VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Monty's tanks nollen den Achienhoek bannen - Enschede bevrijd; Hengelo bereikt. Wehnmacht in Holland met af snijding bedreigd - 350.000 gevangenen in Maant Ie JAARGANG NUMMER 125 Dinsdag 3 April 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L, Boerma Hoofdredacteur Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 WERELDCONGRES VAN VAKVEREENIGINGEN Te Londen is het eerste wereldcongres van vakvereenigingen tijdens den oorlog ge houden, waarop afgevaardigden van vak bonden uit veertig landen, komende uit de vijf werelddeelen, aanwezig waren. Afwe zig was natuurlijk Duitschland. Het congres was samengeroepen door de vakvereenigin gen van de drie groote oorlogvoerende ge allieerde landenhet Britsche vakvereeni- gingscongres, de Algemeene Raad van Sov- jetvakvereenigingen, en de .Amerikaansche vakbeweging, die is samengevat in het Comité voor Industrieele Organisatie. Al leen vertegenwoordigers van de Vereenigde Volkeren waren uitgenoodigd. Doch het congres besloot, om ook vertegenwoordigers uit de vroegere vijandelijke landen, njl.: Italië, Bulgarije, Roemenië en Finland toe te laten. De Zuid-Amerikaansche vakvereenigingen brachten naar voren, dat, als men zich schrap wilde zetten tegen het Fascisme, wat uit een aangenofnen resolutie bleek, men dit Fascisme ook moest vernietigen in Spanje, Portugal en Argentinië. Op grond hiervan besloot het congres, aan de regeeringen der vereenigde volkeren te verzoeken, de be trekkingen met deze Fascistische landen te verbreken. Maar overigens was het echt- een wereldcongres. Zoowel in mededeelingen van Anep- Aneta, als in „Het Vrije Volk" en eveneens in „De Waarheid" vinden we iets over het verloop en het resultaat van het congres. Ondanks de tegenstellingen die er bleken te bestaan tusschen diverse deelnemers, en ondanks de gereserveerdheid waarmee velen gekomen waren, is ten slotte het congres tot eenstemmige besluiten gekomen. Helaas kon Duitschland niet meedoen. De vakbonden aldaar waren door het Nationaal-Socialisme vernietigd. Ook de American Federation of Labour was niet aanwezig, omdat dit, onder leiding van Green staande verboni, te zeer afwijzend stond tegenover de Com munistische vakbeweging. Doch anderzijds waren uit België zoowel de Algemeene als de Katholieke Vakorganisatie aanwezig. Er waren tegenstellingen tusschen de Arabi sche en Joodsche Vakvereeniging in Pales tina, en verwijdering tusschen de twee vak bonden uit Britsch-Indië, die beiden toch ook aanwezig waren. Toch kwam men tot een algemeen accoord. Het congres besloot tot de instelling van een permanente commissie van 45 leden, die de grondslagen voor de nieuwe Inter nationale Vakbeweging zal ontwerpen. Met de dagelijksche leiding werd een comité van 13 afgevaardigden belast. Besloten werd, toegang te vragen tot de conferentie van San Francisco. In September zal een tweede congres te Parijs worden gehouden. En nu de besluiten die werden genomen. De eerste resolutie had betrekking op de voortzetting van den oorlog, in de lijn van de besluiten der groote drie te Yalta. De arbeiders van alle vertegenwoordigde landen scharen zich achter deze leiding, die door zetten zal tot de volkomen vernietiging van het Nationaal-Socialisme en 't Fascisme. De tweede resolutie eischt de volledige liquidatie van het Nazi-systeem en de Nazi organisaties, de volkomen vernietiging der Duitsche en Japansche generalen staven, en .waarborgen dat geen enkele semi-militaire organisatie zal blijven bestaan in deze over wonnen landen. Bestraffing der .oorlogsmis dadigers en herstel der aangebrachte schade zijn eveneens als vanzelfsprekend aanvaard. Een derde, zeer belangrijke resolutie vraagt sociale voorzieningen voor de ar- \beiders. Daaronder komen voor o.a. een maximale arbeidsweek van 40 uur, een jaarlijksche vacantie van veertien dagen, verzekering tegen werkloosheid, ongeval, invaliditeit, ouderdom en ziekte gezinsver zorging, uitgebreide kinderzorg, enz. Een andere beslissing viel over de vrij- Gisteravond werd een deel van de sluier opgelicht die reeds geruimen tijd over de berichten van het Westfront ligt, en kwam het verheugende nieuws door, dat in Twente Enschede bevrijd en Hengelo bereikt was. Reeds eerder was gisteravond dooi den Anep-correspondent, Ton van Beers medegedeeld, dat de laatste dagen tiendui zenden Nederlanders door Montgomery's legers waren bevrijd. De snelheid van zijn opmarsch neemt toe, naarmate de tegenstand verminderd. Een geallieerde colonne rukte onverwachts een groote industriestad binnen, onder groot enthousiasme der bevolking. Verder deelde hij mede, dat er Vrijdagmid dag in Aalten gevochten werd, 12 km. ten Westen van Winterswijk. Britsche tanks waren langs een zijweg het dorp binnenge drongen, daar de andere wegen door opge blazen bruggen versperd waren. In sommige dorpen werd de bevolking des morgens wakker en zag het Engelsche khaki, inplaats van het Duitsche feldgrau. Elders drongen colonnes op den middag dorpen binnen en. werden met groote be toogingen ontvangen. Vele plaatsen zijn slechts weinig beschadigd. Een Engelsche correspondent meldde, dat Canadeesche tanks Zondagmorgen Terborg waren binnengerukt, waar vrij hevig ge vochten werd. Doch des middags waren ze reeds 15 km. dieper in den Achterhoek doorgedrongen. Terborg ligt op 8 km. van Doetinchem. Later op den avond werd bekend gemaakt, dat de Canadeezen naai de IJssel oprukken, terwijl Britsche tanks langs de linie van het Twentekanaal staan, dat van Enschede naar Zutphen loopt. Canadeezen bij Arnhem in den aanval. Gistermorgen, kort vóór Zonsopgang, is het Canadeesche le leger tot dén aanval overgegaan in het gebied van Nijmegen- Arnhein, na een voorafgaand zwaar artille riebombardement. Van beide zijden werd gebruik gemaakt van zoeklichten. Een aan tal dorpen was gisteravond reeds bezet en gevangenen werden binnengebracht. Duitsche terugtocht in Neder- land begonnen? Het ziet er naar uit, of de Duitsche terug tocht in Nederland begonnen is. Groote colonnes werden Zaterdagmiddag waarge nomen, die uit het gebied van Arnhem- Emmerik en verder Westelijk terugtrokken over Zwolle. De geheele sterkte der tacti sche luchtmacht werd ingezet, en Zondag avond waren naar schatting ruim 1000 motorvoertuigen vernield of zwaar bescha digd. De versterkte luchtafweer langs deze routes kostte de geallieerde luchtmacht Zondagmiddag 24 vliegtuigen. heid van vereeniging in vakbonden en in coöperaties, vrijheid van het woord, van de pers, van vergadering, van godsdienst en van politieke vereeniging. Elk verschil in behandeling of salarieering tusschen de rassen, de sexen en de godsdienstige rich tingen is verboden. Gelijke kansen moeten er zijn voor iedereen ten opzichte van onder wijs en beroepskeuze. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat, wanneer de Internationale te Parijs op gericht wordt, het vroegere I.V.V. (Inter nationale Vakverbond) daarin zal opgaan. Red. R.A.F. beukt op de Duitsche verbindingscentra. Het slechte weer heeft echter verdere groote luchtoperaties verhinderd gedurende de Paaschdagen. Wel deden Zaterdag bijna 3000 R.A.F. en Amerikaansche bommenwerpers en jagers aanvallen op Hamburg, Brunswijk, Bran denburg, Halle en Zeitz. Er was geen tegenstand der Luftwaffe. Weinig tegenstand voor liet 2e Britsche leger. Alle georganiseerde tegenstand in bel' centrum van de opmarsch van het 2e Brit sche leger stort ineen. Ruhrgebied afgesneden Mun ster binnengedrongen. Verdei- werd bekend gemaakt, dat een heden van de 21e legergroep iri Munster waren doorgedrongen en op 8 km. van Osnabruck stonden. Zondagavond was al bekend gemaakt, dat het 9e en le Amerikaansche leger contact gemaakt had bij Liippstad, waardoor het geheele Ruhrgebied is afgesneden. Naai- schat ting bevinden zich hierin 100.000 Duit- Rheine en Paderborn waren bezet. Verder vinden er straatgevechten plaats in Kassei, Fulda en Bielefelcl. Verder zijn de Amerikanen doorgedrongen tot op 5 km. van Eisenach in de richting van Thuringen. Ze staat nu op 260 km. van Berlijn en 150 km van Leipzig. Andere Ameri kaansche eenheden hebben de Main overschreden in Wurzburg en rukken verder op. Het Fransche le leger maakt eveneens goede vorderingen. Het 15e Amerikaansche leger is ook in actie over den Rijn, doch de plaats ervan is nog niet bekend. 't Geallieerde opperbevel heeft bekend gemaakt, dat de 12e legergroep onde2- generaal Bradley, waartoe het le en 3e Amerikaansche leger behoort, bij den opmarsch in de afgeloopen week slechts lichte verliezen heeft geleden. Het hoog ste aantal gesneuvelden per dag was 1411 dag was het zelfs 55. De opmarsch gaat zoo snel, dat de tankvoorhoeden per radio om kaarten verzoeken en deze worclen per vliegtuig aangevoerd. 350.000 gevangenen in één maand. In Maart werden aan het Westelijk front 350.000 Duitschers gevangen ge. nomen. Russen op 30 km. van Weenen. Hongarije bijna geheel bezet. Ook aan het Oostelijk front werden door de Russische troepen belangrijke vorderingen gemaakt. Na de verovering van de stad Nagykanisza, in Z.W. Hon garije, is dit land zoo goed als geheel bezet.' Russische troepen zijn diep doorgedron gen in Oostenrijk. Straatgevechten heb ben reeds plaats in Wiener-Neustadt, en voorhoedes staan op minder dan 30 km. van Weenen. Verder staan ze op 15 km. van Bra- tislawa. Volgens Duitsche berichten zou de Semmeringspas al door de Russen bezet zijn. In Silezie werd'het omsingelde Glo- gau genomen. Bij de verovering van Danzig, Vrijdag jj., hebben de Russen een groote buit behaald. Niet minder van 45 duikbooten werden in de haven in beslag genomen en 151 andere schepen van verschillende gi-ootte. Verder veroverden de Russen 149 pantserwagens, 350 stukken geschut en 6000 spoorwagens. Er sneuvelden hier circa 40.000 Duitschers, terwijl 10.000 anderen zich overgaven. Direct na de inname werd de Poolsche Notio- nale vlag geheschen. 100.000 man op Okinawa geland. Admiraal Nimitz maakte Zondagmor gen persoonlijk bekend, dat Amerikaan sche troepen, tanks en kanonnen van het nieuwe 10e leger geland zijn op Oki nawa, het voornaamste eiland de Rioe. Kioe archipel op 500 km. van Japan. Het is de grotoste gecombineerde operatie, die tot dusver in den Pacific heeft plaats gehad. Niet minder dan 1400 schepen namen aan de landingen deel. Ongeveer 100.000 man werden aan land gezet, onder dekking van talrijke slag schepen en honderden deklandingsvlieg- tuigen. H et eiland was al gedurende 8 dagen gebombardeerd. Bij de landin gen ging geen enkel schip verloren. Reeds werden 2 van de 5 vliegvelden veroverd en hebben ze het centrum van hei eiland reeds bereikt. De hoofdstad ligt nu onder het vuur der artillerie. Tokio werd gistermorgen voor de 2e maal in 48 uur gebombardeerd. LAATSTE NIEUWS Britsche troepen over het Dortmund Eemskanaal. Volgens Duitsche berich ten staan ze halverwege Munster en Hannover. Hengoio, Terborg, Winterswijk en Aal ten zijn in Britsche handen. Mongomerys legers bezetten nu 12.500 vierk. km. ten Oosten van den Rijn. Duizenden gevangenen bevrijd. Berlijn en Maagdenburg vannacht ge bombardeerd. Staat van beleg afgekondigd in Wee nen'. (B.B.C.) AUDEENTIE De gewone audiëntie van den Commis saris der Koningin in Zeeland te Goes op Woensdag 4 April a.s. zal niet door gaan. De eerstvolgende audiëntie zal plaats hebben op Woensdag 18 April a.s. DANKBETUIGING VAN H. M. DE KONINGIN Aan de bevolking van Zeeland; Het is mij een voorrecht in opdracht van Hare Majesteit de Koningin aan de dat Hoogstdezelve bijzonder getroffen is bevolking van Zeeland mede te cleelen, door de geestdrift en de aanhankelijkheid die tijdens Haar rondreis door dit gewest allerwege werd betoond. Dit bezoek in oorlogstijd aan het zwaar getroffen vaderland is, ondanks de me nigvuldige wonden, waaruit het bloedt, geworden tot een blijde inkomste, die de levendigste herinneringen zal nalaten aan de diep ontroerende dagen, welke kunnen worden gezien als den grondslag- van het persoonlijk contact tusschen Vorstin en volk ter bevordering van den gemeenschappelijken opbouw van deze provincie. Nemen wij met groote voldoening ken. zielen, onzerzijds worde oprechte dank- nis van de gevoelens, welke H. M. be- baarheid voor dit bezoek tot uitdrukking- gebracht. Geve God, dat de Koningin spoedig in een geheel bevrijd Nederland terugkeere, teneinde Haar zegenrijk bestuur in ons midden voort te zetten. SPORTNIEUWS Voetbalcompetitie Uitslagen le Paaschdag. De Zeeuwen—Vlissingen 1—4 Goes IIM'burg II 3-0 (vriendsch.) 2e Paaschdag. Goes—Zeelandia 3— 1 E.M.M.—De Zeeuwen 1 —4. Middelburg—R.C.S. 5—1. Arnemuiden—Engelsche Elftal 1—0. De stand van de Zeeuwsche voetbalcom petitie is nu Goes 4 4 0 0 8 24- 5 Zeelandia 5 4 0 1 8 17—10 Vlissingen 5 3 0 2 6 38— 8 Middelburg 5 3 0 2 6 19— 8 De Zeeuwen 6 3 0 3 6 12—14 R.C.S5 1 0 4 2 8-21 E.M.M6 0 0 6 0 5—57 Op de wedstrijd Goes—Zeelandia komen wij Woensdag nader terug. L. K.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1