd, al is het nog in onvoldoende mate. Zelfs voor kleeding en schoeisel wordt in toe nemende mate gezorgd, al komt het wat begrijpelijk is thans nog slechts in hoofd zaak aan de meest gedupeerden ten goede. Voor onze landgenooten in het nog bezette deel wordt verzameld wat men kan. Het Roode Kruis gaat door met het zich bereid verklaren, voedselpakketten te willen ver zenden aan familieleden en vrienden, zoo dra het land bevrijd is. Of dit practisch mogelijk zal zijn, blijft voorloopig de vraag. Doch de wil er toe is er. Wij moeten hieromtrent nadere gegevens af wachten. Hoe het nu precies staat met de heele voorziening De voorzitter van het College van Alge meene Commissarissen voor Landbouw, Handel en Nijverheid, afdeeling van het Militair Gezag, Prof. Dr. J. E. de Quay, en de leider van het Centraal Aan- en Verkoop-Bureau voor de Voedselvoorzie ning, de heer N. H. Blink, hebben daarom trent allerlei mededeelingen gedaan op de Persconferentie te Eindhoven, waaruit wij enkele dingen willen vertellen. Wat de voedselvoorziening betreftDe hoeveelheid eiwit en vet is nog te gering, stelde de heer Blink vast. Hier moet nog verbetering komen. De oogst zal dit jaar niet best zijn. Er is een absoluut tekort aan kunstmest. De herfstuitzaai heeft onder moeilijke omstandigheden plaatsge had. Er is schaarschte aan trekkracht en landbouwwerktuigen. Ook in 1946 zal het nog niet veel beter zijn. Wij blijven nog afhankelijk van den invoer. Voor aard appelen zijn wij geheel op eigen productie aangewezen. Graaninvoer moet nog grooter worden. Vleesch en vet moet ook grooten- deels worden "aangevoerd van buiten ons land. Veevoeder is er nog zeer tekortde veestapel heeft veel gebeden;: melk- en boter-productie is nog gering. De vee afslachting moet zich beperken tot het vee dat gemist kan worden. Op Tholen wordt reeds dit jaar weer uitgezaaid. De heer Blink drukte zijn bewondering uit voor de wijze, waarop vele boeren zich weten te behelpen ^ondanks hun tekort aan werk krachten en gereedschappen. Prof. De Quay sprak o.a. over het transportprobleem. Thans worden met militaire vrachtauto's per week 20.000 ton aan diverse producten vervoerd, voornamelijk suikerbieten en aard appelen. De spoorwegen rijden thans tus- schen Kruiningen en Oudenbosch eenerzijds en Nijmegen, Mill en Weert anderzijds. Tusschen Eindhoven en Maastricht vervoe ren ze mijnhout- en steenkolen. Reeds zijn vrachtauto's van de Regeering aangekomen. De scheepvaart langs de kanalen is gedeel telijk hersteld. Het kolenvraagstuk is eveneens van primair belang. Na de geheele bevrijding van Nederland zal er j?er maand maximaal 500.000 ton noodig zijn. In bevrijd gebied werden in Februari 105.000 ton aangevoerd van uit onze mijnstreek. Daar wordt thans gepro duceerd 13.000 ton per dag. Deze pro- \ductie moet worden opgevoerd, waartoe fineer mijnwerkers, meer mijnhout, en een boogere prestatie noodig zullen zijn. Ook die invoer moet nog meer worden. Over kleeding en schoenen is nog niet veel goeds te melden. 2e leger veegt den Achterhoek schoon Britsche tanks rollen de Noord-Duitsche laagvlakte binnen Gistermorgen werd officieel medegedeeld, dat ook Hengelo, Winterswijk, Aalten en Terborg bevrijd waren. Britsche tanks staan nu op minder dan 60 km. van Zwolle. Het le Canadeesche leger is Maandag in 24 uur in het gebied tusschen Nijmegen en Arnhem ruim 25 km. gevorderd. Meer dan 2000 tanks en gemotoriseerde kanonnen van Montgomery's legers alleen stroomen de Noord-Duitsche laagvlakte binnen. Eenheden van de 6e brigade Britsche parachutisten zijn het Dortmund-Eems- kanaal, tusschen Münster en Rheine over gestoken en rukken onweerstaanbaar op. De 21e legergroep' heeft nu meer dan 12.500 vierk. kilometer Duitsche gebied ten Oosten van den Rijn in handen. De val van Münster. Geallieerde correspondenten, die met de brigadetanks Münster binnenrukten, ver klaarden, dat deze intocht één der merk waardigste feiten was, die ze tot nu toe meegemaakt hadden. Britsche' tanks, volgeladen met reserves benzine en voorraden, vervoerden bovenop Amerikaansche infanteristen en stormden door de stad naar het Oosten. Ook de Duitsche berichten wijzen hier reeds op deze spreken n.l. al van Britsche- voorhoedes halverwege Münster en Hanno- Vóór de aanval op Münster hadden de geallieerde commandanten een beroep gedaan op den Duitschen bevelhebber, om zich over te geven, opi de bevolking te sparen. Toen deze daarop weigerde, schoot de artillerie de stad in puin, en rukten de geallieerde tanks de buitenwijken binnen. Frank Gillard, B.B.C.-corfespondent, deelt mede, dat de geallieerde troepen bij de ver overing van de vliegvelden bij Lippstadt bijna geen tegenstand hebben ondervonden. Kassei volgt het voorbeeld van Frankfurt. De burgemeester van Kassei heeft tele fonisch reeds de geallieerde troepen bekend gemaakt, dat de stad zich wilde overgeven, doch de capitulatie is nog niet aanvaard kunnen worden, daar er nog steeds Duitsche groepen soldaten in de stad weerstand bieden. Herhaalde Duitsche pogingen, om door den Amerikaanschen ring rond het Ruhrge- bier uit te breken, werden afgeslagen. Tegelijkertijd werd begonnen met de ver nietiging van de in het Ruhrgebied ingeslo ten Duitsche troepen. Een aantal admi nistratieve hoofdkwartieren werd reeds bezet. Ook Duitsche pogingen om op de linie Buitenlandsche zendingen nieuwe en ge dragen kleeding worden aan de meest ge troffenen gedistribueerd. Schoenen werden er in Februari 60.000 paar gefabriceerd, dat nog maar een klein deel is van het thans benoodigde. Ten slotte sprak Prof. De Quay nog over de financieele politiek. Deze wordt door de Regeering beslist. Het college kan daaromtrent voorstellen doen. Een egali satiefonds is gesticht. Daaruit zullen de boeren worden geholpen, opdat zij met redelijke winst kunnen produceeren, zonder dat de prijzen der eerste levensbehoeften van de bevolking omhoog behoeven te gaan. Ook de industrie zal hieruit worden gesteund, opdat eveneens hun voor de be volking noodzakelijke producten niet in prijs van de rivier Fulda stand te houden, zijn mislukt Amerikaansche tanks drongen in Fulda door, en ten Zuiden van die stad trokken ze op een tweede plaats over de rivier en rukten 30 km. naar het Oosten op. Aschaffenburg in vlammen. In Rotenburg houden nog steeds eenige afdeelingen S.S.-troepen stand, doch de Amerikaansche tankvoorhoedes zijn weer verder gerukt en hebben Eisenach in Thüringen bereikt. Ze staan hier op circa 140 km. van de Tsjecho-Slowaaksche grens, en eenzelfde afstand van Leipzig. Verder Zuidelijk staat geheel Aschaffen burg in vlammen. Fanatieke Duitsche troe pen bieden nog verbitterden tegenstand in de stad. Andere eenheden van het 3e leger zijn al 30 km. voorbij Würzburg opgerukt in de richting van Neurenberg, dat op slechts 60 km. van Würzburg ligt. Uit Parijs wordt gemeld, dat het Fransche le leger goede vorderingen maakt op een 40 km. breed front. In de afgeloopen 48 uur werden meer dan 60 Duitsche plaatsen bezet. Het opperbevel waarschuwt de Duitsche plattelandsbevolking. Na de waarschuwingen van het gealli eerde opperbevel aan de buitenlandsche ar beiders en de Duitsche troepen, welke zonder verbindingen met het Duitsche op perbevel staan, gaf het Maandagmorgen ook een waarschuwing gericht aan de platte landsbevolking. Het werk op het land moét voortduren, zoo werd er in gezegd, daar er anders kans is, dat aan het eind van dit jaar in Duitschland een groote hongers nood dreigt. Het Duitsche volk heeft in de afgeloopen vijf jaar geleefd van de ge roofde voorraden uit de bezette gebieden en geen eigen reserves aangelegd. Dit is dit jaar niet meer mogelijk, en voorraden zullen voor U voorloopig niet aangevoerd kunnen worden. Dit jaar bent U geheel op eigen opbrengst aangewezen. U moet ten volle gebruik maken van de vele vluchtelingen, welke uit de steden naar het platteland vluchten. U moet niet in de Volkssturm gaan. Bent U reeds ingedeeld, ga er dan uit. Bijna dagelijks bevrijden de oprukken, de geallieerde legers duizenden gealli eerde krijgsgevangenen. Zoo werden in het kamp te Bad Orb, ten Noord-Oosten van Aschaffenburg, 6600 gevangenen bevrijd, vnl. Engelschen en Amerikanen. In een ander kamp bevrijdden troepen van het le en 3e Amerikaansche leger 2500 Poolsche officieren en manschap pen, w.o. 9 generaals, die allen sinds 1939 gevangen zaten. behoeven te stijgen. De kosten hiervan loopen voor het be vrijde gebied reeds in de tientallen milli- oenen, straks voor heel Nederland in de honderdtallen millioenen. Deze bedragen zullen niet uitsluitend uit de belastingen noch uit de hoogere prijzen van luxe arti kelen kunnen worden gevonden, daar de algemeene financieele positie der bevolking veel geleden heeft, en luxe voorwerpen voorloopig niet zullen kunnen worden ge maakt. Aan de Regeering de taak, zoo besloot Prof. De Quay, om voor deze financierings vraagstukken de oplossing te vinden. Vast staat, dat het levensmiddelenpakket moet kunnen worden betaald, en dat geprodu ceerd moet worden wat voor de volkskracht van belang is. Red. In Grimmenthal, 80 km. ten Zuid- Westen van Weimar, werden in een hos pitaal 500 mannen' bevrijd, voor het grootste deel luchtlandingstroepen uit den strijd bij Arnhem in September van het vorige jaar. 1500 anderen werden bevrijd in kam en ten Zuid-Westen van Kassei, w.o. ve teranen van den strijd bij Duinkerken. Amerikaansche lange afstandjagers hebben Maandagmiddag de aftakelende Duitsche luchtmacht tot den strijd ge dwongen tusschen Chemnitz en Dresden en een aantal vliegtuigen neergeschoten. Zware Amerikaansche bommenwer pers van Italiaansche bases deden "eer gisteren aanvallen op 5 verbindingscen tra in Oostenrijk voor de oprukkende Russische troepen. Ook de spoorwegen werden weer gebombardeerd. R.A.F. wierp in Maart 67.500 ton op Duitschlandde Amerikanen 65.000 ton. De R.A.F. heeft in de maand Maart meei- dan 67.500 ton bommen op Duitsch land geworpen. Daarbij ziin niet gere kend de Mosquito-aanvallen en die van de tactische luchtmacht, welke laatste ook 6500 ton bommen op verbindings. wegen etc. wierp. Er werden 23 groote dagaanvallen gedaan en Mosauito's wa ren 29 van de 31 nachten boven Berlijn. Vliegtuigen van het jacht-commando deden ruim 3000 aanvallen op de raket gebieden in Nederland. De Amerikaansche 8e luchtmacht wierp in Maart 65.000 ton bommen op Duitschland. Benzine door de lucht vervoerd. Zaterdag werden door de geallieerde transportvliegtuigen ruim 1.800.000 liter benzine vervoerd naar de tankvoorhoe des van het le en 3e Amerikaansche le ger alleen. Ze werden geland op voor uitgeschoven vliegvelden, welke ver overd zijn. Sinds Donderdag geen V- wapens boven Engeland. Het afsnijden der aanvoerlijnen voor V-wapens is reeds in Engeland goed merkbaar. Sinds Donderdagmorgen heeft het Britsche ministerie van lucht vaart geen berichten meer doorgegeven over Duitsche luchtactie boven Enge land. Dat men ook in Engeland de toestand gunstig inziet, blijkt ook uit het feit, dat de B.B.C. Maandagavond j.l. voor het eerst sinds 31 Augustus 1939 weer een weervoorspelling mocht uitzenden. De Russen vechten in de Slowaaksche hoofdstad. Gistermorgen werd gemeld, dat Rus sische troepen in de buitenwijken van Bratislawa waren doorgedrongen. De Russen hebben in twee dagen meer dan 60.000 Duitschers in Hongarije en Oostenrijk gevangen genomen. In Weenen is als gevolg van de be dreiging der oprukkende Russische troe pen de staat van beleg afgekondigd. Nieuwe landingen in de Rioe. Kioe-archipel. Volgens de Japanners hebben de Ame rikanen nieuwe landingen uitgevoerd op Kumejima, op 100 km. ten Westen van Okinawa. Op dit laatste eiland verloo. pen de operaties gunstig met slechts zwakken tegenstand. Het Zuidelijk deel van het eiland is reeds afgesneden en de twee veroverde vliegvelden zijn al in gebruik genomen. Ze naderen nu Niha, de hoofdstad van 't eiland. In Birma hebben Britsche troepen ten Noord-Oosten van Lashio contact ge maakt met Chineesche troepen, welke uit China komen oprukken. Convooi naar Rusland. In een communique van de Engelsche admiraliteit werd medegedeeld, dat on langs weer een groot geallieerd convooi Noord-Russische havens zonder verlie zen heeft bereikt, ondanks herhaalde aanvallen van Duitsche duikbooten en vliegtuigen. Op den terugweg waren de aanvallen nog heviger en gingen enkele schepen verloren,- Ruim 94 pet. van het convooi bereikte' weer zijn uitgangshavens. Een aantal Duitsche vliegtuigen werd neer geschoten minstens 1 duikboot wercl tot zinken gebracht. (B.B.C.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1