-1™ ymjip STFffl MEN Snelle opmarsch in het Westen DAGBLAD VOOR ZEELAND Redactie en Administratie ONZE PLAATS Itiisl li NUMMER 121 S. L. Boerma Hoofdredacteur i J. Koekebakker Goes, Beestenmarkt 2 Dinsdag 27 Maart 1945 Telefoon 2665 Vele vrienden vragen ons, of het niet mogelijk is, nog eens precies te zeg gen, wat wij met ons blad bedoelen. Wij willen gaarne aan dit verzoek voldoen. Vooreerst is er natuurlijk de verzorging- van v het nieuws omtrent den oorlog, waarnaar al deze maanden sinds de be vrijding zulk een groot verlangen uit gaat. Daarnaast het opnemen van alle offi- ciëele berichten van het Militair Gezag en van de verschillende diensten voor voedselvoorziening en productieleiding. Ten derde het opnemen van adverten ties van particulieren aard, waaraan ook groote behoefte bestaat. Deze drie redenen waren het dan ook die indertijd de autoriteiten hebben op genoemd, toen zij ons aanzochten, ons juist opgeheven illegaal blad weer te doen verschijnen. Maar toen wij die opdracht aanvaard den, kwam aanstonds bij ons deze ge dachte; Als wij het werk opnieuw op ons nemen, zij het dan in heel andere omstandigheden, dan willen wij het doen in denzelfden geest als vroeger het ille gale werk dat door ons werd gedaan! Vandaar deze principieele vraag Waarom deden wij ons illegale werk? Het antwoord moet luiden, van ons en van alle anderen die daaraan hebben meegedaanwij deden het uit liefde voor ons land en ons volk. Uit innerlijk verzet tegen de vreemde overheersching werden wij gedwongen, onze landgenoo. ten te helpen in den stillen ondergrond- schen strijd. Te helpen met de daad, wat dan ook door de illegaliteit met levensgevaar voortdurend werd gedaan. Te helpen ook met het woord, dat wij hun brachten. Het woord van bemoedi ging, op grond van het vaste vertrouwen op de zeker komende overwinningop grond van de steeds betere berichten van de verschillende oorlogstooneelen, door de clandestiene radio ontvangen. Op grond bovenal van ons wéten, zij het ook niet klaar bewust bij velen, dat een Hoo. gere Macht ons voortstuwde tot deze taak, en dat die Hoogere Macht de zaak van 'gerechtigheid en waarheid, waar voor ons volk thans zoo hevig lijdt, zou doen zegevieren. Dit gevoelen bracht een band tusschen alle illegale werkers, en tevens met allen die deelden in hun arbeid en verkwikt werden door hun resultaten. Het was het gevoel, dat wij door die Hoogere Macht gebonden waren aan elkander, als allen behoorend tot ons eigen Nederlandsche volk. In deze bezettingsjaren werd bij velen dit nationale gevoel als opnieuw gebo ren. En bij allen werd het versterkt en duurzaam gemaakt. Nu waren we bevrijd, en kregen deze nieuwe oude taak. Hoe zouden wij die volbrengen? Het antwoord luidde dus vanzelfspre kend; in den geest van saamhoorigheid als allen leden van één volk! Hieruit vloeien voor ons de volgende beginselen voort 1. Wij gevoelen ons voortgestuwd door een Hoogere Macht, die ons op draagt het woord te verkondigen dat gegeven is. De Christelijke beginselen, zooals ze zijn neergelegd in het evan gelie, moeten van alles wat wij doen ook in blad de grondslag zijn. 2. Wii gevoelen, dat dit werk moet ge. schieden in besef van saamhoorigheid met heel ons volk. Eenheid in verschei denheid, samenwerking op alle gebieden des openbaren levens, geen verbitterde partijstrijd maar samen ons uitstrekken naar de groote taak van heropbouw en ontplooiing, die ons gezamenlijk als Ne derlanders wacht. 3. Wij willen dit streven tot uiting brengen in een democratische organisa tie van ons volksleven, waarbij elke vol wassene mee zijn stem kan doen hoo ien, en door de gekozen vertegenwoor digers van alle burgers invloed kan oefenen op het bestuur van dorp, stad, Nprovincie en van heel het land. \4. Wij willen dat dit bestuur gedra- °t?n zal worden dooi' dezelfde gebonden heid aan de Christelijke beginselen van verdraagzaamheid, rechtvaardigheid en broederschap, die reeds eeuwen als een lichtend ideaal ons hebben geroepen. Daarom willen wij een waarachtige so. ciale politiek, die voor allen werk en Snel oprukken van Bradley Patton steekt de Main over Raab ernstig bedreigd Ameri kanen beschieten de Rioe-Kioe eilanden. Montgomery vordert sneller dan aan vankelijk verwacht werd. Nadat zijn troepen over de Oude IJssel getrokken waren, rukten ze verder op en bezetten den grooten autoweg, welke op 13 km. ten Oosten van den Rijn loopt. Alles wordt nu in gereedheid gebracht voor den komenden strijd met Kesselrings pantserreserves. Het bruggenhoofd is nu ruim 50 km. lang en 15 km diep. Ook de aanvoer gaat sneller, dan verwacht werd. Zon. dagmiddag waren er reeds 450 pantser wagens meer over de rivier, dan volgens de plannen berekend was. De operaties verloopen zoo gunstig, dat het plan voor het landen per parachute van voorraden, dat voor Zondagmiddag vastgesteld was, herzien moest worden, omdat de troepen verder opgerukt waren, dan men had kunnen verwachten. Snel oprukken van Bradley. Ook het 9e Am. leger breidt zijn brug. gehoofd uit tegen slechts matige Duit- sche tegenstand. Terwijl de Duitschers alle moeite doen om de geallieerde troepen in het Noor den tegen te houden, is generaal Bradley het offensief begonnen in het centrum van het Rijnfronthet bruggenhoofd bij Remagen. Zijn troepen rukken snel op en volgens correspondenten staan ze al 30 km. van den Rijn. Naar het Zuiden staan ze op minder dan 5 km. van Coblenz. Patton steekt de Main over. Het nieuwe offensief van Patton's le ger, waarbij de 4e tankdivisie, dat, na Darmstadt genomen te hebben, en over de Main, op 45 km. ten Oosten van den Rijn overgetrokken te zijn, is weer ver der opgerukt en stond volgens de laatste berichten op minder dan 16 km. van Frankfurt. Radio Frankfurt was gisteravond niet meer in den aether. De tactische luchtmacht verleent zeer krachtigen steun. Zoo maakte ze Zon dag niet minder dan 2400 vluchten ter ondersteuning van Hodges' en Patton's troepen. Ruim 1100 voertuigen, 100 tanks en 20 pantserwagens werden ver nield of beschadigd. En bij aanvallen op 87 grootere en kleinere rangeerterreinen kwamen daar nog 105 locomotieven en 2000 geheel of gedeeltelijk geladen wa gons bij. In Darmstadt veroverde het 3e Ame- rikaansche leger 50 locomotieven en 700 met oorlogsmateriaal geladen wagons. Volgens de laatste berichten zijn de Amerikanen van het 3e leger tusschen Coblenz en Mainz op niet minder dan 9 nieuwe plaatsen den Rijn overgesto ken. Correspondenten melden, dat in de nauwe straten van de kleine Duitsche stadjes dikwijls geen ruimte was voor het breede geallieerde verkeerdan werden de „bulldosers" te hulp geroe pen, welke geheele hoekhuizen opruim den' om de kruispunten te vergrooten. Raab ernstig bedreigd. De Russische troepen die in Honga rije ten Zuiden van den Donau doorge broken zijn, rukken nu snel op naar Papa, op ongeveer 110 km. ten Westen van Boedapest en naar Raab of Györ, dat thans direct bedreigd wordt. Voorhoeden der Russische tankdivisies zijn reeds in de vlakte doorgedrongen, die tusschen het Balcony Woud en Wee- nen ligt, en dat een ideaal terrein voor tankoperaties is. Op de rechterflank van Tolbuchins leger rukt Malinowsky snel op. In de I laatste paar dagen zijn ziin troepen ruim 45 km. gevorderd. Meer naar het Noorden, ten Zuiden van Breslau is Koniev ook in den aan val en heeft o.a. Neisse en Leobschütz veroverd, waardoor Moravstra Ostrawa ernstig met overvleugeling bedreigd wordt. Amerikanen beschieten de Rioe-Kioe eilanden. Admiraal Nimitz heeft de Japansche berichten bevestigd, dat Amerikaansche oorlogschepen de Rioe-Kioe eilanden be schoten hebben. Snelle slagschepen met hun zwaar geschut namen aan de opera- tie deel. Verder deelde hij mede, dat van de Amerikaansche vloot bij haar operaties der afgeloopen week tegen de Japan sche vloot en punten op het Japansche vasteland, 1 groot oorlogsschip door de Japanners geraakt is, terwijl een torpe dojager zwaar beschadigd werd. Nauw keurige cijfers over de Japansche verlie zen zijn nog niet bekend. Fransch Indo-China krijgt zelfstandigheid. De Fransche minister van Koloniën heeft Zondagavond verklaard, dat Fransch Indo-China, politieke en econo mische zelfstandigheid zal verkrijgen, zoodra de Japanners eruit zullen zijn verdreven. (B.B.C.) LAATSTE NIEUWS De geallieerde colonnes rukken zoo snel op en de Duitsche verwarring is zoo groot, dat gedeeltelijke berichtenstilte over alle operaties is bevolen. Telegram men uit het hoofdkwartier melden, dat men gelooft, dat de Duitsche tegenstand gebroken is. Montgomery staat veel verder dan 29 km. over den Rijn. Het le Amerikaansche leger is in de stad Limburg, 40 km. over den Rijn, doorgedrongen. Infanterie van het Ie leger staat in de Zuidelijke buitenwijken van Frankfurt. Uit het geallieerde hoofdkwartier wordt gemeld, dat ook het Amerikaan sche 7e leger over den Rijn is. De plaats is nog niet bekend gemaaktmen neemt aan tusschen Straatsburg en Oppenheim. Hevige luchtaanvallen op Zeitz, Plau- en en doelen in Oostenrijk en Hongarije. Nieuwe Russische successen in Hon garije een dagorder meldt de inname van Papa, op 115 km. van Weenen. Superforten vielen vanmorgen weer Centraal Japan aan. Earl Lloyd George, Engelands le mi nister in den vorigen oorlog, is gisteren op 82-jarigen leeftijd overleden. (B.B.C.'j brood en levenszekerheid zal brengen. 5. Wij willen dit doen in samenwer king met allen, die ook in deze richting- willen gaan, ongeacht hun persoonlijke, geestelijke of politieke instelling. 6. Wij willen dus zijn een blad voor heel ons volk. Red. dat van de 3100 transport- en zweef vliegtuigen, die gebruikt werden om de 40.000 luchtlandingstroepen te vervoeren, geen enkel vliegtuig verloren is gegaan door actie van Duitsche jegers. dat de landingsvaartuigen, bestuurd door de manschapepn van de Britsche vloot, per vrachtauto's over land hou derden kilometers van de Atlantische kust naar den Rijn waren vervoerd. dat er Zaterdag j.l. meer dan 10.000 vluchten werden gemaakt door de geal lieerde luchtmacht, waarbij 90 vliegtui. gen verloren gingen. (B.B.C.) DE TOESTAND OP THOLEN Op Tholen is het water thans zoo goed als geheel afgevoerd, terwijl de water leiding er weer in alle plaatsen in func tie is gesteld. De voorziening van drink water was voor de dorpen, met uitzon dering van Tholen en Oud-Vossemeer, een groot probleem.'De bewoners moes ten het soms ver van hun woning halen en er zuinig mee omspringen. (Anep-Aneta) NEDERLANDSCHE KINDEREN NAAR ZWITSERLAND EN FRANKRIJK Zwitserland heeft zich bereid ver klaard, volgens Anep-Aneta, 12000 Ne derlandsche kinderen van 8 tot 14 jaar en 2000 kinderen van 15 tot 18 jaar voor herstel van gezondheid op te nemen. De uitzending kan reeds spoedig be ginnen. Daarnaast zal ook naar Frank rijk een aantal Nederlandsche kinderen worden uitgezonden. SPORTNIEUWS Voetbaluitslagen van Zondag 25 Maart. Competitiewedstrijden Middelburg—Vllssingen 3—0. R.C.S.—E.M.M. 3-0. Vriendschappelijke wedstrijden De Zeeuwen— Militair Elftal 2—1. Robur—Luctor 0—3. Hier volgt de stand na 25 Maart van de Zeeuwschc voetbalcompetitie Zcclandia 4 4 0 0 8 16— 7 Goes 3 3 0 0 6 21— 4 Middelburg 4 2 0 2 4 147 Vlissingen 4 2 0 2 4 34- 7 De Zeeuwen 4 J 0 2 4 7—9 R.C.S4 1 0 3 2 7-16 E.M.M5 0 0 5 0 4-53 ATHLETIEK. Zaterdagmiddag vond te Goes een stadsloop plaats, georganiseerd door de A.V. en G.V. Robur. Er be stond groote belangstelling voor dezen loop, zoowel van de zijde der deelnemers als die van het publiek. Om half drie loste de burgemeester van Goes, de heer De Roo, het startschot voor de juniores. Hier waren L. Millenaar en G. Tholenaar de favorieten. Eerstge noemde wist met een twintigtal meters voorsprong te Bij de seniores waren het Fliers, Roclsc en Janssens die als favorieten startten. Ook namen er een twintig tal militairen aan deel. Bij de laatstgenoemden liep ook de winnaar van den stadsloop Vlissingen. den Brit Forty, mede. Ook deze race wist hij te winnen, voor J. Fliers van Marathon. Mede door het mooie weer, mag dezen loop als zeer geslaagd worden beschouwd. De prijzen werden door den Voorzitter van Robur. den heer Janssens uitge reikt in de mclksalon ,.Dc Landbouw". De eerste drie militairen, en de eerste drie juniores ontvingen, even als de eerste vier seniores, elk een medaille. De di ploma's zullen nagezonden worden. Spreker hoopte, dat alle deelnemers ook over veertien dagen aanwezig zullen zijn voor de dan waarschijnlijk te houden Zeeuwschc veldloop-kampioenschappen, welke even eens door de A.V. Robur zullen worden georganiseerd. Hier volgen de juiste uitslagen 1. L. Millenaar, De Zeeuwen'4 min. 15.1 sec. 2. A. Tholenaar. Marathon 4 min. 18.0 sec. 3. J. Woudstra. E.M.M4 min. 20.7 sec. Seniores 1. G. J. Forty, Militair 8 min. 24.4 sec. 2. J. Fliers, Marathon 8 min. 38.4 sec. 3. R. P. Stevens. Militair 8 min. 52.8 sec. 4. E. Janssens. Robur 8 min. 53.0 sec. 5. D. Roclsc. De Zeeuwen 8 min. 55.8 sec. (L. Kramer.) STADSNIEUWS REHABILITATIE Het bestuur van de Gemeenschap Oud-Illegale Werkers, afdeeling Zeeland, deelt ons naar aanleiding van een be schuldiging, tegen den Heer M. A. Re- neman, inspecteur van Politie hier ter stede, uitgebracht, mede, dat deze be schuldiging door een daartoe ingestelde commissie is onderzocht, en geheel on gegrond is bevonden. Zijn houding en zijn illegale werk tijdens de Duitsche be zetting zijn van dien aard geweest, dat deze Gemeenschap hem tot bestuurslid van haar kring heeft gekozen. Eveneens ontvangen wij een schrijven van den heer B. Boogerd, mede namens zeventien andere leden van het personeel der Marechaussee en der Gemeentepoli tie, dat hetzelfde meldt. Dit personeel acht het daarom volkomen terecht dat de Heer Reneman aangewezen werd, om zitting te nemen in de zuiveringscom missie voor de politie op Zuid-Beveland. Red. BURGERLIJKE STAND VAN GOES GehuwdFranciscus Michael Hoor- nick, 33 jaar, en Jozina Paauwe, 24 jaar.' Adrianus Hendrikus Schrijver, 33 jaar, en Andrina de Witte, 24 jaar. Geboren Gabriel Corstiaan, z. v. Wil lem Verburg en Pieternella de Rooij. OverledenWillem Beeke, 9 jaar, te 's Heer Arendskerke. Leuntje Pieter nella Ton, 11 d., wonende te Krabben- dijke. Johannes Francois dc Koene, 40 jaar, echtg. van Maatje Maria Krijger, te Vlissingen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1