VRIJE STEMMEN Duitsche troepen in het Westen in vollen aftocht DAGBLAD VOOR ZEELAND Ie JAARGANG NUMMER 124 Zaterdag 31 Maart 1945 Algemeene Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur i Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 In verband met Paschen, zal onze krant Tweeden Paaschdag niet verschijnen. Een niet te vergeten woord van onze Koningin Hare Majesteit sprak volgens het of ficieel verslag te Eindhoven o.a. „In dit voor ons volksbestaan zoo hoogst ernstige tijdsgewricht kan alleen dezelfde geestesgesteldheid, als tijdens de bezetting" van U uitging, van opoffe ring en dienen en Uw plicht doen tegen over het vaderland, thans in dienst ge steld van de voorbereiding van den op bouw in ons land, de verwezenlijking brengen van het ideaal, dat ons allen voor den geest zweeft, nl. temidden van een wereld, die in puinhoopen ligt, een Nederland van onverzettelijke geest kracht, met zijn regeering bouwende aan zijn niéuwe toekomst. Dit zal onze over winning zijneen Nederland, sterk door eenheid bij verscheidenheid, waarin een andere verhouding is gegroeid tusschen mensch en mensch, van onderling ver. trouwen, waardeering en elkander wil. len begrijpen en helpen". STILLE ZATERDAG Deze dag is in de evangelische ge schiedenis de verbindingsschakel tus schen den Goeden Vrijdag en den Paasch. morgen. Goede Vrijdag, droeve dag, om dat toen Jezus door zijn vijanden aan het kruis werd geslagen. Toch goede dag, omdat hij zich vrijwillig" gaf in den dood, opdat de menschheid door zijn lief de-offer zou leven. Paaschmorgen, toen het wonder geschiedde aan de harten van zijn discipelen, dat zij opeens wisten, dat hij niet dood was, niet vernietigd door het vijandelijke geweld, maar dat hij leefde, eeuwig leefde, met hen. mee leefde, en door zijn overwinning van de zonde en den dood ook voor de zijnen den weg baande tot die overwinning in zijn kracht. En daartusschen in de Stille Zaterdag". Waarom wordt deze in de Christelijke traditie zoo genoemd Is het wellicht, omdat toen in de geslagen zielen van die hem hadden liefgehad, het stille leven ging" beginnen dat zich niet neerleggen kon bij dien kruisdood als het einde? De stille werking van de hoop, van het geloof, van het vertrouwen, van de ze kerheid, dat hij er toch nog wès? Had hij het niet zelf gezegd Na drie dagen! En dit was volgens de Joodsche telling- de tweede dag. Wat zou het zijn, als de derde dag aanlichten zou aan de kim? Er was verwachting' in de lucht, stille verwachting. Een verborgen groei Stille Zaterdag. De dag wordt in ker kelijke kringen niet speciaal gevierd, doch heel de Christelijke Kerk gedenkt op dezen dag in stilte wat gisteren is geweest en wat morgen zal komen. Goede Vrijdag, de dag waarop haar Heer zichzelf in gehoorzaamheid overgegeven heeft aan het lijden en den dood, om door zijn verzoenend sterven de mensch heid van den vloek der zonde te verlos, sen. Paaschmorgen, waarop de heele Ke rit jubelt, omdat Hij triomfeert over zonde en dóód, jubelt, omdat die in Hem gelooven als door Hem verlosten eeuwig- met Hem mogen leven. Stille Zaterdag. Is er niet ook in de natuur als een ademloos wachten op, een heengroeien naar een levensvernieuwing, dat zich haast ongemerkt manifesteert aan tak en twijg, aan lentebloemen en bloeiende heesters,' aan het opschietende jonge ko ren, aan de groene spruiten, die ontlui ken' allerzijds? Dood en dor was de winter, guur en koud de temperatuur, kaal en doodsch de akkers en de velden. Maar de eerste lenteadem is gekomen, de eerste vogel zang" is weer gehoord, en in blij verwach ten ontluikt ook opnieuw het menschen. hart, en voelt zich geroepen door de groote levensmacht om opnieuw ook te herleven, zich open te zetten voor wat daar aan zon en warmte en licht oprij- Y zen komt in het dichtbije verschiet .straks wordt het volzomer" en de arbeid eh de gloed en de levenskracht doet op nieuw wonderen aan wie stil neerzat in de schemerige stilte. Het blijde, nieu we leven begint! Langs het Westelijk front bieden de Duitsche troepen alleen nog hardnekki ge, doch afnemende tegenstand op de flanken van Montgomery's legersbij Emmerik, tegenover de Canadeezen en tegen het 9e Amerikaansche leger aan den Noordrand van het Ruhrgebied. In het centrum is de doorbraak volkomen. Donderdag rukten ze meer dan 30 km. op en stonden Donderdagmiddag, na Dülmen te hebben ingenomen, op iets meer dan 35 km. van Münster. Drie colonnes trekken op in de open vlakte. Links de 7e pantserdivisie, de z.g. woestijnratten, die Rommel uit Noord-Afrika gejaagd hebben, in het centrum de Britsche luchtlandingstroe pen, die de grootste vorderingen maken. En rechts rukken de pantsers der 6e pantserde brigade gardetroepen, welke Amerikaansche luchtlandingstroepen vervoeren. Volgens een United Press bericht zou geheel Duisburg veroverd zijn. Twee Nederlandsche dorpen in den Achterhoek zijn door de Canadeezen be. vrijd. Het zijn Mechelen en Dinxperloo, juist over de Zuidgrens van den Achter hoek. on 20 km. ten Zuid-Oosten van Doetinchem. Kesselring onttrekt thans troepen aan Nederland om het Noordelijk deel van het Westfront te versterken. Hodges legt in 12 uur 90 km. af. Het Ruhrgebied is zoo goed als geheel van de rest van Duitschland afgesneden, want terwijl Britsche troepen naar Mün ster oprukken, sloegen tanks van gene raal Hodge's leger een nieuw record en legden binnen 12 uur een afstand van 90 km. af. Donderdagavond om 6 uur hadden ze Paderborn bereikt. In ruim 4 dagen na den doorbraak hebben ze een afstand afgelegd 'van 200 km, Giessen, Marburg en Amohneburg werden geno men. Andere troepen trokken over de rivier de Lahn. Patton's Leger 400 km. van de Russen verwijderd. De troepen van generaal Patton heb ben Lauterbach bereikt, op 25 km. van Fulda, het verste punt Duitschland in. Hier staan ze op minder dan 400 km. van Koniev's troepen aan het Oostelijke front, bij Frankfurt aan de Oder. Verder hebben ze Frankfurt van vij anden gezuiverd, terwijl het 7e legér Mannheim bezette. Ook Wiesbaden en Hanau werden ingenomen. Stille Zaterdag. Ook in dezen wereldtijd beleven wij thans als een tijd van gespannen wach ten od de dingen die komen zullen! Na de droeve jaren van verdrukking en geestelijke gebondenheid is er een adem van bevrijding in de lucht gekomen. Ons hier heeft die koele lentewind reeds aan geraakt en met blijde hoop en nieuwe levensverwachting vervuld. Ginds zien onze broeders en zusters in de macht des vijands nog verlangend uitwan. neer zal tot ons de verlossing komen Maar één ding weten ook zij zeker hij komt, hij komt, die blijde dag! En wij voegen er thans in hoopvolle gespannen heid, door wat er deze dagen geschiedt, en in bemoedigend gedenken van onze dierbaren in de verte, wij voegen er thans bij: hij komt dra, die blijde dag! Stille Zaterdag. Is het niet als een symbool van den toestand onzer gansche 'menschenwereld, die op heden ook staat midden in den overgang, van ondergang door bloedig geweld, tot een nieuwen, wonderbaren vrede, 'die stil en sterk uit deze vernie. tiging zal verrijzen? Een opstanding uit den dood ook hier. Een triomf over de zonde en de goddeloosheid ook hier. Een zich heenwenden, in overgroot verlangen, van heel de menschheid, van alle aan het leven geloovende menschenzielen, naai' het licht van den nieuwen morgen, dien God wil doen rijzen aan de kim! Moge ons allen in velerlei opzicht deze dag, deze avond tot zegen zijn. Red. Mannheim telefonisch overgegeven. Mannheim werd Donderdag overgege ven door de burgerlijke autoriteiten. Een Amerikaansch officier hoorde in het gebouw waar hij verbleef, een tele, foon bellen. Een stem zei hem, dat hij met een beambte van het stadsbestuur sprak en verzocht hem bevel te geven, het vuren te staken, omdat de Duitsche troepen de stad al ontruimd hadden. De officier vroeg toen de burgemees. ter aan de telefoon, om de mededeeling te bevestigen en beval hem overal witte vlaggen te laten uithangen. Binnen enkele minuten zag men uit vele ramen witte doeken en lakens han gen. Mannheim is dus de eerste stad ter wereld, die zich telefonisch heeft over gegeven. Duizenden vluchtelingen be lemmeren Duitsche terug, tocht. Piloten melden, dat de wegen in den sector Giessen vol met vluchtend Duitsch militair verkeer zijn, doch de duizenden vluchtende burgers belemmeren het ten zeerste. Groote aantallen geallieerde infante- ï'isten volgen de tanks. Radio New York meldde Donderdag avond, dat de voorhoedes der Ameri kaansche tankcolonnes per vliegtuig van benzine en voorraden worden voorzien. Geallieerde jegers kunnen nu den af stand tusschen West. en Oostfx'ont in een klein half uur overvliegen. 13.000 man gevangen genomen. Het aantal gevangenen is zoo groot, dat ze dikwijls niet alle geteld kunnen wor den. Een divisie van Patton nam er Donderdag 8000 gevangen en een andere 5000 man. Het aantal gevangenen, dat de laatste dagen per dag binnenkomt, staat ge lijk met twee Duitsche divisies. De Russen overschrijden de Oostenrijksche grens. De eerste dagorder van maarschalk Stalin maakte Donderdagavond bekend, dat Russische troepen de Oostenrijksche grens overschreden hadden en op 50 km. van de industriestad Wiener-Neu. stadt stonden. Het belangrijke steunpunt Szombat- hely, één der oudste Hongaarsche ste den, werd met nog een honderdtal an dere plaatsen ingenomen. Oost-Pruisen gezuiverd. Een tweede dagorder meldde, dat de overblijfselen van de Duitsche troepen in Oost-Pruisen langs het Frisches Haf opgeruimd waren. Bij duizenden gaven de Duitschers zich hier over en de hoeveelheid oorlogs materiaal, die de Russen in handen viel, was enorm, o.a. 605 tanks, 3500 stukken geschut. Verder hebben de Russische troepen nu de havenwijk, het Westelijk deel en het centrum van Danzig in handen. In 1 dag werden 18000 Duitschers gevan gen genomen. De Duitschers meldden gistermiddag, dat Danzig door de Russen was geno. men. Britsche vloot in clen Pacific. Admiraal Nimitz deelde Donderdag avond mede, dat ook kapitale schepen der Britsche Pacificvloot aan het bom bardement van de Rioe-Kioeeilanden deel nemen, w.o. het slagschip „King George V" en het vliegdekschip „Illustrious'', beide behoorende tot de grootste schepen der Britsche vloot. Generaal Mac Arthur deelde mede, dat na de verovering van Ceboe, de hoofd stad van het gelijknamige eiland, Ameri kaansche troepen op twee eilanden ten Oosten daarvan geland zijn. Superforten deden weer een aanval op Singapore, en andere bommenwerpers vielen Japansche posities bij Saigon aan. Ook deden deklandingsvliegtuigen een aanval op Kure. Uit Birma wordt geseind, dat de Japan; DE ZOMERTIJD Door de regeering is bepaald zulks in overleg met Supreme Headquarters Allied Expeditionary Force Mission (Netherlands) dat op 2 April 1945 te 2 uur 's ochtends de zomertijd zal wor den ingevoerd, d.w.z., dat op dit uur de klok een uur vooruit, dus op 3 uur, zal worden gezet. De Militaire Commissaris voor Zuid en Noord-Beveland De Majoor J. A. HAGEDOORN. sche tegenstand in Centraal Birma aan het afnemen is. Chineesche troepen maakten snelle vorderingen ten Z.O. van Lashio, tegen slechts geringen Japanschen tegenstand. Volgens de Japansche radio deden su perforten gistermorgen een aanval op Tokio. Ook meldde de Japansche radio, dat een groote geallieerde vloot verschenen was voor het eiland Shikoku, een der grooLe eilanden van Japan zelf, ten Zuid-Westen van Osaka. Lnchtfront. Donderdagmiddag laat deden zware bommenwerpers der R.A.F. een aanval op een benzolfabriek bij Brunswijk. Woensdagnacht is Berlijn voor 't eerst in 37 nachten niet aangevallen. Het weer was te slecht, zoo wordt officieel medegedeeld. Ook de tactische luchtmacht werd door de laag hangende wolken verhin derd uitgebreide aanvallen te doen. In de maand voorafgaande aan het groote geallieerde offensief maakten ge allieerde vliegtuigen ruim 200.000 vluch ten. (B.B.C.) LAATSTE NIEUWS Canadeesche troepen 10 km. diep in den Achterhoek doox-gedrongen. Ooit 't 9e Amerikaansche leger in den opmarsch. Paderborn is veroverd. De vermaarde Edei'dam is in geallieerde handen. Heidelbex-g Heeft zich aan het 7e Ame. rikaansche leger overgegeven. Danzig is in Russische handen meldt een dagorder van Stalin. Nieuwe doorbi'aak ten Noorden van den Donau. Russische troepen op 80 km. van Bratislawa. Superforten doen een aanval op Na. goya en een eiland bij Singapore. (B.B.C.) KORTE BERICHTEN De helft dei- lading van het eei'ste schip onzer Nederlandsche Regeering, thans naar Nederland vertrokken, be staat uit goederen, die reeds in '1944 door Nederlandsej instanties in Ame rika waren opgeslagen. Deze goederen bestaan hoofdzakelijk uit vet en rijst. De rest dei' lading uit gecondenseerde melk, levertraan, gecondenseerde vruchtensap pen, alsmede schoenen, kleedingstukken, zaden en geneesmiddelen. (Anep-Aneta.) In tegenstelling tot een gerucht, dat verspreid wordt door eenige col porteurs van pas uitkomende kran ten, als zou ons blad ophouden te bestaan, deelen wij onze lezers me de, dat dit bericht op onwaarheid berust en dat wij normaal blijven doorverschijnen. De Engelschen hebben aan Rusland het 30.000 ton metende slagschip „Royal Sovei'eigix" afgestaan. Plet is herdoopt in „Archangel". Dit is nu het grootste schip der Russische vloot. Volgens de bruikleen wet hebben de Vereenigde Staten hun kruiser „Mill. waukee" afgestaan, terwijl de Russische marine verder door Engeland en de Vereenigde Staten versterkt is met een groot aantal torpedojagex-s, duikbooten, duikbootjagers en mijnenvegers. In Italië is de activiteit van patrouil les aanzienlijk toegenomen. Generaal Mark Clark heeft in een ra. diorede de patiüotten gewaarschuwd, dat het mogelijk is, dat spoedig acties op het front op gx-oote schaal zullen begin nen en gaf hun algemeene aanwijzingen wat te doen als het offensief zou begiii. nen. (B.B.C.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1