VRIJE STEMMEN Diitscta hoofdverdedigingslinie in M Westen diorlrolen DAGBLAD VOOR ZEELAND Ie JAARGANG NUMMER 123 Donderdag 29 Maart 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur i J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 In verband met Goede Vrijdag zal ons blad morgen niet verschijnen. Onze bu reaux zijn dien dag 's middags om 1 uur gesloten. R e d. ONZE PAPIERNOOD Van en voor onze lezers. Het is thans de tijd om onze lezers mede deelgenoot te maken van de reden waarom ons blad meestentijds met een klein vel uitkomt en slechts zelden zich nog de weelde durft permitteeren een dubbel vel te gebruiken. De zaak is dezeVan het ons toegewezen papier hebben wij slechts een klein deel ont vangen. Het overige bleek ter plaatse, waar het was opgeslagen, verdwenen te zijn! Wij hebben alle betrokken autori teiten daaromtrent aangeschreventoe zeggingen werden ons gedaan, om dit geroofde papier ons te restitueeren dooi' ander papier beschikbaar te stellen. Zelfs kregen wij tweemaal bericht, dat er een partij papier voor ons gereed lag. Doch beide malen bleek het onvindbaar te zijn! Of hier kwade trouw in het spel is, kunnen wij niet beoordeelen. Maar in elk geval hebben wij ons opnieuw tot de betrokken autoriteiten gewend, opdat ons recht worde gedaan. Ook het Com missariaat Militair Gezag hier ter stede heeft ons zijn steun in deze willen ver. leenen. In afwachting van eenige uit komst zijn wij echter gedwongen om in klein formaat te verschijnen, behoudens een enkele uitzondering, uit vrees dat wij straks anders geheel stop moeten staan. Wij vragen dus van al onze lezers een welwillende beoordeeling vaö het feit, dat wij niet zoo ruim voor den dag komen als ons plan was, en wij ook eeni ge weken hebben kunnen doen. Laat ons hopen op spoedig beter! Zeer speciaal moeten wij de lankmoe digheid inroepen van al onze correspon denten en briefschrijvers, die ons steeds met hun pennevruchten verblijden, ter wijl wij geen plaats hebben om er de noodige aand;.cht aan te wijden. Laat ieder verzekerd zijn, dat het niet met o r zet is, dat. zij zoo lang op eenig bericht in de krant moeten wachten! Het is po sitief onmogelijk! Thans liggen er twee en vijftig brieven op ons bureau! Hoe komen wij daar ooit doorheen? Wij hebben alles aandachtig gelezen en zullen den inhoud ervan in gedachten houdenbij mogelijke gelegenheid ko. men wij er wél op terug. In algemeenen zin kunnen wij wel zeggen, dat alle klachten en vragen over distributieproblemen voortaan beter di. reet naar den Provincialen Voedsel Commissaris voor Zeeland kunnen wor den gericht, die in een vragenrubriekje onder de officieele mededeelingen in ons blad daarop antwoord wil geven. Al blij ven wij voor alle klachten ook daarom trent openstaan. Voorts moeten wij aan vele inzenders mededeelen, dat wij hun pennevruchten geheel of gedeeltelijk in ons blad zouden willen opnemen. Daartoe ontbreekt ons thans absoluut de mogelijkheid. Een schrijver uit Wolphaartsdijk kan hieruit lezen, dat wij inderdaad zijn schrijven haddén willen publiceeren en dat slechts force majeure ons daarin heeft belet. Wij zullen nu trachten, met een kort woord die dingen te vermelden, die wij gaarne spoedig doorgeven. Iemand vraagt om de tijden van hoog water in Vlissingen op te geven, voor de talrijke evacuees die daar telkens reke ning mee moeten houden. Wellicht vin den we daar wat op. Over het gebrek aan klompen, waar. van een vroegere briefschrijver gewaag de, terwijl er overvloed in Zeeuwsch- Vlaanderèn zou zijn, meldt ons een han delaar daarin, dat dit komt door de ge brekkige organisatie van den betrokken dienst. Helaas is daarin nog geen ver betering gekomen! Kan dit niet anders? Volkomen terecht schrijft ons een in zendster, dat wij bij de hulp aan gede porteerden in Duitschland ook wel spe ciaal aan de weggevoerde politieke ge vangenen mogen denken. Zeker, zij zijn onze martelaars, die wij zoo gaarne zou den terugzien! Een vraag, of het niet mogelijk is, bij ernstige ziekte en overlijden de mo. Een communique van Eisenhower's hoofdkwartier, dat anders zeer conserva tief in zijn mededeelingen is, deelde Dins, dagavond mede, dat de Duitsche hoofd verdedigingslinie in het Westen door broken is. Dit beteekent echter niet, zoo werd verder gezegd, dat geen belang rijke slagen meer zullen plaats hebben, doch op het oogenblik rukken alle ge allieerde legers onweerstaanbaar op. Aan Montgomery's frontsector ver mindert de Duitsche tegenstand ten Noorden van Rees. Het Britsche 2e le. ger is meer naar het Oosten doorgebro ken en rukt snel op in Noordelijke en Noord-Oostelijke richting in open ter rein. Ze zijn reeds ver voorbij de ver overde stad Brünen. Canadeesche troepen staan op minder dan 3 km. van Emmerik. De opmarsch is slgchts afhankelijk van de snelheid der aanvoer van materiaal over de 8 bruggen, die alleen in den Britsehen sector over den Rijn zijn ge slagen. Reeds werden in dit bruggehoofd 13.000 Duitschers gevangen genomen. Ten Noord-Oosten van Xanten is het bruggehoofd 16 km. diep. 950 vliegende forten vielen gistermor gen vroeg fabrieken in Berlijn en Han nover aan. 9e Amerikaansche leger vecht in Dorsten. Meer naar het Oosten staat het 9e Amerikaansche leger bij Sterkrade en Duisburg, terwijl andere colonnes in Dorsten vechten, op 15 km. ten Noor den van Essen én ongeveer 30 km. ten Oosten van den Rijn. Het brandpunt van den strijd is bij Dorsten, waar Kessel- ring „Tijger'tanks in den strijd heeft geworpen. De Duitsche infanteriereserves moeten te voet naar het front en munitie wordt aangevoerd in paardekarren, zoo gron dig heeft de geallieerde tactische lucht macht huis gehouden onder het Duitsche gemotoriseerde transportwezen. Hodges rukt in 48 uur 100 km. op. Generaal Hodges rukt met 7 colonnes op uit het Remagenbruggenhoofd. Voor hoedes zijn in minder dan 48 uur 100 km opgerukt en stonden Dinsdagmiddag al op 10 km. van Giessen. Het le en 3e Amerikaansche leger hebben contact gemaakt bij Bahnstein. Duitsche aanval bij Ascliaffen- burg afgeslagen. Over den opmarsch van het 3e Ameri kaansche leger is nog weinig nieuws be. kend. Wel is bekend, dat een Duitsche tegenaanval bij Aschaffenbürg vernieti gend is afgeslagen. Ook staan ze vlak bij Hanau. In Frankfurt is vrij sterke tegenstand van S.S. troepen. Het 7e Amerikaansche leger heeft een sterk bruggehoofd gevestigd, juist ten Noorden van Mannheim, van 30 km. breedte en 15 km. diepte. We kunnen dus zeggen, dat Mont gomery in het Noorden in'4 dagen be reikt heeft, wat in Normandië 2 maan den heeft gekost. De situatie aan het front is dus de volgende Het Britsche 2e leger rukt op naar Westfalen. Het 9e Amerikaansche leger sluit het Ruhrgeied in. Het le Amerikaansche leger trekt Oostwaarts door de dalen van Sieg en Lahn. Het 3e Amerikaansche leger stormt Beieren binnen en rolt in de richting van Thiiringen. Het 7e leger rukt op naar de Neckar en Main. Nog' niet in den strijd geworpen zijn het Canadeesche le leger, het Ameri kaansche 15e leger en het Fransche le leger. 80.000 aanvalsvluchten boven Duitschland. In de afgeloopen week hebben gealli eerde vliegtuigen meer dan 80.000 aan. valsvluchten boven Duitschland en de bezette gebieden gemaakt. Een record in dezen oorlog". Dinsdag deden Lancasters een aanval met 10 ton-bommen op de U-boot schuil plaatsen in Vegesack bij Bremen. Andere R.A.F. bommenwerpers bom bardeerden twee benzolfabrieken bij Hamrn en spoorwegdoelen in Paderborn. Liberators van het Engelsche kust- commando vielen Duitsche schepen, w.o. duikbooten, aan in het Westelijk deel dei' Oostzee. De val van Danzig en Gdynia verwacht. Aan het Oostelijk front kan de val van Danzig" en Gdynia ieder oogenblik ver wacht worden. Russische troepen zijn doorgebroken, in het centrum van Dan zig. Hier werden Dinsdag 7000 Duit schers gevangen genomen en in Oost- Pruisen nog 4000 meer. In de haven van Gdynia werden 4 transportschepen dooi de Russische artillerie tot zinken ge bracht en nog 11 andere werden door vliegtuigen der Russische Oostzeevloot naar den bodem der zee gezonden. Een dagorder van maarschalk Stalin meldt de inname van Strehlen, een spoorwegknooppunt ten Zuid-Westen van Breslau en een groot aantal andere plaatsen. Ze naderen Rabitor en staan op minder dan 15 km. van Morawstra Ostrawa. In Honarije is het front tusschen de Donau en het Balatonmeer verbreed en staan ze op weinig meer dan 100 km van Weenen en 35 km. van de Oosten. riiksehe grens. Aanvallen op Rioe-Kioe.eilanden De aanvallen op de Rioe-Kioe-eilanden door de Amerikaansche vloot en lucht macht duren voort. Generaal Mac Ar thur maakte bekend, dat Amerikaansche troepen geland zijn op het eiland Ceboe ten Oosten van Panaï in de Philippijnen. Liberators van Ceylon deden voor de gelijkheid te openen om een telegram te sturen geven wij hierbij door. In elk ge val kan men thans telefoneeren Een belangrijke en uitvoerige brief uit Krabbendijke bereikte ons over o.a. mogelijke uiénlevering aan Engeland. Het is het beste, dat de deskundige schrijver zich via het Militair Gezag tot Ir. J. Steenbergen, waarnemend direc teur-generaal van den Landbouw zelf wendt, om deze zaak te bepleiten. Velen vragen of veertig eieren leveren per kip voor cle kleine kippenhoudertjes niet veel te veel is, al wil men voor de bezette gebieden doen wat men kan. Zou het, zoo vraagt men, voor den klei nen man niet b.v. 20 kunnen zijn? Dan houden ze nog een enkel eitje voor hun kinderen over! Een briefschrijver, die bezwaar maak te tegen een advertentie van 2 nette heeren kan worden medegedeeld, dat de directie reeds besloten had, zooiets niet meer te plaatsen. Men vraagt om frontkaartjes in de krant. Geen mogelijkheid voor cliché s en ook geen plaats. Helaas. Omtrent verzekering van evacuees te gen ziekte enz. herhalen we voor een inzender, dat dit door de evacuees zelf moet worden gedaan. Waarom geen gas-uurtje des morgens, als de arbeider opstaat om naar zijn werk te gaan? vraagt een ander. Die heeft juist een warme dronk dan zoo noodig. Of het kan? Het zou wel ge. wenscht zijn! Aan een bevriende lezer, die zich be zwaart over onze artikelen en goede raad geeft, zeggen we enkel„Een vriend, die mij mijn feilen toont En 'ten slotte tot allen, die zich de moeite hebben getroost, ons te schrijven Indien ons wederom voldoende papier papier bereikt, zullen wij nog verschillen de dingen weer ophalen en komt er van uw geschriften ook nog wel wat in de krant! Red. tweede maal in 1 week aanvallen op havens in Sumatra. Ze moesten hiervoor een afstand van ruim 3000 km. afleg gen. (B.B.C.) LAATSTE NIEUWS De snelheid van de geallieerde op marsch naar Westfalen neemt nog steeds toe. Emmerik en Bocholt zijn genomen. Het 9e Amerikaansche leger staat op 10 km. van Essen en Gelsenkirchen en veroverde Hamborn. Het le Amerikaansche leger staat voorbij Giessen, d.w.z. meer dan 100 km. over den Rijn. Over den opmarsch van het 3e en 7e leger worden de berichten geheim ge. houden. Er wordt gevochten in Frankfurt, Mannheim en Duisburg. Hanau en Offenbach zijn genomen. Dagorder van maarschalk Stalin medt de, inname van Gdynia, Gyoer en Ko. morn in Hongarije en het overtrekken van de rivier de Raba in Hongarije op 15 km. van de Oostenrijksche grens. (B.B.C.) MACHTSVERLIES DER NAZI'S Een chaos en een verlies van macht der nazi's op de soldaten, zoowel als op de burger-bevolking in de gebieden direct achter de frontlinie, blijken uit een Woensdagavond door het D.N.B. ver spreid artikel, getiteld „De soldateske wet", aldus meldt Anep-Aneta. Daaraan werd door het D.N.B. toegevoegd, dat het artikel alleen in de bladen, die, in de volgende gebieden verschijnen, mocht worden gepubliceerd, n.l. Oost-Pruisen, West-Pruisen, Pommeren, Silezië, Bran denburg, Saksen, Westfalen, Rijnland, Westmark en Baden. „De soldateske wet" heeft niet alleen betrekking op alle mannen, die gezond en in staat zijn te strijden, maar ook op ouden van dagen, vrouwen en kinderen. Allen, die in nu door den oorlog' be dreigde gebieden wonen, moeten volgens deze soldateske wet handelen en dit door hun gedrag aantoonen." Een verder bewijs voor de desorgani satie onder de overijld gemobiliseerde Duitsche troepen blijkt uit in het artikel gegeven instructies aan de soldaten „Indien een positie moet worden ver dedigd, is het niet voldoende alleen maai de loopgraaf te bemannen. De solda teske wet verlangt actie." In het artikel wordt vervolgens een zeer beknopte uitleg gegeven van de grondslagen van de vernieuwing van het contact en de samenwerking met andere eenheden, die tot een actieven vorm van strategie leiden, die alleen de beslissing kan brengen. PRIJZENCONTROLE. Iedere keer komen de ambtenaren van de Prijzencontrole voor nieuwe verras singen te staan. Om „zwart"-geld te kun nen verdienen wordt n.l. zeer vindingrijk te werk gegaan. Een dezer dagen moest proces-verbaal worden opgemaakt tegen een grossier in koloniale waren, die zak jes drop veel te duur verkocht. Ten overvloede bleek bij een scheikundig on. derzoek nog, dat het artikel waardeloos was en den naam drop niet eens ver. diende. Het hoofdbestanddeel was n.l. krijt. Een filiaalhouder van een kruideniers- bedrijf werd voor de tweede maal ter zake van koppelverkoop bekeurd. De Directeur van een fruitteelt-bedrijf, die in samenwerking met een handelaar een groote partij appels buiten de vei ling om tegen te hoogen prijs wilde ver- koopen, zag zich ook den weg versperd door Prijzencontrole-ambtenaren. 1840 kg. appels werden in beslag genomen en via de veiling in distributie gebracht. Voorts kreeg nog een viertal personen een proces-verbaal omdat zij hun waar niet volgens voorschrift hadden geprijsd. In tegenstelling tot een gerucht, dat verspreid wordt door eenige col porteurs van pas uitkomende kran ten, als zou ons blad ophouden te bestaan, deelen wij onze lezers me de, dat dit bericht op onwaarheid berust en dat wij normaal blijven doorverschij nen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1