LUCIFERS! VRIJE STEMMEN ZATERDAG 31 STAART 1945 3 Treinverkeer <m<si Zeeland geopeeed Anep-Aneta meldt ons, dat verleden week met eenige plechtigheid de spoor lijn van Roosendaal naar Ylissingen, voorloopig alleen voor goederenvervoer werd geopend. Prof. J. Goudriaan stond ergens aan de lijn op een hijschkraan, en zeide, dat met deze nieuwe verbin ding weer een belangrijke schakel in ons opbouwende werk is voltooid. Ir Schalij van den reconstructiedienst der spoor wegen, werd in het bijzonder gehuldigd voor zijn prestaties hierbij. Hem werd een herinneringsplaquette aangeboden, Ook de arbeiders, die daaraan hadden meegewerkt, werden niet vergetenzij kregen allen een extra uitkeering. Aanwezig waren verder o.a. de heer J. M. van Bommel van Vloten, vertegen woordiger van den Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, Kapitein Van Deth, namens den Militairen Com. misaris en verdere autoriteiten. In de Goessche Stationsrestauratie, waar een gemeenschappelijke maaltijd werd ge houden, werden ook nog vele toespraken gehouden. Zoo sprak de heer Van Bommel van Vloten over het groote belang van de heropende spoorlijn voor het vervoe ren der in Zeeland nog aanwezige groote voorraad levensmiddelen, die anders zou den bederven. Dit geldt vooral voor de suikerbieten. Straks zal ook het ver voer van aardappelen en graan uit Zee land zeer intensief kunnen worden. Te vens deelde hij mede, dat provincie en spoorwegen een reorganisatie overwe gen van het geheele vervoerswezen in deze gewesten. Ook leden van het spoor. wegpersoneel voèrden het woord. Er is nog gebrek aan materiaal. Uit Zweden en Zwitserland zullen een aan. tal machines komen. Het wagenmateri aal is nog onvoldoende. Ook de snelheid eischt nog verbetering. Maar, zei Gou driaan „Wij doen er ons best voor". Red. EXTRA TREINEN OP 2e PAASCHDAG Om het publiek zooveel mogelijk van dienst te zn, hebben de Nederlandsche Spoorwegen bij wijze van uitzondering besloten om op Maandag 2 April 1945 in de avonduren een extra trein te laten loopen tusschén Goes en Vlissingen en terug. De dienstregeling van deze treinen zal op de stations door aanplakking bekend gemaakt worden. TUCHTRECHTSPRAAK De Officier van Justitie bij de Arron. dissements-Rechtbank te Middelburg en de Ambtenaar voor de Tuchtrechtspraak voor de Voedselvoorziening te Middel, burg maken het volgende bekend;; Bij velen schijnt nop" de opvatting te heerschen, dat de voorschriften op het gebied der Voedselvoorziening en der distributie niet steeds even nauwkeurig behoeven te worden nageleefd. Om alle eventueele nog bestaande mis ver-standen uit den weg te ruimen, wordt er met den meesten nadruk op gewezen dat door de vervolgende instanties met de grootste scherpte tegen overtreders der bovengenoemde voorschriften zal worden opgetreden. Een ieder houde er dus rekening mee, dat bijvoorbeeld niet op het* dorschbrief. je vermelden van graan en peulvruchten, 'het niet afleveren van alle melk, het clandestien slachten, benevens alle zwar te handel en smokkelarij voor degenen, die zich daaraan schuldig maken, tot de meest ernstige gevolgen kan leiden. PREDIKBEURTEN Zondag 1 April, le Paaschdag Herv. Kerk. Goes. 9.30 uur Ds. Odé. Medewerking- bazuinblazers en kerkkoor. 5 uur Dr. Dankbaar. Groote collecte voor bijzon dere nooden. Wilhelminadorp. 10 uur Ds Korevaar, 3 uur Ds Odé. In beide diensten Paasch. collecte voor bijzondere nooden. Doopsgezinde Gemeente. Goes.. 1ste Paaschdag, 14 uur Dr A. H. A. Bakker Ver. Vrijz. Godsd. Geen dienst. Maandag 2 April, 2e Paaschdag Herv. Kerk, Goes. 9.30 uur Ds Korevaar. Groote collecte voor bijzondere nooden. BEZORGERS GEVRAAGD voor Dagblad „Vrije Stemmen" te Goes, voor.de navolgende plaatsen 's-Heerenhoek, 's-Iieer Hendrikskinderen, Kattendijke, en Wilh-lxninadoi-p. - Aanmelding Beesten markt 2, Goes. WERKWIJZE MILITAIR GEZAG A. K. KIESVEREEN. ST L.ABKENS De door de paardenhouders ontvangen toewijzingen dienen uiterlijk 10 April d.a.v. door hen te zijn ingeleverd bij de smeden. De sleden dienen de door 'hen ontvangen toewijzingen van paardenhouders met een verantwoordingsstaat op te zenden aan het kantoor van den P.V.C. te Goes, Afd. Paar den, waarna zij een koopvergunning zullen ontvangen voor hoefijzers en hoefnagels. KUNSTMEST Aan de detaillisten in kunstmest wordt hierbij medegedeeld, dat er, evenals vorige jaren, een kleine hoeveelheid kunstmest kan worden toegewezen voor verkoop aan par ticulieren. Voor het verkrijgen van deze toewijzing behoeven door hen geen formaliteiten te wor den vervuld, daar de zegels automatisch worden toegewezen aan hen, die bij ons als detaillist in kunstmest bekend staan en niet in eer. geïnundeerd gebied wonen. Wij vestigen er nog de aandacht op, dat geen kunstmest mag worden afgeleverd aan hen, die zijn aangesteld bij volkstuinveree- nigingen e.d., daar deze vereenigingen een aparte toewijzing van ons ontvangen. De verdeeling aan de particulieren moet zoo billijk mogelijk geschieden. DE P.V.C. VOOR ZEELAND. ZAAIPLANNEN VOOR GE-INUNDEERDE GRONDEN Aan de boeren op Zuid- en Noord-Beveland, die gronden hebben, welke in 1944 geïnun deerd zijn geweest, en voor hei jaar 1945 nog geen zaaiplan hebben ingediend, wordt me degedeeld, dat dit nog kan geschieden tot 10 April. Degenen, die hieraan niet voldoen, worden uitgesloten van alle schadevergoedingen, welke door den Dienst Landbouwherstel zul len worden uitgekeerd. Eventueel gewenschte wijzigingen in het reeds goedgekeurde zaaiplan moeten door den Dienst Landbouwherstel eveneens wor den goedgekeurd. Men dient voor eventueele wijzigingen mon deling overleg te plegen mei, of schriftelijk verzoek in te dienen bij den Rijkslandbouw- consulent. De Inspecteur voor Zeeland, Ir. S. HERWEIJER. ALGEMEEN COMMISSARIAAT VOOR DE VOEDSELVOORZIENING (No. 86). De Afdeeling Pluimvee en Eieren maakt beken De Algemeene Commissaris voor de Voed selvoorziening heeft nader vastgesteld, dat de inlevering van eieren door Pluimveehouders zonder een voedertoewijzing in deze in is gewijzigd, dat de inleveringsplicht voor de eerste 5 kippen en/of eenden, welke op een bedrijf aanwezig zijn, 20 eieren per dier be draagt, terwijl voor elke kip en/of eend, die boven 5 stuks wordt aangehouden, 40 eieren moeten worden qeleverd. De eieren van de eerste 5 dieren moeten als volgt worden ingeleverd voor 1 Mei 1945: 12 stuks per dier; voor 1 Juni 1945 20 stuks per dier. De inlevering van de dieren welke boven 5 stuks worden aangehouden is als volgt voor 15 Maart 1945 8 stuks per dier; van 15 Maart tot 1 Mei 12 stuks; van 1 Mei tot 31 Mei 8 stuks; van 31 Mei tot 1 Juli 7 stuks en van 1 Juli tot 1 Aug. 5 stuks. (No. 87). Met ingang van 27 Maart a.s. worden de bureaux van het Centraal Distri butiekantoor voor het Bevrijde Nederlandsche Gebied, voor dien gevestigd te 's Hertogen bosch, overgebracht naarHelvoirtscheweg C 1 te Vught. Wegens het inrichten der kantoren zal het in het alqemeen niet mogelijk zijn bezoekers te ontvangen voor 3 April a.s. Teeltbeperking vlas (83). De Afdeeling Zaaizaad maakt het vol gende bekend Het Algemeen Commissariaat voor de Voedselvoorziening vestigt er nogmaals de aandacht op, dat aan de bepaling, dat er per bedrijf niet meer dan 15 pet. van de opper vlakte bouwland, verhuurd land inbegrepen, met vlas maq worden beteeld, streng de hand zal worden gehouden. Daar, waar bij con trole blijkt, dat bedoelde 15 pet. is overschre den, zal de teler het meerdere moeten om ploegen zal dit niet binnen den daarvoor door 'den Prov. Voedselcommissaris vastqe- stelden termijn gebeuren, dan zal het vlas van Regeeringswege, op kosten van den boer, worden omgeploegd of uitgeëgd. (84). De Afdeeling Groenten en Fruit maakt bekend Binnenkort is een aanmerkelijk mindere aan voer te verwachten van de producten wor telen en uien. Daar thans voldoende voor raden ervan voorhanden zijn, wordt een ieder aangeraden, hiervan voorraad op te slaan, te meer, daar de vroege groenten, gedurende de overqanasmaanden AprilMei, schaarsch zullen zijn. Gezonde wortelen en uien, kunnen mits droog en koel op geslagen, nog gerui- men tijd worden bewaard. Verantwoording Strijdersfonds Kolijnsplaat f36.50. Met een kort woord opende Majoor Ha. De kapitein Drs. van der Poel (Sectie Voorlichting M.G.) hield Woensdagavond jl. in Hotel Centraal een voordracht over de werkwijze van het M. G. Mt een kort woord opende Majoor Ha. ge doorn de vergadering hij dankte de bezoekers voor hun groote opkomst en heette den spreker hartelijk welkom, waarna hij hem het woord gaf. In duidelijke bewoordingen zette de kapitein de taak en de werkwijze van het Militair Gezag uiteen. Na de pauze was er gelegenheid om vragen te stellen, waarvan velen een dankbaar gebruik maakten. Menig netelig vraagstuk werd hier aangesneden, sommigen konden werke lijk bevredigend beantwoord worden. Onder meer werd gesproken over de hulp aan het Noorden. Zoodra de gealli eerden het nog bezette deel van het va. derland zullen betreden, zullen hulp-or. ganisaties met voedsel en medicamenten mee optrekken. Hiervoor is een uitgebreid plan door SHEAF opgesteld, waarvan de inhoud uiteraard geheim moet blijven. Wel mo gen wij mededeelen, dat alleen die orga nisaties direct deel -kunnen nemen, die ingeschakeld zijn in dit plan, de andere zullen eerst opgeroepen worden als dit noodzakelijk mocht blijken. Deze interessante avond werd besloten met een woord van Majoor Hagedoorn, die den spreker dankte voor zijn uiteen, zettingen. FILM-NIEUWS Deze week zien wij in het journaal de landingen op het eiland Luzon en de op. marsch naar Manilla. Het Fransche staatshoofd, generaal de Gaulle, wordt tijdens zijn bezoek aan den Elzas stormachtig door de bevol king begroet. We maken met de R.A.F. een tocht naar Dresden, terwijl de Amerikanen ons den volgenden dag uitnoodigen het bombardement voort te zetten. Verdere opnamen toonen ons den ver woeden strijd om het bezit van het Rijn land. De hoofdfilm „Strike up the band" is een amusementsfilm van de goede soort. Trouwens Micky Rooney en Judy Gar land staan u borg voor het goede spel, terwijl Paul Whiteman met zijn beroem de dansorkest zorg draagt voor de mu zikale illustratie. BURGERLIJKE STAND VAN GOES 26 Maart 1945. GeborenSuzanna, d.v. C. J. Capello en S. de Pan. Johan Pieter, z.v. L. Tres en H. M. de Boer. Johan Willem, z.v. H. P. Keukelaar en C. M. H. van Dulle. men. Jozina Paulina, d.v. L. Geene en D. M. Stroosnijder. Annigje Cornelia, d.v. L. H. v. d. Schelde en A. L. Slaa. Ineke Janny, d.v. J. G. Sturm en D. J. Nooteboom. OverledenJohannes Jacobus Chris- tiaanse, 15 dagen, te Borssele. Francis- cus Alphonsus Maria van Huffel, 5 da gen, te Kruiningen. Matheus Jacob van de Plasse, 1 maand, te Yerseke. Pieter Thomas Oosthoek, 20 jaar, te Ellewouts. dijk. Elizabeth Ton, l' jaar, te Krabben- dijke. Tannetje Cornelia Boutens, 9 da gen, te Goes. Huwelijks-aangifte Leonardus Johan nes Capello, 24 jaar en Johanna Pieter. nella Pieters, 27 jaar. Het is bekend, dat de geheele Neder, landsche Lucifersindustrie zich bevindt in het bevrijde gebied. De drie fabrieken te F/indhovèn, Breda en Weert zijn zon der ernstige beschadigingen door den strijd gekomen, meldt Anep-Aneta. De voorraad lucifers, die bij de bevrijding- aanwezig was, was echter zeer gering. Daarvan konden slechts eenmaal twee doosjes per persoon worden uitgereikt. De directie heeft terstond alles in het werk gesteld om de productie weer op gang te brengen. In Eindhoven was dat niet mogelijk wegens stroomgebrek, in Breda aanvankelijk niet wegens gebrek aan kolen, doch met de hulp van 't Riiks- bureau vóór Chemische Producten en andere instanties werd in dit gebrek voorzien. Zoo kon de Bredasche fabriek in December weer de productie hervat ten en al waren er in het begin moei. lijkheden, doordat nieuw personeel op geleid móest worden, toch produceert de fabriek thans weer haar normale kwan tum. Daarbij werkt ook de fabriek te Weert, zij het op beperkte schaal. Deze beide fabrieken kunnen thans in de be hoeften van het bevrijde gebied voorzien en er is voor de eerste maanden nog voldoende grondstof aanwezig. Er wor den pogingen aangewend om de chemi. sche stoffen, waarvan het eerst gebrek moet worden gevreesd, in het binnen, land te produceeren. De antirevolutionaire kiesvereenig'LUg te St Laurens verzoekt ons, met het oog op de vele leden.evacuees op Zuid-Beve land, iets te willen mededeelen over een gehouden vergadering". Ruimtegebrek wgens papierschaarsclite verhindert ons meer op te nemen, dat dit, dat de ver gadering van 10 Maart besloot tot een bestuursverkiezing, waarbij P. Boone Sr tot voorzittei- werd gekozen en de hee. ren J. Koole Mzn., J. Riemens, K. Otte, J. W. Davidse, A. Simonse, C. J. v. Burg- tot bestuursleden. Op een volgende ver gadering zal Dr. K. Huizenga een inlei. ding houden. OFFICIEELE PUBLICATIES INLEVERING CONSUMENTENBONNEN IN DE WEEK VAN 3 TOT EN MET 6 APRIL Brood. A 14 A, B 14 A, C 14 A, D 14 A, E 14 A, M 14 A, A 15 A, B 15 A, C 15 A, D 15 A, E 15 A, M 15 A, A 15 B, B 15 B, C 15 B, D 15 B, E 15 B, „Brood" per bon 4 rant soenen. A 14 B, B 14 B, C 14 B, D 14 B, E 14 B, „Brood", per bon 6 rantsoenen. D 14, E 14, D 15, E 15, „Beschuit", per bon 1 rantsoen. Aardappelen. A 14, B 14, C 14, D 14, E 14, M 14, „Aardappelen". Rest A 13, B 13, C 13, D 13, E 13, IV?. rantsoen per bon. Melk. C 14, D 14, E 14, „Melk", rest D 13, C 13, E 13, Melk" per bon 1 rantsoen. Taptemelk. A 14, B 14; „Taptemelk", rest A 13, B 13 „Taptemelk", 1 rantsoen per bon. Vleesch. 13 A, 13 B, M 13 A, 14 A, 14 B, M 14 A, per bon Vi rantsoen. Rest 11 A, M 11 A, 12 A, M 12 A, 1 rantsoen per bon, 11 B, 12 B, V\ rantsoen per bon. Bloem. A 23, B 23, C 23, rest, per bon 3 rants. D 23, E 23, rest. 7 rantsoenen per bon. rest D 16, E 16, 7 rantsoenen per bon, A 16, B 16, C 16, 1 rantsoen per bon. Chocolade. C 24, D 24, E 24, rest, 1 rantsoen per bon. Rest C 11, D 11, E 11, Versnaperingen, 1 rantsoen per bon. Jam. 95 Algemeen, Vz rantsoen per bon, rest 88 Algemeen, >/i rantsoen per bon. Tabak. Linkerhelft van het lichaam van de tabaks- kaart Q 409, 2 rantsoenen per bon. 43 Al gemeen, 1 rantsoen per bon. Rest rechter helft lichaam tabakskaarl Q 409, 2 rant soenen per bon. Margarine. A 14 A. B 14 A, C 14 A, D 14 A, E 14 A, M 14 A, „Boter", A 14 B, B 14 B, C 14 B, Rest D 25 en E 25, per bon Vz rantsoen. Rest A 12 A, B 12 A, C 12 A, D 12 A, E 12 A, M 12 A, M 19 A, A 13 A, B 13 A, C 13 A, D 13 A, E 13 A, M 13 A, „Boter", per bon l/2 Tantsoen. DISTRIBUTIEDIENST WISSENKERKE SLUITING KANTOOR In verband met den Tweeden Paaschdag zullen kan toor en correspondentschappen op dezen dag gesloten zijn. De uitreiking van ranlsoenbonncn. bonkaarten en ander waardcmatcriaal TE KATS zal in plaats van Maandag 2 April 1945. op Woensdag 4 April, des middags tusschen 2 en 4 uur plaats vinden. Tevens is er dan gelegenheid aanvragen voor PETROLEUM voor kookdocleindcn in te dienen. De slagers dienen hun ingenomen consumentenbon nen op Dinsdag 3 April, des middags tusschen 2.30 en 4 uur te GEERSDIJK in te leveren. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN In aansluiting op de publicatie van den heer Inspec teur voor de Distributie in de Prov. Zeeland wordt belanghebbenden ter kennis gebracht, dat in de week van 2 tot en met 7 April de aanvraagformulieren pe troleum voor kookdoclcindcn bij dc Reizende Agenten word ingeleverd. Hiertoe bestaat gelegenheid te Colijnsplaat, Dinsdag 3 April, des morgens tusschen 9.30 en 12 uur. Kortgenc, Woensdag 4 April, des morgens tusschen 9 en 12 uur. Kats, Woensdag 4 April, des middags tusschen 2 Wisscnkcrke, Donderdag 5 April, des morgens tus schen 9 en 12 uur. Gecrsdijk, Donderdag 5 April, des middags tusschen Kamperland, Vrijdag 6 April, des morgens tusschen 9.30 en 12 uur. Na Vrijdag 6 April worden in het algemeen geen aanvragen meer in behandeling genomen. De leider van den Distributicdicnst Wisscnkcrke. M. A. L. Hubregtsc. Mededeelingen Voedselvoorziening HOEFIJZERDISTRIBUTIE Paardenhouders, die in aanmerking wen- schen te komen voor een toewijzing voor hoefbeslag, dienen zich in het tijdvak van 26 April a.s, te wenden tot huu Plaatse lijk Bureauhouder. Deze zal aan de hand van de vastgestelde normen toewijzingen verstrekken.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 3