VMDJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Verrassende operaties over den Rijn Ie JAARGANG NUMMER 122 Woensdag 28 Maart 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2665 PROF. DR. J. HUIZINGA f Deze meest bekende van onze hoog. leeraren in de Nederlandsche Letteren is op 72-jarigen leeftijd in het bezette ge bied uit het aardsche leven heengegaan, nog vlak vóór de bevrijding die thans welhaast komen gaat'. Hij heeft er zeker ook smartelijk naar verlangd! Mogen zijn laatste levensuren mede verlicht zijn geworden door de zekerheid, dat de ver lossing voor zijn geliefde volk dra ko. men zou! Wij weten nog niets van de omstan digheden van zijn heengaan. Moge geen vijandige hand zich hebben uitgestrekt naar dit kostbare leven! Zijn positie en voornaamste werken zijn algemeen bekend. Prof. in Leiden en schrijver van het beroemd geworden boek; „Herfsttij der Middeleeuwen". Daar naast is zeer bekend geworden „In de schaduwen van morgen", waarin hij zijn verwachtingen van komend onheil over de wereld uitsprak, hetgeen sindsdien zoo schrikkelijk werd bevestigd. Toch laat hij ook hiér een optimistische toon hooren en verwijst nog aarzelend naar een geloofsvertrouwen, dat ook de duis ternissen van die toekomst overstralen kan. Men weet, dat hij kort daarna zelf vrede gevonden heeft in een Christelijk geloof. Verdere belangrijke werken zijn „Mensch en Menigte in Amerika"; „Erasmus"; „Homo Ludens"; enz. Liever dan hierover thans verder uit tc weiden, willen wij een paar persoonlijke herinneringen ophalen. Ik zag hem, als 21.jarig student, die mij, pas afgestudeerd gymnasiast, wilde rondleiden, op een stil uur in de Groning- sche studentensociëteit, van hetgeen ik daar zag, weet ik niets meer. Alleen is mij immer bijgebleven de stille, be- heerschte natuur van dezen jongen stu dent! Ik zag hem weer als jonge leeraar in Haarlem, gehuwd met een Zeeuwsche, jonkvrouwe Mary Schorer, van Tooren- vliedt bij Middelburg, waar hij met zijn opgroeiende kinderen gaarne 's zomers verbleef. Ik zag hem later gedurig als hooglee raar, eerst in Groningen, later in Lei den, waar hij stil leefde, als spoedig we duwnaar, en al zijn kinderen vlogen uit, naar Oost en WestLeonard werd de bekende schrijver van tooneel en saty- resJacob werd correspondent van de N.R.C. in Londen en is thans kapitein bij het Militair Gezag. Maar steeds bleef Johan Huizinga wat hij altoos was een rustige, beheerschte figuur, die, met zijn gedegen kennis en zijn ruim inzicht, leerlingen en lezers verrijkte door van zijn gaven kostelijke voortbrengselen te schenken. Zeker, hij was geen man om de massa te boeien en te trekken. En hij was ook geen man van eenig positief politiek of religieus geloof, tenzij wellicht in zijn laatste levensjaren, maai' daar is niets van over het voetlicht gekomen. Maar hij was wel een man van volko men Nederlandschen geest, fijn be schaafd, zeldzaam op de hoogte van heel het geestelijk leven van zijn tijd, met vóórweten van de ellenden die zouden komen, en toch met een verborgen ver trouwen, dat niet aan de verwoesting en de vergroving van het leven het laatste woord zou zijn. Hij geloofde aan de toe. komst van de menschhexd en aan de toe komst van zijn eigen vaderland! Moge dat vertrouwen ook ons deel zijn en al meer worden, die straks de her opbouw der wereld mee moeten dragen! Zijn nagedachtenis is waard dat wij in zijn voetstappen gaanRed. WIE HEBBEN AUSTRALIË GERED Voor zijn vertrek naar de Vereenigde Staten, zoo vernemen we van Anep- Aneta, zeide de Amerikaansche consul in Adelaide, Australië, de heer A. C. .Hutchinson „Als u me vraagt wie Aus- trVlië hebben gered, de Autraliers of dev Amerikanen, dan luidt mijn ant woord Zij, die vochten tot hun laat- sterv man en hun laatste schip, en daar door maakten dat Australië en de Ver eenigde Staten zich op den oorlog kon den voorbereiden. En dat waren de Ne derlanders." Palfon trek! Beieren binnen Amerikaansche 7e leger overschrijd! den Rijn Zware bombardementen op Duilschland Luflwaffe heefi gebrek aan benzine Papa in Hongarije veroverd Hevige strijd om Danzig De geallieerde colonnes rukken zoo snel op en de Duitsche verwarring is zoo groot, dat een gedeeltelijke berich- tenstilte over de operaties aan alle sec toren van het Westelijk front door het geallieerde hoofdkwartier bevolen is. Correspondenten melden, dat men aan neemt, dat de Duitsche tegenstand voor een groot deel gebroken is. Van alle sectoren werden gisteren treffende successen der Engelsche en Amerikaansche legers gemeld. Montgomery's legers hebben hunbrug- gehoofd ten Noorden van het Ruhrge- biecl in de 24 uur tot Maandagavond meer dan verdubbeld. Op de linkerflank staan de Engelsche troepen op minder dan 8 km. van Bo- cholt en op de rechterflank staan de Amerikanen op eenzelfde afstand van Dorsten. Weinig berichten komen door, doch zeker is, dat de geallieerde troepen veel verder dan 20 km. van den Rijn staan. Van sommige colonnes wordt al ge meld, dat ze op 15 km. van Essen staan. Vooral van den sector van het Ameri kaansche 9e leger wordt gemeld, dat de tegenstand minder groot wordt. Het le Amerikaansche leger is uit zijn Rijnbruggehoofd, dat nu eigenlijk reeds te groot geworden is om nog van een bruggehoofd te spreken, 40 km. opge. rukt en in de stad Limburg binnen ge. drongen. Andere colonnes zijn gemiddeld 25 km. opgerukt. In een bericht wordt gezegd, dat de Amerikaansche tanks gaan waarheen ze willen. Generaal Eisenhower heeft gistermid dag dit bruggehoofd bezocht en heeft besprekingen gevoerd met generaal Bradley en de generaals Hodges en Patton. Patton trekt Beieren binnen. De opzienbarende prestaties van het 3e Amerikaansche leger overtreffen nog de opmarsch na den strijd bij Avranch.es in Frankrijk. De infanterie is reeds in de buitenwij ken van Frankfurt doorgedrongen, ter wijl tankeenheden veel verder naar het Oosten staan en de grens van Beieren hebben overschreden. Ze hebben daar het meermalen gebombardeerde Aschaf. fenburg genomen en zijn daarna verder gerukt. Het toevoerprobleem wordt volledig beheerscht, zoo wordt officieel verklaard. Volgens correspondenten hebben voor. hoedes Wiirzburg bereikt op 110 km. van den Rijn, halfweg de Duitsche en Tsjecho-Slowaaksche grens. Ook uit de bruggenhoofden tusschen Mainz en Coblenz wordt Frankfurt al van het Noorden bedreigd. Ook l«et Amerikaansche 7e leger over den Rijn. Het geallieerde opperbevel maakte Maandagavond laat bekend, dat weel een ander geallieerd leger over den Rijn is, n.l. het Amerikaansche 7e leger. Waar dit is, werd niet bekend ge maakt, doch men neemt aan, dat het op den rechterflank van Pattons leger is, tusschen Straatsburg en Oppenheim. In het tijdvak van 124 Maart wer. den aan het Westelijk front 248.000 Duitschers krijgsgevangen gemaakt, d.i. dus meer dan 10.000 per dag. Zware bombardementen op Duitschland. De tactische luchtmacht maakte Maan dag meer dan 50 vluchten ter ondersteu ning der operaties over de talrijke Rijn- hruggehoofden. Zware Amerikaansche bommenwer. pers deden hevige aanvallen op fabrie ken in Zeitz, ten Zuiden van Leipzig en in Plauen. Vanuit Italië werden spoor wegdoelen bij Wiener-Neustadt en in Hongarije door zware bommenwerpers aangevallen, terwijl middelzware bom. menwerpers wederom de Brennerpas- spoorlijn bestookten. Lange afstandja. gers vielen spoorwegen in Zuid-Du itsch. land aan. Luftwaffe heeft gebrek aan benzine. Generaal Icker, opperbevelhebber dei- geallieerde luchtmacht in Italië, ver klaarde, dat de Duitsche Luftwaffe door gebrek aan benzine practisch niet meer kan aanvallen. De vijand voert gemid. deld per dag 20 vluchten uit tegen wij 2000. Papa in Hongarije veroverd. De Russische troepen hebben weer groote successen behaald in Hongarije. Het spoorwegcentrum Papa werd door hen veroverd, tezamen met een groot aantal andere plaatsen. Papa ligt op 50 km. van de Oostenrijksche grens en ruim 105 km. van Weenen. Hevige strijd om Danzig. Bij de Oostzee zijn de Russen door de tweede verdedigingslinie rond Danzig heengebroken en strijden nu in de derde en laatste linie. In Oost-Pruisen werden Maandag j.l. 21000 Duitschers gevangen genomen bij de zuivering" van het gebied rond het Frisches Haf. Churchill in Engeland terug. Minister-president Churchill heeft op Maandagmorgen nog een tweede bezoek over den Rijn gebracht en is daarna naar Engeland teruggekeerd. Earl Lloyd George, de bekende Brit- sche staatsman, is Maandagavond op 82-jarigen leeftijd overleden. Hij was de eerste minister, die Engeland in den vorigen wereldoorlog naar de overwin ning heeft geleid. Hij is in de geheele wereld voornamelijk bekend op het ge bied der binnenlandsche politiek. Hij is in hoofdzaak verantwoordelijk voor de belangrijke sociale hervormingen, die toen in Engeland zijn ingevoerd, n.l. de ouderdomspensioenen en ziekte- en werk loosheidsverzekeringen. De Engelsche koning heeft zijn geluk, wenschen met het oversteken van den Rijn doen toekomen aan generaal Eisen hower en veldmaarschalk Montgomery. (B.B.C.) LAATSTE NIEUWS. De Duitsche hoofdverdedigingslinie in het Westen doorbroken. Montgomery's legers in den opmarsch. De Canadeezen staan op 5 km. van Emmerik. Britsche tanks rukken op naar het Noorden en het Oosten. Duisburg en Sterkrade bereikt en voorbij Essen getrokken. Het le Amerikaansche leger vordert 100 km. in 48 uur en staat in de omge ving van Wiesbaden. Het le en 3e Amerikaansche leger hebben contact gemaakt in Lahnstein, dat is waar de Lahn in den Rijn uit mondt. Het 3e Amerikaansche leger heeft den driehoek MainzDarmstadtAschaffen. burg gezuiverd, vecht in Frankfurt en stormt Beieren binnen. Het bruggehoofd van het 7e Ameri kaansche leger is 30 km. lang en 15 km. diep. Russische troepen dringen door in het centrum van Danzig en Gdynia en staan op 1 km. van Morawstra Ostrawa. Ver der bevinden ze zich op 35 km. van de Oostenrijksche grens. Zware luchtaanvallen der R.A.F. op fabrieken in Hamm en spoorwegdoelen in Paderborn. Verhoogde patrouille-activiteit in Ita lië. Generaal Mai'k Clark geeft per radio instructies aan de Italiaansche patriot ten. Gen. Mac Arthur maakt bekend, dat de Amerikaansche troepen geland zijn op Ceboe, ten Oosten van Panaï. Liberators van Ceylon bombardeeren Sumatra. (B.B.C.) BEZORGERS GEVRAAGD voor Dag blad „Vrije Stemmen" te Goes voor de navolgende plaatsen 's Heerenhoek, 's Heer Hendrikskinde. ren, Kattendijke, Wilhelminadorp. Aanmelding Beestenmarkt 2, Goes. STADSNIEUWS Zwendel in textiel-goederen. GOES. De manufacturier P. C. alhier kreeg een proces-verbaal, daar hij een partij textielgoederen niet had aangege ven. Een groot aantal textielgoederen werd in beslag genomen. Rijden zonder licht Tegen P. B. is proces-verbaal opge maakt tegen het rijden zonder licht. Eveneens werden A. K. en N. E. V. alhier bekeurd wegens het berijden van een rijwiel zonder licht. H.A.R.K. Ten bate van Zeeuwsche Hulp voor boven de Rivieren en H.A.R.K., wordt a.s. Zaterdag een avond gegeven, waar van de opbrengst geheel voor bovenver meld doel zal worden beschikbaar ge. steld. Zie hiervoor onze advertentie in het nummer van Donderdag. OUDELANDE. De collecte voor Zeeuwsche Hulp voor boven de Rivieren heeft een bedrag van f 3873.15 opge bracht. CORRESPONDENTIE Enkele klachten en vragen zijn weder bij ons ingekomen, die wij gaarne willen doorgeven. Van de zijde der op Zuid-Beveland verblijvende evacuees gewerd ons een bericht, dat waarlijk ontstellend is. Op. eens werden zij, die ook reeds lang hiei gewoond hebben, verrast met een op roep, om zich met hun gezin op een be paalden datum in het Ziekenhuis te la ten onderzoekenTerwijl de menschen bij wie zé in huis wonen niet werden opgeroepen. Ons dunkt dat dit toch van weinig menschkundig inzicht getuigt. Gevoelt men niet, dat hiermee op deze menschen die net 'zijn als U en ik, een stempel wordt gedrukt van minderwaardigheid? Had deze maatregel niet op andere wijze kunnen worden uitgevoerd Hier is terecht de vinger gelegd op een incorrecte handelwijze van degenen, die dit zoo hebben gelast. Met vriendelijken dank berichten wij, dat wij een aanbod ontvangen hebben uit Heinkenszand, om een bijdrage in Zeeuwsch dialect te corrigeeren. Helaas maakt de papiernood het ons voorloopig onmogelijk, deze bijdrage te plaatsen. Maar als het straks zoover komt, zullen wij gaarne zoo noodig van deze aanbie ding gebruik maken. Een schrijven uit Ovezande verzoekt opname in zijn geheel van de radiorede van thans oud-minister Burger. Deze staat thans in het Londensche Week blad „Vrij Nederland" en is erg belang, rijk. Helaas verhindert ons het gebrek aan ruimte, aan dit begrijpelijk verzoek te voldoen! Red. MARGARINE Ter voorkoming van misverstand wordt er op gewezen, dal alleen gister gepubliceerde marqannebonnen recht geven op 125 gram margarine per bon of 100 gram vet. ONTBIJTKOEK Detaillisten kunnen zich voor ontbijtkoek bevoorraden met de gedurende deze week afgestempelde coupures vervangingsmiddelen waarbij 1 rantsoen vervangingsmiddelen qe- lijk is aan Vz koek (ca. 40 gram). Deze wijze van bevoorraden lijkt vreemd, doch op deze wijze komt de ontbijtkoek veel vlugger bij den winkelier en bij het publiek, dan wanneer hiervoor een voorinleverings- bon moet worden aangewezen. Bovendien kan iedere winkelier zijn klanten bedienen. L'e aandacht wordt er op gevestigd, dal alleen afqestempelde coupures geldiq zijn. De Inspecteur voor de distributie voor de provincie Zeeland PH. I. A. WALLER.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1